Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Conta Grup Yahoo
Conta Grup Yahoo
Nr crt
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Sume
60.000
40.000
40.000
20.000
4.500
3.500
10.000
22.000
399.
D
301 Materii prime
C
SI 5.000
125.000
SF 15.000
Achiziii materii prime:
Consum materii prime:
301=401
601=301
125.000
5.000+125.000-15.000=115.000
D
345 Produse finite
C
SI 30.000
235.000
(obinere)
SF 40.000
Obinere produse finite:
Descrcare gestiune
D
331 Producie n curs
SI 25.000
345=711
711=345
235.000
30.000+235.000-40.000=225.000
SF 20.000
Anulare producie n curs
711=331
Constatare stoc final
331=711
25.000
20.000
D
711 Variaia stocurilor
C
25.000
235.000 (obinere
produse)
225.000
20.000
(descrcare
(constatare stoc
gestiune)
final
SFC 5.000
115.000
+ Salarii directe
= Total cheltuieli directe
+ Costuri indirecte variabile (25.000
salarii+10.000 materiale directe)
+ Costuri indirecte fixe (5.000
ntreinere echip +15.000 amortiz)
+ Producie neterminat la nceputul
perioadei
- Producie neterminat la sfritul
perioadei
= Cost producie
Nr
crt
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
60.000
175.000
35.000
20.000
25.000
20.000
235.000
Elemente
Sume
400.000
230.000
175.000
115.000
60.000
55.000
35.000
20.000
170.000
30.000
30.000
30.000
20.000
10.000
5.000
115.000
400.
D
SI
D
SI
+ Producie neterminat
la nceputul perioadei
- Producie neterminat
la sfritul perioadei
= Cost de producie al
perioadei
6004
362
354
6012
401.
a)
D
C
Si 8.000
159.000
301
Sf 27.000
Achiziie materii prime n valoare de 159.000 (preluat din contul de profit i
pierdere):
159.000 lei
301
=
401
159.000 lei
Din contul 301 rezult un consum de: 8.000 + 159.000 27.000 = 140.000 lei,
nregistrat:
140.000 lei
601
=
301
140.000 lei
Eroare 1: n contul de profit i pierdere nu figureaz achiziii materii prime
ci Cheltuieli cu materii prime 140.000 lei
b)
Anulare sold iniial producie n curs:
16.000 lei
711
=
Constatare sold final producie n curs
21.000 lei
331
=
c)
D
345
C
Si 40.000
303.000
331
16.000 lei
711
21.000 lei
Sf 60.000
Calculul costului de producie al produselor finite obinute:
140.000
Consum materii prime
+ Salarii directe
90.000
+ Amortizare echipament producie
21.000
+ Alte cheltuieli legate de producie
52.000
(60 % x 15.000 + 75 % x 4.000 + 80 % x 50.000)
= Cost de producie al produselor finite obinute
303.000
nregistrarea costului de producie:
303.000 lei
345
=
711
303.000 lei
Din contul 345 rezult costul bunurilor vndute (descrcarea gestiunii) = 40.000 +
303.000 60.000 = 283.000 lei, nregistrate:
285.000 lei
711
=
345
285.000 lei
Situaia n contul 711:
D
C
16.000
283.000
711
21.000
303.000
Sfc 25.000
402.
a
Cost variabil
b Cost variabil
c
Cost fix
d Cost fix
e
f
g Cost variabil
403.
a
b
c
d
e
Cost direct
Cost indirect
Cost indirect
Cost direct
-
Cost direct
Cost direct
Cost indirect
Cost indirect
-
Cost al produsului
Cost al produsului
Cost al produsului
Cost al produsului
Cost al perioadei
Cost al perioadei
Cost al perioadei
Cost al produsului
Cost al produsului
Cost al perioadei
Cost al produsului
Cost al perioadei
404.
- Materii prime i materiale directe
10.000 pnz*10 +9.500 suporturi *20
-Cheltuieli directe de asamblare
9.500 umbrele*15
= Cost producie
290.000
142.500
432.500
D
Suport
SI 5.000buc*15=75.000
Achiziie 15.000buc*20 buc
= 300.000
CMP pnz =
CMP suport =
Pnz umbrel
Suport umbrel
18.000 buc
18.000 buc
Cost prelucrare
18.000 buc
* 9
* 1
5
* 1
5
= 162.000
= 270.000
= 270.000
Cost de
producie
702.000
Cost unitar =
702 .000
= 39 lei/umbrel
18 .000 buc
D
Suport
SI 5.000buc*15=75.000
Achiziie 15.000buc*20 buc
= 300.000
Pnz umbrel
Suport umbrel
Cost prelucrare
Cost de
producie
Cost unitar =
10.000 buc *
5.000 buc *
18.000 buc *
8
15
15
+ 8.000 buc
+ 13.000 buc
*
*
10
20
= 160.000
= 335.000
= 270.000
765.000
765 .000
= 42 ,5 lei/umbrel
18 .000 buc
750
=8.000
1000
408.
Determinarea costului de producie
Cheltuieli directe
10.000
+ Cheltuieli variabile
+ Cheltuieli fixe
8.000
4.000*
750
1.000
= Cost de producie al
perioadei
Costul unitar=
21.000
21 .000
=28
750
D
345 Produse finite
SI 250buc*25
24.750
Intrri 750 buc*28
SF 2.500
Valoare ieiri=750 buc*28+150*25=24.750
409. Cost de producie= 10.000 (chelt directe) +8.000 (chelt variabile) + 4.000(chelt
fixe) *
1.000
= 22.000
1.000
410.
Nivelreal
750
)= 4.000(1)=1.000
Nive ln ormal
1.000
411.
Nivelreal
1.500
)= 5.000(1)=1.250
Nive ln ormal
2.000
+ Salarii i amortizri
= Cost de producie
5.000
16.000
21.000
7
+ Cheltuieli de desfacere
= Cost complet
4.000
25.000
413.
D
SI
+ Salarii i amortizri
+ Producie n curs la
nceputul perioadei
- Producie n curs la
sfritul perioadei
= Cost de producie
+ Cheltuieli de desfacere
= Cost complet
5.000
16.000
1.000
5.000
17.000
6.000
23.000
414.
a)Achiziii: 8.000 baterii x 10 = 80.000 (301 = 401)
b)Ieiri: 7.600 baterii x 10 = 76.000 (601 = 301), din care:
b1)Pentru maini utilizate de angajaii care se ocup de vnzri: 100
baterii x 10 = 1.000
b2)Pentru producie: 7.500 baterii x 10 = 75.000, din care:
b21)Produse finite: 90 % x 75.000 = 67.500 (345 = 711), din care
b211)Vndute: 30 % x 67.500 = 20.250 (711 = 345)
b212)Nevndute: 70 % x 67.500 = 47.250
b22)Producie n curs de execuie: 10 % x 75.000 = 7.500
Deci:
1.Cost baterii materii prime (sold 301) = 4.000
2.Cost baterii producie n curs = 7.500
3.Cost baterii produse finite (sold 345) = 47.250
4.Cost baterii costul bunurilor vndute = 20.250
5.Cost baterii n costuri de distribuie = 1.000
415.
+ Salariile muncitorilor
+ Amortizri
+ Cheltuieli de producie
8.000
4.000
7.200 (8.000-8.000*10%)
2.400 (4000*60%)
8
= Cost de producie
21.600
12.000
416.
Salarii personal distribuie
+ Amortizarea vehiculelor
distribuie
+ Amortizarea vehiculelor
managerilor
+ Chirii
+ Amortizarea mainilor
productive
= Cheltuieli ale perioadei
15.000
10.000
1.600 (4.000-4.000*60%)
2.700 (18.00018.000*85%)
41.300
417.
Cheltuieli variabile 4.000
Cheltuieli fixe
1.000*80%=800
Cheltuieli indirecte de repartizat = 4.800
K=
4.800
=0,48
2.000 + 800
A
2.000
960
2.960
B
8.000
3.840
11.840
15 .000
=1,875
3.000 + 5.000
b)
A
Materii prime
3.000
Manoper direct
4.000
Cheltuieli indirecte
5.625
Cost producie
12.625
Cost de producie total =29.000
Cheltuieli indirecte de repartizat = 15.000
k=
15 .000
=2,5
4.000 + 2.000
B
5.000
2.000
9.375
16.375
A
Materii prime
3.000
Manoper direct
4.000
Cheltuieli indirecte
10.000
Cost producie
17.000
Cost de producie total =29.000
B
5.000
2.000
5.000
12.000
419.
k=
7.500
=0,25
10 .000 + 20 .000
A
10.000
2.500
Cost producie
12.500
B
20.000
12.000 (5.000+7.000
chelt indirecte
atelierul 2)
32.000
420.
