Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

( Dupa modelul Bonta) Data: Liceul: Clasa: a IXv Obiectul: informatica Profesor: Durata lectiei: 90 min

Tema lectiei: Instruciuni repetitive. Instruciunea WHILE. Instruciunea REPEAT. Rezolvarea problemelor, utiliznd instruciunile WHILE si REPEAT. Tipul leciei: Lecie de fixare i consolidare a cunotinelor, de formare a priceperilor i deprinderilor practice. Tehnologii didactice:
1. Metode de nvmnt, procedee i tehnici didactice: 1.1cooperarea; (C28) 1.2conversaia euristic, dialogul; (A22, C13, C18) 1.3procedeu de asociere (B15) 1.4problematizarea; (C 11, B11 ) 1.5algoritmizarea, metoda comprimrii informaiei; (B3 , B4, C16, C17) 1.6explicaia; (A18) 1.7lucrul cu conspectele de reper; (B13, A18, B10) 1.8studiul individual, descoperirea; 1.9Instruirea programat i asistat de calculator; (C15) 1.10 exerciiul; 1.11 investigaia; (Gilas Dinu) 1.12 metoda variantelor noi; (C23) 1.13 acordarea ajutorului n stimularea activitaii. 2. Materiale didactice: Programe la calculator: SO WINDOWS 95, Sistemul Turbo Pascal 7.0; Conspecte de reper; Manuale; Fie; Algoritmi. 3. Mijloace de nvmnt: Calculatoare PC. ( A- metode de activizare a perceperii i ateniei; B- metode de activizare a memoriei; C- organizarea activitaii de gndire a elevilor )

Pagina 1 din 8

Obiectivele lectiei:
1. Obiective cadru. Obiective de referin: Cunoaterea i utillizarea instruciunilor limbajului Pascal S identifice diagramele sintactice i formulele metalingvistice ale instruciunilor WHILE i REPEAT; S cunoasc modul de execuie al instruciunilor; S elaboreze programe, utiliznd instruciunile WHILE i REPEAT; S dea exemple de probleme soluionarea crora necesit utilizarea instruciunilor ciclice. 1. Obiective operaionale: O1 s explice semantica instruciunii WHILE; O2 - s reprezinte instruciunea WHILE cu ajutorul schemelor logice; O3 - s descrie sintaxa instruciunii WHILE cu ajutorul diagramelor de sintax i a formulei BNF; O4 s explice semantica instruciunii REPEAT; O5 - s reprezinte instruciunea REPEAT cu ajutorul schemelor logice; O6 s descrie sintaxa instruciunii REPEAT cu ajutorul diagramelor de sintax i a formulei BNF; O7 s descrie asemnrile i deosebirile dintre insruciunea WHILE i REPEAT; O8 s determine valorile variabilelor n rezultatul executrii instruciunilor ciclice; O9 s utilizeze instruciunile ciclice la aflarea rsturnatului unui numr, la aflarea valorii unei puteri, la aflarea divizorilor, la aflarea sumei , produsului ...; O10 s elaboreze un program, care sa determine suma , max (i de cite ori se repeta) a unui ir de numere; O11- s elaboreze programe la calculator i s le evalueze cu ajutorul calculatorului; O12- s descopere noi algoritmi de rezolvare a problemelor . 3. Obiective afective: Perceperea rolului calculatorului la rezolvarea problemelor ; Necesitatea de-a cunoaste un limbaj de programare.

Etapele leciei:
1. 2. 3. 4. 5. Momentul organizatoric Fixarea i consolidarea cunostinelor. Rezolvarea problemelor Efectuarea de exercitii practice la calculator Notarea elevilor, concluzii i realizarea feedback-ului Tem pentru acas - 2-3 min; - 50 min; - 30 min; - 5 min - 2 min.

Pagina 2 din 8

Desfurarea leciei
Etapele leciei
Obiec tivele opera ional e Coninutul informaional i aplicativ Activitatea profesorului Strategiile didactice Activitatea elevilor

1.
2-3min

- Salut elevii.Anun tema i obiectivele leciei. i cooperez n grup cte doi dup anumite criterii.

Pregtesc cele necesare pentru lecie

2.
50 min

1.La tabl trec trei elevi:


O1 O2 O3 O4 O5 O6 O9 O8 O7 O9 O10 O10 I elev trebuie s explice semantica, schema logic i sintaxa instruciunii While ; II elev- trebuie s explice semantica, schema logic i sintaxa instruciunii Repeat ; III elev alctuiete urmtorul program: -Se da un numr N: word. De alctuit un program care s determine suma cifrelor acestui numr i cte cifre conine acest numr

Repartizez primele trei fie i explic nsrcinrile, rspund la ntrebri

Procedeu de asociere 1.3

Elevii primesc fisele, examineaz Continutul Elevii de la tabla pregtesc rspunsul, rezolv problema

Problematizarea 1.4 descoperirea 1.8

2. Ca lucrul independent
i creativ le propun n grup cte doi un test item cu alegere multipl cu diferite situaii de problem. Repartizez fiele pentru fixarea i consolidarea cunostinelor, explic insrcinrile.

Cooperarea 1.1 Problematizarea 1,4 Discutnd n grup selecteaz rspunsul corect

Pagina 3 din 8

3. Consolidm cunostinele teoretice 4. Explicai deosebirile i asemnrile dintre instruciunea While i Repeat 5. Analizm n grup programul alctuit la tabla 6. Propun urmatoarea problema: -Se citesc de la tastatur un numar necunoscut de numere. Citirea se termin cnd se citeste numrul 0 (0 se include n irul de numere). De alctuit un program care s calculeze suma numerelor, max dintre numere i de cte ori max se repet. 7. Consolidarea noilor cunotine 8. Ca lucrul pentru acas le propun urmtoarea problem: Se citesc de la tastatur un numr necunoscut de numere. Citirea se termin cnd se citeste numrul 0 (0 nu se include n irul de numere). De alctuit un program care s calculeze

Strng testele. Folosind metoda: conversaia euristic, explicm care sunt rspunsurile corecte. Le creez situaii de problem.

