Sunteți pe pagina 1din 130

3

INTRODUCERE N LIMBA GREAC A NOULUI TESTAMENT (KOINH)

INTRODUCERE Limba greac, o limb indo-european, este una din limbile fundamentale ale culturii europene. mpreun cu popoarele hitite, grecii au migrat n Europa n jurul anilor 2500 .H. Limba lor este atestat documentar ncepnd cu aproximativ 1400 .H. Sosii n valuri succesive, micenienii, aheii, dorienii, ionienii, etc., au colonizat Grecia continental, rmurile peninsulei balcanice, Asia mic, poriuni ntinse din rmurile Mediteranei, construind o civilizaie variat i bogat, rzboinic, divizat, dar, n acelai timp, elevat artistic i filosofic, care s-a exprimat printr-o arietate de dialecte greceti. Grupa dialectelor sudice ale limbii greceti include dialectele ionic i attic, i arcado-cipriot; dialectele nordice cuprind dialectele eolic, grecoccidental i dialectul doric. Dei artitii i filosofii greci au scris opere nsemnate n toate dialectele, dialectul attic, vorbit n jurul Atenei, se distinge ca fiind cel mai elevat i cel mai prestigios.1 Noul Testament, cartea de cpti a cretintii, a fost scris, ns, n dialectul koine, un dialect dezvoltat din modificarea dialectului attic n urma cuceririlor i interaciilor culturale i economice ale grecilor i macedonenilor n Asia. El a ajuns s fie folosit n bazinul Mrii Mediterane, cu precdere n zona Asiei Mici i a Africii de Nord. Acest dialect conine influene semitice n vocabular i n retoric, modificri aprute att datorit evoluiei normale a limbii n spaiul
J. Debut, DIDASKW, Manuel a lusage de Grand Debutants des lycees et universites (tome 1), Paris: Les Belles Lettres, 1973, pp. 7-18.
1

grecesc ct i datorit interaciei culturale asiatice n spaiul civilizaiei eleniste (spaiul ocupat n urma cuceririlor lui Alexandru cel Mare). n urma acestor interacii, dialectul koine a ajuns s reflecte mai mult tendinele vorbirii din viaa de zi cu zi, dect cugetarea sofisticat stilistic, dei s-au scris i n acest dialect lucrri de filozofie, geografie, istorie, beletristic (cf. Polibiu, Strabon, Plutarh, etc.). Limba koine s-a dezvoltat ca o limb practic, cu vocabular i sintax bogate n mprumuturi, i cu o gramatic simplificat fa de greaca clasic. Normele ei nu erau arbitrare ci fixate, transmise prin coli i prin intermediul operelor literare. Influenele resimite asupra vocabularului i modificrile ortografice i sintactice, fonetice, etc., au continuat n timp i se regsesc i n evoluia limbii greceti moderne. Printre deosebirile mai importante fa de dialectul attic se pot enumera urmtoarele: grupul attic de consoane duble tt din rdcina cuvintelor se transform n dublu sigma - ss; consoanele finale eufonice -v i -n din ouJtwv i ejstin au ajuns s fie adugate indiferent dac erau urmate de un cuvnt ce ncepea cu o vocal sau de unul care ncepea cu o consoan; adverbul kalwv (bine) a nlocuit treptat termenul clasic euj. n mod similar, adjectivul ejscatov (ultim, final) a nlocuit formele mai vechi teleutaiov, uJstatov; substantivul probaton (oaie) a luat locul formei vechi oijv, numeralul cardinal eiJv (unu) a devenit echivalent cu pronumele nehotrt tiv (un, cineva), etc. Au disprut formele pluralului dual i au rmas doar cele ale pluralului obinuit. Folosirea timpului viitor a devenit tot mai restrns, iar modul optativ a fost nlocuit progresiv cu modul subjonctiv care, de asemeni, tindea s fie preferat i n locul modului imperativ. Verbele la timpul aorist manifest preferin pentru terminaiile n a. Folosirea conjunciei kai (i) a devenit mai frecvent i mai nuanat (o influen semitic). Conjugarea verbelor n -w a devenit preponderent, i apar tranziii ale verbelor n -mi spre

conjugarea n - w (ajfihmi - ajfiw, a ierta, ambele forme fiind prezente n NT).2 n ceea ce privete scrierea, dialectul koine a urmat normele antice greceti; manuscrisele Noului Testament, ca i operele lui Aristotel, Platon, sau cele ale lui Tucidide, ori Pausanias, Strabon, etc., au fost scrise cu caractere unciale (litere mari), fr spaii ntre cuvinte (scrierea cursiv nu a fost folosit dect din secolul v-vi). Astfel, o propoziie cum ar fi Dumnezeu este Domnul se scria legat, OQEOSESTINOKURIOS, i nu O QEOS ESTIN O KURIOS (cu litere cursive textul ar fi fost: oqeovestinokuriov). Punctuaia era redus la minimum i, pentru cuvintele foarte cunoscute, se foloseau prescurtri, cum ar fi: QS pentru QEOS - Dumnezeu, KS pentru KURIOS, domn, etc. Propoziia anterioar ar fi putut fi scris, deci, i sub forma OQSESTINOKS. O astfel de scriere transforma scrisul i cititul textelor ntr-o activitate care cerea antrenament, efort de descifrare i mult atenie. Materialul prezentat n acest volum are scopul de a echipa studentul cu cunotinele i abilitile necesare pentru a citi i traduce textele Noului Testament n limba greac. Pentru aceasta, materialul ia forma unei serii succinte de lecii axate pe morfologia dialectului koine, cu anumite dar puine - elemente de sintax, cu multe exemple din textul NT, care ilustreaz diverse repere gramaticale i subliniaz valoarea exegetic a gramaticii n studiul NT. Manualul ncearc s asiste studentul la efectuarea unui prim pas spre nelegerea literei, limbii, i spiritului Noului Testament, un pas care poate fi continuat,

F. Blass i A. Debrunner, A Greek Grammar of the New Testament and Other Early Christian Literature, trad. i rev. R.W. Funk, Chicago, IL: UCP, 1961; E.H. Dana, i J.R. Mantey, A Manual Grammar of the Greek New Testament, New York: MacMillan, 1927; F.W. Gingrich, The Greek New Testament as a Landmark in the Course of Semantic Change, JBL 73 (1954), 189-196. Cf. J.C. Treat, Differences Between Classical and Hellenistic Greek, A Quick Introduction, http://ccat.sas.upenn.edu/jtreat/koine/classical.htm, 2002, decembrie.

ulterior, prin studiul sintaxei i al exegezei biblice, precum i al traducerii dinamice a NT.3

3 n acest scop se poate la apela i la informaiile din J.E. Tipei, Limba greac a Noului Testament, Oradea: Cartea Cretin, 1994; A.F. tef, Manual de greac veche, Bucureti: Humanitas, 1996; C. Balmu i Al. Graur, Gramatica limbii greceti (fonetic, morfologie, sintax), Iai: Editura Autorilor Asociai, 1935; M. Balme i G. Lawall, Athenaze. An Introduction to Ancient Greek, Oxford, Oxford UP, 1990; 1991, vols. 1-2; J. W. Wenham, The Elements of New Testament Greek, Cambridge: Cambridge UP, 1988, etc. Pentru studiul NT recomandm M.S.J. Zerwick, i M. Grosvenor, A Gramatical Analysis of the Greek New Testament, Roma: Editrice Pontificio Istituto Biblico, 1993 (4a ed., revizuit); The Greek New Testament, editori K. Aland, M. Black, C. M. Martini, B.M. Metzger, i A. Wikgren, ediie comun pentru a 4a ediie United Bible Societies i a 27a ediie Novum Testamentum Graece (Nestle-Aland), Stuttgart: Deutsche Bibelgesellschaft, London: United Bible Societies, 1993.

1. ABG UL GRECESC 1.1. Alfabetul grecesc Spre deosebire de limba romn, alfabetul limbii greceti ncepe cu a-bg... a, b, g. El are 24 de litere: 7 vocale i 17 consoane, care au i vvaloare numeric. Litere A a B b G g D d E e Z z H h Q q I i K k L l M m N n X x O o P p R r S s,v T t U u F f C c Y y W w Numr 1 2 3 4 5 7 8 9 10 20 30 40 50 60 70 80 100 200 300 400 500 600 700 800 Denumire i pronunie echivalent alfa - a (scurt - art; lung - arab) beta - b (b - barbar; sau v caviar, vin) gama - gh ( genez); ngh - gg, kg, cg) delta - dh ( dar, delt; cf. eng. the, then) epsilon - e scurt, deschis, (ex. lefter) zeta - z (z - zel; sau dz; zd; Azdod, Azot) eta - e lung, nchis,( ei, ger. sehr, Dreher) theta - th (nu are echiv. rom., cf. eng. the) iota - i scurt, deschis (ex.: bir, fir, iar) kappa - k (caligrafie, economie) lambda - l (logos, oligofren) miu - m (metod, melodios) niu - n (nou, nard) xi - x (xilofon, Xenia, ortodox) omicron - o scurt, deschis ( omolog, rod) pi - p (pneumatic, parabol) ro - r, rh (rac, rim, rabin) sigma - s (s accentuat, selenar, Solon ) tau - t (telefon, dotare) upsilon - u lung (iu fr. du); u scurt (iu i) fi - f (farmec, fizic) chi - ch (un h dur, ex.: har, Harap-alb) psi - ps (psihic, caps) omega - o lung, nchis ( hor, or, mor)

Alfabetul limbii greceti clasice coninea i alte sunete (digamma - 6, koppa - - 90, i sampi - - 900), care, ns, nu s-au pstrat n dialectul koine. n ce privete pronunia, exist dou coli principale, cu subcurentele lor, una fiind coala lui Erasmus din Roterdam (14671536), cealalt urmnd pronunia limbii greceti moderne, n favoarea creia s-a declarat, printre alii, I. Reuchlin (1445-1523). Multe din manualele occidentale urmeaz pronunia erasmic, care a ncercat s reconstituie pronunia limbii greceti antice, plecnd de la scrierea ei i a atribuit fiecrui litere i diftong valori distincte. Totui, nu suntem n posesia vreunui document care s ateste modul cum pronunau cuvintele grecii de acum dou mii de ani (dimpotriv, unele erori de copiere ale manuscriselor NT dau de neles c pronunia n dialectul koine se apropia de pronunia limbii greceti contemporane, de exemplu variantele frecvente noi-voi, hJmeiv - uJmeiv). De aceea, pronunia reuchlinian, folosit de multe ri rsritene, adopt pur i simplu regulile contemporane de pronunie ale limbii greceti (ceea ce duce la multe cazuri de ambiguitate fonetic din pricina simplificrii i suprapunerii valorii sunetelor).4 Manualul de fa adopt n principiu regulile lui Erasmus, dar admite i ctea modificri de tip reuchlinian, anume pentru literele z i c se adopt valoarea z i h, nu dz i, respectiv, ch; iar pentru diftongul ou se adopt o pronunare nchis, lung, similar vocalei u. Ca ajutor mnemonic pentru reinerea alfabetului, se poate observa c exist grupuri de litere care respect ordinea alfabetului romnesc (un fel de insule romneti desprite de canale greceti):
C.C. Caragounis, The Error of Erasmus and Un-Greek Pronounciations of Greek, Filologia Neotestamentaria 8 (1995), 151-185, ofer o captivant trecere n reist a istoricului pronuniei erasmice, care s-ar fi bazat pe o eroare de interpretare, pe o glum academic, jucat lui de savantul elveian Henricus Glareanus (Loritus din Glarus). Caragounis argumenteaz c pronunia reuchlinian este singura care poate fi luat n considerare, singura care are o legtur cu greaca clasic prin intermediul culturii bizantine. Problema pronunrii clasice rmne deschis, ns, i din punctul de vedere al savanilor contemporani, este n continuare supus conveniilor.
4

A B G D E - Z H Q - I K L M N - X - O P R S T U - F C Y W. (a) Literele mari se scriu pe tot spaiul dintre linii:

AB GD E Z H Q I K L M N X O P R S T U F C Y W
(b) Literele mici ocup interalul n moduri diverse:

abgdezhqiklmnxoprstufcyw
Dup modul de ocupare a spaiului ele s-ar putea clasifica astfel:
- litere n prima jumtate de interal: a e i k n o p t u w - litere n prima jumtate de interal dar care traverseaz i linia de jos:

ghmrvc
- litere care ocup tot interspaiul:

dql
- litere care folosesc interspaiul i trec i sub linie:

bzxfy

Vocalele Vocalele alfabetului grec sunt: a e h i o w u. Ele pot fi deschise: a, e, o, h, w, sau nchise: i, u, scurte sau lungi:
scurte vocale lungi att scurte ct i lungi

e o

h w

a i u

Diftongi n limba greac diftongii se formeaz cu vocalele i sau u :

10

cu vocala i cu vocala u ai - ai au - au ei - ei eu - eu oi - oi ou - ou ui - ui hu - eu ( eiu) Toi diftongii limbii greceti sunt sunete lungi, cu excepia diftongilor ai i oi aflai n poziie final. Exist i o categorie de diftongi mui, anume cei formai cu iota subscris: a|, h|, w| (exist i convenii dup care iota subscris trebuie i citit n clar, distinct). Iota subscris apare mai ales n cadrul unor contracii de vocale, n sunetele specifice unor terminaii anume, cum ar fi n cazul dativ singular (ex., tw| logw| cuvntului, pentru oJ logov) sau pentru verbe la timpul prezent modul subjonctiv, (pers. 3, singular, de exemplu, luh| - s dezlege, pentru luw), etc. Consoanele Consoanele alfabetului grec se mpart n patru categorii care se comport diferit, specific, n cadrul fenomenului de contracie: (1) lichide - l, m, n, r (se numesc aa pentru c pot fi pronunate prelung, chiar i cu gura nchis); au valoare semivocalic (semiconsoane). Limba greac are o preferin deosebit pentru ele. (2) mute - b, g, d, q, k, p, t, f, c (se pronun scurt, o singur dat; ele se pot nlocui unele pe altele, reprezentative fiind variantele tari sau surde, i se combin cu litera sigma s rezultnd consoane duble): surde sonore aspirate guturale k g c labiale p b f dentale t d q

11

(3) siflante (au pe sigma, s, n compoziia lor) - s, z, x, y (4) consoane duble - z, x, y (formate prin combinarea cu s). guturale k, g, c + s = x labiale p, b, f + s = y dentale t, d, q + s = z (5) gruprile duble ll, mm, pp, tt, ss se pronun cu o lungime dubl fa de consoana simpl. Gruprile gg, gk, gm, gx, gc, se pronun nazalizat: ng, nk, gm, nx, nh. 1.2. Accentele, semnele de aspiraie, diacritice i de punctuaie Inventarea accentelor i a semnelor de aspiraie este atribuit lui Aristofan, bibliotecar n Alexandria (cca. 200 H). El a propus folosirea unor semne grafice specifice care s precizeze pronunia cuvintelor, devenit nesigur n secolul trei nainte de Hristos. n plus, noile semne facilitau nvarea limbii i de ctre strini. Manuscrisele greceti nu vor folosi ns n mod regulat accentele i semnele de aspiraie (spiritele) dect cu ncepere din secolul 7 dH. Conform regulilor stabilite, orice cuvnt are un accent i aplicarea lui se realizeaz prin raportare la ultima silab (ultima, penultima, antepenultima; exist i excepii: cuvintele care se pronun legat i pot transfera accentele, iar unele pronume i prepoziii nu primesc accent). Accentele se pot deplasa i chiar modifica n timpul declinrii sau conjugrii, ajungnd s reprezinte, uneori, chiar repere ale unor cazuri. n cazul semnelor de aspiraie, fiecare cuvnt care ncepe cu o vocal sau diftong primete i un semn de aspiraie (numit i spirit...); spirit lin, j, fr valoare fonetic, sau spirit aspru , J, care se pronun ca un echivalent al sunetului h din limba romn. n cazul diftongilor, accentele sau semnele de aspiraie se plaseaz pe a doua vocal din diftong.

12

Accentele Cele trei accente folosite de lingitii alexandrieni reprezentau iniial diferenele de ton din rostire (o ridicare i / sau o coborre a tonului: ascuit ton nalt, grav ton cobort, circumflex ridicare / coborre de ton) i intensiti diferite ale sunetelor. n ce privete plasarea, regula general este c ele se aeaz ct mai spre interiorul cuvntului i pot cdea doar pe ultimele trei silabe: pe ultima silab (accent ascuit sau grav oxiton, sau accent circumflex perispomenon), pe penultima (accent ascuit paroxiton sau accent circumflex properispomenon), sau pe antepenultima silab (accent ascuit proparoxiton):5 ascuit circumflex grav / ~ \ poate cdea pe oricare din ultimele trei silabe poate cdea doar pe ultimele dou silabe poate cdea doar pe ultima silab.

Accentul ascuit indica o ridicare a tonului, i poate fi aplicat pe oricare din ultimele trei silabe, fie ele lungi fie scurte (ultima, penultima, antepenultima). ajn qrw
penultima antepenultima

pov
ultima

Exemple: ajdelfov - frate, khrussw - eu predic, ajnqrwpov - om. Accentul circumflex denota o urcare i o coborre de ton, i putea fi aplicat doar pe un sunet lung (vocal lung, diftong), doar pe una din ultimele dou silabe (ultima i penultima). Un accent circumflex pe o vocal scurt este o contradicie n termeni: astfel semnele e, o, pur i
5

Cf. Anexa nr. 2, despre regulile generale ale accentelor.

13

simplu nu au sens. Asemntor cu regulile pentru spiritul lin i aspru, accentele aplicate pe un diftong se plaseaz pe a doua vocal a diftongului (de exemplu ou, ui, ei, etc.): jIhsouv - Isus; tou laou - al poporului, ejkeinov (acela). Accentul grav nu este un accent de sine stttor, el arat o tranziie fonetic de la un cuvnt la altul. Practic, el nlocuiete accentul ascuit de pe ultima silab a cuvintelor atunci cnd acestea sunt urmate de alte cuvinte ntr-o propoziie. De exemplu, kaiv (i); ajllav (ci, dar), sunt date n dicionar cu accent ascuit; n propoziie, ns, le ntlnim cu accent grav: kai oujk ejsmen ejk tou kosmou ajlla; ejk tou qeou. i [noi] nu suntem din lume ci din Dumnezeu. n limba greac aproape toate cuvintele au un accent (i doar unul). Excepiile sunt urmtoarele: exist 10 cuvinte sau pri de vorbire proclitice, fr accent: oJ, hJ, oiJ, aiJ, ejn, eijv, ejk (ejx), wJv, eij, ouj i exist un numr de cuvinte care se pot prouna mpreun cu un alt cuvnt, dinaintea lor, caz n care accentul lor se transfer pe acest cuvnt: singularul pronumelor personale (mou, moi, me, sou, soi, se, ouJ, oiJ, e)J, formele pronumelui indefinit tiv, adverbele pronominale nedefinite (pou, poi, poqen, pote, pwv, ph|), particulele ge, te, toi, nun, per, poi, formele bisilabice ale verbului eijmi i fhmi, plus ctea cazuri de aezare lng cuvinte cu accent dominant. Semnele de aspiraie Vocala iniiale ale unui cuvnt (prima vocal simpl sau a doua vocal, n cazul unui diftong) primesc ntotdeauna un semn de aspiraie: j = spiritul lin. Acesta nu modific pronunia cuvntului, ci indic o aspiraie uoar, necesar actului fonator. J = spiritul aspru. Acesta se pronun ca guturala h din limba romn, i indic o aspiraie puternic care nsoete pronunia vocalei respective. Dintre consoane doar r, rho, poate primi spirit aspru,

14

anume cnd se afl la nceputul unui cuvnt (n aces caz se translitereaz rh i se pronun mai accentuat): ejscatov - eJterov, ajxiov - aJgiov (Erasmus recomanda citirea lui rJ ca hr dar prerile saanilor contemporani sunt mprite cu privire la aceast citire). Semnele diacritice. Textele greceti ale NT folosesc trei feluri de semne diacritice: apostroful, trema i corona. (1) Apostroful, j, marcheaz absena unei vocale: dia aujtou = di j aujtou (2) Trema, ` , indic o pronunare n hiat (separat) a dou vocale alturate. ex.: jHsai`av (Isaia), proi`mov (devreme), Mwu`shv (Moise). (3) Corona j, semnific pierderea uneia sau mai multor litere, prin combinarea a dou cuvinte succesive. ex.: kai ejgw = kajgw (i eu) Semnele de punctuaie. n perioada Noului Testament nu se foloseau semne de punctuaie i nici spaii libere ntre cuvinte. Ele au fost introduse mai trziu de cercettori: . , ; : = = = = . punctul. , virgula. ? punct i virgul = semnul ntrebrii. ; / : un punct sus - o pauz medie, de tip ; sau :

15

1.3. Exerciii 1. Scriei de cinci ori alfabetul grecesc (litere mari, litere mici) 2. Desprii n silabe urmtoarele substantive: apostolov euaggelion kuriov parabolh didaskalov epistolh kardia qanatov oikov oclov

3. Citii urmtoarele texte cu voce tare, copiai-le n scris: ejlegen de kai toiv ojcloiv? oJtan ijdhte thn nefelhn ajnatellousan ejpi dusmwn eujqewv legete oJti ojmbrov ejrcetai kai ginetai ouJtwv? kai oJtan noton pneonta, legete ojti kauswn ejstai, kai ginetai? uJpocritai, to proswpon thv ghv kai tou oujranou oidate dokimazein, ton kairon de touton pwv oujk oijdate dokimazein; (Lc. 12:54-56). ajmhn, ajmhn legw uJmin, oJ mh eijsercomenov dia thv qurav eijv thn aujlhn twn probatwn ajlla ajnabainwn allacoqen ejkeinov klepthv ejstin kai lhsthv? oJ de eijsercomenov dia thv qurav poimhn ejstin twn probatwn. toutw| oJ qurwrov ajnoigei kai ta probata thv fonhv aujtou ajkouei kai ta ijdia probata fwnei kat j ojnoma kai ejxagei aujta. (In. 10:1-3) 4. Compunei un text de 100 de cuvinte n limba romn pe care s-l scriei cu litere greceti i n care s folosii urmtoarele cuvinte: epistol, tezaur, biblie, or, drum, metod, fug, botez, teolog, farmacie, curios, zelos, este, ananghie, zzanie, idol, icoan, ipotez, selenar, efemer, zelos, barbar, aer, tomografie, hipopotam, despot, etc.