Cheltuieli indirecte de repartizat = 22.000-2.000=20.000
k=
20 .000
=5
1.000 + 3.000
A
10.000
5.000
1.000
B
20.000
15.000
500
1.500
16.000
3.400
421.
CAcr=
53 .400 * 14 .554
= 36 .378
21 .364
422.
Coeficient de siguran dinamic =
CA CAcr
53 .400 36 .378
* 100 = 31,8%
* 100 =
53 .400
CA
423.
Cifra de afaceri = 5.000 buc*12 = 60.000
- Cheltuieli variabile = 5.000 buc*10=50.000
= Marja costurilor variabile
10.000
CAcr=
60 .000 * 5.000
= 30 .000 u.m.
10 .000
Cifra de afaceri
12
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
=
=
q
q
*
*
10
2
5.00
0
7.00
0
= Profit
q*2-5.000=7.000
q=6.000 buc
425.
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
12
=
=
q
q
*
*
10
2
10.00
0
0
= Profit
1. q*2-10.000=0
q=5.000 buc
2. q*2-10.000=14.000
q=12.000 buc
426.
Cifra de afaceri
10.000 buc
11
12
= 120.000
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
CV=10+10%*10=11
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
=
=
10.000 buc
10
= 100.000
20.000
10.000
10.000
12
=
=
q
q
*
*
11
1
10.00
0
10.00
0
q*1=20.000
q=20.000
Cantitatea trebuie s creasc cu 10.000 buc pentru ca profitul s rmn tot 10.000 u.m.
427.
Cifra de afaceri = 10.000 produse x 12 = 120.000 lei
-Costuri variabile = 10.000 produse x 10 = 100.000 lei
= Marja asupra costurilor variabile = 20.000 lei
-Costuri fixe = - 10.000 lei
= Profit = 10.000 lei
Se vor vinde: 10.000 produse + 10.000 produse x 5 % = 10.500 produse
Cifra de afaceri = 10.500 produse x 12 = 126.000 lei
-Costuri variabile = 10.500 produse x 10 = 105.000 lei
= Marja asupra costurilor variabile = 21.000 lei
-Costuri fixe = - 12.000 lei (10.000 + 2.000)
= Profit = 9.000 lei
Decizia nu e acceptabil deoarece profitul scade cu 1.000 lei
428.
Cifra de afaceri = 10.000 produse x 12 = 120.000 lei
-Costuri variabile = 10.000 produse x 10 = 100.000 lei
= Marja asupra costurilor variabile = 20.000 lei
-Costuri fixe = - 10.000 lei
= Profit = 10.000 lei
12
100.000 lei
60.000 lei
40.000 lei
20.000 lei
20.000 lei
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
60.000 lei
50.000 lei
20.000 lei
30.000 lei
13
20.000
= 66%
30.000
431.
Varianta veche
Cifra
de afaceri
500 buc
1.000
500.000 lei
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
Varianta nou
Cifra de afaceri
=
=
500 buc
700
350.000 lei
150.000 lei
500 buc
1.000
500.000 lei
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
=
=
500 buc
300
150.000 lei
350.000 lei
100.000 lei
50.000 lei
100.000 lei
250.000 lei
432.
Levierul operaional (Lo) =
Rezultat =
MCV
Re zultat
50 .000
= 10.000 lei
5
Cifra de afaceri
500 buc
- Cheltuieli variabile
=
= Marja costurilor
=
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
X= 200.000 50.000 = 150.000 lei
Y = 50.000 10.000 = 40.000 lei
Dac CA = 250.000 lei
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Profit
1.000
200.000 lei
X lei
50.000 lei
Y lei
10.000 lei
250.000 lei
150.000 lei
100.000 lei
40.000 lei
60.000 lei
433.
14
- Cheltuieli variabile
= 15.000 buc * 9
= Marja costurilor
=
variabile
- Cheltuieli fixe
= Pierdere
Pentru ca societatea s nu suporte pierderi cantitatea care
s o vnd este q.
= q
* 15
Cifra de afaceri
- Cheltuieli variabile
= Marja costurilor
variabile
- Cheltuieli fixe
= Rezultat
=
=
q
q
*
*
225.000 lei
135.000 lei
90.000 lei
95.000 lei
-5.000 lei
trebuie s o produc i
9
6
- 95.000
0
q*6-95.000 = 0
q=15.834 buc
434.
Qe =
3.800 kg
=1,9lei
2.000 buc
Abaterea de consum = (Qe Qs)* Ps= (1,9 2) * 3 * 2.000 buc = - 600 lei
Abaterea de pre = Oe *(Pe Ps) = 1,9 * 2.000 buc * (3,1- 3) = 380 lei
Abaterea de cost la materii prime = - 600 + 380 = 220 lei
unde:
Qe cantitatea efectiv
Qs cantitatea standard
Pe preul efectiv
Ps preul standard
435.
Abaterea de timp = (Qe Qs)* Ts
Ts = 10 lei
Qe =
6.200 ore
= 2,06 ore / buc
3.000 buc
Te =
68.200lei
= 22,73lei / or
3.000buc
unde:
Qe timp efectiv
Qs timp standard
Te tarif efectiv
Ts tarif standard
436.
1.
Specificare
Materiale
consumabile
Energie
Servicii teri
Cheltuieli
personal
Impozite i
taxe
Amortizare
Ajustri de
valoare
Total
cheltuieli
indirecte
ataate
centru
2.
nclzire
Total 6.450
nclzire
Desen
Producie
1000 x 5 %
= 50
5000 x 50 %
= 2500
-
1000 x 5 %
= 50
5000 x 20
% = 1000
500 X 40 %
= 200
30000 x 35
% = 10500
-
1000 x 10 %
= 100
5000 x 20 %
= 1000
-
10000 x 20
% = 2000
-
10000 x 20
% = 2000
-
13.750
15.100
30000 x 5 %
= 1500
2000 x 20 %
= 400
10000 x 20
% = 2000
6.450
30000 x 40
% = 12000
-
Desen
Producie
6.450 x 20 % =
1.290
6.450 x 50 % =
3.225
Vnzare cu
amnuntul
1000 x 50 %
= 500
5000 x 5 %
= 250
500 x 10 %
= 50
30000 x 10
% = 3000
2000 x 50 %
= 1000
10000 x 20
% = 2000
5000 x 40 %
= 2000
8.800
Vnzare cu
amnuntul
6.450 x 10 % =
645
Vnzare
angros
6.450 x 20 % =
1.290
3.Cheltuieli indirecte:
Desen: 13.750 + 1.290 = 15.040
Producie: 15.100 + 3.225 = 18.325
Vnzare cu amnuntul: 8.800 + 645 = 9.445
Vnzare angros: 9.400 + 1.290 = 10.690
Costuri unitare:
Desen: 15.040 lei: 1.000 ore manoper = 15,040 lei pe or manoper
Producie: 18.325 lei : 2.000 ore main = 9,1625 lei pe or main
16
Vnzare
angros
1000 x 30 %
= 300
5000 x 5 %
= 250
500 x 50 %
= 250
30000 x 10
% = 3000
2000 x 30 %
= 600
10000 x 20
% = 2000
5000 x 60 %
= 3000
9.400
Vnzare cu amnuntul: 9.445 lei: 1.250 produse vndute = 7,556 lei pe produs
vndut
Vnzare angros: 10.690 lei: 2.500 produse vndute = 4,276 lei pe produs vndut
4.
Desen: 15,040 lei pe or manoper x 200 ore = 3.008 lei
Producie: 9,1625 lei pe or main x 500 ore = 4.581,25 lei
Vnzare cu amnuntul: 7,556 lei pe produs vndut x 750 produse = 5.667 lei
Vnzare angros: 10.690 lei: 4,276 lei pe produs vndut x 1.250 produse = 5.345
lei
437.
D
Si 13.000
Achiziii 200.000
301
Sf 10.000
Din contul 301 rezult un consum de materii prime = 13.000 + 200.000 10.000
= 203.000 lei
Consum materii prime
203.000
+
Servicii externe producie
20.000
+
Salarii producie
175.000
+
Amortizare producie
120.000
=
Cost de producie global
518.000
Cost de producie unitar = 518.000 lei : 50.000 mingi = 10,36 lei pe minge
+
+
=
518.000
80.000
598.000
Cost complet unitar = 598.000 lei : 50.000 mingi = 11,96 lei pe minge
Cifra de afaceri
Cost de aprovizionare
Cost complet global
Rezultat global
850.000
27.000
598.000
225.000
100 .000
= 20.000 u.m.
