Sunteți pe pagina 1din 1

Studiu de caz - Baza TVA la lipsurile in gestiune In ce masura, din punct de vedere fiscal, exista posibilitatea compensarii minusurilor

cu plusurile pentru acelasi articol astfel incat aceasta sa fie baza pentru care se calculeaza TVA? Care este temeiul legal in aceasta situatie si in ce masura intra aceasta situatie in sfera TVA? Dupa cum se cunoaste, posibilitatea compensarii lipsurilor cu plusurile din gestiune este prevazuta de art. 40 alin. (3) din OMFP 2861/2009 privind inventarierea. Actul normativ stabileste ca exista aceasta posibilitate a compensarii, daca sunt respectate urmatoarele 2 conditii: a) sortimentele compensate sunt asemanatoare in ce priveste aspectul exterior; b) diferentele in plus si minus se refera la aceeasi perioada si la aceeasi gestiune. Din punctul de vedere al TVA va trebui precizat ca lipsurile in gestiune, neimputabile, nu sunt in sfera TVA, conform art. 128 alin. (8) lit. a) - c) din Codul fiscal, redate in continuare: "(8) Nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. (1): a) bunurile distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a unor cauze de forta majora, precum si bunurile pierdute ori furate, dovedite legal, astfel cum sunt prevazute prin norme ; b) bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate, precum si activele corporale fixe casate, in conditiile stabilite prin norme; c) perisabilitatile, in limitele prevazute prin lege;". In cazul in care lipsurile sunt imputabile, se considera ca operatia intra in sfera TVA, dar valoarea la care se va calcula TVA este pretul de inlocuire, valoare de altfel la care se efectueaza si imputatia, conform art. 41 alin. (3) din OMFP 2861/2009.