16

2. SUBSTANTIVELE DE DECLINAREA A 2A Gen.1:1, ejn ajrch| ejpoihsen oJ qeov ton oujranon kai thn ghn. la nceput a fcut Dumnezeu cerurile i pmntul. n primul verset din Geneza se pot observa mai multe tipuri de substantive. Printre ele, oJ qeov, Dumnezeu, oJ oujranov, cer, care sunt substantive masculine de declinarea a 2a. Aceasta este i declinarea ce urmeaz a fi studiat n aceast lecie. 2.1. Generaliti (declinri, cazuri) Pe ansamblu, limba greac are trei declinri: 1) declinarea substantivelor feminine regulate (n a, a contras, sau h) 2) declinarea substantivelor masculine i neutre, regulate (n o) 3) declinarea substantivelor feminine, masculine i neutre neregulate. Substantivele au terminaii specifice care indic tipurile de relaii semantice stabilite cu celelalte cuvinte din propoziie, relaii care se numesc cazuri (cderi). Nominativ = cazul substantivului menionat, denumit Acuzativ = cazul obiectului care suport aciunea (acuzat) Genitiv = cazul posesorului, sursei, originii Dativ = cazul destinatarului, instrumentului, localizrii Vocativ = cazul substantivului apelat, strigat, chemat

17

Unele gramatici menioneaz opt cazuri n limba greac, altele doar de cinci. De multe ori, cele cinci forme distincte prezentate n schema general au mai multe funcii, ceea ce ar sprijini, totui, ideea existenei a opt cazuri: 1) nominativ - cazul desemnrii, al nominalizrii (cazul subiectului); 2) genitiv - cazul descrierii, al apartenenei, al genezei (al atributului de origine, de surs, sau al atributului posesiv, al proprietii); 3) ablativ - cazul separrii, distanrii, al distinciei, contrastului; 4) dativ - cazul destinatarului, al beneficiarului (cazul complementului indirect); 5) locativ - cazul poziiei, al localizrii spaiale i temporale (cazul complementului de loc); 6) instrumental - cazul instrumentului, al metodei, al mijlocului de ndeplinire a unei aciuni (cazul complementului instrumental); 7) acuzativ - cazul limitrii sau ncheierii unei aciuni, al substantivului care suport aciunea (cazul complementului direct, dar i indirect); 8) vocativ - cazul chemrii, al apelrii, al adresrii directe. n greaca NT cele opt funcii sintactice ale substantivelor se grupeaz pe cele cinci cazuri n felul urmtor: 1) nominativ; 2) genitiv (plus ablativ); 3) dativ (plus locativ i instrumental); 4) acuzativ; 5) vocativ. 2.2. Declinarea 2-a Declinarea a 2a include substantivele masculine terminate la nominativ n - ov i cele neutre n - on, precum i ctea excepii feminine. Sunetul caracteristic ei este sunetul o care apare n terminaie i ca vocal de legtur (o, ou sau w). Nom. Ac. Gen. logov logon logou dwron dwron dwrou oJdov oJdon oJdoi

18

Dat. Voc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc.

logw| wj, loge logoi logouv logwn logoiv wj, logoi

dwrw| wj, dwron dwra dwra dwrwn dwroiv wj, dwra

oJdw| wj, oJde oJdoi oJdouv oJdwn oJdoiv wj, oJdoi

Identificarea genului se face adesea cu articolul hotrt oJ (m), to (n), hJ (f): Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. oJ ton tou tw| -- wJ, oiJ touv twn toiv -- wj, logov logon logou logw| loge logoi logouv logwn logoiv logoi to to tou tw| --wj, dwron dwron dwrou dwrw| dwron hJ thn thv th| -- wj, oJdov oJdon oJdou oJdw| oJde

ta dwra ta dwra twn dwrwn toiv dwroiv -- wj, dwra

aiJ oJdoi tav oJdouv twn oJdwn taiv oJdoiv -- wj, oJdoi

La singular i plural, separat, declinarea articolului hotrt arat astfel: Nom. Ac. Gen. Dat. oJ hJ ton thn tou thv tw| th| to to tou tw| oiJ touv twn toiv aiJ tav twn taiv ta ta twn toiv

n coloana a treia din exemplele de declinarea a 2a se observ declinarea unui substantiv feminine de tipul excepie de declinarea a

19

2a. La fel se declin i hJ nosov - boala, hJ parqenov - fecioara (oJ parqenov -feciorul), ejrhmov- pustia, tribov - crarea, nhsov insula, biblov - cartea, yhfov - piatr, tafrov - an, traneu, hJ ajmpelov - i de vie, substantive cu form unic pentru ambele genuri: oJ, hJ qeov, - zeu, zei, oJ, hJ ajggelov - mesager, mesager (nger), unele substantive care desemneaz animale: oJ, hJ ajrktov - urs, ursoaic, oJ, hJ iJppov - cal, armsar, iap, oJ, hJ ejlafov - uor, tineree. La acestea se adaug nume de ri, insule i orae cum sunt: hJ jAiguptov, jHpeirov, Dhlov, Parov, Naxov, Kuprov, Korinqov, Milhtov, i adjective substantiizate, de ex.: hJ ajnudrov (cwra) - ar pustie (deert, fr ap), hJ hjpeirov (gh) - uscatul ferm (pmnt solid), hJ dialektov (glwtta) - limb local, dialect, hJ sugklhtov (boulh) - adunarea senatului. Observai sunetele caracteristice: Singular Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. M. -v -n - ou - w| -e N. -n -n - ou - w| -n Plural: M. - oi - ouv - wn - oiv - oi N. -a -a - wn - oiv -a

De asemenea, trebuie notat fenomenul de lungire i accentuare al vocalelor, n timpul declinrii (ablaut). Conform acestui fenomen, cnd dou vocalevinn contact, n procesul declinrii, ele formeaz o vocal diferit sau un diftong: logo + i devine logw| logo + o devine logou grafh + wn devine grafwn (dat. singular; o + i = w|) (gen. singular; o + o = ou) (gen. plural; w nlocuiete pe h)

La acuzativ plural, vocala o dinaintea terminaiei nv se lungete n diftongul ou, n timp ce n intervocalic, slab, capt o valoare semivocalic i dispare. Acest gen de contracie se ntlnete i n cazul adjectivelor, precum i al verbelor:

20

logo + nv devine logouv (acuzativ plural; - nv este terminaia) Articolul hotrt se acord n gen i numr cu substantivul i, la declinarea 1 i 2 rimeaz cu terminaiile substantivelor: n mod caracteristic, articolul neutru are aceeai form a nominativ i acuzativ, singular i, respectiv, plural. La genitiv i dativ el este identic cu articolul masculin. Toate articolele au un punct comun remarcabil: la genitiv plural toate au aceeai form - twn. La masculin i feminin marca acuzativului singular este terminaia - n (ton, thn) iar la plural, terminaia - v (touv, tav). Marca dativului singular este iota subscris tw|, th|. La plural, marca dativului este tot iota, dar nu subscris, ci distinct alturat, toiv, taiv. La dativ i genitiv articolele au accent circumflex, iar la nominativ, acuzativ au accent ascuit (n propoziie acesta devine accent grav). Substantivele proprii. n Noul Testament exist multe substantive proprii, cea mai mare parte provenind din ebraic. Unele se declin, altele nu i folosesc doar articolul hotrt declinat. De exemplu: oJ jIhsouv (In. 1:42), tou Dauid (Mt. 22:42), tw| jIsrahl (Fapte 1:6), ton jAbraam (Mt. 3:9). 2.3. Exerciii Vocabular: ajdelfov, oJ - frate, ajnqrwpov, oJ - om, ajpostolov, oJ - apostol, gamov, oJ - cstorie; dwron, to - dar, cadou, eujaggelion, to - evanghelie, qanatov, oJ - moarte, qeov, oJ - Dumnezeu, iJeron, to - templu, jIhsouv, oJ - Isus, kosmov, oJ, - lume, kuriov, oJ, - domn, liqov, oJ, - piatr, logov, oJ - cuvnt, naov, oJ - templu, chivot, nomov, oJ - lege, oJdov, hJ - cale, oijkov, oJ - cas,

21

oujranov, oJ - ceruri, Petrov, oJ - Petru, teknon, to, - copil, cronov, oJ - timp, aujtov - el (m.) jIordanhv, oJ - Iordan paidon, to - copila 1. Traducei n limba greac:

ojclov, oJ - mulime, potamov, oJ - ru, uiJov, oJ - fiu, pwlov, oJ - mgar, mnz. aujto - el (n.) iJmation, to - hain iJeron, to - templu

Copiii frailor, legea lui Dumnezeu, templul frailor, evanghelia lui Isus, mgarul apostolilor, lumea copilului, rul morii, cuvntul evangheliei. Vd (blepw) pe fratele lui Petru. Predic (khrussw) evanghelia lui Dumnezeu frailor apostolilor. Apostolul aduce (ferei) daruri copiilor fratelui i (kai) Domnul i vindec (qerapeuw) pe ei. Copilul fuge (feugei) n (eijv) templul lui Dumnezeu. Botez (baptizw) pe oameni n (ejn) rul Iordan.

22

3. VERBELE; TIMPUL PREZENT (ACIUNE CONTINU) Ioan 1:51 ... kai legei aujtw|, ajmhn, ajmhn, legw uJmin... i i zice lui, adevrat, adevrat, v spun vou

3.1. Generaliti(conjugri, diateze, moduri, timpuri) n limba greac verbele exist dou conjugri: (a) o conjugare tematic, n - w, unde legtura dintre rdcina verbului i terminaii se face cu ajutorul unor vocale tematice, o i e (exemple de verbe din aceast categorie: luw a dezlega, legw a vorbi, grafw a scrie, kalew a chema, ajgapaw a iubi, etc.), i (b) o conjugare atematic, n - mi, unde terminaiile se leag direct la rdcina verbului fr vocale de legtur (exemple de verbe n - mi: eijmi a fi, didwmi a da, iJJsthmi a face s stea, a sta, etc.). Cele mai multe verbe sunt tematice, n - w, i de-a lungul perioadei clasice, pn n timpul NT, s-a manifestat tot mai mult tendina de nlocuire a verbelor n - mi cu verbe de conjugarea - w. Verbele - mi nenlocuite sunt verbe tari, des ntlnite n vorbire i literatur, dimpreun cu compusele lor. Aciunea verbelor este caracterizat cu ajutorul urmtoarelor categorii: diatez, mod, timp, persoan i numr (singular sau plural). La modurile substantivale, cum este participiul, verbele pot fi declinate ca un substantiv i posed, ca atare, i caz i gen (feminin, masculin, neutru). Diateza precizeaz raportul dintre subiectul i obiectul aciunii, dintre autorul i destinatarul ei, i n limba greac avem trei diateze: 1. diateza activ este diateza unei aciuni executate de subiect asupra altcuia sau a altcea: legei hJ mhthr aujtou toiv diakonoi... (In. 2:5) spune mama lui slugilor...

23

2. diateza medie descrie o aciune executat de subiect asupra sa nsui sau pentru sine, de care beneficiaz subiectul. De cele mai multe ori aceast diatez comunic un sens reflexiv, dar nu ntotdeauna. Uneori ea poate avea un sens activ, cu o precizare de nuan, i anume c aciunea este rezultatul unei decizii sau implicrii personale exprese: ajndrev Nineuitai ajnasthsontai ejn thv krisei meta thv geneav tauthv... Brbaii niniveni se vor ridica a judecat (pentru a judeca) fa de neamul acesta (Mt. 12:41). 3. diateza pasiv exprim o aciune executat asupra subiectului de ctre altcineva: oiJ jIerosolumitai... ejbaptizonto uJp jaujtou ejn tw| jIordanh| potamw|. cei din Ierusalim... erau botezai, de ctre el (Ioan), n rul Iordan. (Mc. 1:5) Modul verbului d informaii asupra relaiei dintre subiect i aciunea predicatului. n greac se observ ase moduri: trei ale aciunii reale (de prim-plan modul indicativ; de fond modul participiu; de referin modul infinitiv) i trei moduri ale aciunii posibile (sugerate modul subjonctiv; poruncite modul imperativ; sau dorite modul optativ). Modul gerunziu din limba romn se regsete n sensurile modului participiu din greac, iar sensurile modului supin (direcia, intenia, ocupaia) sunt incluse n cele ale modului infinitiv. Timpul unui verb are, n limba greac, dou valori: la un timp dat verbul d informaii despre perioada i durata unei aciuni (informaie temporal), dar i informaii despre calitatea sau tipul aciunii (informaie de aspect): aciune continu, liniar, repetat, sau punctual (instantanee). Principalele aspecte comunicate de verbe sunt aspectele de tip perfect (aciune ncheiat, realizat n trecut),

24

imperfect (aciune nencheiat) i static (aciune continu, neprecizat, nedeterminat). Timpurile cu aspect linear predominant (continuu, imperfect) sunt imperfectul, prezentul i viitorul perifrastic. Timpurile cu aspect predominant momentan, punctiform (perfect, nedeterminat), sunt aoristul i viitorul. Timpul perfect, mai-mult-ca-perfect, i viitorul perfect comunic un aspect mixt momentan-continuu (perfect-static). perioada aciunii viitor viitor perifrastic viitor perfect prezent trecut: * imperfect * aorist * perfect * m.m.pf. felul aciunii punctiform linear mixt linear linear punctiform mixt pn n prezent mixt detalii aciune momentan, nedefinit continu sau intermitent aciune viitoare, efecte de durat continu sau intermitent continu sau intermitent momentan, nedefinit o aciune ncheiat, cu efecte o aciune ncheiat, cu efecte n trecut, chiar pn n prezent

Mai nti vor fi studiate timpurile modului indicativ cel mai bogat n nuane i tipuri de aciuni. Prezentul, viitorul, imperfectul i aoristul, la modul indicativ i la diateza activ, n mod special sunt legate prin terminaii asemntoare i variaii uor de urmrit.6
n linii mari, acest curs urmeaz abordarea pedagogic folosit de Wm. G. Morrice, The Durham New Testament Greek Course. A Three Month Introduction, Carlisle, UK: Paternoster Press, 1993 i I. Macnair, Discovering New Testament Greek. A user-friendly language course, London: Marshall Pickering, 1993. Unele din prezentrile analitice prelucreaz date din B. Richardson; J. Koacs, Gramatica limbii greceti a Noului Testament, Institutul Teologic Baptist Bucureti, Bucureti: PlusArt, 1997, J.H. Moulton, An Introduction to the Study of the New Testament Greek., H.G. Meecham (rev., ed), London: The Epworth Press, 1955 (1930), H.P.V. Nunn, The Elements of New Testament Greek. A Method of Studying the Greek New Testament with Exercises, Cambridge: Cambridge University Press, 1955 (1913), i idem, A Short Syntax of New Testament Greek, Cambridge: Cambridge University Press, 1956, plus alte surse, vezi bibliografia.
6

25

3.2. Timpul prezent (aciunea continu). Un verb la timpul prezent, diateza activ, modul indicativ, descrie o aciune real exercitat de subiect fie n mod continuu, fie intermitent. Verbele regulate urmeaz exemplul dat de legw - a zice, a spune (paradigma morfologic: w - eiv - ei).7 eu zic - legw tu zici - legeiv el zice - legei noi zicem voi zicei ei zic - legomen - legete - legousi(n)

Verbul are o rdcin de prezent, care se obine prin eliminarea terminaiei w (leg- pentru legw), iar terminaiile celelalte indic persoana i numrul: -w - eiv - ei - omen - ete - ousi(n)

onsi(n).8

Dac se adug pronumele personale, conjugarea arat astfel: eu zic tu zici el zice ea zice el zice - ejgw legw - su legeiv - aujtov legei - aujth legei - aujto legei noi zicem voi zicei ei zic ele zic ei zic - hJmeiv legomen - uJmeiv legete - aujtoi legousi(n) - aujtai legousi(n) - aujta legousi(n)

Iniial, terminaiile originale ale verbelor n w, la prezent indicativ, erau aceleai cu cele folosite n conjugarea n mi: -mi, -si, ti, -men, -te, nti. Folosirea vocalelor tematice a condus la formele noi de tipul luomi, luesi, lueti, ktl., care n perioada clasic s-au modificat n formele cunoscute: luw, lueiv, luei, ktl. 8 Consoana slab n, cu valoare semivocalic, se contrage ntre o i s, dnd natere, n compensaie, diftongului ou.

26

La fel se conjug i luw - eu dezleg, ejcw - eu am, aJmartanw pctuiesc; ajpostellw - eu trimit, ballw - eu arunc, baptizw - eu botez, didaskw - eu predau, nv pe cineva, ejsqiw - eu mnnc, euJriskw - eu gsesc, descopr, qelw - eu doresc, qerapeuw - eu vindec, khrussw - eu predic, krinw - eu judec, menw - eu rmn, swzw - eu mntuiesc, salvez, ferw - eu aduc, blepw - eu vd, ajkouw eu aud, ginoskw - eu cunosc, eu neleg, ajnaginoskw - eu citesc, etc. primare, regulate 1 sg 2 sg 3 sg 1 pl 2 pl 3 pl - 10
v i men te nsi(n)11 w eiv ei omen ete ousi(n)

alternative9
mi

secundare
n v men te n on ev e omen ete on

alternative

si(n)

san

Verbele n - mi au terminaii uor diferite de cele n w i nu folosesc vocale de legtur. La prezent, eijmi se comport ca i cum ar avea rdcina ejs. ejgw eijmi su eij(ejsi) aujtov ejsti(n) - eu sunt - tu eti - el este hJmeiv ejsmen uJmeiv ejste aujtoi eijsi(n) - noi suntem - voi suntei - ei sunt

Aceste terminaii se folosesc n conjugarea mi i cu ctea verbe tematice. Nu exist o terminaie propriu-zis, doar sunetul de legtur o. 11 Consoana final n are rol eufonic n greaca clasic, fcnd legtura cu cuvntul urmtor, dac acesta ncepe cu o vocal. n dialectul koine n final la formele de persoana a treia singular sau plural ale verbelor, ajunge s fie folosit constant, indiferent ce cuvinte urmeaz. n cazul lui n plasat la nceputul terminaiilor propriuzise, acesta cade, dup regulile de contracie cunoscute, iar vocala precedent i schimb lungimea ca s se compenseze pierderea lui n.
10

27

Dintre celelalte verbe n - mi care apar destul de frecvent n NT se pot aminti didwmi (eu dau), iJsthmi (eu stau n picioare), iJhmi (eu trimit) i tiqhmi (eu pun). iJhmi apare doar n verbe compuse, ajfihmi (eu trimit, iert), sunihmi (eu pricep). 3.3. Negaiile ouj i mh Limba greac folosete dou tipuri de negaii, ouj i mh. Ouj reprezint o negaie mai puternic dect mh, i este folosit aproape ntotdeauna cu modul indicativ, ea neag o aciune real din prim planul comunicrii. Cnd negaia ouj este folosit n ntrebri, rspunsul anticipat (sugerat) este unul afirmativ. ejgw ouj legw kai ouj ballw to biblion - eu nu vorbesc i nu arunc cartea oujci dwdeka wJrai eijsin thv hJmerav_ - nu sunt 12 ore n zi ? (In. 11:9). oujk eijmi ejleuqerov_ oujk eijmi ajpostolov_ oujci jIhsoun ton kurion hJmwn eJwraka_ ouj to ejrgon mou ejste ejn kuriw|_ Nu sunt [i] eu liber? Nu sunt [i] eu apostol? Nu l-am vzut [i] eu pe Isus, Domnul nostru? Nu suntei voi lucrarea mea n Domnul? (1 Cor. 9:1) Mh este o negaie a aciunii posibile, sugerate, sau a unei aciuni din planul secundar al comunicrii, o interdicie. Ea este folosit des cu verbele n modurile subjonctiv, imperativ, optativ, infinitiv i participiu (arareori se folosete cu modul indicativ). Cnd mh este folosit n ntrebri, rspunsul anticipat este negativ: mh fobou, Mariam - nu te teme, Maria! (impv. Lc. 1:30).

28

mh klhqhte rJabbi - s nu v numii rabi! (subj., Mt. 23:8) mh dunatai eijv thn koilian thv mhtrov aujtou deuteron eijselqein kai ghnneqhnai_ (In. 3:4). [doar] nu poate n pntecele maicii sale a doua oar a intra i a se nate? mh Paulov ejstauroqh uJper uJmwn... [doar] nu Pavel a fost rstignit pentru voi? (1Cor. 9:5). Iat ctea exemple n care apar ambele negaii: mh ajgapate ton kosmon mhde ta ejn tw| kosmw|. ejan tiv ajgapa|ton kosmon oujk ejstin hJ ajgaph tou patrov ejn autw| Nu iubii lumea, nici cele din lume! Dac iubete cineva lumea nu este dragostea Tatlui n el (1 In. 2:15). ouj gar ejstin krupton ejan mh iJna fanerwqh| cci nu este [cea] ascuns, [care] s nu fie descoperit... (Mc. 4:22). mh klaiete, ouj gar ajpeqanen nu plngei, cci nu a murit... (Lc. 8:52) eij ouj poiw ta ejrga tou patrov mou, mh pisteuete moi dac nu fac lucrrile tatlui meu, s nu m credei... (In. 10:37) Uneori ouj i mh apar mpreun, ca negaie dubl ouj mh, o expresie folosit cu timpul viitor modul indicativ sau cu aoristul subjonctiv. Formula ouj mh este negaia cea mai puternic i se traduce cu nici un chip, nicidecum: oijnwn kai sikera ouj mh pih| - vin i butur s nu bea nicidecum... (subj. pinw - beau, Lc 1:15)

29

ouj mh eijselqhte eijv thn basileian twn oujranwn... cu nici un chip nu vei intra n mpria cerurilor (Mt. 5:20). kai mh krinete, kai ouj mh kriqhte i nu judecai, i cu nici un chip nu vei fi judecai... (Lc. 6:37) ouj mh se ajnw oujd jouj mh se ejgkatalipw cu nici un chip n-am s te las, nicidecum nu te voi prsi (Er. 13 :5) n reme ce negaia mh are form invariabil, negaia ouj poate aprea sub trei forme: 1) ouj - n faa cuvintelor care ncep cu o consoan, 2) oujk - naintea cuvintelor care ncep cu vocal i au spirit lin, ajrtouv oujk ejcete - pini nu avei. (cf. Mt. 8:17) 3) oujc sau oujci - naintea cuvintelor care ncep cu vocal cu spirit aspru. ejgw gar oujc euJriskw ejn aujtw| aijtian (In. 9:6) eu ns nu gsesc n El (nici o) vin. 3.4. Exerciii: 1. Conjugai blepw, swzw, ajpostellw, baptizw, feugw la prezent indicativ, diateza activ. 2. Traducei n limba romn i analizai urmtoarele verbe: ajpostellomen swzousi menw euJriskeiv didaskei aJmartanete -

30

ejsqiomen

krinw

3. Traducei n limba greac: 1) 2) 3) 4) 5) 6) Ei nva (predau) Voi nu botezai El rmne Noi predicm Voi nu descoperii Ei nu mnnc 7) 8) 9) 10) 11) 12) El vindec Eu nu pctuiesc Tu nu judeci Ei conduc Noi nu mntuim El trimite

4. Traducei urmtoarele propoziii n limba romn: 1. oiJ ajpostoloi pisteuousi ton logon tou Messiou. 2. oiJ a[nqropoi ferousi dwra tw| iJerw|. 3. oiJ ajdelfoi lambanousi touv logouv tou kuriou. 4. Petrov khrussei to eujaggelion tou qeou. 5. ajkouomen ton logon tou kuriou jIhsou. 6. hJ oJdov tou kosmou ejsti qanatov. 7. oJ speirwn ton logon speirei (Mc. 4:14) 8. ajgaphtoi, oujk ejntolhn kainhn grafw uJmin ajll j ejntolhn palaian (1 In.1:7) 5. Traducei n limba greac urmtoarele propoziii: 1. Domnul aduce daruri oamenilor din lume. 2. Fraii rmn n casa Domnului. 3. Evanghelia este darul lui Dumnezeu. 4. Mulimile judec pe oameni n [ejn + dat.] cas. 5. Isus vestete frailor evanghelia lui Dumnezeu. 6. Noi vedem templul lui Dumnezeu. 7. Apostolii boteaz oamenii credincioi.

31

4. SUBSTANTIVELE DE DECLINAREA A 1A Gen 1:1, ejn ajrch| ejpoihsen oJ qeov ton oujranon kai thn ghn. la nceput a fcut Dumnezeu cerurile i pmntul. 4.1.Generaliti Aa cum se poate vedea, primul verset din Geneza ne furnizeaz i dou substantive feminine, hJ ajrch, nceputul, i hJ gh, pmntul. Ambele fac parte din declinarea 1a care cuprinde cu precdere substantive feminine, cu tema n - h (a contras) i n a, dar i un numr de substantive masculine, n - hv i - av. Terminaiile substantivelor sunt caracterizate de vocalele h i a, precum i de variantele ai, h|, a|. Cele feminine pot fi clasificate n trei subcategorii: n 1- h, n 1- a (a pur), 1- a (a impur): 4.2. Declinarea 1a i subcategoriile ei a) subcategoria contras 1- h cuprinde substantivele feminine care la nominativ se termin n - h. Sunetul dominant al terminaiilor la singular este h iar la plural este a. Observai relaia ntre terminaii i articolul feminin hJ: Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. hJ thn thv th| --ajrch ajrchn ajrchv ajrch| ajrch aiJ tav twn taiv --ajrcai ajrcav ajrcwn ajrcaiv ajrcai

Sunetele caracteristice subcategoriei n 1- h sunt: Nom. - h Ac. -n Gen. - v - ai - av - wn

32

Dat. Voc.