5ani
17
AmortizareN= 20.000*
6
=10.000 u.m.
12
Amortizare anual =
213
30.000 u.m.
110 .000
=36.666 u.m.
3ani
D
213
C
Cost 105.000
30.000
Val rmas 75.000
Dif poz
30.000
SF 110.000 (val
just)
440.
Cost = 90.000+15.000 = 105.000 u.m.
Valoare amortizabil = 105.000 5.000 = 100.000 u.m.
18
100 .000
= 20.000 u.m.
5ani
6
=10.000 u.m.
AmortizareN= 20.000*
12
Amortizare anual =
30.000 u.m.
3.000 u.m.
D
213
C
Cost 105.000 30.000
SF 75.000 (val
rmas)
441.
Cost 01.01.N = 16.000 u.m.
Valoare amortizabil = 16.000 1.000 = 15.000 u.m.
Amortizare anual =
15 .000
= 3.000 u.m.
5ani
213
3.000 u.m.
b) N+1
Valoare amortizabil = 13.000 500 = 12.500 u.m.
Amortizare anual =
12 .500
= 2.500 u.m. (4 ani rmai plus un an)
5ani
c) anulare amortizare
2.500 u.m.
281
213
2.500 u.m.
2.500 u.m.
D
Cost 16.000
=
213
C
3.000 (anulare)
2.500 (anulare)
VR sf N
13.000
VR sf N+1 10.500
2.000
SF 12.500 (val
rmas)
Amortizare anual =
12 .000
= 3.000 u.m.
4ani
19
442.
D
213
C
Cost
16.000 6.000 (anulare)
VR sf N+1
10.000
Dif pozitiv
2.000
Vjust sf N+1 12.000 3.500 (anulare)
SF 8.500 (val
rmas)
15 .000
= 3.000 u.m.
5ani
213
6.000 u.m.
10 .500
= 3.500 u.m.
3ani
213
3.500 u.m.
d) n N+3
Valoare amortizabil = 8.500 1.500 = 7.000 u.m.
Ani rmai 2+majorare cu un an = 3 ani.
Amortizare =
7.000
= 2.333 u.m.
3ani
443.
Cost = 90.000+15.000 = 105.000 u.m.
Valoare amortizabil = 105.000 5.000 = 100.000 u.m.
100 .000
= 20.000 u.m.
5ani
6
=10.000 u.m.
AmortizareN= 20.000*
12
Amortizare anual =
213
20
30.000 u.m.
607
371
1.000 lei
Societate M (70 %)
21.000
14.000
3.500
9.000
6.000
1.500
21
Total
55.000
38.500
16.500
5121
Conturi curente la bnci
30.000lei
2691
Vrsminte de efectuat la
entitile afiliate
20.000lei
achitarea comisionului
500 lei
622
=
5121
Cheltuieli cu comisioanele
Conturi curente la bnci
i onorariile
(b)
vrsmintele efectuate pentru emitent
20.000
2691
=
5121
lei
Vrsminte de efectuat la
Conturi curente la bnci
entitile afiliate
ncasarea dividendelor
15.000
5121
=
7611
lei
Conturi curente la bnci
Venituri din aciuni deinute la
entitile afiliate
(c )
reflectarea veniturilor din cedarea titlurilor la preul de cesiune
2.000 lei
461
=
7641
Debitori diveri
Venituri din imobilizri
financiare cedate
ncasarea titlurilor cedate
2.000 lei
5311
=
22
461
500 lei
20.000 lei
15.000 lei
2.000 lei
2.000 lei
Casa n lei
Debitori diveri
1.000 lei
449.
(a)
5121
Conturi curente la
bnci
150.000 lei
5121
Conturi curente la bnci
50.000lei
24
5.000lei
5.000lei
2675
mprumuturi acordate pe termen
lung
50.000lei
452.
Acordarea mprumutului prin banc
50.000lei
2671
=
5121
50.000lei
5.000lei
25.000lei
2.500 lei
2672
2.500 lei
453
01.01.N Recunoaterea iniial a datoriei
20.000lei
265
=
462
20.000lei
2.000 lei
265
18.000 lei
768
3.500 lei
25
265
18.000 lei
768
1.500 lei
1068
2.000 lei
462
320.000lei
454.
01.09.N Recunoaterea cuponului
320.000lei
265
10.000lei
455
(1)Stocuri iniiale de materii prime la nceputul perioadei: soldul iniial al contului
301 este 3.000 lei:
D
Si 3.000
10.000 (achiziie)
301
Sf
C
9.000 lei
15.000 lei
Pre de vnzare
20.000 lei
Reducere comercial 10 % x 20.000
2.000 lei
Net comercial
18.000 lei
18.000 lei
4111
=
701
18.000 lei
(7)Stoc final de produse nevndute 3.000 lei: soldul final al contului 345 este
3.000 lei. Din contul 345 rezult produse vndute n cost producie (descrcarea
gestiunii ) = 12.000 lei + 15.000 lei 3.000 lei = 24.000 lei:
24.000 lei
711
=
345
24.000 lei
(8)Amortizarea cldirilor:
700 lei
6811
=
2812
700 lei
(9)Salarii datorate:
6.000 lei
641
=
421
6.000 lei
(10)Salarii pltite:
6.500 lei
421
=
5121
6.500 lei
(11).Subvenii de exploatare:
2.000 lei
445
=
741
2.000 lei
(12)Subvenii pentru investiii virate la venituri:
3.000 lei
131
=
7584
3.000 lei
Tabloul soldurilor intermediare de gestiune:
- leiVenituri
Sume
Cheltuieli
Sume
Indicatori
Sume
707
0 607
0 Marja
0
comercial
701
18.000.
Producia
9.000
(1)
711
-9.000.
exerciiului
MC
0 601
4.000 Valoarea
5.000
PE
9.000
adugat
VA
5.000 641
6.000 EBE
1.000
741
2.000
(1)
Contul 711 se prezint astfel:
D
711
C
24.000 (descrcarea gestiunii)
15.000 (produse obinute)
Sfd 9.000
456.
(1)Obinere produse finite la cost producie:
10.000 lei
345
=
711
10.000 lei
(2)Vnzarea produselor finite la pre vnzare:
Pre de vnzare
15.000 lei
1.000 lei
601
=
301
1.000 lei
(5)Salarii datorate:
1.500 lei
641
=
421
1.500 lei
(6)Salarii pltite:
1.800 lei
421
=
5121
1.800 lei
(7)Contribuia unitii la asigurri sociale:
700 lei
6451
=
4311
700 lei
(8)Contribuia unitii la fond omaj:
200 lei
6452
=
4371
200 lei
(9)Dobnzi datorate:
400 lei
666
=
1682
400 lei
(10)Amenzi datorate autoritilor romne:
600 lei
6581
=
462
600 lei
(11)nchiderea conturilor de cheltuieli:
4.400 lei
121
=
601
1.000 lei
641
1.500 lei
6451
700 lei
6452
200 lei
666
400 lei
6581
600 lei
(12)nchiderea conturilor de venituri:
13.500 lei
701
=
121
20.500 lei
7.000 lei
711
Rezultatul contabil = Venituri totale Cheltuieli totale = 20.500 lei 4.400 lei =
16.100 lei
Rezultatul fiscal = Rezultatul contabil + Cheltuieli nedeductibile Deduceri
fiscale = 16.100 lei + 600 lei (amenzi datorate autoritilor romne) = 16.700 lei
Tabloul soldurilor intermediare de gestiune:
Venituri
707
701
711
MC
PE
VA
741
Sume
Cheltuieli
0 607
Sume
Indicatori
0 Marja
comercial
Producia
exerciiului
1.000 Valoarea
adugat
1.500 EBE
700
200
13.500
7.000
0 601
20.500
19.500 641
0 6451
6452
- leiSume
0
20.500
19.500
17.100
457.
Rezultatul exerciiului = Capital propriu N Capital propriu N-1 Aportul
proprietarului n cursul exerciiului + Retrageri ale proprietarilor n cursul exerciiului
Rezultatul exerciiului = 1.000 lei 600 lei 50 lei 20 lei + 10 lei = 340 lei
28
458.
