Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC pentru activitate integrat Data: 30 .03 .2009 Propuntor: inst.

Dunreanu Dorina Unitatea de nvmnt: GPP Nr.9 PrichindelulSuceava Nivelul/Grupa: nivel I, grupa mijlocie Tema anual de nvare: CND ,CUM I DE CE SE NTMPL? Tema sptmnal :Armonii de primvar Tema activitii :Primvara anotimpul hrniciei Modelul integrrii: n reea (n cadrul proiectului tematic) Elementele componente ale activitii integrate: ALA 1. Tema:-Hrnicie,primvara
Centrul Art Uneltele primverii desen

Centrul- Jocuri Manipulative Rezolv jocul puzzle

Centrul- Construcii Unelte pentru grdinari

ADE:1.-DS- Cunoaterea mediului Tema:- Munci de primvar lectur dup imagini ALA 2. - Tema:- Fuga la pom joc de micare ADP: Intlnirea de diminea- Tema:-Sunt harnic pentru c

Tranziii
jocul Ghicete ce face ? ; elemente de euritmie Suntem unelte; recitare-numrtoare; elemente ludice corespunztoare temei. Rutine: Sunt de servici-exersarea unor deprinderi de ordine Copiii harnici

Scopul activitii:- mbogirea cunotinelor

despre anotimpul primvara,activitile specifice acestui anotimp; Stimularea creativitii i comunicrii prin formularea de ntrebri si rspunsuri;

Obiective operaionale:
s precizeze muncile specifice anotimpului primvara; s alcatuiasc ct mai multe ntrebri pe baza coninutului unei imagini folosind intrebrile:ce?,cine?,de
ce?cnd? unde?

s rezolve corect jocul puzzle; s s respecte regulile tehnicii 6/5/3( s deseneze n grup 6 copii, 3 elemente, n 5 minute), desennd unelte folosite primvara; s completeze compoziia plastic cu elemente specifice culorii fiecruia; s construiasc unelte ,folosind diferite materiale de construcii; s sintetizeze cele nvate ,realiznd piramida cunotinelor; s creeze o poezie cu tema Hrnicia primverii utiliznd metoda cvintetului. s coopereze pentru realizarea unui proiect comun; s exerseze deprinderile motrice nvate; s relaioneze cu partenerii de joc; s pstreze ordinea i curenia la locul de joac;

Strategii didactice: a) Metode i procedee: - observaia, conversaia, explicaia, exerciiul,


problematizarea,munca independent,munca n perechi, explozia stelar,tehnica 6/5/3,piramida, cvintetul. b) Elemente de joc:- surpriza,micarea, aplauzele,mnuirea materialelor, stimularea.
c)

Resurse materiale: CentrulArt- foi de desen, carioci de culori diferite CentrulConstrucii-materiale diferite Centrul Jocuri Manipulative- jocuri puzzle cu temaLucrri de primvar Centrul tiin ADE DS - Cunoaterea mediului Tema:- Munci de primvar lectur dup imagini Forme de organizare:- n grupuri mici, frontal, individual, n perechi. Durata: 2 ore