- h| -h

- aiv - ai

b) subcategoria 1- a pur cuprinde substantive care se termin n a precedat de e, i, r. Toate terminaiile, la singular i plural, sunt dominate de sunetul a. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. hJ basileia thn basileian thv basileiav th| basileia| --- basileia -a - an - av - a| -a - ai - av - wn - aiv - ai aiJ tav twn taiv --basileiai basileiav basileiwn basileiaiv basileiai

c) subcategoria 1- a impur cuprinde substantive care se termin n a precedat de ll, s, z, x, y. Ele au caracteristici mixte: la gen. i dat. singular folosesc terminaii n - h, iar la nom., ac., voc. - singular i toate cazurile la plural, au terminaii n - a. De exemplu, hJ glwssa (limb, glwtth) i hJ doxa (glorie, slav), hJ qalassa (mare, qalatta). Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. hJ thn thv th| --glwssa glwssan glwsshv glwssh| glwssa aiJ tav twn taiv --glwssai glwssav glwsswn glwssaiv glwssai

Nom. hJ doxa Ac. thn doxan

aiJ doxai ta;v doxav

33

Gen. Dat. Voc.

thv th| ---

doxhv doxh| doxa

twn doxwn taiv doxaiv --- doxai

d) excepiile masculine n -hv i -av. Ele folosesc terminaiile substantivelor feminine n - h i - a, cu o deosebire: la genitiv singular se termin n -ou. n general, aceste substantive desemneaz caliti sau ocupaii masculine: krithv - judector, lhsthv - tlhar, klepthv ho, maqhthv - ucenic, profhthv -profet, stratiwthv - soldat, neaniav - tnr, nume de persoane sau funcii, oJ Messiav - Mesia (Hristosul), oJ jIwannhv - Ioan: Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. 4.3. Exerciii Vocabular: ajgaph, hJ - dragoste, aJmartia, hJ - pcat, basileia, hJ - mprie, didach, hJ - nvtur ajlhqeia, hJ - adevr, ajrch, hJ - nceput, glwssa, hJ - limb, doxa, hJ - glorie, slav, oJ ton tou tw| --oJ ton tou tw| --neaniav neanian neanioutwn neania| neania maqhthvoiJ maqhthn maqhtou maqhth| maqhta --oiJ neaniai touv neaniav neaniwn toiv neaniaiv --- neaniai maqhtai touv maqhtav twn maqhtwn toiv maqhtaiv maqhtai

34

eijrhnh, hJ - pace, ejxousia, hJ - putere, hJmera, hJ zi, klepthv, oJ - ho, maqhthv, oJ ucenic, neaniav, oJ tnr, stratiwthv, oJ - soldat

ejkklhsia, hJ biseric, adunare, zwh, hJ - via, kardia, hJ - inim, lh|sthv, oJ - tlhar, Messiav, oJ Mesia, Unsul, profhthv, oJ - proroc, profet. ejrgon, to lucru,

1. Traducei n limba romn, i analizai substantivele de decl. 2a: 1) oJ Messiav khrussei thn ajlhqeian. 2) oJ maqhthv blepei ton neanian. 3) ginwskomen thn ejxousian kai thn doxan thv basileiav. 4) hJ glwssa aJmartanei. 5) baptizw touv maqhtav. 6) oiJ kleptai oujc euJriskousin eijrhnhn. 7) ouj krinete tav kardiav twn maqhtwn. 8) legei aujtw| oJ jIhsouv, ejgw eijmi hJ oJdov kai hJ ajlhqeia kai hJ zwh 9) kai oiJ grammateiv twn Farisaiwn,... ejlegon toiv maqhtaiv aujtou, oJti meta twn telwntwn kai twn aJmartwlwn ejsqiei_

35

2. Traducei n limba greac: 1) Mesia l mntuiete pe tlhar, dar judectorul l judec. 2) Tnrul pred nvtura bisericii lui Hristos iar Ioan, apostolul, ascult. 4) Surorile ascult evanghelia Cii lui Dumnezeu, i caut pe fraii apostolilor. 5) Dragostea, adevrul i pacea sunt nceputul mpriei. 6) Profeii l vestesc pe Mesia i n inimile soldailor este pace. 3. Stabilii acordul gramatical (declinare, conjugare), n urmtoarele propoziii: Apostolii aduc darurile copiilor frailor, cci dragostea este de la ajpostoloi ferw dwron teknon ajdelfoi gar ajgaph eijmi ejk Dumnezeu. qeov. Ucenicii predic cuvntul lui Dumnezeu pctoilor i ei aud maqhthv khrussw logov qeov aJmartolov kai aujtoi ajkouw nvtura pcii. didach eijrhnh. Oamenii au autoritatea lui Dumnezeu i spun gloria evangheliei. ajnqrwpov ejcw ejxousia qeov kai legw doxa eujaggelion. Judectorul judec hoii dar tlharii ascund pietrele. krithv krinw klepthv ajlla lhsthv kruptw liqov. Fraii apostolului predic evanghelia i boteaz pe surorile Domnului.

36

ajdelfov ajpostolov khrussw eujaggelion kai baptizw ajdelfh kuriov. Profetul spune adevrul tinerilor i oamenii mpriei lui Dumnezeu profhthv legw ajlhqeia neaniav kai ajnqrwpov basileia qeov nu l ascult. ouj aujtov ajkouw.

37

5. ADJECTIVE (DECLINAREA 1A I 2A), ADVERBE

5.1. Adjectivele Adjectivele se acord n gen, caz i numr cu substantivul determinat. n limba greac ele se mpart ca i substantivele n trei grupe, corespunznd celor trei declinri, feminin (decl. 1a), masculin neutr (a 2a), i mixt (a 3a). 5.1.1. Adjectivele de declinarea 1 i 2 Nom. Ac. Gen. Dat. Vc. Nom. Ac. Gen. Dat. Vc. M. kainov (nou) kainon kainou kainw| kaine F. kainh (nou) kainhn kainhv kainh| kainh N. kainon (nou) kainon kainou kainw| kainon

kainoikainai kaina kainouv kainav kaina kainwn kainwn kainwn kainoiv kainaiv kainoiv kainoikainai kaina

Adjectivele care la nominativ au rdcina terminat n a precedat de e,i,r au terminaiile n a pur: Nom. Ac. Gen. Dat. mikrov (mic) mikron mikrou mikrw| mikra (mic) mikran mikrav mikra| mikron (mic) mikron mikrou mikrw|

38

Voc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc.

mikre mikroi mikrouv mikrwn mikroiv mikroi

mikra mikrai mikrav mikrwn mikraiv mikrai

mikron mikra mikra mikrwn mikroiv mikra

Unele adjective au numai terminaii de declinarea a 2a, nu numai la masculin i neutru, dar i la feminin. Astfel de excepii sunt: ajdunatov, - on (imposibil,-) i ajpistov, - on (ne-credincios,-oas). Ele sunt date n aceast form n dicionare, n timp ce adjectivele care utilizeaz att terminaii de declinarea 1a ct i cele de declinarea 2a, apar n formele studiate, adic de tipul mikrov, - a,- on, sau ejscatov, - h, - on. 5.1.2. Utilizarea adjectivelor Folosirea adjectivelor cu articolul hotrt 1) Adjectivul atributiv. Cnd un adjectiv cu articol hotrt, ex. oJ mikrov, este urmat de un substantiv nearticulat, ex. ajnqrwpov, adjectivul determin substantivul. La fel se ntmpl cnd un substantiv articulat st naintea unui adjectiv articulat, sau cnd un substantiv nearticulat st naintea unui adjectiv articulat: oJ ajgaqov ajdelfov = bunul frate (sau fratele care este bun) oJ ajdelfov oJ ajgaqov = fratele cel bun ajdelfov oJ ajgaqov = un frate bun (sau un frate, anume cel bun) 2) Adjectivul substantival. Cnd un adjectiv articulat nu este nsoit de un substantiv, poate avea sensul unui substantiv determinat de un adjectiv.

39

oJ mikrov = omul mic; hJ mikra = femeia mic; to mikron = obiectul mic. Folosirea adjectivului nearticulat 1) Adjectivul predicativ. Cnd un substantiv articulat, ca oJ ajdelfov, precede un adjectiv nearticulat, ca oJ ajgaqov, ca i n cazul n care aezarea lor este invers, prezena verbului copulativ a fi este subneleas. oJ ajdelfov ajgaqov ajgaqov oJ ajdelfov = fratele [este] bun = bun [este] fratele

2) Construcii nehotrte. n cazul cnd nici substantivul, nici adjectivul nu este articulat, contextul va determina ce sens are construcia respectiv: (1) sens de adjectiv atributiv pistov ajpostolov legei thn ajlhqeian un apostol credincios spune adevrul (2) sens de predicat adjectial pistov ajpostolov un apostol este credincios. 5.2. Adverbele Adverbul este partea de vorbire care determin un verb, un adjectiv sau un alt adverb. n dialectul koine, adverbul este, ca i n limba romn, o parte de vorbire neflexibil. De obicei adverbul se formeaz din adjective prin schimbarea terminaiei wn de la genitiv plural n wv. kalov, la gen. pl. kalwn, dikaiov, la gen. pl. dikaiwn, de unde adverbul kalwv - bine adverbul dikaiwv - drept

40

ejscatov, la gen. pl. ejscatwn, 5.3. Exerciii Vocabular: ajgaqov, -h, - on, - bun,- aJgiov, -a, -on - sfnt,-, ajlla - dar, ci, gar - cci, pentru c, de - dar, deci, ns, doliov,-a,-on - neltor, -e, eJterov,-a,-on - alt (de alt fel), ejscatov, -h, - on - ultim, pwv - cum, ti - ce, de ce kakov,-h,-on - ru, rea, kalwv - bine, mikrov, - a, - on - mic, nun - acum, oJpou - nct, unde, ouJtwv - astfel, aa, pneumatikov,-h,-on - spiritual, tacewv - repede.

adverbul ejscatwv - la sfrit

ajgaphtov, -h -on, - iubit,- ajllov,-a,-on - alt,- (de acelai tip), ajxiov,-a,-on - vrednic,-, gh, hJ pmnt, dikaiov,-a,-on - drept,cinstit ejkei - acolo, ejtoimov, -h, -on - gata, pregtit, kaqwv - dup cum, aa cum, la fel cum kainov, -h, -on - nou, kalov,-h,-on - frumos, bun, makariov,-a,-on - fericit, monov, - h, -on - singur, oJmoiov, -a, -on - asemntor, la fel, oJte - cnd, pistov, -h, -on - credincios prwtov, -h, - on - primul, eujlegomhnov, -h, - on binecuvntat,-

1. Traducei n limba romn: 1. oJte oJ Messiav khrussei, ajkouomen ton makarion logon tou qeou. 2. nun oiJ ajpostoloi baptizousi touv maqhtav touv kainouv.

41

3. oJ ajgaqov profhthv oujk ejcei oijkon kalon. 4. oJpou ejstin hJ gunh tou ajgaphtou ajnqrwpou tou Qeou; 5. oJ ajgaqov ajnqrwpov ejk tou ajgaqou qhsaurou ejkballei ajgaqa, kai oJ ponhrov ajnqrwpov ejk tou ponhrou qhsaurou ejkballei ponhra. Mt. 12:35. 6. peri kalou ejrgou ouj liqazomen se ajlla peri blasfemiav... In. 10:33 7. pistov oJ logov eij tiv ejpiskophv ojregetai kalou ejrgou ejpiqumei. 1 Tim. 3:1. 2. Traducei n limba greac: 1. Profetul spune bine adevrul oamenilor credincioi. 2. Astfel, femeile neprihnite doresc pacea fiilor lui Dumnezeu. 3. Acum avem o lege nou, legea dragostei, dar tinerii doresc cile vechi. 4. Ucenicii de la sfrit vor fi oameni credincioi i binecuvntai. 5. O, domn al noului cer, acum ine repede mpria ta fericit! 6. Frai preaiubii, voi suntei oameni spirituali, cum, deci, nu suntei vrednici s judecai lucrurile mici?

42

6. TIMPUL VIITOR (ACIUNE NEDETERMINAT) Mt. 3:11, ejgw men uJmav baptizw ejn uJdati eijv metanoiav aujtov uJmav baptisei ejn pneumati aJgiw| kai puri eu v botez cu ap, spre pocin, el v a boteza cu Duhul sfnt i cu foc. 6.1. Reguli Timpul viitor descrie fie o aciune punctual, nedeterminat, fie una continu, ori intermitent, i apare n Noul Testament mai mult la modul indicativ, puin la subjonctiv sau imperativ, i niciodat la modul optativ. Formarea viitorului la modul indicativ, diateza activ, este legat de prezentul indicativ, diateza activ. La diateza activ viitorul se formeaz pornind de la rdcina de prezent a verbului, urmat de consoana s - care este i marc a viitorului, i apoi de terminaiile prezentului: rdcina prezent + s + terminaii prezent De exemplu, n cazul paradigmei luw conjugarea arat astfel: lusw - voi dezlega luseiv - vei dezlega lusei - a dezlega lusomen - vom dezlega lusete - vei dezlega lusousi - vor dezlega

Unul din caracteristice timpului viitor, i, cum se a vedea, i ale timpului aorist, este modificarea consoanei din rdcin prin compunere cu s. Litera s induce o anumit instabilitate sonor n sensul c interacionez uor cu alte consoane sau vocale i le modific formnd consoane compuse sau diftongi de contracie. 1) p, b, f + s = y Ex.: blepw devine bleyw (vd) grafw devine grayw (scriu)

43

2) k, g, c + s = x

Ex. diwkw devine diwxw (urmresc) ajrcw devine ajrxw (conduc) ejcw devine eJxw (am; alternativ, poate avea forma schsw, sc-) krazw devine kraxw (strig, rd. krag -). khrussw devine khruxw (predic, rd. khruk -).

Dei se poate crede c legw a folosi la viitor rdcina leg-, verbul este, de fapt, un verb neregulat i la viitor are forma ejrw. Consoana dubl ss (reprezentnd grupul tt din limba greac clasic), prezent n verbe cum sunt khrussw (a proclama), fulassw, (a pzi), frassw (a bloca, a nchide; diferit de frazw a explica, a defini ceva), tassw (a se subordona), frissw (a se teme, a se cutremura), indic existena unei rdcini terminate n gutural (khruk-, fulak-, frag-, tag-, frik-). 3) t, d, q + s = s Ex. peiqw devine peisw (coning) yeudw devine yeusw (mint) kaqeudw devine kaqeudhsw (a dormi, n sensul morii). Ex. doxazw - doxasw (slvesc) kaqarizw - kaqarisw (cur) qaumazw - qaumasw (m mir) swzw - swsw (salvez) baptizw - baptisw (botez)

4) z, x, y + s = s

(Notai: swzw are rdcina swd- iar baptizw are baptid-. Uneori pot avea loc i contracii, exemplu: gnwrizw devine gnwriw, voi cunoate, asemntor cu comportamentul verbelor cu rdcin n lichide).

44

5) l, m, n, r + s = l, m, n, r - dar vocala din terminaii se lungete i primete accent circumflex. Pentru menw, a rmne, avem menw, etc.: menw - menw, meneiv - meneiv, menei - menei, menomen - menoumen, menete - meneite, menousi - menousi.

Observai folosirea viitorului lui menw n Ioan 15:10. ejan tav ejntolav mou thrhshte, meneite ejn th| ajgaph| mou... dac pzii poruncile mele, vei rmne n dragostea mea... La fel se conjug i krinw - judec, klinw nclin, ndoi, ferw - aduc, etc. Rdcinile terminate n lichide duble pstreaz la viitor doar una: ajpostellw (trimit) devine ajpostelw, ballw bal+w. n ce privete verbele de contracie, cele cu rdcin n ew (ex. aijtew cer) au o particularitate: vocala e se a lungi n h nainte de s, cu excepia verbelor kalew chem, ejpainew - laud, i telew - sfresc, desvresc. Exemplu: aijtew aijthsw. Excepii: kalew kalesw, (chem), etc. Verbul qelw este neregulat i are o form neateptat, qelhsw. La viitor eijmi are terminaiile diatezei medii-pasive, dar are neles activ. Forma general este ej (rd. eijmi) + s + term. medie/ pasiv: ejsomai ejsh| (ejsesai) ejstai - voi fi - vei fi - a fi ejsomeqa ejsesqe ejsontai - vom fi - vei fi - vor fi

Terminaiile principale la diateza medie / pasiv sunt: - mai, - meqa - sai, - sqe - tai, - ntai.

45

6.2. Exerciii Vocabular: ajpercomai - plec, ajpokrinomai - rspund ajrcomai - ncep ginomai - devin grafh, hJ - scriere, scriptur decomai - primesc didaskalov, oJ - nvtor, doulov, oJ - rob, sclav, eijsercomai - intru, eijsporeuomai - merg nuntru, intru ejkporeuomai - plec, ejxercomai - ies, eJorth, hJ - zi de srbtoare, ejpaggelia, hJ - promisiune, fgduin, ejrhmov, hJ - pustiu, ejrcomai - vin, qalassa, hJ - mare, karfov, oJ - pai, laov, oJ - popor, paidion, to - copila, poreuomai - cltoresc, proseucomai - rog, sunagwgh, hJ - sinagog, sundoulov, oJ - rob mpreun cu cineva, sunercomai - nsoesc, trofh, hJ - mncare, yuch, hJ - suflet, wJra, hJ - or, ceas, ajsqeneia, hJ - slbiciune, ejgeirw - nviu, ejmblepw - privesc, consider, ijscurov,- a, -on - tare, puternic,-, krazw - strig, kruptw - m ascund, marturia, hJ - mrturie, misqov, oJ - plat, misqotov, oJ - un angajat, oijnov, oJ - vin, palaiov-a-on - vechi, -e, pinw - beau, probaton, to - oaie, proswpon, to - fa, sabbaton, to - sabat, skotia, hJ - ntuneric, sofia, hJ - nelepciune, speirw - semn (agricultur), staurov, oj - cruce, swthria, hJ - mntuire, frassw - nchid. oJti - c, pentru c oujn - deci 1. Traducei n limba romn:

46

1. oJ kuriov swsei touv ajnqrwpouv ajpo twn aJmartiwn aujtwn. 2. ajxei oJ didaskalov touv maqhtav aujtou eijv thn oJdon thv dikaiosunhv. 3. jIhsouv Cristov katalusei to iJeron touto. 4. ejn taiv ejscataiv hJmeraiv oJ kuriov pinei ton kainon oijnon sun toiv maqhtaiv aujtou. 5. ejxomen ajgaphn kai eijrhnhn ejn th| basileia| twn oujranwn. 2. Traducei n limba greac: 1. Ucenicii lui Hristos vor fi unde este i Domnul lor. 2. Cnd Domnul a zice acum este ora morii vor nvia i vor vedea gloria. 3. Dumnezeu a trimite pe Fiul Su iubit dar oamenii nu l vor primi bine. 4. Apostolii vor boteza pe fraii i pe surorile ucenicilor. 5. Oamenii buni aduc lucruri bune copiilor lor cnd ei vor cere daruri. 3. Analizai folosirea viitorului n urmtoarele exemple: legw uJmin, ejan ouJtoi siwphsousin, oiJ liqoi kraxousin (Lc. 19:40) ejgw ejbaptisa uJmav uJdati, aujtov de baptisei uJmav ejn pneumati aJgiw| (Mc. 1:8) oJ nikwn poihsw aujton stulon ejn tw| naw| tou qeou mou... kai grayw ejp j aujton to ojnoma tou qeou mou (Apoc. 3:12) kai oJ qeov doxasei aujton ejn aujtw|, kai eujquv aujton. (In. 13:32b)

47

oJ pisteuwn eijv ejme ta ejrga aJ ejgw poiw kajkeinov poihsei... kai oJ ti ajn aijthshte ejn tw| ojnomati mou touto poihsw... (In. 14:12-13) ejan ajgapate me, tav ejntolav tav ejmav thrhsete. kajgw ejrwthsw ton patera kai ajllon paraklhton dwsei uJmin (In. 14:15) oJti ejgw zw kai uJmeiv zhsete (In. 14:15) to pneuma thv ajlhqeiav, oJdhghsei uJmav ejn th| ajlhqeia| pash|: ouj gar lalhsei ajf j ejautou, ajll j oJsa ajkousei lalhsei kai ta ejrcomena ajnaggelei uJmin (In. 16:13) ejn tw| ojnomati mou daimonia lalhsousin kainaiv (Mc. 16:17b) ejkbalousin, glwssaiv

polloi ejrousin moi ejn ejkeinh| thj hJmera|, kurie, kurie,.. kai tote oJmologhsw aujtoiv oJti oujdepote ejgnon uJmav (Mt. 7:22) aijteite kai doqhsetai uJmin, yhteite kai euJrhsete, krouete kai ajnoighsetai uJmin (Mt. 7:7) eij gar sunapeqanomen, kai suzhsomen: eij uJpomenomen kai sumbasilusomen: eij ajrnhsomeqa, kajkeinov ajrnhsetai hJmav: (2 Tim. 2:11-13).

48

7. SUBSTANTIVELE DE DECLINAREA A 3A 7.1. Prezentare general Substantivele de declinarea a treia folosesc un set generic de terminaii, diferit de cele ale declinrilor 1a i 2a. De fapt, acesta se ramific n numeroase subcazuri (subseturi, subcategorii de substantive, o jungl greac de subcazuri i terminaii). Tabelul urmtor permite o comparaie ntre paradigmele principale ale celor trei declinri: Declinarea 1a 2a M
Nom. sg.
ov on ou i-subscris

Declinarea 3a M/F a sau n ov, wv i

F hn, an hv, av i-subscris

N
on on ou i-subscris

Ac. sg. Gen. sg. Dat. sg.


Nom. pl.

N ov i

M Ac. pl. Gen. pl. Dat. pl.


oi nv (ouv) wn iv

F
ai av wn iv

N
a a wn iv

M/F
ev, eiv av wn si(n)

N
a a wn si(n)

Dup unii autori subgrupele distincte ar fi n numr de cinci, pentru alii zece, iar unele gramatici enumer 60 de categorii diferite de substantive. Se pot observa, n mare, dou grupe de substantive, cu patru, respectiv trei categorii (n total apte). Grupa 1 este grupa substantivelor cu tem n consoan i include patru categorii : trei de substantive masculine i feminine i una de substantive neutre.