(1).Costuri ce revin din procesul de producie al produsului principal cuplat
700.000 lei (costuri totale ale procesului de producie cuplat (150.000 lei preul
de vnzare al produsului secundar 20.000 lei costuri pentru pregtirea i desfacerea
produselor dup nchiderea procesului de producie cuplat pentru produsul secundar) =
570.000 lei
(2).Costurile totale ce revin produsului principal:
570.000 lei costuri ce revin din procesul de producie al produsului principal
cuplat + 70.000 lei costurile pentru pregtirea i desfacerea produselor dup nchiderea
procesului de producie cuplat pentru produsul principal = 640.000 lei
(3).Marja produsului principal:
750.000 lei veniturile din vnzarea produsului principal 640.000 lei costul
produsului principal = 110.000 lei
459.
Fa =
CF
27 .000 .000 lei
=
= 30 %, deci Pe = 90.000.000 lei
Pe
Pe
Specificare
Cifra de afaceri
Cheltuieli variabile
Total
% din Cifra de afaceri
8.000 buc pvu
100 %
8.000 buc 2.800
70 %
lei/buc =
22.400.000 lei
Marja asupra costurilor
8.000 buc pvu
30 %
variabile
22.400.000 lei
(8.000 buc pvu 22.400.000 lei) / 8.000 buc pvu = 30 %
1 22.400.000 lei / 8.000 buc pvu = 0,3
8.000 buc pvu 22.400.000 lei = 2.400 buc pvu
5.600 buc pvu = 22.400.000 lei
pvu = 4.000 lei/buc
460.
Specificare
Cifra de afaceri
Cheltuieli variabile
Total
80.000 buc
10.000 lei/buc =
800.000.000
80.000 buc
8.000 lei/buc =
640.000.000 lei
160.000.000 lei
46.000.000 lei
CF
46.000.000 lei
Punctul de echilibru (Pe) = MCV (%) =
= 230.000.000 lei
20 %
29
CA - Pe 800.000.00
0 lei - 230.000.00
0 lei
=
CA
800.000.00
0 lei
71,25 %
461.
MVC (A) = 900 lei/buc 700 lei/buc = 200 lei/buc
MCV (B) = 1.500 lei/buc 1.000 lei/buc = 500 lei/buc
MCV (C ) = 1.500 lei/buc 1.200 lei/buc = 300 lei/buc
MCV (D) = 700 lei/buc 500 lei/buc = 200 lei/buc
MCV (E ) = 2.000 lei/buc 1.500 lei/buc = 500 lei/buc
Produsele cele mai puin rentabile sunt cele care vor avea factorul de acoperire cel
mai mic, respectiv MCV cea mai mic.
Se va renuna la produsele A i D
462.
30
nregistrarea contabil:
15.000.000 lei
5124
=
765
15.000.000 lei
Trezoreria net = Total ncasri Total pli + Diferena de curs nerealizat =
955.000.000 lei 838.500.000 lei + 15.000.000 lei = 131.500.000 lei
465.
=
+
+
+
=
=
=
+
=
466.
D
SI
SFC
25.000
1.500 lei
200 lei
2.000 lei
4.000 lei
7.700 lei
-3.100 lei
4.600 lei
-2.000 lei
2.600 lei
4.600 lei
-2.000 lei
2.600 lei
316
-2.600 lei
-4.200 lei
-6.800 lei
10.000
31
40.000
4.000
71.400
60.000
11.400
f) descrcare gestiune
22.000
711
=
345
22.000
1.000 4.000
3.000
=
= 0,061
5.000 + 44 .000
49 .000
32
11.000
316
SF 7.316
52.360 lei
40 .000
= 2.000 lei
20 ani
2.000 lei
681
=
281
2.000 lei
c) anulare amortizare cumulat
2.000 lei
281
=
213
2.000 lei
d) Valoare recuperabil (38.000 lei) < Valoarea rmas (42.000 lei),
depreciere = 4.000 lei
4.000 lei
6813
=
213
4.000 lei
e) la 01.07.N+1, odat cu clasificarea activului ca disponibil pentru vnzare,
conform IFRS 5 el trebuie evaluat la min (valoarea rmas, valoarea just-cheltuielile de
cedare)
Valoarea rmas la 01.07.N+1
Val recuperabil la 31.12.N = 38.000 lei
durat rmas 19 ani
Amortizare 01 ian 01 iulie =
38 .000
6
*
= 1.000 lei
19 ani
12
1.000 lei
681
f) anulare amortizare cumulat
1.000 lei
281
281
1.000 lei
213
1.000 lei
33
2.000 lei
6813
=
213
2.000 lei
h) 31.12.N+1
min [valoarea rmas (37.000 lei), valoarea just - cheltuielile de cedare(34.000)]
= 34.000 lei
depreciere = 35.000 34.000 = 1.000 lei
1.000 lei
6813
=
213
1.000 lei
i) min (37.000, 45.000) = 37.000 lei
2.000 lei
213
=
7813
2.000 lei
(37.000
35.000)
468.
a) majorare capital social
2.400 (2.000 ac *1,2)
456
u.m.
%
1011
1041
ncasare aport
2.400 u.m.
512
=
456
transferare capital social nevrsat la capital social vrsat
2.000 u.m.
1011
=
1012
b) distribuire dividende
800 u.m.
129
=
457
c) ncorporare rezerve
3.000 u.m.
106
=
1012
d) reevaluare imobilizri
anulare amortizare cumulat
2.000 u.m.
281
=
213
Valoare net contabil = 6.000 -2.000 = 4.000
Valoare just = 8.000
8.000 - 4.000 = 4.000 diferen pozitiv din reevaluare
nregistrare diferen pozitiv din reevaluare,
4.000 u.m.
213
=
105
e) rscumprare aciuni
3.000 u.m.
109
=
512
anulare aciuni
3.000 u.m.
2.000 u.m.( 2.000 ac
*1)
1.000u.m. (3.0002.000)
1012
149
34
109
2.000 u.m.
400 u.m.
2.400 u.m.
2.000 u.m.
800 u.m.
3.000 u.m.
2.000 u.m.
4.000 u.m.
3.000 u.m.
(2.000
ac*1,5)
3.000 u.m.
(2.000
ac*1,5)
D
1012
C
2.000 u.m.(e) SI 20.000 u.m.
2.000 u.m.(a)
3.000 u.m. (c)
SF 23.000 u.m.
D
106
3.000 u.m.(c) SI
C
5.000 u.m.
SF 2.000 u.m.
D
105
C
SI 3.000 u.m.
4.000 u.m.(d)
SF 7.000 u.m.
117
SI
C
1.800 u.m.
SF 1.800 u.m.
NOT S-a presupus un sold iniial al rezervelor de 5.000 u.m., ntruct se
ncorporau mai mult dect existau.
23.000
Capital social
+ Rezerve
2.000
+ Rezerve din reevaluare
7.000
+ Rezultat reportat
1.800
Repartizarea profitului
800
= Capitaluri proprii
33.000
469.
a) achiziie instalaie
90.000 u.m.
b) primire subvenie
50.000 u.m.
c) ncasare subvenie
50.000 u.m.
213
404
90.000 u.m.
445
472
50.000 u.m.
512
445
50.000 u.m.
100
6
*2*
= 11.250 u.m.
d) nregistrare amortizare 90.000*
8ani
12
100
= 12,5%
rata amortizrii lineare =
8ani
11.250 u.m.
681
e) transfer subvenie la venituri
6.250 u.m.
472
6
= 6.250 u.m.
50.000 * 12,5%*2*
12
35
281
11.250 u.m.
7584
6.250 u.m.
470.
D
Cost
VR sf N
60.000 u.m.
40.000 u.m.
213
C
20.000 u.m. (anulare)
10.000 u.m.
7.500 (anulare)
Cost
Amortiz cumulat (N-1,N)
60.000 u.m.
Valoare rmas
40.000 u.m.
60 .000
* 2 = 20 .000 u.m.
6ani
a) anulare amortizare
3.000 u.m.
281
=
213
3.000 u.m.
b) diferen negativ din reevaluare 30.000 u.m. 40.000 u.m.= -10.000 u.m.
10.000 u.m.
6813
=
213
10.000 u.m.
c) Amortizare N+1=
30 .000
= 7.500 u.m.
4ani
nregistrare amortizare
7.500 u.m.
681
anulare amortizare
7.500 u.m.
281
=
d)diferen pozitiv din reevaluare
27.500 u.m.