Conversaia euristic 1.2

Elevii particip la discuie Elevii de la tabl dau raspuns la ntrebrile de pe fi.

Procedeul de asociere 1.3 conversaia 1.2

explicaia 1.6 Folosind dialogul euristic scriu la tabl programul conspecte de reper 1.7 algoritmizarea 1.5

Elevii scriu programul n caiete.

Intrebri?

Problematizarea 1.4 descoperirea 1.8

Noteaz lucrul pentru acas n caiete

Pagina 4 din 8

cte numere, au fost citite, max si min dintre numere si de cite ori max i min se repet.

3.
30 min

O9 O11 O9 O11 O12

1. Verificarea lucrului dat pentru acas la calculator.

Lui Ghilas Dinu ii propun lucrul diferentiat Testez programele, mi notez rezultatele testrii, rspund la ntrebri acord ajutor n stimularea activitaii elevilor.

Investigatia 1.11 metoda variantelor noi 1.12 instruirea programat 1.9 stimularea 1,13 studiul individual 1.8

Conecteaz calculatoare le, ncarc sistemul tp7, deschid i lanseaz programul dat pentru acas

2. Le propun n 2 variante cte o problem, unde se cere de realizat un program la calculator

Verific rspunsurile la fie Verific problemele date lui Dinu, i propun o nou problem de complexitate sporit Pun intrebri pentru sistematizarea cunostinelor. Fac totalurile leciei. Reamintesc ce a fost dat pentru acas

Exerciiul 1,10 Conversaia 1,2

4.
5min

Concluzii, ntrebri.. Notarea elevilor.

Elevii lucreaz independent (sau n grup cte doi) la realizarea programului Rspund la ntrebri, pun ntrebri Deconectea z calculatoare le

5.
2 min

Le zic la revedere

Anexez coninutul fielor:

Pagina 5 din 8

Fia N1
1. 2. 3. 4. Explic semantica instruciunii While, modul de execuie ; Reprezint instruciunea While cu ajutorul schemei logice; Descrie sintaxa instruciunii WHILE cu ajutorul diagramelor de sintax i formulei BNF. D exemple de probleme soluionarea crora necesit utilizarea instruciunilor ciclice.

Fia N2
1. 2. 3. 4. Explic semantica instruciunii Repeat, modul de execuie ; Reprezint instruciunea Repeat cu ajutorul schemei logice; Descrie sintaxa instruciunii Repeat cu ajutorul diagramelor de sintax i formulei BNF. D exemple de probleme soluionarea crora necesita utilizarea instruciunilor ciclice.

Fia N3
Alctuiete urmtorul program: -Se d un numar N: word. De alctuit un program care s determine suma cifrelor acestui numr i cte cifre conine acest numr.

A. De exemplu: N= 32156
suma cifrelor: 17 numrul de cifre: 5

Fisa N4
(Primele 3 fie le-au primit elevii de la tabl)

Pagina 6 din 8

Membrii grupului: 1)_____________________ 2)_____________________


1. Analizai algoritmul (var x, i : integer) x:=3; i:=0; While x <= 10 do begin x:=x+5; i:=i+1; end Writeln (x, ,i); ncercuii rspunsul corect ce va fi afiat: a) 8 0 b) 2 13 c) 13 1 d) 13 2 e) nici un rspuns corect, de ce? 2. Analizai algoritmul ( var c:char, i: integer) c:=A; i:=0; { ord(A)=65 } repeat inc(i); c:=succ(c); until ord(c) mod 4 =0; writeln (i, , c, ,ord(c)); ncercuii rspunsul corect ce va fi afiat: a) 4 D 68 b) 3 D D c) 3 D 68 d) 4 D 69 e) nici un rspuns corect, de ce? 3. Analizai algoritmul (var i, x:integer)

i:=1; x:=3; While i< 3 do x:=x+2; i:=i+1; Care va fi valoarea final a variabilelor i i x? ncercuii rspunsul corect! a) i =2 x= 7 b) i= 3 x =9 c) nici un rspuns corect,de ce ? d) i= 3 x= 7 e) i=4 x= 7

Pagina 7 din 8

Fisa N5 Membrii grupului: 1)_____________________ 2)_____________________


1. Analizai algoritmul (var x, i : integer) x:=13; i:=0; Wnile x >=2 do begin x:=x-3; i:=i+1; end Writeln (x, ,i); ncercuii rspunsul corect ce va fi afiat: f) 1 3 g) 4 3 h) 1 4 i) 7 2 j) nici un rspuns corect, de ce? 2. Analizai algoritmul ( var c:char, i: integer) c:=8; i:=0; {ord(8)=56} repeat inc(i); c:=pred(c); until ord(c) mod 5 =4; writeln (i, , c, ,ord(c)); ncercuii rspunsul corect ce va fi afiat: f) 1 7 55 g) 2 6 54 h) 3 5 53 i) 4 4 52 j) nici un rspuns corect, de ce? 3. Analizai algoritmul (var a, b : integer) a:=21; b:=35; Wnile a <> b do If a>b then a:= a-b else b:= b-a; Writeln (a, ,b); ncercuii rspunsul corect ce va fi afiat: a) 21 21 b) 35 35 c) nici un rspuns corect, de ce? d) 14 21 e) 7 7 ( Comentai rezultatul corect! Pagina 8 din 8

S-ar putea să vă placă și