Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE ACTIVITATE SIMULTANA

Data: 12.05.2011 Clasa: a- II-a Propunator: Demian Leontina Mariana Aria curriculara: Tehnologii Disciplina: Abilitati practice Subiectul: Cuib de puisori de pasare pentru fereastra. Unitatea de invatare:,,Muncim,construim, bucurii daruim. Tipul lectiei: de formare de priceperi i deprinderi Obiective cadru: Cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale i ustensile Data: 12.05.2011 Clasa: a- IV-a Propunator: Demian Leontina Mariana Aria curriculara:Tehnologii Disciplina:Abilitati practice Subiectul: Bentita florala Unitatea de invatare:,,Primvara n creaiile copiilor Tipul lectiei: de formare de priceperi i deprinderi Obiective cadru: - consolidarea priceperilor i deprinderilor de lucru corect pentru realizarea lucrrilor precizate prin folosirea diferitelor materiale ; - trezirea sentimentului de dragoste fa de natur; Obiective de referinta :
2.1. -s sesizeze diferenele dintre diverse tipuri de compoziii decorative;

Proiectarea, confecionarea i evaluarea unor produse 2.2. -s mbine n mod adecvat tehnicile de realizare a unor produse simple i/sau complexe; simple Obiective de referinta :
2.3. -s aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite sau a unui produs finit

1.1.-s identifice i s clasifice materiale din natur i materiale sintetice n funcie de caracteristicile lor; Obiective operationale:

1.2. -s aplice tehnici de prelucrare a materialelor La sfarsitul lectiei elevii trebuie: utiliznd instrumente i ustensile adecvate O1 -s execute corect exerciiile de nclzire a muchilor fini ai min 2.2. -s mbine n mod adecvat tehnicile de realizare O2 s decupeze dup contur; a unor produse simple i/sau complexe; 2.3. -s aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite sau a unui produs finit Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebuie: O3 s execute corect etapele elaborrii lucrrilor; O4 s-i dezvolte gustul estetic i dragostea pentru natur prin realizarea lucrrilor propuse O5-s aprecieze obiectiv att propria lucrare, ct i a colegilor

O1-sa recunoasca materialele si instrumntele de Metode si procedee: conversaia, explicaia, turul galeriei, observ lucrarea practic, exerciiul, dialogul dirijat, expunerea. lucru O2-sa decupeze dupa contur Mijloace didactice: prezentare PPT, hartie colorata, foarfeci, lipici, scotch, cantec Primavara

O3-sa coloreze puisorii O4- s execute corect etapele elaborrii lucrrilor O5- s aprecieze obiectiv att propria lucrare, ct i a colegilor

Forme de organizare: frontal, individual. Material bibliografic:

Curriculum Naional - Programe colare pentru nvmntul primar, 1998 ,,Super idei pentru mici mesteri Monika Detering, Metode si procedee: conversaia, explicaia, turul galeriei, observarea, lucrarea practic, exerciiul, Editura Novum dialogul dirijat, expunerea. Mijloace didactice:hartie maro de impachetat, hartie colorata galbena, fan, carioca rosie si neagra, lipici, foarfece, ac si ata de cusut, cantec Primavara, prezentare PPT Forme de organizare: frontal si individual Material bibliografic: Curriculum Naional - Programe colare pentru nvmntul primar, 1998 ,,Super idei pentru mici mesteri Monika Detering, Editura Novum

DESFASURAREA LECIEI Clasa a-II-a Activitatea nvatatorului


1.Moment organizatoric Pregatirea materialului necesar pentru lectie Stabilirea ordinii si disciplinei. 2.Verificarea cunostintelor -Cine imi poate spune in ce anotimp ne aflam acum? -Cine imi poate spune cine se intorc din tarile calde? 3.Captarea si orientarea atentiei O voi face printr-o prezentare ppt despre anotimpul primavara. 4.Anuntarea temei si a obiectivelor Se anun tema si enumer obiectivele operaionale pe nelesul copiilor. Azi la ora de abilitati vom realiza o cuib de puisori de pasare pentru fereastra. Primavara, pasarile isi construiesc cuiburile, in care depun ouale, le clocesc si scot pui.Cand ies puisorii, este o mare bucurie sa-i vezi.De aceea, poti face chiar tu un cuib, de decor pentru fereastra. 5.Dirijarea invatarii Le prezint cuibul de puisori model si apoi le explic etapele de lucru. Activitate dirijata I etapa- decuparea cuiburilor, puisorilor si a pasarei mama. II etapa- lipirea cuibului III etapa-colorarea puisorilor si a pasarei mama.