213
=
281
7.500 u.m.
213
7.500 u.m.
50.000 u.m. 22.500 u.m. = 27.500 u.m.
%
27.500 u.m.
7813
10.000 u.m.
105
17.500 u.m.
471.
D
2111
Cost
300.000 u.m.
Dif poz
50.000 u.m.
Vjust sf N-1 350.000 u.m.
50.000 u.m.
50.000 u.m.
105
6813
472.
D
1012
SI
1621
SI
750
130 (1)
X = 1.000
750-130 =120
SF 1.000
D
600
100 (4)
X = 850+100 600=350
SF 850
D
1041
SI
C
80
130 (1)
SF 150
1) ncorporare rezerve
130 lei
1041
=
1012
2) ncasare capital social
120 lei
5121
=
456
3) transferare capital subscris nevrsat la capital subscris vrsat
120 lei
1011
=
1012
4) rambursare credit pe termen lung
100 lei
1621
=
5121
Determinarea fluxului net de trezorerie din activitatea de finanare :
120 lei
ncasri din majorarea capitalului social
Dobnzi pltite
70 lei
Rambursare credit pe termen lung
100 lei
+ Contractare credit pe termen lung
350 lei
= Fluxul net de trezorerie din activitatea de finanare 300 lei
473.
D
SI
301
20
620
(2)
Achiziie=620+45
-20=645
37
130 lei
120 lei
120 lei
100 lei
SF
D
Pli = 20
+767,55 + 33,32140=680,87
45
401
C
SI
20
767,55 (3)
33,32 (5)
SF 140
D
SI
411
17
535,5 (1)
ncasri = 17 + 535,5 +
684,25 23 = 1213,75
684,25 (6)
SF
D
SI
23
371
38
40 (4)
Achiziie=26+40
38 = 28
SF
26
D
122,55 (3)
5,32
(5)
RD 127,87
4426
4427
C
85,5 (1)
109,25 (6)
RC 194,75
194,75 (9)
127,87 (9)
4423
SI
8
Pli = 8 + 66,88
66,88 (9)
5 = 69,88
SF 5
D
441
SI
C
2
38
Pli = 2 + 25 5
= 22
25 (7)
SF 5
D
421
C
SI
20
Pli = 20 + 700 700 (8)
40 = 680
SF 40
1) vnzare mrfuri
535,5 lei
411
%
707
4427
535,5 lei
450 lei
85,5 lei
39
-239 lei
474.
D
SI
411
100
2380 (4)
ncasri = 100+2380+
595- 700 = 2375
595 (6)
SF
D
Pli
700
421
SI
4000 (7)
2200
SF
D
SI
371
4250
2500 (2)
Achiziie=3000+
2500 4250
=1250
SF
D
Pli = 4500+
535,5 + 1487,52800=3723
3000
401
C
SI
4500
535,5 (8)
1487,5 (9)
SF 140
D
Pli
202
441
SI
600 (5)
SF
D
Pli
SF
4423
SI
0
152 (11)
152 (10)
1) plat salarii
2.200 lei
421
5121
40
2.200 lei
2.500 lei
892,5 lei
750 lei
142,5 lei
2.380 lei
2.000 lei
380 lei
600 lei
595 lei
500 lei
95 lei
4000 lei
401
535,5 lei
401
1487,5 lei
9) achiziie mrfuri
1250 lei
237,5 lei
%
371
4426
%
4426
4423
475 lei
323 lei
152 lei
5121
152 lei
4423
41
2375 lei
202 lei
-4139,5 lei
475.
a) emitere obligaiuni
6.600 lei
%
161
5.700 lei.(6.000
461
oblig*0,95)
900 lei
169
b)ncasare mprumut
5.700 lei
5121
=
461
c) dobnd N 6.000 oblig*1 leu*10% = 600 u.m.
600 lei
666
=
1681
d)plat dobnd
600 lei
1681
=
5121
5.700 lei
600 lei
600 lei
6.600
e)rambursare rata 1,
=330 u.m.
20 ani
330 lei
161
5121
330 lei
169
45 lei
900
f)amortizare prime,
= 45 lei
20 ani
45 lei
6868
476.
D
213
C
Cost
5.000 u.m.
3.000 u.m. (anulare)
VR sf N+3
2.000 u.m.
Dif poz
500 u.m.
Vjust sf N+3 2.500 u.m.
Cost
Amortiz cumulat (N+1,
N+2, N+3)
Valoare rmas la sf N+3
5.000 u.m.
5.000
* 3 = 3.000 u.m.
5ani
2.000 u.m.
a) anulare amortizare
3.000 u.m.
281
=
213
3.000 u.m.
b) diferen pozitiv din reevaluare 2.500 u.m. 2.000 u.m.= 500 u.m.
500 u.m.
213
=
105
500 u.m.
c) nregistrare amortizare
2.500
1.250 u.m.
681
=
281
=1.250
2ani
u.m.
d) transfer 105 la 117
250 u.m.
105
117
42
500
=250 u.m.
2ani
477.
a) primire cldire
60.000 u.m.
205
i debit 8038 60.000 u.m.
nregistrare amortizare
30.000 u.m.
6811
167
60.000 u.m.
2805
60 .000
=30.000
2ani
u.m.
b) chirie lunar
952 u.m.
%
800 u.m.
167
152 u.m.
4426
c) plat furnizor
952 u.m.
404
d) modernizri
3.570 u.m.
%
3.000 u.m.
212
570 u.m.
4426
e) amortizarea modernizrii
1.500 u.m.
6811
f) transmitere
60.000 u.m.
2805
3.000 u.m.
2812
credit 8038 60.000 u.m.
404
952 u.m.
5121
952 u.m.
404
3.570 u.m.
2812
=
=
205
212
60.000 u.m.
3.000 u.m.
213
2.000 u.m.
%
7581
4427
2.618 u.m.
2.200 u.m.
418 u.m.
3.000
=1.500 u.m.
2ani
478.
a) lips echipament la inventar
2.000 u.m.
%
400 u.m.
281
1.600 u.m.
6583
b) imputare
2.618 u.m.
4282
43
4.760 u.m.
4.000 u.m.
760 u.m.
%
211
4426
404
4.760 u.m.
479.
a) avans acordat antreprenorului
9.520 u.m..
%
=
404
8.000 u.m.
232
1.520 u.m.
4426
b) lucrri facturate pt prima perioad
5.950 u.m..
%
=
404
5.000 u.m.
231
950 u.m.
4426
c) lucrri facturate pt a doua perioad (17.000 5.000 =12.000)
14.280 u.m..
%
=
404
12.000 u.m.
231
2.280 u.m.
4426
d) recepie la cost
17.000 u.m.
212
=
231
e) plat furnizor cu reinere avans
datoria total = 5.950 + 14.280 = 20.230
20.230 u.m.
404
=
%
232
4426
5121
9.520 u.m.
5.950 u.m.
14.280 u.m.
17.000 u.m.
20.230 u.m.
8.000 u.m.
1.520 u.m.
10.710 u.m.
480.
a) Materii prime
Val realizabil net (2.000) =Val contabil (2.000), se anuleaz ajustarea pt
depreciere existent:
700 u.m.
391
=
7814
700 u.m.
b) Produse finite
Val realizabil net (4.000) <Val contabil (4.500), se constituie o ajustare pentru
depreciere = 500
500 u.m.
6814
=
394
500 u.m.
481
a)Donaie produse finite:
10.000 lei
6582
44
345
348
9.000 lei
1.000 lei
345
900 lei
711
600 lei
346
400 lei
482.
a) vnzare mrfuri i ambalaje
2.580 lei
4111
%
707
4427
419
2.580 lei
2.000 lei
380 lei
200 lei
371
1.600 lei
4111
100 lei
708
100 lei
4427
19 lei
4111
119 lei
381
100 lei
401
5.950 lei
381
2.000 lei
%
708
4427
1.428 lei
1.200 lei
228 lei
608
381
1.000 lei
a) ncasare avans
1.190 lei
5121
%
419
4427
1.190 lei
1.000 lei
190 lei
b) livrri semifabricate
5.950 lei
4111
%
702
4427
5.950 lei
5.000 lei
950 lei
Descrcare gestiune
1.600 lei
607
=
b) restituire ambalaje
100 lei
419
=
c) restul de 100 este reinut de client
1) pre de facturare ambalaje
100 lei
419
=
2)TVA aferent ambalaje reinute
19 lei
4111
=
3) ncasare crean
119 lei
5121
=
4) descrcare gestiune
100 lei
608
=
483.
a) achiziie amnbalaje
5.950 lei
%
5.000 lei
381
950 lei
4426
b) descrcare gestiune
2.000 lei
608
c) vnzare ambalaje
1.428 lei
4111
i
1.000 lei
484.
