Sunteți pe pagina 1din 6

Contabilitate de gestiune

1. O societate comercial a obinut n cursul unei perioade de gestiune trei produse n urmtoarele cantiti: A 1.000 buc., B 2.000 buc., C 1.500 buc. Pentru realizarea lor societatea a efectuat urmtoarele cheltuieli: - cheltuieli directe de producie: A - 100.000 lei, B - 140.000 lei, C - 150.000 lei . - cheltuieli indirecte de producie 117.000 lei, iar baza de repartizare a lor o constituie cheltuielile directe. S se repartizeze cheltuielile indirecte de producie n costul produciei obinute i s se nregistrez n contabilitatea de gestiune aceast repartizare. S se calculeze costul de producie unitar al celor trei produse.

Procedee de repartizare a cheltuielilor indirecte de productie procedeul suplimentarii

Forma clasica: Calculul coeficientului de suplimentare ca raport intre cheltuielile de repartizat si suma bazelor de repartizare. Ks = 117.000 / (100.000+140.000+150.000) = 117.000 / 390.000 = 0,3

Calculul cotei de cheltuieli indirecte ce revine fiecarui purtator de cheltuieli prin inmultirea Ks cu baza de repartizare a fiecarui purtator de cheltuieli. Ch. ind. A = 0,3 * 100.000 = 30.000 lei Ch. ind. B = 0,3 * 140.000 = 42.000 lei Ch. ind. C = 0,3 * 150.000 = 45.000 lei

Calculul costului de productie pentru fiecare produs in parte prin insumarea cheltuielilor directe cu cheltuielile indirecte repartizate. CP A = 100.000 + 30.000 = 130.000 lei CP B = 140.000 + 42.000 = 182.000 lei CP C = 150.000 + 45.000 = 195.000 lei

Forma cifrelor relative de structura: Determinarea ponderii bazei de repartizare a fiecarui loc sau purtator de costuri in suma bazelor repartizate. g A = 100.000 / 390.000 = 0,2564 g B = 140.000 / 390.000 = 0,3589 g C = 150.000 / 390.000 = 0,3846

Determinarea cotei parti a cheltuielilor indirecte de repartizat ce revine fiecarui produs prin aplicarea procentelor obtinute anterior asupra totalului cheltuielilor indirecte ce fac obiectul repartizarii. Ch. ind. A = 0,2564 * 117.000 = 30.000 lei Ch. ind. B = 0,3589 * 117.000 = 42.000 lei Ch. ind. C = 0,3846 * 117.000 = 45.000 lei

Inregistrarea in contabilitate a repartizarii cheltuielilor indirecte de productie (contul 923) se face prin preluarea in contul 921-Cheltuielile activitatii de baza. 921 = 923 117.000 lei

2. O societate comercial a efectuat cheltuieli totale n cursul unei perioade de gestiune de 199.120 lei, obinnd trei produse principale A, B i C n urmtoarele cantiti: A - 250 buc., B - 200 buc., C - 200 buc. Parametrii de echivalare sunt:
3

- consum normat de materii prime: A - 17, B - 13, C - 10,5 - ore main pe unitatea de produs:A - 11, B - 12, C - 9,6. S se calculeze costul unitar al fiecrui produs, tiind c se ia ca etalon produsul A.

Procedeul indicilor de echivalenta calculati ca raport direct Varianta indicilor de echivalenta compleci:

Varianta indicilor de echivalenta complecsi:Indicatori Cantitatea de produse fabricat (buc.) Consum normat de materii prime (g/buc.) Ore main pe unitatea de produs (h/buc.)

Produse A 250 17 11 B 200 13 12 C 200 10,5 9,6

Determinarea coeficienilor (indicilor) de echivalen pentru fiecare produs n parte prin raportarea mrimii parametrului de echivalare al fiecrui produs la mrimea parametrului de echivalare al produsului etalon. K A = 17*11 / 17*11 = 187 / 187 = 1 K B = 13*12 / 17*11 = 156 / 187 = 0,834 K C = 10,5*9,6 / 17*11 = 100,8 / 187 = 0,539

Transformarea produciei obinute din fiecare produs n uniti convenionale (cantiti de produse echivalente), prin nmulirea cantitii obinute din fiecare produs cu coeficientul de echivalen calculat pentru produsul respectiv. Qe A = 250 * 1 = 250

Qe B = 200 * 0,834 = 166,8 Qe C = 200 * 0,539 = 107,8 ------------4

524,6

Determinarea costului unitar pe produs echivalent prin raportarea cheltuielilor totale la cantitatea de produse echivalente. Cu e = 199.120 / 524,6 = 379,565 lei/buc

Determinarea costului unitar al fiecrui produs prin ponderarea costului unitar pe produs echivalent cu coeficientul de echivalen calculat pentru produsul respectiv. Cu A = 379,565 * 1 = 379,565 lei/buc Cu B = 379,565 * 0,834 = 316,557 lei/buc Cu C = 379,565 * 0,539 = 204,585 lei/buc

Verificare:
Cht = (Qi Cui)

= (250*379,565) + (200*316,557) + (200*204,585) =

= 94.891,25 + 63.311,40 + 40.917 = 199.119,65 199.120 lei

3. S se calculeze costul efectiv unitar al celor dou produse folosind procedeul cantitativ, avnd urmtoarele date: - cheltuieli de producie 803.264 lei - cantitate produs: cocs 3.000.000 t, gaz cocs 2.216.000 t; - cantitate valorificat: cocs 3.000.000 t, gaz cocs 1.812.000 t.

Determinarea costului mediu unitar pe produs simultan prin raportarea cheltuielilor totale la totalul cantitilor de produse obinute. Cmu = 803.264 / (3.000.000 + 2.216.000) = 803.264 / 5.216.000 = 0,154 lei/buc

Determinarea cheltuielilor efective aferente cantitilor obinute din fiecare produs simultan, prin nmulirea cantitilor obinute cu costul mediu unitar pe produs simultan. Ch cocs = 3.000.000 * 0,154 = 462.000 lei Ch gaz cocs = 2.216.000 * 0,154 = 341.264 lei

Determinarea costului unitar al fiecrui produs efectiv valorificat, prin raportarea cheltuielilor efective aferente cantitilor obinute din fiecare produs la cantitatea de produse valorificate. Cu cocs = 462.000 / 3.000.000 = 0,154 lei/buc Cu gaz cocs = 341.264 / 1.812.000 = 0,188 lei/buc