49

Grupa 2 este grupa substantivelor cu tem vocalic, i cuprinde dou categorii de substantive masculine i feminine, i una de substantive neutre. Substantivele neutre au terminaii specifice, dup care pot fi recunoscute (ex., to pneuma - duh, to telov - scop), de exemplu: Gr. 1N Nom Ac Gen Dat Singular - ma - ma
- matov - mati

Plural
- mata - mata - matwn - masi

Gr.2N Nom Ac Gen Dat

Singular
- ov - ov - ouv - ei

Plural
-h -h - ewn - esi(n)

7.2. Prezentare pe grupe Grupa 1 general, este categoria substantivelor cu tem n consoan i cuprinde urmtoarele categorii de substantive: categoria 1.1: substantive masculine mai ales, dar i feminine i neutre, cu tem n lichide - l, m, n, r. Grupa 1.1.a este grupa n substantivelor cu tem n - m sau n, de exemplu, poimhn, poimenov, oJ pstor; mhn, mhnov, oJ - lun (de calendar); eijjkon, eijkonov, hJ - imagine; hJgemwn, hJgemonov, oJ - lider; kuwn, kunov, oJ - cine; keimwn, keimwnov, oJ - iarn; aijwn, aijwnov, oJ - veac, epoc, perioad; ajmpelwn, ajmpelwnov, oJ - ie (i de ie); citwn, citwnov, oJ cma; ajgwn, ajgwnov, oJ - ntrecere; pur, purov, to - foc (la dat. pl. puri). Nom. Ac. Gen. poimhn poimena poimenov poimenev poimenav poimenwn

50

Dat. Voc.

poimeni poimhna

poimesi(n) poimenev

Grupa 1.1.b cuprinde categoria substantivelor masculine cu tem n - nt, de fapt cu rdcin terminat n - on dar legat de terminaii prin consoana t, cum sunt: lewn, leontov - leu; ajrcwn, ajrcwntov - principe, nti - stttor; oJ ojdouv, ojdontov - dinte. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. ajrcwn ajrconta ajrcontov ajrconti ajrcwn ajrcontev ajrcontav ajrcontwn ajrcousi(n) ajrcontev

Datorit prezenei lui s dativul plural aduce o serie de modificri: - p, b, f interacioneaz cu si devenind yi. - k, g i c interacioneaz cu si devenind xi. - t, d i q cad naintea lui si. - n cade naintea lui si, dar r rmne. - n urmat de t, cad amndou (grupul nt) naintea lui si i sunt compensate de lungirea lui o n ou (nu w): ajrcwn, ajrcontov la dativ este ajrcousi. Grupa 1.1.c cuprinde substantivele masculine i feminine, cu tem n - er (la nominativ apare de obicei forma contras - hr), de exemplu: swthr, swterov, oJ mntuitor, ajsthr, ajsterov, oJ - stea, astru (la dativ plural ajstrasi), pathr, patrov, oJ - tat; mhthr, mhtrov, hJ mam; qugathr, qugatrov, hJ - fiic. Ca exemplu, iat declinarea substantivului oJ pathr.

51

Nom. Ac. Gen. Dat. Voc.

pathr patera patrov patri pater

paterev paterav paterwn patrasi paterev

La genitiv i dativ singular, vocala din rdcin, e, cade. Ea apare la toate formele de plural cu excepia dativului. La dativ plural apare un a scurt de legtur ntre tem i terminaia si. Unele substantive n hr se deosebesc de pathr, de ex., ajnhr, ajndrov, oJ - brbat, unde e apare doar la vocativ sing. ajner. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. ajnhr ajndra ajndrov ajndri ajner ajndrev ajndrav ajndrwn ajndrasi ajndrev

Similar, swthr, swthrov, oJ - mntuitor, pstreaz hr la toate cazurile; ceir, ceirov, hJ - mn, are rdcina ceir (cu excepia dativului plural, cersi), martuv, marturov, oJ - martor, are rdcina martur - cu excepia dativului plural unde r dispare n faa lui si i are forma martusi. categoria 1.2: masculine i feminine cu tem n gutural - k, g, c. De ex., salpix, salpiggov, hJ - trompet; sarx, sarkov, hJ - carne; gunh, gunaikov, hJ - femeie, neast (voc. sing., gunai); flox, flogov, hJ - flacr, foc; qrix, tricov, hJ - (fir de) pr; dativ plural - qrixi. fulax, fulakov, hJ - soldat. Nom. Ac. fulax fulaka fulakev fulakav

52

Gen. Dat. Voc.

fulakov fulaki fulax

fulakwn fulaxi fulakev

categoria 1.3: feminine (dar i masculine), terminate n - iv, sau n - uv la nominativ dar cu tem n - id, sau - it, adic cu rdcin n dentale (t, d, q) cum sunt: ejlpiv, ejlpidov, hJ - ndejde; pistiv, pistov, hJ - credin; cariv, caritov, hJ - har (ac. sing. carin ori carita); lampa, lampadov, hJ - lamp; ejriv, ejridov, hJ - ceart; paiv, paidov (hJ sau oJ) - copil, sau copil (vocativ singular pai), pouv, podov, oJ - picior; nux, nuktov, hJ - noapte. Nom Ac. Gen. Dat. Voc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. cariv carin caritov cariti cariv caritev caritav caritwn carisi(n) caritev ejlpiv ejlpida ejlpidov ejlpidi ejlpiv ejlpidev ejlpidav ejlpidwn ejlpisi(n) ejlpidev nux nukta nuktov nukti nux nuktev nuktav nuktwv nuxi(n) nuktev

Cele mai multe substantive din aceast categorie se declin ca ejlpiv dar atunci cnd consoana mut din rdcin este t, d, sau q, i este precedat de o vocal nchis ca i sau u, ele se vor termina la acuzativ n - n nu n - a. Substantivele monosilabice carese termin n consoane mute ca nux, nuktov, pierd la dativ plural

53

consoana final i interacioneaz cu terminaia - si, nukt - nuxi. categoria 1.4: neutre, cu terminaii legate de rdcin prin consoana t.12 Aici se includ substantivele neutre cu tem n - ma, cum sunt: pneuma, pneumatov - duh; gramma, grammatov - liter; ojnoma, ojnomatov - nume; qelhma, qelhmatov - voin, aiJma, aiJmatov - snge; swma, swmatov - trup; baptisma, baptismatov - botez; stoma, stwmatov - gur; sperma, spermatov - smn; aJmarthma, aJmarthmatov - pcat; oJrama, oJramatov - iziune; krima, krimatov - judecat; paqhma, paqhmatov - suferin; paraptwma, paraptwmatov - greeal; scisma, scismatov diiziune; rJhma, rJhmatov - vorb, etc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. pneuma pneuma pneumatov pneumati pneuma pneumata pneumata pneumatwn pneumasi pneumata

Grupa include i alte substantive neutre care nu se termin n - ma, dar au terminaiile ataate tot prin consoana t, cum sunt: terav, teratov - minune, fwv, fwtov - lumin; oujv, wjtov - ureche; uJdwr, uJdatov ap; aJlav, aJlatov - sare.

Terminaia t nu este folosit n cuvintele greceti. Dac rdcina unui substantiv se termin n mat, acest t cade la cazurile gramaticale care nu au nici o terminaie: astfel, ojnomat devine ojnoma.

12

54

Grupa 2 principal, este grupa substantivelor cu tem n vocal, i include urmtoarele categorii de substantive: categoria 2.1 include substantivele feminine, cu terminaia la nominativ n - iv sau - siv, i cu tem n vocal (- i). De ex.: poliv - ora, cetate; krisiv - judecat; ajfesiv iertare; ajnastasiv - nviere; mimhsiv - imitare. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. poliv polin polewv polei poli poleiv poleav polewn polesi(n) poleiv

Se poate observa c vocala din rdcin este nlocuit cu e la toate cazurile cu excepia nominativului, acuzativului i vocativului singular. La dativ singular e se unete cu terminaia i rezultatul fiind diftongul ei. La nominativ i acuzativ plural eiv denot contracia e - ev i, respectiv contracia e - av. categoria 2.2: masculine (cu anumite excepii), cu tem n u, dar cu terminaia la nominativ n - uv. Pot denumi lucruri din natur, animale, de ex. uJv, uJov, oJ - porc, la feminin: hJ uJov; stacuv - bob de gru; ijcquv, ijcquov - pete, etc., sau exprim o funcie: iJereuv, iJerewv - preot; grammateuv, grammatewv - crturar, savant; goneuv, gonewv - printe; basileuv, basilewv - rege. Nom. Ac. Gen. Dat. basileuv basilea basilewv basilei basileiv basileiv basilewn basileusi

55

Voc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc.

basileu ijcquv ijcqun ijcquov ijcqui13 ijcqu

basileiv ijcquev ijcquav, sau ijcquv ijcquwn ijcqusi ijcquev

categoria 2.3: neutre, cu terminaia la nominativ n - ov (tem n - ev), de exemplu: kerdov - ctig; ojrov - munte; skotov ntuneric; plhqov - mulime; telov - scop; ejtov - an; genov - neam, generaie (a nu se confunda cu substantivele masculine de declinarea a 2a, n - ov). Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. genov genov genouv genei genov genh genh genwn genesi(n) genh

Formele rezultate prin contragere trebuie reinute ca atare: ov (-ev), ouv (-esov), ei (-esi), h (-esa), wn (-eswn), esi (-esai). 7.3. Exerciii Vocabular: aiJma, aiJmatov, to - snge ajnhr, ajndrov, oJ - om, so baqov, baqouv, to - adncime gnwsiv, -sewv, hJ - cunoatere
13

aijwn, aijwnov, oJ - epoc ajrcwn, ajrcontov, oJ - conductor gasthr, gastrov, hJ - matrice grammateuv, -ewv, oJ - copist

La dativ singular, vocalele u i i nu formeaz diftong.

56

dunamiv, dunamewv, hJ - putere ejlpiv, ejlpidov, hJ - speran qugathr, qugatrov, hJ - fiic nux, nuktov, hJ - noapte, pneuma, pneumatov, to - duh, swthr, swthrov, oJ - mntuitor fwv, fwtov, to - lumin ceir, ceirov, hJ - mn aujlh, hJ - staul genov, genouv, to - ras qura, hJ - u ijcquv, ijcquov, oJ - pete xenia, hJ - ospitalitate oJsov, h, on - ct de mult paroimia, hJ - pild, parabol ploutov, oJ, - bogie poliv, polewv, hJ - ora 1. Traducei din limba greac:

ejqnov, ejqnouv, to - naiune, popor qelma, qelhmatov, to - voin mhthr, mhtrov, hJ - mam pathr, patrov, oJ - tat sarx, sarkov, hJ - carne, fire farisaiov, oJ - fariseu cariv, caritov, hJ - har ajllotriov,- a,- on - strin,- basileuv, basilewv, oJ - rege gramma, grammatov, to - liter qurwrov, oJ - portar nomh, hJ - pune ojnoma, ojnomatov, to - nume paraptwma,-tov, to - nclcare perissov, -h, -on - abunden, poimhn, poimenov, oJ - pstor uJdwr, uJdatov, to - ap

1. hJ gunh de doxa ajndrov ejstin. ouj gar ejstin ajnhr ekj gunaikov ajlla gunh ejx ajndrov... (1Cor. 11:9-10). 2. ejn de tw| mhni tw| eJktw| ajpestalh oJ ajggelov Gabrihl ajpo tou Qeou eijv polin thv Galilaiav h|J ojnoma Nazareq prov parqenon ejmnhsteumenhn ajndri w|J ojnoma jIwshf ex oijkou Dauid kai ojnomathv parqenou Mariam. (Luca 1:26-27). 3. ouJtwv kai hJ ajnastasiv twn nekrwn. speiretai ejn fqora|, ejgeiretai ejn afqarsia|. speiretai ejn ajtimia|, ejgeiretai ejn doxh|. speiretai ejn ajsqeneia ejgeiretai ejn dumanei. speiretai swma yucikon, ejgeiretai swma pneumatikon (1Cor. 15:42-44).

57

4. wJsanna, eujloghmenov oJ ejrcomenov ejn ojnomati kuriou, kai basileuv tou jIsrahl... mh fobou, qugathr Siwn, ijdou, oJ basileuv sou ejrcetai... (Ioan 12:13-15a). Tabel recapitulativ al declinrilor
Declinarea 1a 2a 3a

Tip principal de substantive

Feminine - h, a

Masculine - ov Mixte rd. consoan Neutre - on 1 - l,m,n,r (er) 2 - k,g,c 3 - t, d, q (- id, - it) (- iv, - uv) 4 - ma rd. vocal 1 - i (-iv, siv) 2 - e (-uv) 3 - ev (-ov)

Excepii

Masculine - hv, av

Feminine - ov

58

8. ADJECTIVELE DE DECLINAREA A 3A Mat. 11:11 jAmhn legw uJmin: oujk ejghgertai ejn gennhtoiv gunaikwn meizwn jIwannou tou baptistou: oJ de mikroterov ejn th| basileia| twn oujranwn meizwn aujtou ejstin. Adevrat v spun: nu s-a ridicat ntre cei nscui din femeie cineva mai mare ca Ioan Boteztorul; ns cel mai mic n mpria cerurilor este mai mare dect el.

Exist dou tipuri de adjective de declinarea a treia, propriu-zise (regulate) i mixte, neregulate (au terminaii de decl. a 3a i de decl. 1a i a 2a). 8.1. Adjectivele propriu-zise 1. Adjectivele de declinarea 3a propriu-zise, cu tem n - ev, i la nominativ cu terminaie n - hv, -ev: Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. M. - F. ajlhqhv ajlhqh (ajlhqesa) ajlhqouv (ajlhqesov) ajlhqei ajlhqev ajlhqeiv ajlhqeiv ajlhqwn ajlhqesi(n) ajlhqeiv N. ajlhqev ajlhqev ajlhqouv ajlhqei ajlhqev ajlhqh (ajlhqesa) ajlhqh ajlhqwn ajlhqesi(n) ajlhqh

Forma adjectivului neutru la cazurile nominativ i acuzativ singular reprezint chiar rdcina, iar pentru genurile masculin i feminin rdcina

59

este forma de la nominativ singular. n cazul cnd rdcina conine consoana s, ea dispare i are loc o contracie ntre vocala e din rdcin i vocala terminaiei de decl. 3a: gen. sg. ajlhqes + ov = ajlhqesov, care devine ajlhqouv dat. sg. ajlhqes + i = ajlhqesi, care devine ajlhqei ac. sg. ajlhqes + a = ajlhqesa, care devine ajlhqh 2. Adjectivele cu term. de decl. a 3a i a 1a i cu tema n - u (m,n) i ei (f): Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. Nom. Ac. Gen. Dat. Voc. baquv baqun baqeov baqei baqu baqeiv baqeiv baqewn baqesi baqeiv baqeia baqeian baqeiav baqeia| baqeia baqeiai baqeiav baqeiwn baqeiaiv baqeiai baqu baqu baqeov baqei baqu baqea baqea baqewn baqesi baqea

Multe adjective care au tema n - u folosesc terminaii de decl. 3 a treia la masculin i neutru, n timp ce la genul feminin au terminaii de decl. 1 (ei). Vocala u din rdcin se schimb n e naintea unei vocale, la genitiv i dativ singular i plural, att la subst. masculine i neutre, de decl. 3a, ct i la subst. feminine (ei), de decl. 1a. 3. Adjectivele cu terminaii de decl. 3a, la masculin i neutru, cu tema ant, i de decl. 1-a, la feminin. La feminin grupul nt se compune cu s i rmne doar s, ex. panta - pasa. n NT exist doar pav, pasa, pan (tot, toat, fiecare) i formele lor alternative aJpav, aJpasa, aJpan (tot, ntreg).

60

Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat.

pav panta pantov panti pantev pantav pantwn pasi(n), pantsi

pasa pasan pashv pash| pasai pasav paswn pasaiv

pan pan pantov panti panta panta pantwn pasi(n)

Cnd pav preced un substantiv articulat nseamn tot: pasa hJ poliv - tot oraul. Cnd pav preced un substantiv i este articulat, nseamn ntreg sau tot: hJ pasa poliv - ntregul ora oiJ pantev ajpostoloi- toi apostolii. Atunci cnd pav este folosit alturi de un substantiv nearticulat la singular, nseamn fiecare: pasa poliv - fiecare ora. Cnd pav preced un participiu articulat se poate traduce cu fiecare la singular, sau cu toi cei ce la plural: pav oJ pisteuwn - fiecare [om] ce crede 1 In. 3:4, pav oJ poiwn thn aJmartian, fiecare om care pctuiete (lit. tot fctorul de pcat); pantev oiJ ajkousantev - toi cei ce au auzit. Lc. 2 :18, pantev oiJ ajkousantev ejqaumasan - toi cei care au auzit sau mirat.

61

8.2. Adjective neregulate (form mixt) Acestea sunt: poluv, pollh, polu, i megav, megalh, mega (mult, -; mare). Nom Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. poluv polun pollou pollw| polloi pollouv pollwn polloiv pollh pollhn pollhv pollh| pollai pollav pollwn pollaiv polu polu pollou pollw| polla polla pollwn polloiv

megav, megalh, mega Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. megav megan megalou megalw| megaloi megalouv megalwn megaloiv megalh megalhn megalhv megalh| megalai megalav megalwn megalaiv mega mega megalou megalw| megala megala megalwn megaloiv

Adjectivele masculine i neutre la singular au forme scurte la nominativ, acuzativ i vocativ, care respect formele de declinarea a treia. Restul cazurilor masculinelor i neutrelor i toate formele de feminin se declin ca acelea de declinrile 1a i a 2a.

62

8.3. Gradele de comparaie Declinrile 1a i a 2a Adjectivele care se declin dup paradigma declinrii 1a sau 2a formeaz gradul comparativ prin adugarea sufixelor: -terov, -tera, -teron. De exemplu, adjectivul nou, neov, nea, neon devine newterov, newtera, newteron, iar nelept, sofov, -a, -on devine sofwterov, sofwtera, sofwteron. Gradul superlativ se formeaz prin adugarea sufixelor -tatov, -tath, -taton la rdcina adjectivului. De exemplu: neov, - a,- on, devine newtatov, -h, -on. Sunt, ns, numai trei forme de superlativ de tipul acesta n Noul Testament. De obicei, funcia superlativului n Noul Testament este ndeplinit de gradul comparativ i articol: Mt. 11:11 - oJ de mikroterov ejn th| basileia| = cel mai mic n mpria... Printre exemplele care au legtur cu NT se pot numra i urmtoarele: mikrov, mikroterov, mikrotatov presbuv, presbuterov, presbutatov mic (m.) btrn (m.)

Ca ilustraie, mai jos urmeaz dou adjective trecute prin gradele de comparaie la toate genurile: ijscurov, ijscuroterov, ijscurotatov ijscura, ijscurotera, ijscurotathv ijscuron, ijscuroteron, ijscurotaton ajlhqhv, ajlhqesterov, ajlhqestatov ajlhqhv, ajlhqestera, ajlhqestathv ajlhqev, ajlhqesteron, ajlhqestaton puternic (m.) puternic (f.) puternic (n.) adevrat (m.) adevrat (f.) adevrat (n)

63

Uneori, se poate pierde o vocal din rdcin sau se poate ctiga un grup de sunete, cum este cazul urmtoarelor adjective: palaiov, palaiterov (palaioterov), palaitatov (palaiotatov) filov, filterov (filoterov), filtatov, swfrwn, swfrwnesterov, swfronestatov vechi drag chibzuit

Declinarea a 3a Adjectivele de declinarea a treia primesc un alt set de terminaii, la comparativ i superlativ. Ele au la comparativ formele: - iwn, -ion sau - ionov, iar la superlativ: - istov, - isth, - iston (m., f., n.). Exemple de adjective de decl. 3, neregulate (unele au i forme multiple de decl. 3, altele au i forme de decl. 1): kalov, kalliwn, kallistov ajgaqov, kreisswn(sau -ttwn), kratistov kakov, ceirwn - ceiron, ceiristov kakov, hJsswn - hJttwnn, hJkista kakiov, kakiwn - kakion, kakistov poluv, pleiwn - plewn, pleistov mikrov, ejtattwn - ejlasswn, ejlacistov megav, meizwn - meizon, megistov tacuv, qattwn - qatton (taciwn), tacistov 8.4. Exerciii Vocabular: aijwniov,-on- etern,-, venic,- aJpav, aJpasa, aJpan - tot, ntreg bouv, boov, oJ, hJ - bou ejgguv kermatisthv,-ou, oJ - schimbtor ajlhqhv,-ev - adevrat,- baquv-eia-u - adnc,- - aproape pav, pasa, pan - tot, fiecare bun, frumos bun ru, defect ru, bolnav ru mult mic, puin mare repede

64

pasca,to - srbtoarea patelor poluv, pollh, polu - mult,- rJantizw - stropesc ajkolouqew - urmez ajpollumi - distrug, pier

peristera, hJ - porumbel pwlew - vnd rJiptw - agit, arunc quw - ucid, jertfesc kleptw - fur

1. Analizai adjectivele i adverbele din exemplele urmtoare: ejgw men uJmav baptizw ejn uJdati eijv metanoian, oJ de ojpisw mou ejrcomenov ijscuroterov mou ejstin (Mt. 3:11) eij thn marturian twn ajnqrwpwn lambanomen, hJ marturia tou qeou meizwn ejstin (1 In. 5:9) uJmeiv ejk tou qeou ejste, teknia, kai nenikhkate aujtouv, oJti meizwn ejstin oJ ejn uJmin hj oJ ejn tw| kosmw| (1 In. 4:4). oujai, oujai, hJ poliv hJ megalh, Babulwn hJ poliv hJ ijscura... (Apoc. 18:10) oJmoia ejstin hJ basileia twn oujranwn, kokkw| sinapewv... mikroteron men ejstin pantwn twn spermatwn, oJtan de aujxhqh meizwn twn lacanwn ejstin kai ginetai dendron... (Mt. 13:31-32) wj, gunai, megalh sou hJ pistiv, genhqhtw soi wJv qeleiv (Mt. 15:28) oujci hJ yuch pleion ejstin thv trofhv kai to swma tou ejndumatov_ (Mt. 6:25).

65

9. TIMPUL IMPERFECT (ACIUNE REPETAT) Mc.11:28, kai ejlegon aujtw| ejn poia ejxousia tauta poieiv i ei i tot ziceau cu ce autoritate faci acestea? 9.1. Reguli Imperfectul n greac face parte din grupul timpurilor cu aciune continu (linear) sau repetabil (prezent, imperfect, viitor), i n acelai timp, din punct de vedere al diatezelor medie i pasive face parte din trio-ul timpurilor secundare (imperfect, aorist, mai-mult-ca-perfectul), care folosesc terminaiile secundare la diateza medie-pasiv. La diateza activ imperfectul se formeaz din rdcina prezentului. ej + rdcin prezent + terminaii imperfect (terminaii secundare) Timpurile care descriu aciuni din trecut au drept semn caracteristic (mai ales la modul infinitiv) un epsilon, ej, plasat n faa rdcinii (augment). Augmentul poate lua dou forme, dup modul n care interacioneaz cu rdcina verbului: (1) augment silabic - dac rdcina verbului ncepe cu o consoan, atunci augmentul se ataeaz simplu, i are valoare de silab iniial : ejlegon, ejblepon, ejbaptizon pentru legw, blepw, baptizw. (2) augment temporal, prin contragere - dac rdcina verbului ncepe cu o vocal sau cu un diftong, vocala sau diftongul se combin cu augmentul temporal ej i se obine o vocal lung (sau un diftong): a devine h e devine h o devine w ai devine h| au devine hu ei devine h|

66

i devine i lung u devine u lung

eu devine hu oi devine w, oi

Exist i ctea excepii de la regulile de mai sus, de exemplu, qelw i mellw, qelw = hjqelon i mellw = hjmellon de cele mai multe ori - i ejmellon, uneori. La verbele compuse augmentul se plaseaz ntre prepoziia de nceput i rdcin (accentul pentru aceste tipuri de verbe nu a fi aezat niciodat naintea augmentului). Exemple: ajpagw (a conduce nainte, ajpo + ajgw), la imperfect ajphgon, ejkballw (a arunca n afar, ejk + ballw), la imperfect - ejxeballon. Imperfectul este un timp secundar i folosete terminaii secundare: -n -v -x - men - te -n

Cu vocalele de legtur, o i e, se obin terminaiile uzuale: - on - ev -e - omen - ete - on

1) cazul lui luw (augment silabic) ejluon - dezlegam ejluev - dezlegai ejlue - dezlega ejluomen ejluete ejluon - dezlegam - dezlegai - dezlegau

2) cazul lui ajkouw, a auzi (augment temporal) hjkouon - auzeam hjkouev - auzeai hjkoue - auzea hjkouomen - auzeam hjkouete - auzeai hjkouon - auzeau

67

n ceea ce privete accentuarea verbelor, exist dou reguli de baz: 1. Accentul verbelor regulate este regresiv, adic este plasat ct mai n interiorul cuvntului, spre antepenultima, i chiar pe antepenultima, dac se poate. 2. n verbele compuse accentul nu poate s depeasc, n spate, augmentul (nu trece, adic, asupra prepoziiei de compunere). La imperfect eijmi - a fi, are augment temporal. Terminaiile sunt terminaiile secundare ale diatezelor medii-pasive, pentru c eijmi este deponent la imperfect (are form medie-pasiv dar neles activ). hjmhn - eram hjv - erai hjn - era 9.2. Utilizrile imperfectului Imperfectul poate fi folosit n diferite feluri, cu diverse sensuri: 1) imperfectul cu sens progresiv, definete o aciune n curs de desfurare n trecut. ex.: kai polloi plousioi ejballon polla. (Mk. 12:41) i muli bogai aruncau mult. 2) imperfectul cu sens de aciune frecvent, indic o aciune care se petrece n mod obinuit, repetat, n trecut (pe o perioad lung). ex.: kai ejbaptizonto ejn tw| jIordanh| potamw| uJp j aujtou (Mt. 3:6) i erau botezai de el n rul Iordan... 3) imperfectul cu sens iterativ, descrie o aciune care se repet la interale succesive de timp n trecut (repetare ntr-o perioad scurt). hjmen (hjmeqa) - eram hjte - erai hjsan - erau

68

ex.: oiJ men oujn sunelqontev hjrwtwn aujton... (Fap. 1:6) deci, acum, cei adunai laolalt, l tot ntrebau... kai ejlegon autw|, ejn poia| ejxousia| tauta poieiv; (Mc.11:28) i l tot ntrebau: cu ce autoritate faci acestea? 4) imperfectul cu sens incipient, descrie o aciune continu n trecut, dar i accentueaz nceputul. ex.: kaqisav de ejk tou ploiou ejdidasken touv ojclouv. (Lc. 5:3) aezndu-se, deci, ncepu s nvee din corabie, mulimile. 9.3. Exerciii: 1. Identificai verbele la imperfect, analizai-le i traducei urmtoarele propoziii: kai poimenev hjsan ejn th| cwra| th| aujth|... (Lc. 2:8) Petrov de kai jIwannhv ajnebainon eijv to iJeron... (Fapte. 3:1). kai oiJ proagontev kai oiJ ajkolouqountev ejkrazon wJsanna... (Mc. 11:9). ejdidasken gar touv maqhtav kai ejlegen aujtoiv... (Mc. 9:31). 2. Traducei n limba greac: 1. Apostolii au scris cartea sfnt i oamenii le ziceau cu ce drept scriei? 2. Pmntul era la nceput pmntul lui Dumnezeu i al oamenilor. 3. Regii ri i persecutau pe ucenicii Domnului pentru c predicau evanghelia. 4. Isus i fiii lui Zebedei spuneau o parabol i orbii ascultau cuvntul Domnului.

