P. 1
Proiect de Activitate Integrata

Proiect de Activitate Integrata

|Views: 2,361|Likes:
Published by Madalin Lucian

More info:

Published by: Madalin Lucian on Jul 25, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/09/2013

pdf

text

original

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA “GHIOCEII DIN ZAPADA!


Gradinita P.P.Nr.2 Medgidia Data :10.03.2011 Nivel : I Grupa : mijlocie “Buburuzele” Institutor: Gherasim Doinita Tema anuala:”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?” Tema saptamanala: “La multi ani mamica mea!” Tema: “Ghioceii din zapada!” Forma de realizare: Activitate integrata ADP+ ALA1+ ADE(DS+DOS)+ALA2 ADE:DS +DOS DS: „Ghioceii au vestit, primavara a sosit !” – joc concurs
numeralul ordinal ;

DOS:

“ Vaza cu ghiocei “ - lipire - Activitate practica

ALA 1 :

Arta – “Ghioceii din zapada!”(colorare+pictura) Joc de rol – “De-a gradinarii” Joc de masa – “Ghiocelul”(puzzle+din jumatati- intregul)

Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte Durata: o zi Forma de organizare: frontal,individual,pe grupuri mici Mijloc de realizare : joc-concurs Scopul activitatii:
• • •

Consolidarea si verificarea cunostintelor privind numaratul in limitele 1-5; Consolidarea unor abilităţi practice ( asamblare, lipire, decorare ) ; Educarea gustului estetic;

Obiective operationale: ADE:
1

lopatele. elemente de joc: surpriza(o fetita imbracata in ghiocel).demonstratia. DOS:. • Sa raporteze numarul la cantitate si invers.DS: .pamant. problematizarea.conversatia. manuirea materialelor.buburuze cu fotografia copilului. Joc de masa: . • Sa coopereze cu colegii in realizarea lucrarii.starea vremii. . • Sa aplice indicatiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru in vederea realizarii temei.Sa-si formeze deprinderea de a cultiva plante si mai apoi de a le uda si ingriji. Arta: fise cu imagini cu ghiocei.Sa execute miscari ritmice specifice dansului.Sa foloseasca culorile adecvate.Sa coloreze in contur. • Sa numere in concentrul 1-5 . . .acuarele.exercitiu.explicatia.Sa reconstituie o imagine din mai multe piese.data.inainte si inapoi.pensule. b) Material didactic: Intalnirea de dimineata: panoul”Astazi sunt prezent”. Joc de rol: jardinière.Sa lucreze in echipa.calendarul naturii. Strategii didactice: a) Metode si procedee: expunerea.rasad flori. • Sa recunoasca vecinii numerelor 1-4.creioane colorate.pahare apa.stropitori.”Turul galeriei”.Activitate matematica • Sa grupeze ghioceii dupa lungimea coditei.Activitate practica: • Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior(lipire).Sa pregateasca pamantul pentru semanat. .Sa aplice culoarea pe suprafata de lucru fara sa depaseasca conturul.jocul.miscarea.apa. ALA: 1) Activitati pe centre de interes: Joc de rol: . 2) Activitati recreative: Dans tematic pe melodia – “Samba florilor” . • Sa precizeze locul fiecarui obiect in sirul numerelor naturale folosind numeral ordinal. 2 .jetoane cu zilele saptamanii. Arta: .

intregul.”Activitati matematice in gradinita”.individual.”Invatarea bazata pe proiecte”.2009. Salutul La sosirea in sala de grupa isi intorc “buburuzele” la panoul “Astazi sunt prezent” si prin procedeul “Mana oarba” extrag un ecuson pe care si-l pun in piept.1995. din jumatati. Cine oare n-a venit?”(Se verifica copiii absenti).vaze.lipici. .Editura Arves. Revista Invatamantul Prescolar Nr. copii!” Prezenta: “Dupa ce ne-am adunat Si frumos ne-am salutat Colegii ne-am intalnit.Mihaela.2008.pe grupe. SCENARIUL ZILEI Intalnirea de dimineata: I. Neagu.costume specifice. Calendarul naturii: 3 .” Apoi ne salutam:” Buna dimineata buburuzelor! Ma bucur ca ne reintalnim A-nceput o noua zi.Temporale: o zi BIBLIOGRAFIE:  Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani.Editura Arlequin. Activitatea practica: ghiocei. c) Forme de organizare: frontal.     Preda. Activitatea integrata in gradinita – ghid metodic. In cerc ne adunam Si frumos ne salutam. Activitate recreativa: CD. Dupa servirea micului dejun copiii se reunesc in cerc spunand: “ Dimineata a sosit Toti copiii au venit.2011.vaze pentru flori. Resurse: . Activitate matematica: ghiocei mari/mici.Joc de masa: puzzle cu ghiocei.Viorica.1-2/2011.Georgeta.Editura ASS.ecusoane cu ghiocei.Umane: educatoarea si grupa de copiii. Buna dimineata.casetofon.Bucuresti.coli colorate.Bucuresti.2008.Editura DPH.Craiova.Beraru.