45
i desccarea gestiunii
3.000 lei
711
=
c) ncasare crean cu reinere avans
5.950 lei
%
=
1.000 lei
419
190 lei
4427
4.760 lei
5121
d) acordare avans pentru achiziia utilajului
2.380 lei
%
=
2.000 lei
232
380 lei
4426
plat avans
2.380 lei
404
=
e) achiziie utilaj
3.570 lei
%
=
3.000 lei
2131
570 lei
4426
f) plat furnizor cu reinere avans
3.570 lei
404
=
341
3.000 lei
4111
5.950 lei
404
2.380 lei
5121
2.380 lei
404
3.570 lei
%
232
4426
5121
3.570 lei
2.000 lei
380 lei
1.190 lei
485.
a) valoarea contabil a imobilizrilor acordate
5.000 lei
%
=
2131
2.000 lei
2813
3.000 lei
261
b) diferena 3.500 3.000 = 500
500 lei
261
=
1068
c) ncasare dividende
400 lei
5121
=
761
486.
+
+
+
=
=
487.
5.000 lei
500 lei
400 lei
8.000 lei
14.000 lei
3.600 lei
16.400 lei
42.000 lei
a)
46
167
2805
80.000 lei
4.000 lei (
80 .000
20 ani
)
3) redeven anual
4.000 lei
167
=
b) achiziie brevet invenie
71.400 lei
%
=
60.000 lei
205
11.400 lei
4426
c) 1)achiziie program informatic
11.900 lei
%
=
10.000 lei
208
1.900 lei
4426
2)nregistrare amortizare
3.333 lei
6811
=
5121
4.000 lei
404
71.400 lei
404
11.900 lei
2808
3.333 lei (
10 .000
3ani
)
d) 1) achiziie utilaj
11.900 lei
%
=
10.000 lei
2131
1.900 lei
4426
2)cheltuieli de transport facturate de cru
2.380 lei
%
=
2.000 lei
624
380 lei
4426
3) nregistrare amortizare
1.000 lei
6811
=
404
11.900 lei
401
2.380 lei
2813
1.000 lei (
10 .000
10 ani
)
e) 1) cheltuieli cu materiale auxiliare
4.000 lei
6021
=
2) cheltuieli cu salarii
4.550 lei
641
=
3) cldire nefinalizat
8.550 lei
231
=
f) recepie lucrri executate
7.140 lei
%
=
6.000 lei
212
1.140 lei
4426
g) 1) obinere semifabricate
800 lei
341
=
2) eliberare spre prelucrare
47
3021
4.000 lei
421
4.550 lei
722
8.550 lei
404
7.140 lei
711
800 lei
700 lei
711
=
341
h) obinere produse finite
4.000 lei
345
=
711
j) 1) acordare produse finite salariailor ca plat n natur:
50 lei
421
=
701/7588
2) descrcare gestiune
50 lei
711
=
345
3) nregistrare TVA
9,5 lei
635
=
4427
k) transfer produse finite la magazinul propriu
300 lei
371
=
345
l) 1) minus la inventar produse finite
80 lei
711
=
345
2) imputare gestionar
119 lei
4282
=
%
7581
4427
3) ncasare numerar
119 lei
5311
=
4282
700 lei
4.000 lei
50 lei
50 lei
9,5 lei
300 lei
80 lei
119 lei
100 lei
19 lei
119 lei
488.
a)Dac preul de vnzare este egal cu valoarea just, orice ctig sau pierdere va fi
recunoscut imediat, deoarece dac preul de vnzare a fost stabilit la valoarea just, a
avut loc de fapt o tranzacie normal i orice ctig sau pierdere se recunoate imediat:
6.000 lei
281
=
212
12.000 lei
40.000 lei
5121
Ctig din
34.000 lei
tranzacii de
leaseback
b)Dac preul de vnzare este mai mic dect valoarea just, orice ctig sau
pierdere va fi recunoscut() cu excepia cazului n care pierderea este compensat prin
pli de leasing viitoare cu o valoare sub preul pieei, iar profitul i pierderea va fi
amnat i amortizat proporional cu plile de leasing pe durata estimat de utilizare a
bunului.
6.000 lei
281
=
212
12.000 lei
40.000 lei
5121
Ctig din
34.000 lei
tranzacii de
leaseback
c)Dac preul de vnzare este mai mare ca valoarea just, surplusul reprezentnd
diferena dintre preul de vnzare i valoarea just va fi amnat i amortizat pe durata
estimat de utilizare a bunului.
489.
a) achiziie aciuni proprii
4.000 lei
1091
5121
48
2.500 lei
1091
7642
1091
1091
%
1011
1041
490.
a) 1) emitere aciuni
4.000 lei
456
2) ncasare mprumut
4.000 lei
5121
=
456
i transferare capital nevrsat n capital vrsat
3.000 lei
1011
=
1012
b) emitere mprumut din emisiunea de obligaiuni
7.000 lei
461
=
161
c) 1) rscumprare aciuni
500 lei
1091
=
462
2) anulare aciuni
500 lei
%
=
300 lei (100
1012
ac *3)
200 lei
149
d) 1) rscumprare 100 ac*2=200
200 lei
1091
=
2) anulare aciuni proprii
300 lei
1012
=
1091
4.000 lei
3.000 lei
1.000 lei
4.000 lei
3.000 lei
7.000 lei
500 lei (100 ac
*5)
500 lei
462
200 lei
%
1091
141
300 lei
200 lei
100 lei
491.
a) produse finite acordate sub form de donaie
50.000 lei
6582
=
345
Dac cheltuiala este nedeductibil se colecteaz si TVA
49
50.000 lei
9.500 lei
635
=
b) 1) lips echipament la inventar
9.000 lei
%
=
6.300 lei
2813
(70%*9.000)
2.700 lei
6583
2) imputare salariat
3.570 lei
4282
=
4427
9.500 lei
2131
%
7581
4427
9.000 lei
3.570 lei
3.000 lei
570 lei
3.570 lei
20.000 lei
760 lei
492.
D
SI
Rest
Sold
371
200 buc*40 = 8.000 lei
300 buc*40,5 = 12.150 lei
250 buc*40,5 = 10.125 lei
400 buc*50 = 20.000 lei
300 buc*50 = 15.000 lei
a) factura
Pre de cumprare
- Rabat 10%*13.500
=Cost de achiziie
+TVA 19%*12.150
=Total
C
200 buc*40 = 8.000 lei
50 buc*40,5 = 2.025 lei
250 buc*40,5 = 10.125 lei
100 buc*50 = 5.000 lei
300 buc*45=13.500
1.350
12.150
2.308,5
14.458,5
12 .150
= 40 ,5
300 buc
401
14.458,5 lei
%
707
22.312,5 lei
18.750 lei.(250
buc*75)
50
4427
3.562,5 lei
descrcare gestiune FIFO: 200 buc*40+50buc*40,5 = 10.025 lei
10.025 lei
607
=
371
10.025 lei
c) achiziie mrfuri
Pre de cumprare
400 buc*50=20.000
- Scont 5%*20.000
1.000
=Valoare net financiar
19.000
+TVA 19%*19.000
3.610
=Total
22.610
23.610 lei
%
=
401
20.000 lei
371
3.610 lei
4426
contabilizare scont
1.000 lei
401
=
767
plata furnizorului
22.610 lei
401
=
5121
d) vnzare mrfuri
Pre de vnzare
350 buc*80=28.000 lei
-Remiz 4%*28.000
-1.120 lei
=Val net comercial
26.880 lei
- Scont 5%*26.880
-1.344 lei
=Valoare net financiar
25.536 lei
+TVA 19%*25.536 lei
4.851,8 lei
=Total
30.387,8 lei
31.731,8 lei
4111
%
707
4427
23.610 lei
1.000 lei
22.610 lei
31.731,8 lei
26.880 lei
4.851,8 lei
contabilizarea scontului
1.344 lei
667
=
4111
1.344 lei
descrcare gestiune FIFO: 250 buc*40,5+100buc*50 = 15.125 lei
15.125 lei
607
=
371
15.125 lei
ncasare crean
30.387,8 lei
5121
=
4111
30.387,8 lei
493.
a) nregistrare cheltuieli
2.000 lei
602
=
302
2.000 lei
3.000 lei
641
=
421
3.000 lei
1.500 lei
681
=
281
1.500 lei
500 lei
628
=
401
500 lei
b) costul reparaiei este recunoscut ca activ pentru c duce la creterea duratei de
utilitate
7.000 lei
213
=
404
7.000 lei
51
494.