69

10. PREPOZIII, CONJUNCII, NUMERALE 10.1. Prepoziiile Prepoziiile sunt pri de vorbire aezate naintea substantivelor ori pronumelor (latin: prae-ponere), cu scopul de a clarifica sensul exact al cazului ntr-un context specific. n practic se spune c prepoziiile cer un caz, dei, de fapt, substantivul folosit cu o anumit semnificaie i la un anume caz este acela care cere o anume prepoziie. Unele prepoziii cer un caz gramatical, altele se folosesc cu dou cazuri, altele cu trei, i ele capt neles diferit n conformitate cu cazul folosit. Fiecare prepoziie are un neles de baz, fundamental, i, pe lng acesta, are i alte nelesuri deriate, n funcie de caz. Unele prepoziii i pot pierde accentul i se numesc, n situaia aceasta, proclitice. Ele se pronun mpreun cu cuvntul care le urmeaz. n propoziie, de regul, cu excepia lui peri i pro, prepoziiile care se termin n vocal o pierd naintea unui cuvnt care ncepe tot cu o vocal.14 panta di j aujtou ejgeneto. (Ioan 1:3) toate lucrurile au luat fiin prin El. ejan mh hj oJ qeov met j autou. (Ioan 3:2) dac nu este Dumnezeu cu el. Prepoziiile pot fi adaugate la un verb indicnd direcia aciunii sau intensificnd aciunea lui. De exemplu, ajnablepw (ajna + blepw) nseamn a ridica ochii sau a privi n sus (aici prepoziia indic direcia aciunii). Aceeai prepoziie poate indica un sens figurat, de exemplu ajnazaw (ajna + zaw) care nseamn a reveni la via sau a nvia, sensul fiind de rentoarcere (repetiie) sau intensificare.
Aceast suprimare a vocalei finale a unui cuvnt cnd cuvntul urmtor ncepe tot cu o vocal se cheam eliziune.
14

70

10.1.1. Prepoziiile independente (1) Prepoziii folosite cu un singur caz: -1. ajna - Ac. = sus, n sus -2. ajnti - Gen. = mpotriva, n locul, schimbul (ajnt,j ajnq j) -3. ajpo - Gen. = de la, cu plecare de la (ajp j, ajf j) -4. ejk - Gen.= din, cu plecare din (ejx) -5. eijv - Ac. = n, nspre, ntr-un (o), pentru -6. ejn - Dat. = n, nuntru, pe - Inst. = prin (fcut de ceva) -7. pro - Gen. = nainte, n faa, anterior (temporal). -8. sun - Ins.(D) = cu, mpreun cu, cu ajutorul a ceva. (2) Prepoziii folosite cu dou cazuri: -1. dia - Gen. = prin (cineva), prin ceva - Ac. = datorit, din cauz c, cu ajutorul a ceva -2. kata - Gen.= locativ: de pe, asupra, jos de pe, distributiv: an de an (kat j ejtov). - Ac. = n jos, de-a-lungul, conform cu (kat j, kaq j). -3. meta - Gen.= cu - Ac. = dup, n spatele a ceva (met j, meq j) -4. peri - Gen.= despre, cu privire la ceva - Ac. = despre, n jurul a ceva. -5. uJper - Gen.= despre, pentru - Ac. = peste, deasupra, dincolo de, -6. uJpo - Gen.= de, prin (cineva), sub influena (cuia) - Ac. = sub, dedesubt (uJp j, uJf j) (3) Prepoziii folosite cu trei cazuri: -1. ejpi - Gen.= pe (pe ceva), n prezena, pe timpul (cuia) - Dat. = pe, la, peste (poziie), cu privire la, n plus - Ac. = pe, gata de, pn acolo nct s, ejp j, ejf j. -2. para - Gen.= din, de la, de lng, din partea (cuia)

71

- Dat. = alturi de, lng. - Ac. = de partea, dincolo de, lng, dincolo, contrar -3. prov - Gen = pentru (Fapte 27:34) - Dat. = la, aproape de - Ac. = spre, cu privire la, cu O reprezentare spaial a sensului prepoziiilor

uJper + Gen. peri + Gen. prov + Ac. eijv + Ac.

uJper + Ac. ejpi + Ac. peri + Ac.

ajna + Ac. ajpo + Gen.

ejk + Gen. ejn + Dat. para + Dat. uJpo + Ac. kata + Ac.

dia + Gen. uJpo + Gen.

Prepoziiile care cer acuzativul descriu sensul de dezvoltare al aciunii (direcia, inta), cele care cer dativul descriu orientarea aciunii (localizare, aezare, importan relativ), iar cele care folosesc genitivul descriu sursa aciunii (proveniena, originea, apartenena). Dac figura folosit pentru ilustrarea rolului prepoziiilor este mai ales o reprezentare grafic a sensurilor lor spaiale, trebuie reinut, n acelai timp, c prepoziiile au i un neles temporal. Unele prepoziii se ataeaz verbelor sau substativelor, crend termeni compui care combin sensul cuvntului iniial cu cel al prepoziiei folosite:

72

ajmfi - n jurul; ex. ajmfiballw: a arunca n jur. ajna - n sus; ex. ajnabainw, a urca; ajnecw a suporta; ajnisthmi a cauza s stea;. ajnamimnh|skomai a-i readuce aminte. - din nou, deplin, ex. ajnagignwskw a citi; ajnapneuw a inspira iar. ajnti - mpotriva, ex. ajntidikov - parte advers ntr-un proces. - n locul, ex. ajntapodidwmi - a plti pentru ceva, a rsplti. ajpo - de la, ex. ajpercomai a se ndeprta, a pleca de undea; ajpokrinw a rspunde, ex. ajpodidwmi - a napoia.; ajpolambanw a lua napoi, a recupera; ajpotrecw - a fugi. dia - prin, peste (mprire, diferen, superioritate); ex. diakaqarizw - a curi integral; diakrinw a ealua, a se ndoi; diaballw a arunca, a ponegri; dialogeomai - a discuta; diaferw aduc asupra, difer (fa de cineva). eijv - n, nspre nuntru, ex. eijsercomai, a intra. ejk - din, din nuntru (surs, origine), ex. ejkballw -a scoate; ejkklhsia o adunare chemat de undeva, afar (biserica); ejxercomai a iei, a pleca. ejn - n, nuntrul a ceva, n interior. ex. ejnergw - a lucra, a efectua; ejnduew a purta (a lua pe sine); ejnoikew -a locui. ejpi - pe; ex. ejpikalew a chema, a numi; ejpiqumew a dori, a pofti; ejpairew - a ridica n aer, a nimici; ejpiskopov supraveghetor. kata - jos, n jos (direcie, ostilitate); ex. katabainw -a cobor; katafronew - a dispreui; katakrinw - a condamna; katartizw a aeza n ordine. meta - printre, mpreun cu (participare), schimbare (transformare), ex. metecw a avea parte (mpreun cu cineva); metanoewn a schimba (metanoia schimbarea minii, pocin). para - pe lng, lng, de-a lungul, de la (apropiere, opoziie). ex. paraggellw a da veste, a comanda; parabolh parabol; parakalew a sftui, a ndemna;

73

parakouw a nu asculta; paraklhtov cineva care ajut, d sfat, ndeamn, apr. peri - n jurul, superioritate, ex. periballw a se mbrca; peripatew a se plimba; perigignomai depesc n valoare. pro - nainte, anterior (n spaiu, n timp); ex. proagw a conduce; progignwskw a ti dinainte; profhteuw a profei. prov - nspre, spre, n plus, ex. prosercomai a se apropia; proskunew a se nchina, a se proterne; proskalew a chema pe cineva la sine; prostiqhmi - a aduga. sun - cu, mpreun cu, ex. sunagw a aduna mpreun; sunergov mpreun lucrtor, toar; uJper - peste, deasupra, dincolo de, pentru; uJperecw a excela; uJpermacew m lupt pentru ceva. uJpo - sub, inferior; ex. uJpagw a conduce, a se deprta; uJpakouw - a asculta, a se supune; uJparcw a ncepe (de jos); uJpomenw a rbda (sub ncercri), a rezista. 10.1.2. Prepoziii adverbiale n afara prepoziiilor independente, exist aproximativ treizeci de adverbe n Noul Testament, care sunt uneori utilizate ca prepoziii. Iat ctea exemple: aJma - mpreun, cu, n acelai timp. ajneu - fr. antiperan - fa n fa, izai, pe malul opus. ajpenanti - mpotriva, naintea, opus, contrar. ajter - n absena, fr. ajcri - pn la (n ideea de pn la final). ejgguv - aproape, gata, pregtit. eiJneken - pentru, n scopul, din cauza, din motivul, astfel, Gen. ejmprosqen - n faa, n prezena, naintea, Gen. ejnanti - n faa.

74

ejnantion - n faa, mpotriva, opus, contrar. eJneka, eJneken - pentru, de aceea, din cauza, din motivul, aadar. ejntov - nuntrul, n mijlocul. ejnwpion - n prezena, n faa. ejxw - afar, n afara. ejxwqen - n afar, exterior, afar. ejpanw - peste, deasupra, mai mult dect. ejpekeinai - dincolo, dincolo de. ejsw - nuntru, n interiorul, nuntrul. eJwv - pn, pn la. katenanti - mpotriva, opus, contrar. katenwpion - n faa, n prezena. kukloqen - n jurul, dimprejurul. kuklw| - n jurul, dimprejurul, din toate prile. mesov - n mijlocul. metaxu - ntre, urmtor, itermediar. mecri(v) - pn la. ojpisqen - n spatele, dup. ojpisw - napoia, n spatele, napoi, urmtorul, dup, dup aceea. ojye - trziu, dup, la urm. parektov - ce excepia, n afar de. peran - dup, dincolo de, pe cealalt parte. plhn - totui, fr, dar totui, pe lng aceasta. plhsion - aproape, vecin. uJperanw - mult deasupra, superior. uJperekeina - dincolo de, de departe. uJpokatw sub, dedesupt. carin de aceea, din cauz c, n favoarea, pentru motivul. cwriv - fr, pe lng, n plus, fr, aparte de.

75

Tabelul care urmeaz reia principalele prepoziii prezentnd semnificaiile lor spaiale, temporale, cauzale, modale, etc., n funcie de cazul gramatical cu care sunt folosite:15 ajna numai cu cazul acuzativ distributiv: fiecare cte (cu un numr) local: n sus, n mijlocul (ajna + meson) n compui: sus, din nou numai cu cazul genitiv a) substituie: n locul, n loc de, n schimbul numai cu cazul genitiv separare: din, de la, departe de surs: din, de la cauz: din cauza partitiv: din, dintre cu cazul genitiv instrument (persoan fizic): prin, prin intermediul (cuia) mod: prin, prin mijlocirea, cu ajutorul, prin intermediul local: prin temporal: timp de, n cursul, dup cu cazul acuzativ cauz: din cauza local: prin numai cu cazul acuzativ local: n, spre

ajnti ajpo

dia

eijv

n forma folosit mai sus, tabelul prepoziiilor reprezint o sistematizare realizat de Ch. Quarles, fost profesor de limba greac a NT, la Institutul Teologic Baptist Bucureti, 1999-2002; discuii asemntoare se gsesc n Debut, DIDASKW, pp. 2731, H.P.V. Nunn, The Elements of New Testament Greek. A Method of Studying the Greek New Testament with Exercises, Cambridge: Cambridge UP, 1955 (1913), pp. 124-129, etc.

15

76

ejk, ejx

ejn

ejpi

temporal: pn la, pentru o durat de scop: pentru, n vederea (unui scop), n scopul rezultat: pentru, n vederea (unui rezultat) referire: cu referire la, cu privire la, referitor la avantaj: pentru, n avantajul, n favoarea dezavantaj: contra, mpotriva, n dezavantajul n loc de ejn i cu acelai sens numai cu cazul genitiv surs / separaie: din, de la temporal: de, de la, din acest moment cauz: din cauza partitiv: dintre, din (uneori exprimat cu genitivul partitiv) mijloc: prin numai cu cazul dativ local: n, la temporal: timp de, n timpul, n cursul asociere: cu, mpreun cu, n unire cu cauz: din cauza, datorit, mulumit instrument: cu referire: cu referire la, cu privire la, referitor la mod: cu posesie: cu, care are standard: n conformitate cu, conform cu n loc de eijv cu un verb de micare cu cazul genitiv local: pe, n faa, naintea temporal: n timpul, n cursul cauz: din cauz, datorit, mulumit cu cazul dativ local: pe, aproape de temporal: n timpul cauz: din cauza, datorit, mulumit cu cazul acuzativ

77

kata

meta

para

peri

local: pe temporal: n timpul cu cazul genitiv local: n jos, josul opoziie: mpotriva, contra surs: din, de la cu cazul acuzativ standard: n conformitate cu, conform, potrivit cu, dup local: pe ntinderea, n lungul, spre temporal: n timpul distributiv: din . . . n . . ., cte . . . scop: n scopul, n vederea referire: cu referire la, referitor la, n ce privete cu cazul genitiv asociere: cu, mpreun cu, nsoit de local: printre, n mijlocul mod: cu (artnd mprejurrile care nsoesc o aciune) cu cazul acuzativ temporal: dup local: dup, n spatele cu cazul genitiv surs / local: din, de la agent : din, de la cu cazul dativ local: lng, la asociere: cu cu cazul acuzativ local: pe lng, pe marginea, de-a lungul comparaie: mai mult dect, n comparaie cu c) opoziie: mpotriva, contra cu cazul genitiv referire: despre

78

pro

prov

sun uJper

uJpo

avantaj / sens reprezentativ: din partea, n numele, pentru cu cazul acuzativ local: n jurul, aproape de temporal: aproape, pe remea referire: relativ la, cu privire la, referitor la numai cu cazul genitiv local: naintea, la, n faa temporal: nainte de prioritate: mai important dect aproape ntotdeauna cu cazul acuzativ scop: n scopul, pentru local: spre temporal: pentru (artnd durata) rezultat: cu rezultat de opoziie: mpotriva, contra asociere: cu, n unire cu, mpreun cu numai cu cazul dativ asociere: mpreun cu, n asociere cu cu cazul genitiv reprezentare/aantaj: n locul, pentru, n favoarea, de dragul referire: despre substituie: n locul cu cazul acuzativ local: asupra, deasupra comparaie: mai mult dect cu cazul genitiv agenie: de (cu un verb pasiv), prin (cu un verb activ) mijloc: prin mijlocirea, cu ajutorul cu cazul acuzativ local: sub, dedesubt subordinare: sub

79

10.2. Exerciii 1. Analizai prepoziiile din urmtorul text (Ioan 1:1-18): jEn ajrch| hjn oJ logov, kai oJ logov hjn prov ton qeon, kai qeov hjn oJ logov. ouJtov hjn ejn ajrch| prov ton qeon. 3 panta di j aujtou ejgeneto, kai cwriv aujtou ejgeneto oujde eJn. oJ gegonen 4 ejn aujtw| zwh hjn, kai hJ zwh; hjn to fwv twn ajnqrwpwn: 5 kai to fwv ejn th| skotia| fainei, kai hJ skotia aujto ouj katelaben. 6 jEgeneto ajnqrwpov, ajpestalmenov para qeou, ojnoma aujtw| jIwannhv: 7 ouJtov hjlqen eijv marturian iJna marturhsh| peri tou fwtov, iJna pantev pisteuswsin di j aujtou. 8 oujk hjn ejkeinov to fwv, ajll j iJna marturhsh| peri tou fwtov. 9 hjn to fwv to ajlhqinon, oJ fwtizei panta ajnqrwpon, ejrcomenon eijv ton kosmon. 10 ejn tw| kosmw| hjn, kai oJ kosmov di j aujtou ejgeneto kai oJ kosmov aujton oujk ejgnw. 11 eijv ta ijdia hjlqen, kai oiJ ijdioi aujton ouj parelabon. 12 oJsoi de ejlabon aujton, ejdwken aujtoiv ejxousian tekna qeou genesqai, toiv pisteusousin eijv to ojnoma aujtou, 13 oiJ oujk ejx aiJmatwn oujde ejk qelhmatov sarkov oujde ejk qelhmatov ajndrov ajll j ejk qeou ejgennhqhsan. 14 Kai oJ logov sarx ejgeneto kai ejskhnwsen ejn hJmin, kai ejqeasameqa thn doxan aujtou, doxan wJv monogenouv para patrov, plhrhv caritov kai ajlhqeiav. 15 jIwannhv marturei peri; aujtou kai kekragen legwn. ouJtov hjn oJn eijpon: oJ ojpisw mou ejrcomenov ejmprosqen mou gegonen, oJti prwtov mou hjn. 16 oJti ejk tou plhrwmatov aujtou hJmeiv pantev ejlabomen kai carin ajnti caritov: 17 oJti oJ nomov dia Mwu`sewv ejdoqh, hJ cariv kai hJ ajlhqeia dia jIhsou Cristou ejgeneto. 18 Qeon oujdeiv eJwraken pwpote monogenhv qeov oJ wjn eijv ton kolpon tou patrov ejkeinov ejxhghsato. 2. Observai rima i ritmul urmtorului pasaj:

80

ejn ajrch| hjn oJ logov kai oJ logov hjn prov ton qeon kai qeov hjn oJ logov ouJtov hjn ejn ajrch| prov ton qeon panta di j aujtou ejgeneto kai cwriv aujtou ejgeneto oujde eJn. 10.3. Conjunciile Conjunciile sunt cuvintele care leag dou sau mai multe cuvinte de acelai fel, cum ar fi dou substantive, dou adverbe, etc., sau dou propoziii subordonate, ori chiar fraze. Conjunciile cele mai frecvente n limba greac sunt: (1) kai (2) de (3) ajlla (4) gar = i, de asemenea. = dar, deci, ns = ci, dimpotriv (un contrast puternic). = cci, pentru c, deoarece.

Exist i alte particule inflexibile n greac, unele cu rol de conjuncii, altele de adverb, cum sunt: ajmhn ajn (ejan) ge dh eij... mhn men nh nai (eij) per - amin, adevrat, ntr-adevr, sigur (ebraism) - dac, aa, atunci, astfel (introduce o subordonat) - sigur, adevrat - cu adevrat, serios - dac atunci ntr-adevr; cu siguran, categoric - i, ntr-adevr - afirm (confirm) sub jurmnt - da (particul afirmativ) - (dac) adevrat

81

pou pwv te tote (men) toi men... de ajra ajra... ge 10.4. Exerciii

- unde - cum - i; te... te, nu doar ci i - atunci, apoi, astfel - categoric - ntr-adevr... dar; da, ns. - aa, astfel - dac cel puin, mcar [de] oare... mcar...

1. Traducei n limba romn: 1. oJ kuriov sunesqiei aujtoiv kai legei aujtoiv ejn parabolaiv. 2. oiJ ajdelfoi tou jIhsou hjsan ejn tw| iJerw| sun toiv ajpostoloiv. 3. ejn ajrch| hjn oJ logov, kai oJ logov hjn prov ton qeon. 4. ejn Galilaia| jIhsouv ejxeballe ta daimonia kai ejqerapeue pollouv. 2. Comentai prepoziiile i conjunciile din urmtoarele exemple: prosdramwn de oJ Filippov hjkousen aujtou ajnaginwskontov jHsaian ton profhthn kai eijpen: ajra ge ginwskeiv aJ ajnaginwskeiv; oJ de eijpen: pwv gar ajn dunaimhn ejan mh tiv oJdhghsei me parekalesen te ton Filippon ajnabanta kaqisai sun aujtw| (Fapte 8:30-31). grhgoreite kai proseucesqe, iJna mh ejlqhte eijv peirasmon: to men pneuma proqumon hJ de sarx ajsqenhv. (Mc. 14:38).

82

tw| gar jAbraam ejpaggeilamenov oJ qeov, ejpei kat j oujdenov eijcen meizonov oJmosai, wjmosen kaq j eJautou legwn: eij mhn eujlogwn eujloghsw se kai plhqunwn plhqunw se (Evrei 6:1314). 10.5. Numeralele Ca i n limbile ebraic i latin, literele greceti erau folosite i cu semnificaie numeric, iar distincia ntre litere i numerale se fcea cu ajutorul unui accent: a/ = 1; ia/ = 11; ke/ = 25. n ediiile moderne ale textelor Noului Testament grecesc, numeralele cardinale sunt scrise conform tabelului de mai jos. Valoare Simbol 1. a/ 2. b/ 3. g/ 4. d/ 5. e/ 6. v/ 7. z/ 8. h/ 9. q/ 10. i/ 11. ia / 12. ib / 14. id / 15. ie / 18. ih / 20. k/ 25. ke / 30. l/ 40. m/ 50. n/ Denumire cardinal eiJv, mia, eJn duo treiv, tria tessarev,tessara pente eJx eJptav ojktwv ejnnea deka eJndeka dwdeka dekatessarev dekapente deka ojktwv eiJkosi(n) eiJkosi pente triakonta tesserakonta penthkonta Denumire ordinal prwtov deuterov triv tetartov pemptov eJktov eJbdomov ojgdoov ejnatov dekatov eJndekatov dwdekatov tessareskaidekatov ejntekaidekatov ojktwkaidekatov

penthkontov

83

60. x/ 70. o/ 80. p/ 90. 100. r / 200. s / 300. t / 400. u / 500. f / 600. c / 900. 1,000. ,a 2,000. ,b 3,000. ,g 4,000. ,d 5,000. ,e 10,000. M 20,000. M 50,000. M

eJxhkonta eJbdomhkonta ojgdohkonta ejnenhkonta eJkaton diakosioi triakosioi tetrakosioi pentakosioi eJxakosioi ejnenakosioi cilioi discilioi triscilioi tetrakiscilioi pentakiscilioi murioideka ciliadev eijkosi ciliadev muriadev pente

Unele numerale cardinale sunt declinabile: eiJv se declin doar la singular, iar celelalte numai la plural. eiJv se declin conform adjectivelor de declinarea nti, n timp ce duo, treiv, i tessarev conform paradigmei declinrii a 3a. Numeralele de la 200 n sus (sau acelea care se termin n oi) se declin conform paradigmei adjectivelor de declinarea 1a i 2a. Numeralele ordinale se declin ca adjectivele de declinarea 1a i 2a.