dans si recompense meritate! Rutine: “Imi astept randul”-deprinderea de a anunta prin ridicarea mainii cand solicita un anumit lucru. Tranzitie: “ Cantec de primavara” –joc cu text si cant In cadrul Domeniului Stiinte. Se anunta obiectivele zilei:  va trebui sa lucram pe centre de activitate. vor planta rasaduri de flori. Tranzitie: “Copilul neastamparat”. la activitatea matematica.  va trebui sa jucam un joc mathematic. 4 . se realizeaza expozitia si se ofera feedback pozitiv.Ce zi a saptamanii este astazi? . La centre. Tranzitie : “Cate unul pe carare “ – joc cu text si cant. copiii vor numara in limitele 1-5. unu-doi Mergem toti in pas vioi. se evalueaza rezultatele activitatii independente si de grup. copiii vor realiza puzzle cu ghiocei. In costume ne-mbracam Si incepem sa dansam. Dar pentru aceasta va trebui sa rezolve mai multe sarcini.In ce anotimp suntem? . dupa cum spune un proverb romanesc:”Dupa munca si rasplata”.prin metoda Turul Galeriei.  si.  va trebui sa realizam un minunat tablou “Vaza cu ghiocei”. Tranzitie : “ Unu-doi. vor colora ghiocei sau ii vor picta. vor raporta numarul la cantitate se invers. vor preciza locul fiecarui obiect in sirul numeric folosind numeralul ordinal si vor recunoaste vecinii numerelor 1-4.la final.joc cu text si cant. vor recunoaste cifrele.Se lucreaza pe panou: .Cum este vremea? (Copiii afiseaza imagini reprezentative pentru ziua in curs ) Se anunta copiii orarul acticitatii de astazi la capatul careia ii asteapta mari surprize. Domeniul Om si Societate – activitate practica: copiii vor lipi vaza si ghioceii pentru a realiza vaza cu ghiocei.muzica. vor reconstitui intregul din jumatati. Dupa expirarea timpului de lucru. Surpriza oferita de ghiocel: gargarite asezate pe un ghiocel.” Se deruleaza dansul thematic “Samba florilor”.

Echipa care la sfarsitul activitatii va insuma cele mai multe buline(puncte) va fi declarata castigatoare. va trebui sa ne împartim în doua echipe:”buburuze”si „albinute”. Frontal. sa rezolve exercitii si probleme de adunare si scadere. Pentru ca jocul nostru sa fie mai frumos iar Ghiocelul multumit. Captarea atentiei Asigurarea unui climat educational favorabil. Dirijarea invatarii Explicatia. Inainte si inapoi. Ecusoane. Se prezinta “ghiocelul. S-a-ncurcat la numarat Sa adune si sa scada. Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa. Ghiocei. Expunerea .stimulente: “Ghiocelu-i suparat Si apoi .niciodata nu greseste” – cu scopul de a-l ajuta pe Ghiocel sa nu mai fie suparat. Pregatirea materialului necesar pentru activitatile propuse. Cifre.surpriza”(o fetita de la o grupa mai mare imbracata in ghiocel). Stimularea interesului pentru activitate. Toate materialele necesare. Cifre. sa poata numara si el corect înainte si înapoi.echipa primeste cate o bulina rosie-un punct. Ghiocei. Explicatia. Scrisoare. Sa isi caute vecinii. 3. Sa il ajutati si voi Pana nu-i ataca cainii. sa îsi caute vecinii. Va trebui sa ganditi! “ Astazi.Ea poarta un cosulet in mana ce contine plicuri cu sarcinile pe care trebuie sa le rezolve copiii si o scrisoare de la Zana Primavara. Si va roaga foarte mult. . Coli cu cifre. Instructajul verbal. Jetoane cu imagini. Jetoane.care este citita acestora. Ca sa numere corect Vreti sau nu. sa numere folosind numeralul ordinal – ca atunci când se va juca cu prietenii lui sa stie al câtelea se ascunde sau al câtelea pleaca. Stimularea interesului pentru activitate.ca sa nu gresiti. vom juca jocul matematic ”Cine repede gândeste. Observarea comportamentului copiilor Surpriza. Frontal. Anuntarea temei si a obiectivelor activitatii Expunerea. 4.Moment organizatoric 2. Exercitiul.doar intr-o joaca.EVENIMENTUL DIDACTIC CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE METODE SI MIJLOACE DE FORMA DE PROCEDEE INVATAMANT ORGANIZARE EVALUARE 1. A)Prezentarea regulilor jocului Pe rând câte un copil din fiecare echipa va fi 5 Conversatia . Sa il ajutam acum? Dar. Frontal. -Voi trebuie sa fiti foarte atenti la cerintele Ghiocelului Pentru fiecare raspuns corect.

6 .

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->