Cheltuieli directe
6.000 lei
+ Cheltuieli variabile
+ Cheltuieli fixe*gr de activ
+ Producie n curs la
nceputul perioadei
- Producie n curs la
sfritul perioadei
= Cost de producie
6.000 lei
2.000
*90%=1.800 lei
2.000
1.000
14.800
495.
Cost 22.000 lei
Valoare amortizabil 22.000-2.000 =20.000 lei
Amortizare anual
20 .000
= 5.000 lei
4
AmortizareN=5.000 lei
AmortizareN+1=5.000 lei
Amortizare cumulat = 10.000 lei
10.000 lei
681
=
281
anulare amortizare cumulat
10.000 lei
281
=
2131
recalculare amortizare cumulat
Valoare amortizabil = 12.000 2.500=9.500
Anii
De amortizat
Cota
Amortizare
anual
N+2
9.500
12,5%*2
2.375
N+3
7.125
12,5%*2
1781,25
N+4
5343,75
12,5%*2
1335,93
N+5
4007,81
12,5%*2
1001,95
N+6
3005,85
751,46
N+7
751,46
N+8
751,46
N+9
751,46
Total
9.500
Cota =
10.000 lei
10.000 lei
Valoare rmas
7.125
5343,75
4007,81
3005,85
2254,39
1502,93
751,46
0
100
= 12,5%
8ani
2131
52
22.000 lei
496.
a) casare mijloc de transport complet amortizat
16.000 lei
281
=
2133
b) dezmembrare
952 lei
%
=
401
800 lei
628
152 lei
4426
c) plat cu efect comercial
952 lei
401
=
403
d) recuperare materiale auxiliare i piese de schimb
7.000 lei
%
=
7588
5.000 lei
3021
2.000 lei
3024
e) utilizare piese de schimb
2.000 lei
6024
=
3024
16.000 lei
952 lei
952 lei
7.000 lei
2.000 lei
497.
1.Dac societatea va redeveni proprietara bunului, rezult c leasingul e clasificat
drept leasing financiar
2.Dac o tranzacie de vnzare i de leaseback are ca rezultat un leasing financiar,
orice surplus reprezentnd diferena dintre suma rezultat din vnzare i valoarea
contabil nu va fi recunoscut imediat ca venit n situaiile financiare ale vnztorului
locatar ci amnat i amortizat pe durata contractului de leasing.
3.Diferena dintre 42.171 34.000 = 8.171 este amnat i amortizat pe 4 ani
a)La semnarea contractului:
42.171 lei
5121
=
213
34.000 lei
167
8.171 lei
b)Amortizarea pe durata contractului de leasing:
510 lei
167
=
5121
510 lei
8.171: 4 ani = 2.042, 75 lei pe an: 12 = 170, 2 lei pe lun x 3 luni = 510 pe
trimestru.
498.
Societatea A
Pli ulterioare = 30.000 + 510.000 = 540.000 lei
Cost = 520.000 lei
Chelt cu dobnzile = 540.000 520.000 = 20.000 lei
a) achiziie utilaj
540.000 lei
%
=
404
520.000 lei
213
20.000 lei
471
b) plat imediat furnizor
30.000 lei
404
=
512
c) recunoatere chelt cu dobnzile
53
540.000 lei
30.000 lei
1.666 lei
666
471
1.666 lei (
20 .000
)
12 luni
512
510.000 lei
Societatea B
a) vnzare produse finite
540.000 lei
4111
%
701
472
540.000 lei
520.000 lei
20.000 lei
4111
30.000 lei
766
1.666 lei (
20 .000
)
12 luni
4111
510.000 lei
499.
Valoarea just = 20.000 +
30.000
50.000
+
= 88.595
1
(1 + 10 %)
(1 + 10%) 2
%
707
472
100.000 lei
88.595 lei
11.405 lei
20.000 lei
30.000 lei
6.859,5 lei
100 .000
40.000
+
= 171 .111lei
1
(1 + 20 %)
(1 + 20%) 2
%
707
472
54
200.000 lei
171.111 lei
28.889 lei
60.000 lei
100.000 lei
22.222 lei
12.000 lei
2.000 lei
1.000 lei
(2.000*6/12)
1.000 lei
(2.000*6/12)
161
10.000 lei
5121
506
2.750 lei
5121
2.500 lei
506
7642
2.000 lei
500 lei
5121
502.
55
Societatea
Relaia
Procentaj
control
SM n A
55 %
SM n B
80 %
SM n C
35 %
SM n D
15 %
SM n A n E
45 %
SM n E
Total
SM n B n F
20 %
65 %
70 %
SM n C n F
30 %
Total
100 %
Metod
consolidare
Procentaj
interes
Integrare
55 %
global
Integrare
80 %
global
Integrare
35 %
proporional
Punere
n 15 %
echivalen
Integrare
55 % x 45 % =
global
24,75 %
20 %
44,75 %
Integrare
80 % x 70 % =
global
56 %
35 % x 30 % =
10,5 %
66,5 %
503.
1.n bilanul individual prezentat de F la 31.12 cldirile au o valoare net de
40.000. Rezult o diferen pozitiv din reevaluare = 55.000 40.000 = 15.000
Reevaluarea:
20.000 lei
281
=
212
20.000 lei
i
15.000 lei
212
=
105
15.000 lei
Valoare contabil construcii (din situaiile financiare consolidate) = 55.000
Baza fiscal (din situaiile financiare individuale F) = 40.000
Datorie de impozit amnat = 15.000 x 16 % = 2.400
2.400 lei
105
=
Impozit
2.400 lei
amnat
2.n anul N amortizarea n conturile individuale ale lui F este de 40.000 x 25 % =
10.000
Conform politicii grupului amortizarea n anul N trebuie s fie de 40.000 x 37,5 %
= 15.000
n vederea consolidrii se aduce amortizarea la nivelul cerut de grup:
5.000 lei
681
=
281
5.000 lei
Valoare contabil amortizare (din situaiile financiare consolidate) = 15.000
Baza fiscal (din situaiile financiare individuale F) = 10.000
Crean de impozit amnat = 5.000 x 16 % = 800
56
800 lei
Impozit
amnat
Venituri din
impozit
amnat
2.400 lei
57
Pre de cumprare
55.000 lei
+ Taxa vamal
+ Cheltuieli de montaj
+ Cheltuieli demontare i
mutare activ
= Cost
achiziie instalaie
75.950 lei
213
Amortizare anual =
4.950 lei
2.000 lei
14.000 lei
75.950 lei
=
%
446
1513
404
75.950 lei
4.950 lei
14.000 lei
57.000 lei
2813
45.570 lei
75 .950
= 15 .190 lei
5ani
%
213
Ctig din cedarea
activelor
actualizare provizion pentru dezafectare
2.000 lei
666
=
1513
anulare provizion pentru dezafectare
16.000 lei
1513
=
7812
505.
99.960 lei
77.570 lei
75.950 lei
1.620 lei
2.000 lei
16.000 lei
411
%
70X
4427
99.960 lei
84.000 lei
15.960 lei
nregistrare amortizare
13.510 lei
6811
281
13.510 lei
301
22.630 lei
345
75.800 lei
D
SI
301
4.100
23.850
X= 4.100+
23.850- 5.320 =
22.630
SF 5.320
consum materii prime
22.630 lei
601
=
descrcare gestiune produse finite vndute
75.800 lei
711
=
subvenii aferente exploatarii
58
4.700 lei
5121
=
sconturi primite
5.300 lei
401
=
impozit pe profit
2.710 lei
691
=
achiziie materii prime
2.8381,5 lei
%
=
23.850 lei
301
4531,5 lei
4426
obinere produse finite
81.400 lei
345
=
nregistrare depreciere titluri de plasament
1.800 lei
6864
=
nregistrare servicii prestate de teri
2.370 lei
628
=
plat salarii
19.800 lei
421
=
D
421
SI
7411
4.700 lei
767
5.300 lei
441
2.710 lei
401
2.8381,5 lei
711
81.400 lei
591
1.800 lei
401
2.370 lei
5121
19.800 lei
C
6.100
Pli = 19.800
SF 5.000
Salarii datorate = 5.000 + 19.800 6.1000 = 18.700 lei
18.700 lei
641
=
421
D
75.800
SFC 5.600
+
+
=
+
+
+
=
711
18.700 lei
81.400
Grupa 70
Variaia stocurilor (SFC )
Venituri din subvenii aferente cifrei de exploatare (ct
7411)
Total venituri de exploatare
Cheltuieli cu amortizarea
Cheltuieli cu materii prime
Cheltuieli cu serviciile executate de teri
Cheltuieli cu salariile
Total cheltuieli de exploatare
84.000 lei
5.600 lei
4.700 lei
94.300 lei
13.510 lei
22.630 lei
2.370 lei
18.700 lei
57.210 lei
59
506.