10.6. Exerciii 1. Traducei i comentai exemplele biblice urmtoare: 1. ejn de touto mh lanqanetw uJmav, ajgaphtoi, oJti mia hJmera

84

para kuriw| wJv cilia ejth kai cilia ejth wJv hJmera mia. 2 Pt. 3:8. 2. kai hjkousa ton ajriqmon twn ejsfragismenwn eJkaton tesserakonta tessarev ciliadev. Apoc. 7:4. 3.makariov kai aJgiov oJ ejcwn merov ejn th| ajnastasei th| prwth| ejpi toutwn oJ deuterov qanatov oujk ejcei ejxousian, Apoc. 20.6 4. eijpan oujn oiJ jIoudaioi tesserakonta kai eJx ejtesin oijkodomhqh oJ naov ouJtov kai su ejn trisin hJmeraiv ejgereiv aujton: In. 2:20

85

11. TIMPUL AORIST (ACIUNE PUNCTUAL) 1 Ioan 2:14b. ejgraya uJmin, neaniskoi, oJti ijscuroi ejste kai oJ logov tou qeou ejn uJmin menei V-am scris, tinerilor, pentru c suntei puternici i cuvntul lui Dumnezeu rmne n voi Ioan 6:31 oiJ paterev hJmwn to manna ejfagon ejn th| ejrhmw|, Prinii notri man au mncat n pustie,

11.1. Generaliti Timpul aorist este un timp secundar care exprim o aciune momentan, instantanee, punctual, ndeplinit ntr-un trecut nedeterminat, i era folosit frecvent n limba greac (aproximativ cum este folosit astzi perfectul compus n limba romn, sau, n Oltenia, perfectul simplu). Prin caracterul su punctual aoristul indic fie consumarea unei aciuni, fie momentul ei de nceput, fie momentul ncheierii ei. Caracterul momentan al aciunii este att de puternic nct la unele moduri, cum ar fi modul imperativ i subjonctiv, aoristul aproape c nu mai comunic nimic despre timpul aciunii ca atare, nici o informaie temporal, ci doar informaie de aspect, privitoare la calitatea aciunii (caracter momentan). La verbele n w aoristul apare n 2 forme principale: aorist tematic, cu forme doar la diatezele activ i medie, i care are dou subcategorii: aoristul 1, sigmatic (cu s) numit i aorist slab (apare la verbele regulate i folosete rdcina prezentului), i aoristul 2 sau aoristul tare (fr s, caracteristic verbelor neregulate, cu rdcin de aorist i terminaiile imperfectului).

86

A doua form a aoristului este aoristul atematic (sau aorist 3) cu dou subcategorii i el: aorist radical tare, n n, uneori cu neles pasiv (aor. 2), i aorist pasiv slab n - qhn.

Aorist Aor. 1 (sigmatic): tematic Aor. 2 (tare): atematic (Aor. 3)

ej + rd. + s + term. n a ej + rd. + term. de imperfect ej + rd. + n, qhn, etc.

11.2. Aoristul tematic 11.2.1. Aoristul 1 (slab, sigmatic) Acest tip de aorist folosete rdcina de prezent la care primete marca tipic aoristului sigmatic, s, nsoit de terminaii specifice n a. Paradigma sa morfologic este - sa, - sav, - se, - samen, - sate, - san. ej + rdcin prezent + s + terminaii n a Paradigmele luw i ajkouw se conjug astfel: ejlusa ejlusav ejluse - am dezlegat - ai dezlegat - a dezlegat ejlusamen - am dezlegat ejlusate - ai dezlegat ejlusan - au dezlegat hjkousamen - am auzit hjkousate - ai auzit hjkousan - au auzit

hjkousa - am auzit hjkousav - ai auzit hjkouse(n) - a auzit

87

La diateza pasiv, uneori q suplinete rolul lui s, cum este cazul lui luw - luqhn, alteori s rmne n faa lui qh, ca n cazul lui ajkouw hjkousqhn (vezi lecia 12, despre diatezele medie i pasiv). Verbele cu rdcin n consoan interacioneaz cu s asemntor cu interacia de la viitor: 1) k, g, c + sa = xa (1) diwkw (2) didaskw (3) khrussw ejdiwxa ejdidaxa (didac-) ejkhruxa (khruk-)

Reamintim c perechea de consoane ss (tt n greaca clasic) la verbe cum sunt khrussw, fulassw, frassw, tassw, ascunde o rdcin n gutural (khruk-, fulak-, frag-, tag-). 2) p, b, f + sa = ya, (1) grafw (2) blepw ejgraya Notai: ejbleya bletw are rd. blep, aor.1, oJraw - rd. id, aor. 2, oJraw, blepw, qewrew, nseamn, toate a vedea. ejpeisa ejyeusa ejkoya [rd. aor. kop-] hJya ejdoxasa ejfrasa ejbaptisa [rd. aor. baptid-] hjlpisa [rd. aor. ejlpid-] ejkraxa [rd. aor. krag-]

3) t, d, q + sa = sa, (1) peiqw (2) yeudw (3) koptw (4) aJptw 4) z, x, s, y + sa = sa, (1) doxazw (2) frazw (2) baptizw (3) ejlpizw (4) krazw

88

5) l, m, n, r + sa = la, ma, na, ra. Cade s i se lungete, drept compensaie, vocala din rdcin (nu vocala din terminaie, ca la viitor), adugndu-se terminaiile n a: (1) krinw ejkrina (i scurt trece n i lung) (2) menw ejmeina (i lung n loc de ejmensa) (3) nemw ejneima (4) qelw hjqelhsa (verb neregulat) (5) ajpostellw ajpesteila (ll trece n l) (6) aijrw hjra Observai folosirea aoristului 1 n Ioan 1:32, kai ejmarturhsen jIwannhv legwn oJti teqeamai to pneuma katabainon wJv peristeran ejx oujranou kai ejmeinen ejp j aujton. 11.2.2. Aoristul 2 (tare) Aoristul 2 are aceeai semnificaie ca aoristul 1, dar modul de formare este diferit. El pleac de la o rdcin tematic diferit de rdcina prezentului, rdcina de aorist, iar terminaiile ataate acestei rdcini sunt terminaiile secundare, ntlnite la timpul imperfect (-on, -e~, - e, omen, -ete, - on). Are forme de diatez activ i medie. ej + rdcina aorist 2 + terminaii imperfect (secundare) Diferena ntre aoristul 2 i imperfect rezid n diferena dintre cele dou rdcini. De exemplu, leipw (las, prsesc) are rdcina de prezent leip- iar rdcina de aorist 2 este lip-. aug. rd. term. aor 2. ej lip on = ejlipon ej lip ev = ejlipev ej lip e = elipe echiv. lb.rom. - am lsat - ai lsat - a lsat imperfect ejleipon ejleipev ejleipe

89

ej ej ej

lip omen = ejlipomen lip ete = ejlipete lip on = ejlipon

- am lsat - ai lsat - au lsat

ejleipomen ejleipete ejleipon

Lund un alt exemplu, lambanw are rdcina lab: aug. ej ej ej ej ej ej rd. lab lab lab term. Aor. 2. echivalent limba romn on = ejlabon - am luat ev = ejlabev - ai luat e = elabe - a luat

lab omen = ejlabomen - am luat lab ete = ejlabete - ai luat lab on = ejlabon - au luat

n cazul verbelor cu consoan final dubl la timpul prezent, rdcina aoristului pstreaz doar o consoan. De exemplu, pentru ballw - eu arunc, rdcina aorist este bal-. Aoristul 2 a fi ejbalon, dar imperfectul este ejballon. Diferena dintre rdcina de prezent i cea de aorist se poate observa n exemplele urmtoare: Prezent rd. aor. aorist 2 aJmartanw aJmart hJmarton lambanw lab ejlabon manqanw maq ejmaqon pinw pi ejpion ajpoqnhskw qan ajpeqanon piptw pes ejpeson feugw fug ejfugon ajgw ajg hjgagon echiv. (pf.compus) am pctuit, am luat, am nvat, am but, am murit, am czut, am fugit, am condus, eijshgagon am condus nuntru, am adus ejxhgagon am condus afar, am scos sunhgagon am adunat, am strns

eijsagw ejxagw sunagw

90

ballw

bal

ejkballw ejpiballw sumballw


ginwskw bainw oJraw euJriskw legw leipw ejcw ejsqiw pascw ejrcomai ferw gno ba ijd euJr ejp lip sec fag paq ejlq ejnegk

am aruncat, aruncai ejxebalon am aruncat afar, am scos ejpebalon am aruncat asupra, am prins sumebalon am aruncat peste, am ntlnit, am discutat ejbalon ejgnwn am cunoscut, ejbhn am mers, eijdon am vzut, euJron am descoperit, eijpon am zis, ejlipon am lsat, ejscon am avut (inut), ejfagon am mncat, ejpaqon am suferit, hjlqon am venit, hjnegkon am adus,

11.3. Aoristul atematic Este tratat n multe manuale ca aorist 2, dar are un caracter complementar. Aoristul radical primete terminaiile direct la rdcina verbal, folosind paradigma - n, - v, - [-], - men, - te, - san. ej + rdcina aorist + terminaii specifice aorist 3 Paradigma aceasta se ntlnete la modul indicativ i la modul optativ, diateza pasiv. Unul din verbele reprezentative este gignwskw. ejgnwn ejgnwv ejgnwmen ejgnwte

91

ejgnw

ejgnwsan16

Un alt verb din aceeai categorie este fainw, ejfanhn ejfanhv ejfanh ejfanomen ejfanete ejfanosan

Printre verbele care urmeaz aceast paradigm sunt ejdun (dunw), construciile cu - ebhn (- bainw), unele verbe n mi, de exemplu ejsthn (iJsthmi: ejsthn, ejsthv, ejsth, etc.),17 formele de aorist pasiv (att ale verbelor care folosesc la pasiv qh, ex. ejluqhn - din luw, ct i cele care nu folosesc q ci doar h, aproximativ 30 de verbe din NT, de exemplu ejgrafhn, din grafw).18 11.4. Aoristul mixt n limba greac koine terminaia n sa, caracteristic aoristului 1, a influenat considerabil i verbele neregulate care folosesc aoristul 2. Unele au preluat aceste terminaii de tip - a n locul celor de imperfect, ca form alternativ, la indicativ, diateza activ, far s foloseasc, ns, i s intermediar. Astfel de construcii dovedesc o anumit ambiguitate, caracterul tranzitoriu, popular, al limbii greceti koine. De ex.: legw, eu zic, folosete aor. 2, eijpon, dar i forma mixt eijpa; leipw, eu las, folosete aor. 2, ejlipon, dar i forma ejlipa.
Terminaia sa - de la plural persoana 3 nu are legtur cu terminaia sa - de la aorist 1. Formele principale ale lui gignwskw sunt: gignwskw, gnwsomai, ejgnwn, ejgnwka, ejgnwsmai, ejgnwsqhn, gnwsqhsomai. 17 Formele de aorist intranzitiv (cuasi-pasiv), ne-tematic, funcioneaz adesea ca alternative medii-pasive fa de aoristele cauzative ale formelor la diateza activ, n sa (cf. iJsthmi/ejsthsa: iJstamai / ejsthn; fainw / ejfhna: fainomai / ejfanhn, cf. B.W. Powers, Learn To Read the Greek New Testament, Zonderan, seciunile 6.53; 7.7, 10.27-10.29, i apendice C3). 18 Paradigma este urmat i de verbele la mai-mult-ca-perfect, diateza pasiv, de exemplu ejlelukein din luw, sau hj|dein din oijda.
16

92

oujk ejstin gegrammenon ejn tw| nomw| uJmwn oJti ejgw eijpa qeoi ejste; nu este scris n legea voastr eu am zis, suntei dumnezei?. (In. 10:34b) mh qaumash|v oJti eijpon soi, dei uJmav gennhqhnai ajnwqen. nu te mira c i-am zis trebuie s v natei de sus. (In. 3:7) ejgw de eijpa tiv eij kurie, oJ de kuriov eijpen ejgw eijmi jIhsouv J oJn su diwkeiv Eu am zis, cine eti, Doamne, iar Domnul a zis, eu sunt Isus pe care tu l prigoneti (Fapte 16:15) 11.5. Exerciii Vocabular: ajmhn - amin, adevrat, ajnemov, oJ - vnt, ajnoigw - deschid, ajpagcw - spnzur, ajpoqnhskw - mor, ajrtov, oJ - pine, ajnabainw- sui biblion, to - carte mic, baptw - cufund, biov, oJ - via (biologic), boulomai - doresc, deomai - cer, diakonov, oJ - slujitor, eJwv - pn cnd, pn la, daimonion, to - demon, diabolov, oJ - diavol, hJliov, oJ - soare, qhsaurov, oJ - comoar, jIerousalhm, hJ - Ierusalim, kaqarizw - cur, karpov, oJ - rod, fruct, katalambanw - obin, apuc kaqhmai - ed katabainw- cobor katartizw - unesc, leipw - am lips, kateuqunw - ndrept, melw - am grij (de cineva), metanoia, hJ - pocin, nefelh, hJ - nor,

93

numfh, hJ - mireas, oijkia, hJ - cas, ojmbrov, oJ - ploaie, proseuch, hJ - rugciune, sumbouleuw - m sftuiesc, ejpiqumia, hJ - poft, kataluw - distrug, klinw - aplec, nclin koptw - tai, ktizw - creez, zidesc, construiesc leprov, oJ - lepros, macomai - lupt, merizw - despart, ojfeilw - datorez, trebuie, ojfqalmov, oJ - ochi, paraklhtov, oJ - mngietor, avocat, paralambanw - primesc, peirazw - ispitesc, testez, ploion, to - barc, corabie, plunw - m spl, parousia, hJ - venire, parrhsia, hJ - ndrzneal, pote - cnd, de cnd, prin - nainte, prolambanw - grbesc, sukh, hJ - smochin, topov, oJ - loc, tuflov, oJ - orb, filia, hJ - prietenie, uJpostrefw - m ntorc, uJpotassw - m supun, feugw - fug, fulassw - pzesc, yeudomai- mint, nel cwra, hJ - regiune. 1. Traducei n limba romn: 1. oiJ tufloi hjkousan thn fwnhn tou jIhsouv kai oJ kuriov ejqerapeuse touv ojfqalmouv aujtwn. 2. oJte oiJ maqhtai oujk ejxebalon ta daimonia, oJ kuriov eijshgagen touv maqhtav eijv thn ejrhmon. 3. jIhsouv hjlqe ejk tou iJerou kai eijseporeuqh eijv thn oijkian tou Petrov. 4. sunhgagete touv doulouv kai ajnegnwte to biblion. 5. oiJ neaniai ejfagon ajrton kai karpouv ejn th| oijkia| thv

94

numfhv. 6. eijdomen ton topon oJpou oJ Messiav ajpeqane. 7. oiJ ajnqrwpoi ejscon parrhsian kai ejkhruxan to eujaggelion ejn tw| iJerw|. 8. oiJ maqhtai tou kuriou ejdoxasan ton Qeon kai ton uiJon aujtou jIhsoun Criston. 9. palin oJ jIhsouv kai oiJ ajpostoloi ejporeuqhsan para thn qalassan thv Galilaiav. 10. jIhsouv uJpestreye ejk jIerousalhm sun toiv ajpostoloiv kai eijseporeuqh palin eijv thn Galilaian. 2. Traducei n limba greac: 1. Isus le-a spus nc odat: adevrat, adevrat v spun c Eu sunt viaa. 2. Voi mergeai pe drumul ru, dar acum ai crezut n Domnul. 3. Leproii au mers n ora pentru c apostolii predicau cu ndrzneal. 4. n ceasul acela noi am cunoscut c Isus este Fiul lui Dumnezeu. 5. Cnd omul lui Dumnezeu a desprit marea, poporul a intrat n ara fgduinelor. 6. Cnd templul a fost curit, Isus a predicat acolo mpotriva ipocriilor.

95

7. Fiii lui Zebedei s-au sftuit i s-au ntors spre Isus. 8. Am vzut, am scris i am predicat aa cum am auzit.

96

12. DIATEZELE MEDIE I PASIV n comparaie cu diateza activ, diatezele medie i pasiv ofer un plus de nuane exprimrii i sunt foarte des folosite n limba greac. La aceste diateze verbele folosesc dou seturi de terminaii, primare i secundare. 12.1. Terminaii generale a) Timpurile principale (prezent, perfect, viitor) folosesc terminaii primare (paradigma morfologic n ai): - mai, - sai, - tai, Cu vocalele de legtur (o, h|): - omai, - h| (esai), - etai, - meqa - sqe - ntai. e) terminaiile arat diferit (cf. contracia n - omeqa - esqe - ontai.

b) Timpurile secundare (imperfect, aorist, i mai-mult-ca-perfectul) folosesc la diatezele medie i pasiv terminaii secundare (paradigma morfologic n o): - mhn, - so, - to, - meqa - sqe - nto

care, cu vocalele de legtur arat astfel (cf. contracia ou): - omhn, - omeqa - ou (din eso) - esqe

97

- eto, 12.1.1. Diateza medie

- onto.

n general, modul de formare al diatezei medii urmeaz schema urmtoare: rd. prezent + terminaii principale (n ai) sau secundare (n o) Ca aplicaie, diateza medie a verbului luw conjugat la prezent i viitor: luomai - m dezleg luh| - te dezlegi luetai - se dezleag luomeqa - ne dezlegm luesqe - v dezlegai luontai - se dezleag lusomai lush| lusetai lusomeqa lusesqe lusontai - m voi dezlega - te vei dezlega - se a dezlega - ne vom dezlega - v vei dezlega - se vor dezlega

12.1.2. Diateza pasiv n cazul diatezei pasive apare i marca specific a pasivului, q sau qh. rd. prezent + [qh] + term. principale (n ai) sau secundare (n o) La multe verbe, printre care i luw, marca pasivului, qh, nu apare la timpul prezent, dar este izibil la timpul viitor: luomai - sunt dezlegat luh| - eti dezlegat luetai - este dezlegat luomeqa - suntem dezlegai luesqe - suntei dezlegai luqhsomai luqhsh| luqhsetai luqhsomeqa luqhsesqe - voi fi dezlegat - vei fi dezlegat - a fi dezlegat - vom fi dezlegai - vei fi dezlegai

98

luontai - sunt dezlegai

luqhsontai

- vor fi dezlegai

Verbul luw are aceeai form la prezent pentru diatezele medie i pasiv. Acest fenomen se ntmpl i n cazul altor verbe, ori timpuri. ejluomhn - m dezlegam ejluomeqa ejluou - te dezlegai ejluesqe ejlueto - se dezlega ejluonto - ne dezlegam - v dezlegai - se dezlegau

Verbul ajkouw are i el aceleai forme la diateza medie i pasiv: hjkouomhn hjkouou hjkoueto - eu m auzeam - tu te auzeai - el se auzea hjkouomeqa - noi ne auzeam hjkouesqe - voi v auzeai hjkouonto - ei se auzeau

12.1.3. Aoristul mediu i pasiv Diferenele dintre diateza medie i pasiv se observ mai uor la aorist. Rolul legturilor o i e este luat de grupurile sa i qh: - samhn, - sw (saso) - sato, - sameqa - sasqe - santo.

n cazul diatezei pasive, - qh ia rolul lui - sa, i se obine o paradigm de tip aorist 2: - qhn, - qhv, - qh, - qhmen - qhte - qhsan ejlusameqa - ne-am dezlegat ejlusasqe - v-ai dezlegat

D. medie ejlusamhn - m-am dezlegat ejlusw - te-ai dezlegat

99

ejlusato - s-a dezlegat D. pasiv ejluqhn ejluqhv ejluqh

ejlusanto

- s-au dezlegat - am fost dezlegai - ai fost dezlegai - au fost dezlegai

- am fost dezlegat ejluqhmen - ai fost dezlegat ejluqhte - a fost dezlegat ejluqhsan

n ce privete verbul ajkouw el devine hjkousa, respectiv, hjkousqhn. D. medie hjkousamhn - m-am auzit hjkousw - te-ai auzit hjkousato - s-a auzit D. pasiv hjkousqhn hjkousqhv hjkousqh - am fost auzit - ai fost auzit - a fost auzit hjkousameqa - ne-am auzit hjkousasqe - v-ai auzit hjkousanto - s-au auzit hjkousqhmen - am fost auzii hjkousqhte - ai fost auzii hjkousqhsan - au fost auzii

Interacia dintre rdcin i terminaii, la pasiv mai ales, se exprim cel mai ades prin pstrarea gruprii -qh, dei, uneori, aceasta poate disprea, fcnd loc paradigmei simple n - h: 1) k, g, c + qhn = cqhn (1) diwkw (2) didaskw (3) khrussw D. medie ejdiwxamhn ejdidaxamhn ejkhruxamhn D. pasiv ejdiwcqhn ejdidacqhn ejkhrucqhn

2) p, b, f + qhn = qhn (excepie, f + qhn = fhn) (1) grafw ejgrayamhn ejgrafhn (aor.2) (2) blepw ejbleyamhn ejblefhn Ex: ejgrafhn, ejgrafhmen ejgrafhv, ejgrafhte

100

ejgrafh, 3) t, d, q + qhn = sqhn (1) peiqw (2) koptw (3) aJptw

ejgrafhsaj ejpeisamhn ejkoyamhn hJyamhn ejpeisqhn ejkophn (aor.2) --------ejbaptisqhn ejdoxasqhn ---------

4) z, x, s, y + qhn = sqhn (1) baptizw ejbaptisamhn (2) doxazw ejdoxasamhn (3) ejlpizw hjlpisamhn

5) l, m, n, r + s, qhn. La diateza medie, ca i la diateza activ, interacia l, m, n, r + s duce la lungirea compensatorie a vocalei din rdcin: menw - meinamhn. Pentru pasiv, interacia l, m, n, r + qhn duce la urmtoarele rezultate: a) n + qhn = qhn (1) krinw (2) menw D. medie ejkrinamhn ejmeinamhn D. pasiv ejkriqhn -------

b) l, r + qhn = lhn, respectiv rhn (rqhn), etc. (1) qelw hjqelhsamhn ------(2) ajpostellw ajpesteilamhn ajpestalhn (aor.2) (3) aijrw hjramhn hjrqhn c) m + qhn = se adaug h naintea lui qh: (1) nemw ejneimamhn - mhqhn: ejnemhqhn

Verbele la aorist 2, au aceeai form la diatezele medie i pasiv. n cazul lui leipw: ejlipomhn ejlipomeqa

101

ejlipou ejlipeto

ejlipesqe ejliponto

12.2. Diatezele medie i pasiv ale verbelor deponente. Categoria verbelor deponente cuprinde verbele care folosesc la unele timpuri forme de diatez medie dar cu neles activ.19 De exemplu, verbul ejrcomai (a merge, a veni): ex.: - eujqewv legete oJti ojmbrov ejrcetai, kai ginetai ouJtwv ndat zicei vine ploaia, i aa se ntmpl. (Lc. 12:54) Unele verbe sunt deponente doar la un anumit timp. De exemplu, verbul a fi, eijmi este nedeponent la prezent dar este deponent la viitor ejsomai, ejsh|, ejstai, ejsomeqa, etc. Unele verbe deponente nu folosesc aoristul mediu, ci aoristul pasiv cu neles activ sau mediu. De exemplu, poreuomai = eu merg (deponent) folosete aoristul pasiv ejporeuqhn = m-am dus, cu neles activ i mediu (poreuomai nu are form aorist mediu). Alte verbe deponente admit o form de aorist la diateza medie dar i un aorist pasiv, i amndou au sens activ. De exemplu, ajpokrinomai, a rspunde, are o form de aorist mediu, ajpokrinamhn, dar i o form de aorist pasiv ajpokriqhn, amndou nseamnnd am rspuns. La fel, ginomai, a deveni, are aorist mediu, ejgenomhn, i unul pasiv, ejgenhqhn, amndou cu sensul am devenit.