Clasa a-IV-a Activitatea invatatorului Activitatea elevilor


-elevii isi pregatesc cele necesare orei -.... anotimpul primavara -.... copacii infloresc, ...

Activitatea elevilor
-elevii isi pregatesc cele necesare orei

1.Moment organizatoric Pregatirea materialului necesar pentru lectie Stabilirea ordinii si disciplinei. 2.Verificarea cunostintelor -.... anotimpul -Cine imi poate spune in ce anotimp primavara ne aflam acum? -pasarile calatoare -Ce se intampla in natura primavara? 3.Captarea si orientarea atentiei O voi face printr-o prezentare ppt despre anotimpul primavara. 4.Anuntarea temei si a obiectivelor Se anun tema si enumer obiectivele - elevii urmaresc operaionale pe nelesul copiilor. prezentarea PPT. Azi la ora de abilitati vom realiza o bentita florala pentru zana Primaverii. 5.Dirijarea invatarii Le prezint bentita(coronita) model. Vor enumera materialele de pe mas i vor preciza regulile ce trebuie respectate pentru a obine rezultatul dorit (ordine, disciplin, atenie n mnuirea foarfecei i a lipiciului, decupare corect). Pe o fasie lata de 7cm si lunga de 25cm care va constitui bentita vor trebui sa lipeasca floricele dupa ce le vor fi decupat. Se execut exerciii de nclzire a muchilor fini ai minii. - elevii sunt atenti Activitate dirijata, la explicatiile I etapa- decuparea florilor invatatoarei. II etapa- lipirea acestora pe bentita III etapa- unirea capetelor bentitei. Se dau indicaii necesare acolo unde este nevoie, se ajut elevii unde ntmpin dificulti.

-elevii urmaresc prezentarea PPT. -elevii sunt atenti la explicatii

-foarfece, hartie colorata, lipici.

-elevii sunt atenti la explicatiile invatatoarei.

-elevii realizeaza lucrarile

IV etapa-introducerea prin deschizatura cuibului fan. V etapa-asezarea puilor si a pasarii in paiele din cuib. -elevii realizeaza VI etapa-atarnarea cuibului. lucrarile Se dau indicaii necesare acolo unde este nevoie, se ajut elevii unde ntmpin dificulti. Se menioneaz c trebuie s pstreze lucrrile curate, dar i curenia la locul de munc. 6.Incheierea lectiei/aprecieri si recomandari -Se efectueaz evaluarea reciproc i autoevaluarea dup criteriile stabilite n prealabil: a) corectitudinea lucrrii; b) acurateea compoziiei; c) organizarea elementelor pe suport; d) finisarea lucrrii. Sunt ludai elevii pentru disciplina, atenia, seriozitatea, rspunsurile clare i corect elaborate, colegialitatea de care au dat dovad. - elevii isi evalueaza lucrarile si le expun impreuna

Se menioneaz c trebuie s pstreze lucrrile curate, dar i curenia la locul de munc. 6.Incheierea lectiei/aprecieri si recomandari -Se efectueaz evaluarea reciproc i autoevaluarea dup criteriile stabilite n prealabil: a) corectitudinea lucrrii; -elevii isi evalueaza b) acurateea compoziiei; lucrarile si le expun c) organizarea elementelor pe suport; impreuna d) finisarea lucrrii. Sunt ludai elevii pentru disciplina, atenia, seriozitatea, rspunsurile clare i corect elaborate, colegialitatea de care au dat dovad.

S-ar putea să vă placă și