Scenariul activitii
Copiii vor intra n sala de grup i vor gsi n clas pe jos cteva unelte(grebl,sap, hrle,foarfece de grdinrit etc.) o plan ,mai multe jocuri puzzle,carioci ,un panou mare i o scrisoare adresat copiilor de Zna Primverii.Aceasta le spune copiilor c are foarte mult treab de fcut i nu se descurc singur ,avnd nevoie de ajutorul lor pentru a-i arta Btrnului An c este cea mai harnic dintre fiicele sale. Mai nti copiii vor fi ntrebai dac tiu ce nseamn Sunt harnic pentru c... astfel realizndu-se ntlnirea de diminea, copiii spunnd ce cred ei c este hrnicie ,completnd n acelai timp i Calendarul Naturii.Educatoarea anun c Mesajul Zilei este Primvara anotimpul hrniciei. Mai nti Primvara le spune c nu tie ce fel de munci se fac i de aceea le-a trimis plana ca s o citeasc i astfel s o nvee i pe ea.Jucnd jocul Ghicete ce face (Tranziie) copiii se vor aeza n jurul tabloului adus ,alegnd jetonul care reprezint activitatea recunoscut i vor gsi un plic mare cu multe stele mai mari i mai mici cu ajutorul crora vor citi tabloul Munci de primvar(ADE-DS). Vor adresa ntrebrile : Ce?,Cnd?,Unde?,Cine?,De ce? ,aeznd steluele mici n jurul stelei mai mari pentru fiecare ntrebare adresat , rspunznd la ntrebari cu ajutorul colegilor i al educatoarei.Dup rezolvarea jocului steluelor ,vor juca jocul Suntem unelte (Tranziie) i copiii o vor ajuta pe primvar, pregtindu-i diferite unelte pentru a face muncile necesare.Astfel vor lucra pe centre : Centrul Art ALA 1Uneltele primverii desen Centrul- Jocuri Manipulative ALA 1- Rezolv jocul puzzle Centrul- Construcii ALA1 - Unelte pentru grdinari La centrul Art Prin metoda 6/5/3, copiii vor desena unelte fiecare cu alt culoare, intr-un interval de 5 minute, 3 elemente. Foaia se rotete de la stnga la dreapta, pn ajunge la copilul de unde a plecat. Pentru o eviden mai clar a participrii fiecrui copil, i vor alege la nceputul activitii o singur culoare cu care vor lucra, diferit de a celorlali copii din grup. Pentru a marca scurgerea timpului educatoarea va folosi clopoelul ghiocelului. Dup realizarea temelor de la ALA 1 prin jocul Copiii harnici(Rutin) vor face ordine la centre i vor numra Paii grdinarului(Tranziie) i vor veni la tabloul citit pentru a vedea dac primvara a nvat de la ei despre muncile specifice(ADE-DS) .Iar ea le-a pregtit un joc care se numete Piramida ,copiii completnd piramida cu jetoanele potrivite fiecrei trepte dup cum urmeaz: 1.Anotimpul despre care se discut.(Primvara) 2. Locul unde se lucreaz primvara ( n grdina,pe cmp) 3. Numete 3 munci specifice primverii( spat,greblat ,rsdit) 4.Enumer 4 unelte folosite( grebl,hrle,sap,foarfece de curat pomii) De bucurie Primvara le propune s joace mpreun jocul Fuga la pom (ALA 2) pentru a gsi diferite unelte uitate de grdinari.Copiii se mpart n echipe i alearg la pom ,ncercnd s gseasc ct mai multe unelte pe care s i le druiasc Primverii.Dup ncheierea jocului educatoarea le propune jocul Hai s facem o poezie cu tema Primvara harnic ,pentru a trimite o scrisoare Znei Primverii , utiliznd metoda Cvintetul: Primul vers :Cine este ?denumete subiectul (un cuvnt) Al doilea vers :Cum este?-2 adjective (2 cuvinte) Al treilea vers:Ce face ? -aciuni ,verbe la care educatoarea adaug terminaia ind( 3 cuvinte ) Al patrulea vers : Ce simi pentru? ( 2 cuvinte) Al cincilea vers Descrie-m ntr-un cuvnt! (un cuvnt) Activitatea se ncheie cu interpretarea unui cntec despre Primvar. Bibliografie: 1.,,Curriculum pentru nvmntul precolar-M.E.C..-2008 2.,,Activiti bazate pe nteligene multiple-Silvia Breben,Georgeta Ruiu, Elena Goncea- Ed.Reprograph-2

3.Scrisoarea Metodic M.Ed.C.T. nr.42328 din 7.10.2008 Educaia un orizont ,nu o destinaie 4.Metode interactive de grup - Ghid Metodic .Ed.Arves Craiova -Silvia Breben

Nr. Crt. 1.