Aplicabilitatea categoriei deponent la limba greac, este pus de unii autori sub semnul ntrebrii. Categoria ine din limba latin i nu exist termen echivalent n greac. O alt obiecie este c verbele deponente nu i-au depus, n greac, nici o form activ n timp ce pstreaz, totui, sensul activ, ci la diateza medie fiind, exprim o nuan de aciune care nu poate fi tradus n alt limb dect prin diateza activ (C.W. Conrad, J.T. Pennington, etc.).
19

102

13. VERBELE DE CONTRACIE O categorie aparte de verbe de conjugarea n - w sunt verbele de contracie, care prezint pe scar larg acest fenomen al contraciei din cauza unei particulariti : rdcina lor se termin n w precedat de vocalele e, o, a, adic ew, ow, aw, cf. filew, plhrow, timaw, ceea ce n conjugare creaz contextul multor modificri de diftongi. 13.1. Reguli generale Contracia este un fenomen dinamic, supus preferinelor vorbitorilor unei limbi i nu era folosit de toate dialectele limbii greceti n acelai fel. De exemplu, dialectul attic folosea n mod intens contracia, mai mult dect celelalte dialecte, pe cnd dialectul ionic apela foarte puin la ea (cf. manuscrisele lui Herodot, unde se pot ntlni des formele ee, eh, necontrase). Uneori chiar i regulile de contracie erau diferite: a. Diftongii eo, ew, eou rmn diftongi deschii n dialectul attic, dar nu n celelalte. n dialectul ionic, de exemplu, eou se contract n eu, ca n exemplele: seo seu (al tu), fileousi fileusi (ei iubesc). b. n dialectele doric i aeolic, ao, aw, se contract n a lung. Astfel, cwrawn - cwran (al rilor, gen. plural), gelaonti gelanti (ei rd), etc. c. n dialectul doric, ae se contract n h; ah n h; aei, ahi n hi ca n nikae nikh (victorie), oJrahi i oJraei oJrei. d. Tot n dialectul doric, ee devine e, iar oe, oo devin w. Astfel, din fileetw filhtw, i din dhloete dhlwte, iar din iJppoo iJppw. n ce privete dialectul koine, bazat pe dialectul atic, se pot observa altfel de reguli de contracie, dei exist i asemnri. La prezent persoana 1, diftongii ew, aw, ow, din filew, plhrow, timaw, devin w, dup modelul: filw, plhrw, timw, Vocalele e, o, a interacioneaz cu

103

terminaiile conform urmtoarelor reguli de contragere, ducnd la prelungirea compensatorie a vocalei de legtur: Terminaie voc. rd. e a a e ei O ou h a h w ei a| ei oi h| a| h| oi o w ou ou w w w w ou w ou ou oi w| oi oi a a h w

13.2. Paradigme La timpurile care utilizeaz sufixe cum sunt s, k (viitorul, aoristul, perfectul) apare i o lungire a vocalelor finale ale rdcinii e h, o - w: Dicionar filew plhrow timaw Prezent filw plhrw timw Viitor filhsw plhrwsw. timhsw Aorist ejfilhsa ejplhrwsa ejtimhsa

Exist, ns, excepii cum ar fi kalew, kalesw, ejkalesa, unde nainte de s este e. n plus, la prezentul infinitiv, diateza activ, verbele n a se contract din a+ein n an n loc de a|n. Similar, verbele n o se contract din o + ein la oun, n loc de oin. Un alt exemplu este zaw, a tri, care n contracie are sunetul h nu a. zw zh|v zh| zwmen, zhte zwsin

Terminaiile se aseamn cu cele ale subjonctivului prezent. Prezentul infinitiv, diateza activ, al lui zaw, este, astfel, zhn, nu zaein. JOraw, verb neregulat, devine la viitor ojyomai, iar la aorist eijdon. Ca paradigme pot fi folosite timaw, filew, plhrow:

104

Prezent indicativ, d. activ timw (timaw) tima|v (timaeiv) tima| (timaei) timwmen timate timwsi (timaomen) (timaete) (timaousi)

Prezent indicativ, d. medie i pasiv timwmai (timaomai) tima| (timah| - timaesai) timatai (timaetai) timwmeqa timasqe timwntai (timaomeqa) (timaesqe) (timaontai)

Imperfect indicativ, d. activ Imperfect indicativ, d. medie / activ ejtimwn ejtima ejtima (ejtimaon) (ejtimaev) (ejtimae) ejtimwmhn ejtimw ejtimato ejtimwmeqa ejtimasqe ejtimwnto (ejtimaomhn) (ejtimaeso) (ejtimaeto) (ejtimaomeqa) (ejtimaesqe) (etimaonto)

ejtimwmen (ejtimaomen) ejtimate (ejtimaete) ejtimwn (ejtimaon) Prezent indicativ, d. activ filw fileiv filei (filew) (fileeiv) (fileei)

Prezent indicativ, d. medie / pasiv filoumai filh| fileitai filoumeqa fileisqe filountai (fileomai) (fileh| - fileesai) (fileetai) (fileomeqa) (fileesqe) (fileontai)

filoumen (fileomen) fileite (fileete) filousi (fileousi) Prezent indicativ, d. activ plhrw plhroiv plhroi (plhrow) (plhroeiv) (plhroei)

Prezent indicativ, d. medie / pasiv plhroumai (plhroomai) plhroi (plhroh| - plhroesai) plhroutai (plhroetai)

105

plhroumen (plhroomen) plhroute (plhroete) plhrousi (plhroousi)

plhroumeqa (plhroomeqa) plhrousqe (plhroesqe) plhrountai (plhroontai)

Exemple de verbe de contracie cu rdcina n a: ajgapaw gennaw ejrwtaw kopiaw oJraw


20

- iubesc - nasc - ntreb - muncesc - vd

boaw dierwtaw zaw nikaw oijda

- strig, ip - nv prin ntrebri - triesc - cuceresc - tiu, cunosc20

Verbul oijda este o form de perfect a verbului eijdw, oJraw, a vedea, care are neles de prezent. Rdcina greac este id: eid - oid - id, unde este digamma (f, v, w, din rdcina aceasta ine i echivalentul latin, de unde avem a vedea, vedere, ideo, etc.). nelesul este acela de a vedea (primar), a nelege, a cunoate, a ti, a recepta, (secundar); substantivele nrudite sunt eijdhsiv care nseamn cunoatere, procesul de cunoatere, i eijdhma care nseamn cunotin. La indicativ prez. oijda se conjug astfel: oijda, oijsqav, oijden, ijsmen, ijste, ijsmen, dar n NT (koine) are i forma oijda, oijdav, oijda|, oijdamen, oijdate, oijdasin. care l-ar putea integra formal n paradigma verbelor de contracie (Iuda 1:10, Apoc. 2:2, In. 13:17, 1 In. 5:19, 2 Tim. 1:15, etc.). La viitor are formele: eijsomai, eijsh|, eijsetai, eijsomeqa, eijsesqe, eijsontai dar i forma eijdhsw, eijdhseiv, eijdhsei, eijdhsomen, eijdhsete, eijdhsete, ejdhsousin. La mai multe timpuri i moduri (mai ales imperativ prezent i viitor indicativ) oijda se aseamn pn la identitate cu conjugarea verbului eijmi. De exemplu, la imperativ prezent, eijmi: eijsqi, ejstw, ejste, ejstwn, ejstwsan, ojntwn, i oijda: eijsqi, eijstw, eijste, eijstwn, eijstwsan (cf. N. Marinone i F. Guala, Complete Handbook of Greek Verbs, Cambridge, MA: Schoenhoffs Foreign Books, Inc.; Balme i Lawall, Athenaze,vol. 2, pp. 180-181). Un tratare mai complet a lui oijda, urmrind mai ales conjugrile la prezent, ar include urmtoarele forme: indicativ prezent: oijda, oijsqa, oijden, ijsmen, ijste, ijsasin indicativ imperfect: h|jdh hj|dein, h|jdhsqa h|jdeiv, h|jdei, h|jsmen h|jdemen, h|jste h|jdete, h|jsan h|jdesan subjonctiv prezent: eijdw, eijdh|v, eijdh|, eijdwmen, eijdhte, eijdwsi optativ prezent: eijdein, eijdeihv, eijdeih, eijdeimen, eijdeite, eijdeien

106

peinaw - flmnzesc prosdokaw - atept

planaw timaw

- nel, amgesc - onorez, cinstesc

Exemple de verbe de contracie cu rdcin n e: ajnacwpew gamew dokew ejpikalew eujnoew zhtew fwnew kratew lalew misew peripatew proskunew telew filew - m retrag ajsqenew - m mbolnvesc - m cstoresc dew - leg - mi pare ejleew - am mil - chem, ujlogew - binecuvntez - m mprietenesc eujcaristew - mulumesc - caut qewrew - privesc ca spectator - chem afar kalew - chem (pe cineva) - m apuc (ag) lupew - sufr - vorbesc marturew - mrturisesc - ursc parakalew - implor (ncurajez) - [m] plimb poiew - fac, realizez - m nchin sumpaqew - comptimesc - sfresc, threw - pstrez - sunt prieten (sau iubesc n sens general)

Exemple de verbe de contracie cu rdcin n o: dhlow plhrow teleiow - art, explic - umplu - mplinesc, desvresc eujodow staurow fanerow uJyow - reuesc n cltorie - rstignesc, crucific - m art, fac clar - nal

Se pot gsi i exemple mai distractive de folosire a verbelor de contracie. Astfel, ajgapaw apare i n urmtoarele ncercri de traducere a unui imn cretin destul de cunoscut:
imperativ prezent: ijsqi, ijste infinitiv prezent: eijdenai participiu prezent: eijdwv, eijduia, eijdov.

107

oJ jIhsouv me ajgapa| oJti grafh khrussei paidia eijsin aujtw| ajsqhnousi dunatai nai, jIhsouv ajgapa| nai, jIhsouv ajgapa| nai, jIhsouv ajgapa| hJ grafh khrussei.21 Exerciii:

jIhsouv m jajgapa| tout j oijda ta gar biblia moi legei ta teknia aujtw| ejstin ajsthnh, sqenhv nai, jIhsouv m jajgapa| nai, jIhsouv m jajgapa| nai, jIhsouv m jajgapa| ta gar biblia moi legei.22

1. Identificai verbele de contracie din urmtoarele texte i analizaile: oJte oujn hjristhsan legei tw| Simwni Petrw| oJ jIhsouv: Simwn jIwannou, ajgapav me pleon toutwn; legei aujtw: nai, kurie, su oijdav oJti filw se. legei aujtw|: boske ta ajrnia mou. legei aujtw| palin deuteron: Simwn jIwannou, ajgapav me; legei aujtw|: nai, kurie, su oijdav oJti filw se. legei aujtw: poimaine ta probata mou. legei aujtw| to triton: Simwn jIwannou, fileiv me; ejluphqh oJ Petrov oJti eijpen aujtw| to triton: fileiv me kai legei aujtw|: kurie, panta su oijdav, su ginwskeiv oJti filw se. legei aujtw| oJ jIhsouv: boske ta probata mou. ajmhn ajmhn legw soi, oJte hJv newterov, ejzwnnuev seauton kai periepateiv oJpou hjqelev: oJtan de ghrash|v, ejkteneiv tav ceirav sou, kai ajllov se zwsei kai oiJsei oJpou ouj qelei. (Ioan 21:15-18).

Text de B. Mounce, http://www.teknia.com/public/pdf/JesusLovesMe.pdf, martie, 2004. varianta romneasc: Isus, tiu, m iubete, Biblia-mi spune mie, Copilaii la El in, Cei mici Lui i aparin. Da, m iubete, Da, m iubete, Da, m iubete, Da! - Biblia-mi spune aa. 22 Text de Barry Hofstetter.

21

108

14. TIMPUL PERFECT (ACIUNEA CU EFECT) Ioan 19:3, oJ jIhsouv eijpen tetelestai... Isus a zis S-a sfrit

Timpurile perfect i mai-mult-ca-perfect au un rol important n exegeza biblic pentru c ele ofer o informaie complex despre aciune, reprezentnd o aciune trecut i ncheiat, dar cu efecte care continu n timp. 14.1. Timpul perfect Definiie. Verbul la timpul perfect exprim o aciune trecut, ncheiat, al crei rezultat continu i n prezent. Fiind un timp principal, alturi de prezent i viitor, perfectul utilizeaz terminaiile principale la diateza medie i pasiv, n timp ce la diateza activ are terminaii de tip secundar, caracteristice, nrudite cu terminaiile aoristului 1. Semnele distinctive ale perfectului sunt (1) dublarea sunetului iniial, (2) prezena lui k la diateza activ i a terminaiilor de tip a, adic a terminaiilor globale de tip ka. (1) Dublarea sunetului iniial al rdcinii: r + e + rd n mod caracteristic, dublarea sunetului iniial al rdcinii (reduplicare) cuprinde ntre cele dou sunete augmentul e specific timpurilor trecute. Dac verbul ncepe cu o consoan, dublarea ei a prinde la mijloc augmentul: luw devine leluka (a dezlega). pisteuw devine pepisteuka (a crede). swzw devine seswka (a mntui), etc. Dac verbul ncepe cu o vocal sau diftong, dublarea are ca rezultat lungirea silabei iniiale i contracia lui e:

109

ajgapaw devine hjgaphka (a iubi). aijtew devine hj/thka (a cere). ejlpizw devine hjlpika (a spera); etc. n cazul n care rdcina verbului ncepe cu dou consoane, prin dublare se adaug prefixul e la rdcina perfectului: ginwskw devine ejgnwka (a cunoate, rd. gnw-). grafw devine gegrafa (a scrie, rd. graf-). klinw devine keklika (a apleca, a se ntoarce, rd. klin-). Dac rdcina verbului ncepe cu una din consoanele mute, dublarea se a face cu varianta tare a categoriei respective ; guturala c a fi dublat de k, labiala f cu p, dentala q cu t: carizomai devine kecarismai (a se bucura). filew devine pefilhka, (a iubi). qerapeuw devine teqerapeumai (a vindeca), etc. n cazul rdcinilor care ncep cu r se adaug augmentul ej i se dubleaz r: rJantizw devine ejrrantika (a stropi). rJiptw devine ejrrimmai (perf. pasiv, a arunca, a mprtia). rJizow, rJizoomai devine ejrrika (a nrdcina) (2) Terminaiile de tipul ka sunt specifice timpului perfect la diateza activ, modul indicati: r + e + rd. + term. ka O caracteristic important a perfectului activ, modul indicativ, este c terminaiile de tip primar (principal) sunt legate de rdcina verbului prin grupul ka, de exemplu: leluka, keklika, pepisteuka, seswka, etc (asemntor cu funcia grupului sa la aorist 1). De fapt, este vorba de o consoan caracteristic de legtur, anume k, i de terminaii n a de tip

110

aorist. Unele verbe nu folosesc, totui, aceast legtur nici la diateza activ, i, n schimb, au un aa numit perfect 2 (cf. analogia cu aoristul 2): ajkhkoa pentru ajkouw i gegona pentru ginomai. n aceste cazuri, vocala a continu s fie prezent, la fel ca i dublarea consoanei iniiale. Consoana k interacioneaz cu rdcina verbului ntr-un mod asemntor cu cel n care verbul interacioneaz cu s la aorist 1 i la viitor: 1) Dac rdcina verbului se termin n vocal lung (ori diftong), se adaug sufixul k la rdcin fr nici o alt schimbare: luw devine leluka, pisteuw devine pepisteuka; etc. Dac rdcina verbului se termin ntr-o vocal scurt (cf. verbele de contracie), aceasta se transform n vocal lung naintea sufixului k: gennaw devine gegennhka, (a nate), filew devine pefilhka (a iubi). plhrow devine peplhrwka (a umple), threw devine tethrhka (a pzi, a ine), lalew devine lelalhka (a vorbi), Urmrii i discutai urmtorul exemplu: ejan tav ejntolav mou thrhshte, meneite ejn th| ajgaph| mou, kaqwv ejgw tav ejntolav tou patrov mou tethrhka kai menw aujtou ejn th| ajgaph|. Tauta lelalhka uJmin iJna hJ cara hJ ejmh ejn uJmin hj/ kai hJ cara uJmwn plhroqh|. (In. 15:10-11). Dac vei pzi poruncile mele, vei rmne n dragostea mea, aa cum i eu am pzit poruncile tatlui meu i rmn n dragostea lui. V spun acestea ca bucuria mea [s fie] n voi i bucuria voastr s abunde. Exist, ns, i excepii:

111

dew devine dedeka (nu dedhka) (a lega). telew devine teteleka nu tetelhka (a finaliza, a desvri). 2) Dac rdcina se termin n t, d, q, acestea cad naintea lui k: piptw devine peptwka (a cdea). ejlpizw (cu rdcina ejlpid-) devine hjlpika (a spera, a ndjdui). peiqw devine pepeismai (perf. pasiv. a coninge). La diatezele pasiv i medie, timpul perfect al paradigmei luw se formeaz astfel: prima liter dublat + ej + rd. prezent + k + term. n a (cf. aorist) D. activ leluka - dezlegai lelukav - dezlegai leluke(n) lelukamen - dezlegarm lelukate - dezlegari - dezlega lelukasi - dezlegar

Diatezele medie i pasiv au o paradigm fr k i folosesc alte terminaii: prima liter dublat + ej + rd. prezent + term. primare (n ai) D. medie lelumai - m dezlegai lelusai - te dezlegai lelutai - se dezleg lelumeqa - ne dezlegarm lelusqe - v dezlegari leluntai - se dezlegar

D. pasiv lelumai - fui dezlegat lelumeqa - furm dezlegai lelusai - fusei dezlegat lelusqe - furi dezlegai lelutai - fuse dezlegat leluntai - fur dezlegai

112

Interacia dintre rdcina verbului i terminaiile primare (mediu-pasiv) ia diverse forme la diateza medie i pasiv. Se poate observa c terminaiile perfectului se adaug direct la rdcin fr vocale de legtur. Ca urmare, dac rdcina se termin n vocal, ea se lungete n diftongul nrudit: threw devine tethrhmai (a pzi). kalew devine keklhmai (a chema). La fel, dac rdcina verbului se termin ntr-o consoan, aceasta se poate schimba n diverse moduri: grafw devine gegrammai la persoana 1 sing. (naintea lui mai), dar la persoana 3 sing. se schimb naintea lui tai n gegraptai. 14.2. Timpul mai-mult-ca-perfect Timpul mai-mult-ca-perfect este un timp secundar i exprim o aciune ncheiat care a fost urmat de efecte pe anumit perioad de timp, n trecut, posibil i pn n prezent. Ca i perfectul, mai-mult-ca-perfectul poate fi identificat prin dublarea sunetului iniial, prin folosirea sufixului k la diateza activ, i printr-un set de terminaii care folosesc diftongul ei: Term. m.m.pf: - ein, - eiv, - ei, - eimen, - eite, - eisan Terminaiile secundare cu vocala de legtur e alungit n diftongul ei. La diateza pasiv, semnele caracteristice sunt: dublarea i terminaiile secundare adugate direct rdcinii: - mhn, - meqa, - so, - sqe, - to, - nto.

113

Diateza activ prima liter dublat + ej + rd. prez. + k + term. n ei(aor., impf.) lelukein - dezlegasem lelukeiv - dezlegasei lelukei - dezlegase Diatezele medie / pasiv prima liter dublat + ej + rd. prezent + term. secundare (n o) lelumhn - m dezlegasem lelumeqa - ne dezlegaserm leluso - te dezlegasei lelusqe - v dezlegaseri leluto - se dezlegase lelunto - se dezlegaser lelumhn - fusesem dezlegat leluso - fusesei dezlegat leluto - fusese dezlegat lelumeqa- fuseserm dezlegai lelusqe - fuseseri dezlegai lelunto - fuseser dezlegai lelukeimen - dezlegaserm lelukeite - dezlegaseri lelukeisan - dezlegaser

ex.: kai oujk ejpesen, teqemeliwto gar ejpi thn petran - Mt. 7:25 i ea nu s-a prbuit, cci fusese ntemeiat pe stnc. Vocabular: ajgapaw aijrw aijtew ajkouw aJmartanw ballw baptizw gennaw hjgaphka h[rka h[/thka ajkhkoa, pf.2 hJmarthka beblhka bebaptismai gegennhka - iubii - ridicai, distrusei - cerui - auzii - pctuii - aruncai - fui botezat, m botezai - nscui

114

ginomai ginwskw grafw dew ejlpizw ejrcomai ejcw qerapeuw kalew klinw krinw lalew legw luw menw misew oJraw peiqw peripatew pinw pisteuw plhrow rJantizw rJiptw swzw telew threw

gegona, pf.2 ejgnwka gegrafa dedeka hjlpika ejlhluqa, pf.2 ejschka teqerapeumai keklhka keklika kekrika lelalhka eijrhka leluka memenhka memishka eJwraka pepoiqa, pf.2 peripepathka pepwka pepisteuka peplhrwka ejrrantika ejrrimmai seswka teteleka tethrhka

- devenii - cunoscui - scrisei - legai - sperai - venii - avui - fui vindecat - chemai - aplecai - judecai - vorbii - spusei, zisei - dezlegai - rmsei - uri - vzui - coninsei - m plimbai - bui - crezui - umplui - stropii - fui risipit - mntuii - sfrii, terminai - pzii

115

14.3. Exerciii: 1. Traducei urmtoarele texte i analizai verbele: ejgw gar hjdh spendomai, kai oJ kairov thv ajnalusewv mou ejfesthkenton kalon ajgwna hjgwnismai, ton dromon teteleka, thn pistin tethrhka. (2 Tim. 4:6-7). pistei pepoihken to pasca kai thn proscusin tou aiJmatov... (Er. 11:28) oJ hjn ajp j ajrchv, oJ ajkhkoamen, oJ eJwrakamen toiv ojfqalmoiv hJmwn, oJ ejqeasameqa kai aiJ ceirev hJmwn ejyhlafhsan peri tou logou thv zwhv... ajpaggellomen kai uJmin. kai tauta grafomen hJmeiv iJna hJ cara hJmwn hj peplhrwmenh. (1 In. 1:1-4) ejan eijpwmen oJti oujc hJmarthkamen yeusthn poioumen aujton kai oJ logov aujtou oujk ejstin ejn hJmin. (1 In. 1:10) kai ejmarturhsen jIwannhv legwn oJti teqeamai to pneuma katabainon wJv peristeran ejx oujranou kai ejmeinen ejp! aujton. (In. 1:32) kajgw eJwraka kai memarturhka oJti ouJtov ejstin oJ uiJov tou qeou (In.1:34) su tethrhkav ton kalon oijnon eJwv ajrti. (In. 2:10) oJ jIhsouv eijpen tetelestai, kai klinav thn kefalhn paredwken to pneuma. (In. 19:3) Euloghtov oJ qeov, kai pathr tou kuriou hJmwn jIhsou Cristou oJ kata to polu aujtou/ ejleov ajnagennhsav hJmav eijv ejlpida zwsan di j ajnastasewv jIhsou Cristou ejk nekrwn eiJv klhronomian ajfqarton kai ajmianton kai ajmaranton,

116

tethrhmenhn ejn oujranoiv eijv uJmav, touv ejn dunamei qeou frouroumenouv dia pistewv eijv swthrian eJtoimhn ajpokalufqhnai ejn kairw| ejscatw|. (1 Pet. 1:3-5) wJv oujn parelabete ton Criston jIhsoun ton kurion, ejn aujtw| peripateite, ejrrizwmenoi kai ejpoikodomoumenoi ejn aujtw| kai bebaioumenoi th| pistei kaqwv ejdidacqhte perisseuontev ejn eujcaristia|. (Col. 2:6-7)

117

15. MODUL PARTICIPIU (ACIUNEA DE FUNDAL) Col. 1.3-4 eujcaristoumen tw| qew| patri tou kuriou hJmwn jIhsou Cristou pantote peri uJmwn proseucomenoi, ajkousantev thn pistin uJmwn ejn Cristw| jIhsou Mulumim lui Dumnezeu Tatl domnului nostru Isus Hristos ntotdeauna cnd ne rugm pentru voi, ca unii care au auzit despre credina voastr n Isus Hristos 15.1. Generaliti Participiul este modul verbului care exprim o aciune secundar, de fond, ori de tip complementar fa de aciunea principal, exprimnd destinaia, intenia, maniera, starea subiectului sau efectele suportate de acesta n timpul executrii aciunii principale. Practic, participiul este un adjectiv sau substantiv verbal (poate avea ambele roluri), avnd diatez, mod i timp, ca verb, i gen, numr i caz, ca adjectiv sau substantiv. Versatilitatea sa descriptiv n limba greac este accentuat de faptul c admite timpuri cum sunt prezentul, viitorul, aoristul, perfectul care conin informaii calitative asupra strii descrise (continue, momentane, efect): 1) Participiul prezent descrie o aciune simultan cu cea a verbului principal (predicat). 2) Participiul aorist descrie o aciune de moment, limitat n timp, anterioar aciunii verbului principal (predicatul). 3) Participiul viitor descrie o aciune momentan, ulterioar aciunii verbului principal. 4) Participiul perfect descrie un efect al unei aciuni trecute, ncheiate, anterioare aciunii din verbul principal.

