Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lectie- pasari - ciocanitoarea

Clasa: a-VI-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie animala
Unitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrate
Profesor: Ramona Mancu
Scoala: nr.5 Elena Doamna Tecuci
Tema: Pasari agatatoare- Ciocanitoarea
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul: insusirea de catre elevi a unor cunostinte despre particularitatile alcatuirii pasarilor
piciorange.
I. OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa identifice grupe si specii de animale (1.1)
Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3)
Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii animale (2.1)
Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2).
Sa exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1).
II. OBIECTIVE OPERAIONALE.
La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
O1. S cunoasca mediul de viata al pasarilor agatatoare.
O2. S recunoasca dupa caracterele distinctive pasarile agatatoare.
O3. S indice adaptarile acestor pasari la mediul de via..
O3. S descrie partile componenete ale corpului ..
O4. S evidentieze caracterele generale ale pasarilor agatatoare.
III. STRATEGIA DIDACTIC.
METODE I PROCEDEE:

Observaia;
Explicaia;
Conversaia euristic;
Demonstraia;
Problematizarea;
nvarea prin descoperire

MIJLOACE DE NVMNT:

Planse ce reprezinta alcatuirea externa a berzei;


Fise de lucru;
Manual, atlas ;

FORME DE ORGANIZARE:

Individual;
Frontal.

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie


IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.

Programa colar;
IORDACHE ION: Metodica predrii biologie.
BRANDUSOIU M., ANDRONE C.: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si
Pedagogica, 1999.
Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Cartea- forma de baza a organizarii
procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.

EVENIMENTELE LECIEI
I. ETAPA INTRODUCTIV timp: 5 minute.
CAPTAREA ATENIEI I REACTUALIZAREA CUNOTINELOR NVATE
ANTERIOR.
Prin chestionare orala:
1. Din ce categorie de pasari face parte barza?
2. Care este mediul de viata in care intalnim barza?
3. Cu ce este acoperit corpul berzei?Ce culoare are penajul?
4. Care sunt adaptarile berzei la mediul semiacvatic?
5. Explicati de ce barza este o pasare migratoare?
6. Cum se inmulteste barza?
Profesorul prezinta elevilor materialul pregatit pentru lectie si cere elevilor sa deduca ce animale vom
studia.
II. ETAPA FUNDAMENTAL timp: 35 minute.
PREZENTAREA NOULUI CONINUT, A SARCINILOR DE NVARE I
CONDUCEREA PROCESULUI DIDACTIC.
Elevii sunt anunai c vor trece la o noua categorie de pasari, si anume: pasarile agatatoare. Din
aceasta categorie vom studia cucul si ciocanitoarea. Elevii noteaza titlul lectiei in caiete.
Evenimentul didactic
1. Captarea ateniei

Activitatea de nvare
Ce face profesorul
Ce face elevul

Pregtesc climatul socio afectiv


necesar actului nvarii
2.
Reactualizarea - lucrez frontal, adresez ntrebri,
cunotinelor
urmresc
elaborarea
anterioare
rspunsurilor, dac realiazeaz
conexiuni ntre noiunile discutate
3.
Enunarea - anun titlul leciei, l scriu pe
obiectivelor
tabl

Metode i
procedee
evaluare

Pregtete materialul necesar


pentru lecie
Ascult, gndesc, rspund
Conversaia
frontal
comparaia
Ascult, scriu

explicaia

operaionale

- comunic clar obiectivele


operaionale ale leciei:
O1. S cunoasca mediul de viata
al pasarilor agatatoare.
O2.
S
recunoasca
dupa
caracterele distinctive pasarile
agatatoare.
O3. S indice adaptarile acestor
pasari la mediul de via..
O3.
S
descrie
partile
componenete ale corpului ..
O4. S evidentieze caracterele
generale ale pasarilor agatatoare.

4.Prezentarea
- prezint notiunile noii
coninutului
i - explic noiunile noi
sarcinile noii nvri - realizez schema logic sub
forma unui tabel(prezentat in
anexa 1)
5.Obinerea
- cer elevilor s aplice cele
performanei
nvate
- adresez ntrebri clasei
6. Asigurarea feed - urmresc activitatea elevilor
back-ului

ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor

- ascult,
deseneaza

observ,

scriu, Conversaia
Observaia

- ascult, gndesc, rspund

Activitate
frontal

- rezolv cerinele de pe fia Activitate


de lucru ( PREZENTATA IN individual
ANEXA 2)

ANIMALE VERTEBRATE
PASARILE- Pasarile agatatoare
Ciocanitoarea
Mediul de viata: prefera padurile dar o putem intalni si in parcuri, livezi si gospodarii
- este o pasare arboricola
Alcatuirea :
Corpul este acoperit cu pene pestrite, cu o pata rosie pe cap
Capul rotunjit , cu cioc puternic, drept si conic
Picioarele sunt puternice, terminate cu 4 degete( 2 orintate anterior si 2 posterior).Degetele
sunt terminate cu ghiare lungi, incovoiate si ascutite la varf ce-i permit sa se agate de scoarta
copacilor
Coada este formata din pene tari si serveste drept sprijin cand isi cauta hrana
Hranirea: este insectivora
Inmultirea : prin oua pe care le depune in scorburi
- este o pasare sedentara( ramane peste iarna la noi in tara)
Cucul
- este vestitor al primaverii
- depune ouale in cuibul altor pasari

ANEXA 2
Nume si prenume............................................................
Clasa...........................................................
FISA DE LUCRU
1. Precizati particularitatile structurale ale ciocanitorii ce-o includ in categoria pasarilor agatatoare.
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
2. De ce este ciocanitoare o pasare sedentara?.
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................

3. Completati tabelul de mai jos


Pasari
Gaina
Barza
Ciocanitoarea

Mediul de viata

Aripi

Picioare

Hrana

Importanta

S-ar putea să vă placă și