Etapele activitii Captarea ateniei

Coninutul activitii
Atenia va fi orientat spre materialele prezentate sub form de surpriz i spre scrisoarea Primverii care are rolul de a motiva copiii n realizarea obiectivelor propuse de educatoare,crend cadrul afectiv ,propice pentru activarea ateniei.

Strategii didactice Metode procedee


conversaia observaia

i Mijloace de Evaluare/Metode nvmnt i indicatori


unelte specifice muncilor de primvar tabloulMunci de primvar scrisoarea Primverii materialele necesare celorlalte centre recunoaterea materialelor aduse

Tipul de inteligen activat


Intelig. interpersonal, lingvistic emoional

2.

Enunarea scopului i a obiectivelor Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

Prezentarea temei activitii ,a obiectivelor este realizat sub forma Mesajului Zilei

explicaia, conversaia

-lingvistic

3.

Citirea tabloului Munci de primvar( ADEDS)se va face prin intermediul metodei Explozia stelar care va permite copiilor s formuleze ntrebrile Ce?,Cine?,Unde?,Cand?,De ce?,realiznd legturi logice ntre cunotine ,antrennd operaiile gndirii,capacitatea de a gsi singuri rspunsuri la ntrebrile adresate de ei. Suntem unelte (Tranziie) Copiii vor lucra pe centre astfel: Centrul Art ALA 1Uneltele primverii desen .n acest centru se va folosi metoda 6/5/3 i copiii vor desena unelte fiecare cu alt culoare, intr-un interval de 5 minute, 3 elemente. Centrul- Jocuri Manipulative ALA 1 Rezolv jocul puzzle copiii vor reconstitui ntregul din mai multe pri componente. Centrul- Construcii ALA1 - Unelte pentru grdinari copiii vor construi ,apelnd la capacitatea creatoare, unelte din diferite materiale de construcie.

-conversaia, explozia stelar

Tablou Munci de primvar Stelue de diferite mrimi Panou pentru stele

Capacitatea de a formula ntrebri

-lingvistic
-naturalist

Precizarea muncilor de primvar,a uneltelor folosite lingvistic ,

munca independent, munca n perechi, exerciiul metoda 6/5/3

Carioci ,foi de desen

Desenarea uneltelor folosite primvara

vizualspaial,

Exerciiul, problematizarea Joc puzzle

Rezolvarea jocului puzzle

Paii grdinarului(Tranziie) Sintetizarea cunotinelor despre muncile de primvar prin realizarea piramidei

Piramida Exerciiul, explicaia Conversaia Exerciiul,

Materiale diferite de construcie

primvara

Realizarea piramidei

grdin spat grebl hrle

cmp rsdit foarfece

greblat sap

lingvistic , vizualspaial,

jetoane

Respectarea regulilor jocului

unelte Realizarea jocului Fuga la pom(ALA 2 )le va permite copiilor s-i exerseze deprinderile motrice nvate ,respectnd regulile jocului. Exerciiul explicaia kinestezic emoional

4.

Obinerea performanei

5.

Evaluare

Realizarea corect a tuturor sarcinilor de lucru observaia, ,att n grup ct i individual ,i pe centre -explicaia, ,solicitnd copiii s participe activ la nvare problematizarea ,coopernd pentru realizarea unui obiectiv comun. Se fac aprecieri asupra modului n care conversaia au participat copiii la activitate, cerndu-le s evaluativ joace jocul Hai s facem o poezie cu tema cvintetul Primvara harnic ,pentru a trimite o scrisoare Znei Primverii , utiliznd metoda Cvintetul care va evalua cunotinele despre muncile de primvar

-capacitatea de a duce Interpersonal la bun sfrit a sarcinilor Precizarea unor caracteristici ale anotimpului primvara - capacitatea de a de a-i autoevalua propria prestaie Lingvistic

S-ar putea să vă placă și