118

15.2. Paradigmele temporale ale participiului n general, participiul urmeaz urmtorul algoritm: rdcina verbului este urmat de o grupare care comunic informaie de timp i gen, apoi de un grup de litere care indic diateza i de terminaii substantivale care indic i ele diateza i genul. Rdcina + grup. timp / gen + grup. diatez + term. diatez / gen 15.2.1. Participiul prezent La prezent, diateza activ, genul masculin i neutru urmeaz paradigma declinrii a 3a iar genul feminin, paradigma declinrii 1 (formula 3 - ont, 1 - ous, 3 - ont): m, n: f: Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. rd. prezent + ont + terminaii declinarea 3 rd. prezent + ous + terminaii declinarea 1 - a impur luwn luonta luontov luonti luontev luontav luontwn luousi(n) luousa luousan luoushv luoush| luousai luousav luouswn luousaiv luon luon luontov luonti luonta luonta luontwn luousi(n)

Diateza medie are drept caracteristic grupul - men, i terminaiile la prezent sunt cele de declinarea 2a (m., n.) i de declinarea 1a (f.-h), paradigma men + 2, 1- h, 2): rd. prezent + [ o ] men + terminaiile declinriilor 2, 1 h, 2

119

Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat.

M. luomenov luomenon luomenou luomenw| luomenoi luomenouv luomenwn luomenoiv

F. luomenh luomenhn luomenhv luomenh| luomenai luomenav luomenwn luomenaiv

N. luomenon luomenon luomenou luomenw| luomena luomena luomenwn luomenoiv

Diateza pasiv, timpul prezent al lui luw (fiind dezlegat; cel care este dezlegat, etc.) are aceeai form ca diateza medie. Observaie: Participiul verbului eijmi (fiind; cel care este) furnizeaz terminaiile participiilor tuturor verbelor. Participiul plaseaz subiectul ntr-o stare anume de fiinare, undeva n fundalul aciunii principale: Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. wjn ojnta ojntov ojnti ojntev ojntav ojntwn oujsi(n) oujsa oujsan oujshv oujsh| oujsai oujsav oujswn oujsaiv ojn ojn ojntov ojnti ojnta ojnta ojntwn oujsi(n)

15.2.2. Participiul aorist Terminaiile participiului aorist 1 (regulat) folosesc grupul caracteristic sa. La diateza activ, participiile de genul masculin i neutru au forme de decl. 3a, iar cele de genul feminin - de declinarea 1, a impur (3 -

120

sant, 1 - sas, 3 - sant, se poate observa paralelismul cu declinrile de la prezent 3 - ont, 1 - ousa, 3 - ont). m, n : rd. prezent + sa + nt + terminaii declinarea 3a f: rd. prezent + sa + s + terminaii declinarea 1 - a impur Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. Exemple: eujloghtov oJ qeov... (oJ) ajnaggenhsav hJmeiv eijv ejlpida zwsan binecuvntat [fie] Dumnezeu care ne-a nscut din nou / de sus, printr-o / la o ndejde vie (1 Pet. 1:3) kai ejpestreya blepein thn fwnhn hJtiv ejlalei met j ejmou, kai ejpistreyav ejidon eJpta lucniav crusav i m-am ntors s vd vocea care vorbea cu mine, i ntorcndu-m am vzut apte sfenice de aur (Apoc. 1:12) La diateza medie participiile aoriste urmeaz regulile declinrii a 2a, la genul masculin i neutru, i a 3a, la feminin, cu elementele de legtur sa i men naintea terminaiilor. rd. prezent + sa + men + terminaiile declinriilor 2, 1 - h, 2 lusav lusanta lusantov lusanti lusantev lusantav lusantwn lusasi(n) lusasa lusasan lusashv lusash| lusasai lusasav lusaswn lusasaiv lusan lusan lusantov lusanti lusanta lusanta lusantwn lusasi(n)

121

Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat.

lusamenov lusamenon lusomenou lusamenw| lusamenoi lusamenouv lusamenwn lusamenoiv

lusamenh lusamenhn lusamenhv lusamenh| lusamenai lusamenav lusamenwn lusamenaiv

lusamenon lusamenon lusamenou lusamenw| lusamena lusamena lusamenwn lusamenoiv

La diateza pasiv apare marca pasivului qh (qe) sau qei (nainte de s). rdcina prezent + qe + nt + terminaiile declinrii 3 rdcina prezent + qei + s + terminaiile declinrii 1, a impur Se poate observa paralelismul 3 - qent, 1 - qeisa, 3 - qent, cu declinrile de la prezent 3 - ont, 1 - ousa, 3 - ont. Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. luqeiv luqenta luqentov luqenti luqentev luqentav luqentwn luqeisi(n) luqeisa luqeisan luqeishv luqeish| luqeisai luqeisav luqeiswn luqeisaiv luqen luqen luqentov luqenti luqenta luqenta luqentwn luqeisi(n)

Pentru participiul aorist 2 se folosete rdcina aor. 2 la care se adaug terminaiile participiului aorist 1 (cf. leipw i ajpostellw).

122

Diateza activ are paradigma 3 ont -, 1 ous -, 3 ont Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. lipwn liponta lipontov liponti lipontev lipontav lipontwn lipousi(n) lipousa lipousan lipoushv lipoush| lipousai lipousav lipouswn lipousaiv lipon lipon lipontov liponti liponta liponta lipontwn lipousi(n)

Diateza medie are paradigma rdcin + [ o] men + 2, 1 h, 2 Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. lipomenov lipomenon lipomenou lipomenw| lipomenoi lipomenouv lipomenwn lipomenoiv lipomenh lipomenhn lipomenhv lipomenh| lipomenai lipomenav lipomenwn lipomenaiv lipomenon lipomenon lipomenou lipomenw| lipomena lipomena lipomenwn lipomenoiv

Aoristul 2 pasiv al lui ajpostellw (fiind trimis, cu un mesaj) urmeaz modelul 3-1-3, cu terminaii de tip 3 - ent, 1 - eiv (a impur), 3 - ent Nom. Ac. Gen. Dat. ajpostaleiv ajpostalenta ajpostalentov ajpostalenti ajpostaleisa ajpostaleisan ajpostaleishv ajpostaleish| ajpostalen ajpostalen ajpostalentov ajpostalenti

123

Nom. Ac. Gen. Dat.

ajpostalentev ajpostalentav ajpostalentwn ajpostaleisi(n)

ajpostaleisai ajpostaleisav ajpostaleiswn ajpostaleisaiv

ajpostalenta ajpostalenta ajpostalentwn ajpostaleisi(n)

Exemple: ouj gar ejdwken hJmin oJ qeov pneuma deiliav, ajlla dunamewv kai ajgaphv kai swfronismou. Mh oujn ejpaiscunqh|v to marturion tou kuriou hJmwn mhde ejme ton desmion aujtou, ajlla sugkakopaqhson tw| eujaggeliw| kata dunamin qeou, tou swsantov hJmav kai kalesantov klhsei aJgia|, ouj kata ta ejrga hJmwn, ajlla kat j ijdian proqesin kai carin, thn doqeisan hJmin ejn Cristw| jIhsou pro cronwn aijwniwn, fanerwqeisan de nun dia thv ejpifaneiav tou swthrov hJmwn jIhsou Cristou, katarghsantov men ton qanaton, fwtisantov de zwhn kai ajfqarsian dia tou eujaggeliou, eijv oJ ejteqhn ejgw khrux kai ajpostolov kai didaskalov ejqnwn (2 Tim. 1:7-11). 15.2.3. Participiul viitor Participiul viitor folosete o paradigm uor de reinut: rd. prezent + [ s] + terminaii diatezelor activ, medie, pasiv Diateza activ, are paradigma 3 - ont -, 1 - ous- a impur, 3 - ont Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. luswn lusonta lusontov lusonti lusontev lusontav lusousa lusousan lusoushv lusoush| lusousai lusousav luson luson lusontov lusonti lusonta lusonta

124

Gen. Dat.

lusontwn lusousi(n)

lusouswn lusousaiv

lusontwn lusousi(n)

Diateza medie urmeaz paradigma 2, 1-h, 2. rd. prezent + s + omen + terminaiile declinrii 2, 1 - h, 2 Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. lusomenov lusomenon lusomenou lusomenw| lusomenoi lusomenouv lusomenwn lusomenoiv lusomenh lusomenhn lusomenhv lusomenh| lusomenai lusomenav lusomenwn lusomenaiv lusomenon lusomenon lusomenou lusomenw| lusomena lusomena lusomenwn lusomenoiv

Participiul viitor la diateza pasiv are cea mai complet formul: rd. prezent + qh + s + [ o] men + term. declinrilor 2, 1 - h, 2 Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. luqhsomenov luqhsomenon luqhsomenou luqhsomenw| luqhsomenoi luqhsomenouv luqhsomenwn luqhsomenoiv luqhsomenh luqhsomenhn luqhsomenhv luqhsomenh| luqhsomenai luqhsomenav luqhsomenwn luqhsomenaiv luqhsomenon luqhsomenon luqhsomenou luqhsomenw| luqhsomena luqhsomena luqhsomenwn luqhsomenoiv

125

15.2.4. Participiul perfect Participiul perfect, ca i aoristul, nu primete augment. La diateza activ apare k intermediar i dublarea sunetului iniial 3 - ot, 1 - uia, a pur, 3 - ot (se poate observa paralelismul cu declinrile de la prezent 3 ont, 1 - ousa, 3 - ont). dublare + e + rd. prez. + k + terminaii declinare / gen Nom. . Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. Gen. Dat. lelukwv lelukota lelukotov lelukoti lelukotev lelukotav lelukotwn lelukosi(n) lelukuia lelukuian lelukuiav lelukuia| lelukuiai lelukuiav lelukuiwn lelukuiaiv lelukov lelukov lelukotov lelukoti lelukota lelukota lelukotwn lelukosi(n)

La diateza medie, participiul perfect pierde consoana intermediar k, dar pstreaz dublarea consoanei iniiale: dublare + e + rd. + men + 2, 1-h, 2 dublare + e + rd. prezent + men + terminaii declinarea 2 (m, n) dublare + e + rd. prezent + men + terminaii declinarea 1-h (f) Nom. Ac. Gen. Dat. Nom. Ac. lelumenov lelumenon lelumenou lelumenw| lelumenh lelumenhn lelumenhv lelumenh| lelumenon lelumenon lelumenou lelumenw| lelumena lelumena

lelumenoi lelumenai lelumenouv lelumenav

126

Gen. Dat.

lelumenwn lelumenwn lelumenwn lelumenoiv lelumenaiv lelumenoiv

Unele verbe au la perfect o rdcin neregulat, de exemplu: ginomai, ejrcomai, peiqw, 15.3.Utilizrile participiului Participiul poate fi folosit cu diverse determinri, de tip adjectial, adverbial, de tip genitiv absolut, i n construcii perifrastice. 1. Utilizarea participiului ca adjectiv Cnd este folosit n poziie atributiv (cu articol), participiul determin un substantiv sau capt el nsui valoare de substantiv, i are sens adjectial. ex. dia thn ejlpida thn ajpokeimenhn uJmin ejn toiv oujranoiv... din pricina speranei (care este) pstrat vou n ceruri (Col. 1:5) oJ mh timwn ton uiJon. Cine (acela care) nu cinstete pe Fiul. (Ioan 5:23) Participiul folosit cu rol de atribut sau substantiv este cel mai bine tradus prin locuiunea acela care... sau acela ce..., cel care, cea care, etc. 2. Utilizarea participiului ca adverb Cnd este folosit n poziie predicativ (fr articol), participiul are sensul unui adverb. Astfel de participii se traduc printr-un adverb de timp, gegonwv, - otov ejlhluqwv, - otov pepoiqwv, - otov

127

cnd sau n timp ce sau printr-o propoziie subordonat complementar, ori printr-un verb la gerunziu: ex.: ijdwn de touv o[clouv ajnebh eijv to ojrov. (Mt. 5:1) Cnd El a vzut mulimile, s-a suit pe munte. ejdidasken aujtouv legwn. (Mt. 5:2) a nceput s-i nvee zicnd. 3. Utilizarea participiului n construcii de tip genitiv absolut. Participiul prezent sau aorist, la cazul genitiv, apare n limba greac i ntr-o construcie specific, urmat de un substantiv ori un pronume, care se afl tot n cazul genitiv. Acest genitiv dublu se numete genitiv absolut, deoarece nu este ntr-o relaie eident de acord gramatical cu verbul principal sau alt parte de vorbire, dei, semantic, caracterizeaz aciunea principal, contextul n care se desfoar aceast aciune. ptp. Gen + Gen kai ejkblhqentov tou daimoniou ejlalhsen oJ kwfov. (Mt. 9:33) i, dup ce a fost scos dracul din el, mutul a vorbit. (lit.: i [fiind situaia] scoaterii demonului, mutul vorbi.) ptp. Gen. + Gen. cronizontov de tou numfiou ejnustaxan pasai kai ejkaqeudon. fiindc mirele ntrzia, au aipit toate, i au adormit. (Mt. 25:5) (lit.: [fiind situaia] ntrzierii, deci, a mirelui, au aipit toate i au adormit). Gen. + ptp. Gen. tou de jIhsou gennhqentov ejn Bhqleem thv jIoudaiav ejn hJmeraiv JHrw|dou tou basilewv, ijdou magoi ajpo ajnatalwn paregenonto eijv JIerosoluma

128

Dup naterea lui Isus n Betleemul Iudeii, n zilele regelui Irod, iat, nite magi din Rsrit au ajuns n Ierusalim (Mt. 2:1) (lit.: [fiind situaia] a naterii lui Isus n Betleemul Iudeii, n zilele lui Irod, mpratul, iat, magi din rsrit au sosit n Ierusalim). Aa cum s-a observat, genitivul absolut se poate traduce n mai multe feluri. Lund ca reper exemplul nr. 2, el poate fi tradus fie printr-un gerunziu (de exemplu, ntrziind mirele, etc.), fie printr-o subordonat de timp (pe cnd mirele ntrzia), de mod (n situaia n care mirele ntrzia) sau cauzal (fiindc mirele ntrzia, dat fiind c mirele ntrzia). nelesul expresiei nu comunic n mod expres o relaie temporal sau cauzal, ca atare, ci indic nuanat, genul de situaie, de context n care are loc aciunea principal. 4. Utilizarea participiului n construcii perifrastice Construcia perifrastic este un caz special de predicat nominal constnd din verbul copulativ a fi, eijmi, sau a avea, ejcw, i un participiu ca nume predicativ. n general, construcia perifrastic tinde s indice o aciune continu. (1) construcii perifrastice cu participiu prezent apar rar n NT. kaqwv kai ejn panti tw| kosmw| ejstin karpoforoumenon kai aujxanomenon (to eujaggelion) (Col. 1:6) dup cum i este n toat lumea unde d roade i crete. (lit. i, aa cum n toat lumea este, aducnd road i crescnd alternativ: i dup cum [face] n toat lumea, aduce road i crete n continuu). (2) construcii perifrastice cu imperfectul se ntlnesc des n NT. kai hjn didaskwn to kaq j hJmeran ejn tw| iJerw|. (Lc. 19:47) i (Isus) nva n toate zilele (pe norod) n Templu. (lit. i [Isus] era nvnd n fiecare zi n Templu. alternativ: i Isus i petrecea timpul n fiecare zi nvnd n Templu).

129

(3) construcii perifrastice cu viitorul kai oiJ ajsterev ejsontai ejk tou oujranou piptontev. (Mc. 13:25) i stelele vor cdea din cer. (lit. i astrele vor fi din cer cznd) (4) construcii perifrastice cu perfectul a. Cu eijmi la prezent + participiu perfect. - th| gar cariti ejste seswsmenoi. (Efes. 2:8) cci prin har (ai fost i) suntei mntuii. (lit. cci prin har suntei [n starea de a fi fost i de a continua s fii] mntuii. alternativ: cci prin har ai fost mntuii i suntei n [starea de] mntuire pn azi). b. Cu imperfectul lui eijmi + participiu perfect. hjsan gar aujtwn oiJ ojfqalmoi bebarhmenoi. (Mt.26:43) pentruc li se ngreuiaser ochii de somn. (lit. erau deci, ai lor ochi, ngreunai [de somn]). c. Cu viitorul lui eijmi + participiu perfect. oJsa ejan dhshte ejpi thv ghv ejstai dedemena ejn oujranw| (Mt. 18:18) orice vei lega pe pmnt, a fi legat n cer. (lit. orice - dac vei lega ceva pe pmnt, a [fi] legat n ceruri). 15.4. Exerciii Vocabular: aJrpazw - apuc, rpesc ajnatrepw - rstorn ajdikia, hJ - nelegiuire iJdiov-a-on - propriu ajfihmi - las, prsesc ajmnov, oJ - miel aiJma, to - snge lukov, oJ - lup

130

dei - trebuie dew - leg ejkcew - vrs ejpaurion - mine jIwannhv, oJ - Ioan kollubisthv, oJ - moned trapeza, hJ - mas basilikov,-h - funcionar ijaomai - vindec Mwushv, oJ - Moise misqwtov, oJ - cel angajat, mellw - voi fi shmeion, to - semn koinwnia, hJ - prtie planaw - nel oujdeiv, -mia, -n - nimeni,

didwmi - eu dau monogenhv,-ev, oJ, hJ - singur nscut ejmblepw - privesc, consider ijde - iat, uite kerma,-matov, to - bani scoinion, to - funie fraggelion, to - bici, flagel hjkw - eu in jIoudaia - Iudea ojfiv, ojfewv, oJ - arpe skorpizw - rspndesc, mprtii prin - nainte terav, to - minune oJmologew - m mrturisesc yeusthv,-ou, oJ - mincinos uJyow - nal

1. Traducei textele urmtoare, identificai participiile i analizai-le: eujloghtov oJ qeov kai pathr tou kuriou hJmwn jIhsou Cristou, oJkata to polu aujtou ejleov ajnagennhsav hJmav eijv ejlpida zwsan di j ajnastasewv jIhsou Cristou ejk nekrwn, eijv klhronomian ajfqarton kai ajmianton kai ajmaranton, tethrhmenhn ejn oujranoiv eijv uJmav - touv ejn dunamei qeou frouroumenouv dia pistewv eijv swthrian eJtoimhn ajpokalufqenai ejn kairw| ejscatw|. (1 Pet. 1:3-5). tade legei oJ kratwn touv eJpta ajsterav ejn th| dexia aujtou, oJ peripatwn ejn mesw twn eJpta lucniwn twn cruswn... tw| nikwnti dwsw aujtw fagein ejk tou xulou thv zwhv oJ ejstin ejn tw| paradeisw| tou qeou. (Apoc. 2:1, 7b). kai metabav ejkaiqen oJ jIhsouv hjlqen para thn qalassan thv Galilaiav, kai ajnabav eijv to ojrov ejkaqhto ejkei. (Mt. 15:20)

131

kai ejlqwn oJ jIhsouv ajpo tou iJerou ejporeueto, kai proshlton oiJ maqhtai aujtou ejpideixai aujtw| tav oikodomav tou iJerou. (Mt. 24:1) oJ mh ajgapwn menei ejn tw| qanatw|. pav oJ miswn ton ajdelfon aujtou ajnqrwpoktonov ejstin, kai oijdate oJti pav ajnqrwpoktonov oujk ejcei zwhn aijwnion ejn aujtw| menousan. (1 In.3:15) oJ legwn oJti ejgnwka aujton kai tav ejntolav aujtou mh thrwn, yeusthv ejstin kai ejn toutw| hJ ajlhqeia oujk ejstin. (1 In. 2:4). kai auJth ejstin hJ nikh hJ nikhsasa ton kosmon, hJ pistiv uJmwn (1 In. 5:4) th| gar cariti ejste sesw|smenoi dia pistewv: kai touto oujk ejx uJmwn, qeou to dwron: oujk ejx ejrgwn, iJna mh tiv kauchshtai. aujtou gar ejsmen poihma ktisqentev ejn Cristw| jIhsouv ejpi ejrgoiv ajgaqoiv oiJv prohtoimasen oJ Qeov, iJna ejn aujtoiv peripathswmen. (Ef. 2:8-10) ajra oujn oujketi ejste xenoi kai paroikoi ajlla ejste sumpolitai twn aJgiwn kai oijkeioi tou qeou, ejpoikodomhqhntev ejpi tw| qemeliw| twn ajpostolwn kai profhtwn, ojntov ajkrogwnioiou aujtou Cristou jIhsou ejn wJ/ pasa oijkodomh sunarmologoumenh eujxei eijv naon aJgion ejn kuriw|. (Ef. 2:19-21) ejstin de pistiv ejlpizomenwn uJpostasiv, pragmatwn ejlegcov ouj blepomenwn. (Er. 11:1) legete moi, oiJ uJpo nomon qelontev eijnai, ton nomon oujk ajkouete_ (Gal.4:21) oJti oJ speirwn eijv thn sarka ejautou ejk thv sarkov qerisei fqoran, oJ despeirwn eijv to pneuma ejk tou pneumatov qerisei zwhn aijwnion. (Gal. 6:8)

132

oJn hJmeiv kataggellomen nouqetountev panta ajnqrwpon kai didaskontev panta ajnqrwpon ejn pash| sofia| iJna parasthswmen panta ajnqrwpon teleion ejn Cristw|: eijv oJ kai kopiw ajgwnizomenov kata thn ejnergeian aujtou thn ejnergoumenhn ejn ejmoi ejn dunamei. (Col. 1:28-29) wJv oujn parelabete ton Criston jIhsoun ton kurion, ejn aujtw| peripateite, ejrrizwmenoi kai ejpoikodomoumenoi ejn aujtw| kai bebaioumenoi th| pistei kaqwv ejdidacqhte, perisseuontev ejn eujcaristia. (Col. 2:6-7). th| proseuch| proskartereite, grhgorountev ejn aujth| ejn eujcaristia|, proseucomenoi aJma kai peri hJmwn iJna oJ qeov ajnoixh| hJmin quran tou logou. (Col. 4:2-3). kai ijdwn thn pistin aujtwn eijpen, ajnqrwpe, ajfewntai soi aiJ aJmartiai sou. (Luca 3:20). ijdwn de touv ojclouv ajnebh eijv to ojrov, kai kaqisantov aujtou proshlqan aujtw| oiJ maqhtai aujtou: kai ajnoixav to stoma aujtou ejdidasken aujtouv legwn: (Mat. 5:1).