Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de invatamant:Colegiul Economic Buzau Disciplina de studiu: Logica Clasa: a IX a B Dat:15.06.

2011 Profesor: Gina Drgoiu Proiect didactic Unitatea de invatare: Silogismul Subiectul lectiei: Silogismul.Aplicaii Tipul lectiei:de fixare i de sistematizare Competenta generala:Evaluarea argumentelor de tip silogistic Competente specifice vizate: capacitatea de analiz logic, capacitatea de decizie n funcie de criterii date. Obiective operationale: O1: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili s descopere structura unui silogism, aducndu-l la forma standard. O2: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili s identifice figura i modul unui silogism. O3: Elevii vor fi capabili s testeze validitatea unui silogism prin una din metodele nvate. O4: Elevii vor fi capabili s construiasc n limbajul natural silogisme pornind de la o schem dat Locul desfasurarii lectiei: in sala de curs nr.1

Desfurarea lectiei Etapele(eveni mentele, momentele) lectiei Captarea atentiei Timp alocat fiecarei etape(in minute) 1 minut Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode, procedee si mijolace de invatamant folosite conversatia Modalitati de evaluare

Profesorul anun c a asistat la o discuie ntre doi elevi din clasa a IX a n care fiecare susine a c are dreptate. Prezint cele dou argumente silogistice sustinute de elevi: Mihai susine c: Dac toi oamenii inteligeni sunt respectuoi i nici un respectuos nu este ngmfat, nseamn c nici un om ngmfat nu este inteligent. Adriana este de prere c: Dac toi oamenii respectuoi sunt inteligeni i nsuirea de a fi respectuos nu aparine oricrui om ngmfat,atunci cu siguran nici un om ngmfat nu este inteligent.

- asculta

- observarea sistematica

Anuntarea titlului lectiei si precizarea obiectivelor operationale de atins

2 minute Se anun titlul leciei i obiectivele operaionale urmrite, dup ce elevii au rspuns la ntrebarea : Ce tip de argumente au folosit cei doi elevi n disputa lor? Elevii vor primi cartonase pe care vor scrie cine are dreptate, fr s testeze valoarea de adevr a silogismelor. Se adun cartonaele i se anun rezultatul consultrii.

- noteaza titlul leciei i obiectivele operaionale

- explicaia -conversaia

-observarea sistematic - ntrebari de control(Considera ti ca titlul leciei cuprinde i alte subteme pe care nu le-am nominalizat in cadrul celor 4 obiective? Care ar fi acestea?) -intrebari deschise

Reactualizar ea cunostintelo r anterior dobandite, necesare invatarii care urmeaza Exersarea deprinderilor de analiz logic

4 minute Va avea loc o scurt discuie pe tema argumentelor: definiie, tipuri.

- Raspund - Fac completari, argumenteaza, explica

-conversatia problematiz area

35 minute

CO1: Cele dou argumente silogistice vor fi scrise pe tabl i se va trece la analiza sructurii primului argument.

CO1: elevii vor urmri operaiile de pe tabl i i vor spune prerea n legtur cu corectitudinea efecturii ecestora

- explicatia -conversati a -schema pe tabla

- observarea sistematica - evaluare frontala

-observarea

CO2: Vor fi identificate figura i modul primului silogism ,respectiv aee- 4 CO3: Se va trece la testul validitii primului silogism, prin metoda legilor generale i prin metoda diagramelor Venn i se va ajunge la concluzia c este valid.

CO2: elevii vor ncadra schema silogismului n una din figurile nvate, apoi vor identifica modul silogistic. CO3: elevii vor inspecta respectarea legilor generale ale silogismului de ctre schema dat, apoi vor aplica metoda diagramelor Venn, n final deciznd dac este sau nu valid.

sistematica - explicatia -conversati a -slide-uri -expunerea

Apoi aceste trei obiective vor fi urmrite invitndu- i pe elevi la parcurgerea acelorai operaii n cazul celui de al doilea silogism i la luarea deciziei privind validitatea acestuia. Activitatea va constitui munc independent, primii trei elevi care vor rezolva sarcina primind cte un mic premiu. Dup finalizarea miniconcursului se vor compara rezultatele obinute cu prerile exprimate iniial n legtur cu corectitudidinea prerilor exprimate de cei doi elevi imaginari. Se vor trage concluzii n legtur cu evaluarea argumentelor potrivit simului comun i ,respectiv, legilor i metodelor logicii.Al doilea silogism este aee-1, nevalid, ncalc L3 CO4: Elevii vor primi urmtoarea schem silogistic: MeP MiS .. SoP

- explicatia -conversati a

-observarea sistematica -intrebari deschise(

CO4: elevii vor citi exemplele construite

- explicatia -conversati a

-observarea sistematica -intrebari deschise

Ei vor trebui s construiasc un silogism n limbajul natural, dup aceast schem. Asigurarea feed-backului Evaluarea performante i 2 minute Se vor pune cteva ntrebri legate de utilizarea argumentelor silogistice n viaa de zi cu zi. 5 minute - Se vor face aprecieri cu privire la modul de indeplinire a sarcinilor.Se vor pune note. - Raspund - Cer explicatii, completari - raspund solicitarilor profesorului Conversatia Expunerea - observarea sistematica - observ elevii

- evaluarea pe parcurs bazata pe raspunsurile elevilor date la solicitarile din timpul orei
- observarea sistematica

Fixarea cunostintelor

2 minute

- profesorul fixeaza, oral, impreuna cu elevii principalele etape ce trebuie parcurse n evaluarea argumentelor silogistice.

- participa la fixarea cunostintelor - pun ultimele intrebari

-conversatia -explicatia

S-ar putea să vă placă și