a) subvenii de exploatare
15.500 lei
5121
%
7411
7418
b) nregistrare amortizare
11.200 lei
6811
=
281
c) reluare provizioane
5.200 lei
151
=
7812
d) acordare sconturi
8.100 lei
667
=
4111
e) achiziie mrfuri
41.500 lei
371
=
401
f) nregistrare cheltuieli cu telecomunicaiile
7.800 lei
626
=
401
g) vnzare produse finite
105.000 lei
411
=
701
h) descrcare gestiune produse finite
106.800 lei
711
=
345
i) nregistrare dobnzi
6.600 lei
666
=
1682
j)
D
345
C
SI
5.500
106.800
SF 3.700
SI + Obinere Descrcare gest = SF
5.500 + Obinere 106.800 = 3.700
Obinere = 105.000
105.000 lei
345
=
711
k) prestri servicii terilor
14.700 lei
4111
=
704
l) descrcare gestiune mrfuri vndute
D
371
C
SI
2.700
41.500
SF 4.100
SI + Achiziie Descrcare gest = SF
2.700 + 41.500 Descrcare gest = 4.100
Desccare gest = 40.100
40.100 lei
607
=
m) venituri din cedarea activelor
21.500 lei
461
=
n) descrcare gestiune active vndute
45.000 lei
%
=
60
15.500 lei
9.500 lei
6.000 lei
11.200 lei
5.200 lei
8.100 lei
41.500 lei
7.800 lei
105.000 lei
106.800 lei
6.600 lei
105.000 lei
14.700 lei
371
40.100 lei
7583
21.500 lei
2XX
45.000 lei
17.000 lei
28.000 lei
+
+
+
=
+
+
+
=
281
6583
14.700 lei
105.000 lei
1.800 lei
9.500 lei
21.500 lei
152.500 lei
11.200 lei
7.800 lei
40.100 lei
28.000 lei
5.200 lei
81.900 lei
5121
200 lei
20 lei
140 lei
5 lei
55 lei
40 lei
35 lei
105 lei
23 lei
14 lei
12 lei
12 lei (2+17-7)
68 lei
158 lei
%
503
7642
68 lei
60 lei
8 lei
30 lei
282,8 lei
35 lei
61
+
=
+
+
=
404
C
SI
210
142,8
162
SI
100
120 lei
100 lei
90 lei
55 lei
75 lei
C
90
508.
Rezultat naintea impozitrii
+ Cheltuieli cu amortizarea
Venituri din subvenii pentru investiii
+ Cheltuieli cu dobnzile
Rezultatul din cesiunea imobilizrilor
= Rezultat din exploatare naintea deducerii variaiei
necesarului de fond de rulment din exploatare
Creterea stocurilor
+ Creterea datoriilor din exploatare
Impozit pe profit pltit
=
226,1 lei
8,3 lei
1.900.000 lei
120.000 lei
40.000 lei
100.000 lei
50.000 lei
2.030.000 lei
50.000 lei
220.000 lei
600.000 lei (350,000
+500.000-250.000)
400.000 lei
320.000 lei
880.000 lei
509.
1.Partajul capitalurilor proprii ale lui F i eliminarea titlurilor deinute de M la F:
Capitaluri proprii
Total
M (76 %)
Interes minoritar
F
(24 %)
Capital social
250.000
190.000
60.000
Rezerve
210.000
159.600
50.400
Total
460.000
349.600
110.400
62
250.000 lei
210.000 lei
Capital social
F
Rezerve F
2.Bilan grup:
Active diverse (390.000 + 660.000)
Total active
Capital social M
Rezerve (30.000 + 159.600)
Rezultat
Total capital propriu
Interese minoritare
Datorii (300.000 + 200.000)
Total capital propriu i datorii
Titluri de
participare
Rezerv F ce
revine lui M
Interese
minoritare
190.000 lei
159.600 lei
110.400 lei
1.050.000
1.050.000
200.000
189.600
50.000
439.600
110.400
500.000
1.050.000
510.
Societatea
Relaia
Procentaj control
F1
F2
F3
F4
SM n F1
SM n F2
SM n F3
SM n F3 n F4
75 %
90 %
45 %
35 %
F5
SM n F4
Total
SM n F1 n F5
25 %
55 %
55 %
F6
SM n F5
Total
SM n F1 n F6
30 %
85 %
10 %
SM n F2 n F6
SM n F3 n F6
60 %
30 %
Total
100 %
511.
1.Partaj capitaluri proprii societate F:
63
Procentaj interes
75 %
90 %
45 %
45 % x 35 % =
15,75 %
25 %
40,75 %
75 % x 55 % =
41,25 %
30 %
71,25 %
75 % x 10 % = 7,5
%
90 % x 60 % = 54 %
45 % x 30 % = 13,5
%
75 %
Capitaluri proprii
F
Capital social
Rezerve
Total
Total
M (80 %)
70.000
30.000
100.000
56.000
24.000
80.000
Interes minoritar
(20 %)
14.000
6.000
20.000
Capital F
30.000 lei
Rezerv F
3.Bilan consolidat:
Active necurente (170.000 + 600.000)
Active curente (80.000 + 300.000)
Total active
Capital social M
Rezerve consolidate (180.000 + 0)
Interes minoritar
Datorii (150.000 + 400.000)
Total capitaluri proprii i datorii
Titluri de
participare
Interese
minoritare
80.000 lei
20.000 lei
770.000
380.000
1.150.000
400.000
180.000
20.000
550.000
1.150.000
512.
n anul N amortizarea n conturile individuale ale lui F este de 100.000 lei: 10 ani
= 10.000 lei
Conform politicii grupului, amortizarea ar trebui s fie (100.000 lei 5.000 lei): 5
ani = 19.000 lei
n vederea consolidrii se aduce amortizarea la nivelul cerut de grup:
9.000 lei
681
=
281
9.000 lei
64
9.000 lei
1.440 lei
513.
I.n anul N n bilan:
a)Se elimin cheltuielile de constituire capitalizate la nceputul anului:
50.000 lei
121
=
201
50.000 lei
b)Se elimin amortizarea cumulat nregistrat 50.000 lei : 5 ani = 10.000 lei
10.000 lei
2801
=
121
10.000 lei
II.n anul N n contul de profit i pierdere:
50.000 lei
6xx
=
121
50.000 lei
10.000 lei
121
=
6811
10.000 lei
Consecine asupra impozitului amnat:
Valoare contabil cheltuieli de constituire (din situaii financiare consolidate ) = 0
lei
Baz fiscal (din situaii financiare individuale) (50.000 10.000 amortizarea) =
40.000 lei
Activ de impozit amnat = 40.000 lei x 16 % = 6.400 lei
n bilan:
6.400 lei
Impozit
=
121
6.400 lei
amnat
n contul de profit i pierdere:
6.400 lei
121
=
Venituri din
6.400 lei
impozitul
amnat
II.n anul N+1
Se elimin amortizarea:
10.000 lei
121
=
6811
10.000 lei
Valoare contabil cheltuieli de constituire (din situaii financiare consolidate) = 0
lei
Baz fiscal (din situaii financiare individuale) (50.000 20.000 amortizarea) =
30.000 lei
Activ de impozit amnat = 30.000 lei x 16 % = 4.800 lei
n bilan:
65
4.800 lei
Impozit
amnat
n contul de profit i pierdere:
4.800 lei
121
121
4.800 lei
Venituri din
impozitul
amnat
4.800 lei
514.
Capitaluri proprii SA
Capital social
Rezultat
Total
52.000 lei
Total
100.000
30.000
130.000
Titluri puse n
echivalen
M (40 %)
40.000
12.000
52.000
66
Titluri de
participare
Cota parte n
rezultatul
societilor
puse n
echivalen
40.000 lei
12.000 lei