Sunteți pe pagina 1din 15

Calculul nlimii Funcie de Latitudine, Declinaie i Unghi la Pol.

Calculul h funcie de , i P cu formula sin h sin h = sin sin + cos cos cos P Formula se rezolv logaritmic pe pri astfel : a = sin sin b = cos cos cos P a > 0 dac i de acelai semn; b > 0 dac P < 90; a < 0 dac i de semne contrare; b < 0 dac P > 90. Tipul de calcul este : Calculul he lg sin = lg cos = + lg sin = + lg cos = + lg cos P = lg a = lg b = a = + b = sin he = Aplicaie : Ze ( = P = lg sin = + lg sin = ; = lg cos = + lg cos = + lg cos P = lg b = ) Calculul he

sin h = a + b

lg a = a= +b= sin he= Tabla A.B.C., Mod de ntocmirei i Utilizare. Pentru fiecare termen al formulei s-a ntocmit cte o tabl, astfel : Tabla A argument orizontal - P argument vertical - Tabla B argument orizontal - P argument vertical - Tabla Cargument orizontal - A+B argument vertical - Tipul de calcul este : Calculul Az = = P = A +B C Z Az Az = = = = = = + dac i de acelai semn - dac i de semne contrare + dac P > 90 - dac P < 90 contat de la polul ridicat dac A+B>0 contat de la polul cobort dac A+B<0 spre E cnd PE sau W cnd PW .

Timpul Locului, Timpul La Greenwich, Timpul Pe Meridiane Diferite. Timpul a fost definit ca unghiul orar al astrului msurat de la meridianul superior al locului. Fiecare loc de pe suprafaa Pmntului va avea deci un timp al su. Timpul locului este timpul unui astru la un moment dat, msurat de la meridianul superior al locului; se noteaz t. Astfel, unui oservator al crui zenit va fi Z1 de longitudine 1 i va corespunde timpul t1 , altui observator cu zenitul n Z2 de longitudine 2 i va corespunde timpul t2 . t2 t1 = 2 - 1 t2 = t1 + ( 2 - 1 ) Deci timpul unui astru pe meridianul unui loc de longitudine 2 este egal cu timpul aceluiai astru pe meridianul altui loc de longitudine 1 nsumat algebric cu . Timpul la Greenwich este unghiul orar al astrului la un moment dat, msurat de la meridianul Greenwich; se noteaz cu T. t1 = T + E i t2 = T - W t = T WE t = T + - formula fundamental a timpului. Timpul unui astru, pentru un observator situat pe longitudine estic este mai mare dect al unui observator situat pe longitudine vestic. f longitudinea fusului = longitudinea meridia-nului central al fusului. tf = Tm + f. tf = tm - + f. unde i f intr cu semnul lor : tm = Tm + + dac estic; - dac vestic Tipul de calcul : Calculul tf tm= - = Tm= + f = tf = Se noteaz cu : (Tm-A) , (Tm-B) , (Tm-C) . Poate fi : pozitiv + dac Tm > A , negativ - dac Tm < A . Valori : 0h 6h . Este folosit pentru determinarea Tm cu relaia : Tm = A + (Tm-A) Tipul de calcul este : Calculul Tm A = A nu este ora indicat de cronometru de la 0h la 12h ci timpul + (Tm-A) = corespunztor msurat de la 0h la 24h . Tm = (Tm-A) intr n calcul cu semnul ei. CALCULUL UNGHIULUI LA POL I DECLINAIEI ATRILOR. Tablele zilnice ale efemeridelor nautice conin unghiul orar la Greenwich T i declinaia a atrilor sistemului solar n funcie de dat i timp mediu la Greenwich Tm din or n or. Citirea coordonatelor din tabla zilnic se face funcie de Tm, la precizie de ore intregi, imediat inferior momentului observaiei. Coreciile T i pentru diferena de timp mediu la Greenwich Tm fa de momentul observaiei se determin cu tablele de interpolri i corecii. Timpul mediu la Greenwich pentru momentul observaiei Tm este : Tm = A + (Tm A) Data la Greenwich pentru momentul observaiei : - dac 0h < Tm < 24h data este aceeai cu data locului; - dac Tm > 24h se scad 24h din Tm i se adaug o zi la data locului; - dac Tm < 0h se adun 24h la Tm i se scade o zi la data locului. Unghiul orar al astrului : t = T + care se transform n unghi la pol : - dac t <180 atunci PW = t; - dac t > 180 atunci PE = 360 - t. Calculul unghiului la pol i declinaiei se execut la precizie de 0.1 .

a) Calculul unghiului la pol i declinaiei Soarelui. Tipul de calcul este : Calculul P i Data Ptr.Tm = Ta Var. ptr. Tm = ms + Ta Pentru. Tm = hms Ta + ta P unde : - Tm reprezint diferena dintre Tm pentru momentul observaiei i cel imediat inferior pentru care s-a intreat n tabl; - Ta reprezint cretere unghiului orar la Greenwich al Soarelui, corespunztor Tm i se obine din tabla de interpolri i corecii; - d reprezint variaia orar a declinaiei Soarelui din ziua observaiei i se citete n partea de jos a coloanei stabilindu-se semnul acesteia prin compararea a dou mrimi consecutive ale declinaiei, corespunztoare Tm imediat inferior i imediat superior Tm corespunztor momentului observaiei; - reprezint corecia declinaiei Soarelui funcie de Tm i d i se obine din tablele de interpolri i corecii pe coloana Corr. Exemplu : La data 24.09 n Ze(4345.0N; 2918.1E) s se calculeze unghiul la pol i declinaia Soarelul pentru A = 10h12m15s , (Tm-A) = -2h01m40s 1. Calculul Tm _ A = 10h12m15s + (Tm-A) = - 2h01m40s Tm = 08h10m35s 2. Calculul P i 24.09 Ptr.Tm = 08 Ta Var. ptr. Tm = 10m35s + Ta Pentru Tm = 08h10m35s Ta + ta PE
h h

= = = = = =

= (d= ) + = _ =

= 30158.6 = 238.8 = 30437.4 = + 2918.1 = 33355.5 = 2604.5

= S 027.7 (d=+1.0) = + 0.2 _ = S 027.9

b) Calculul unghiului la pol i declinaiei Lunii (i planetelor). Tipul de calcul este : Calculul P i Data Ptr.Tm = T () Var. ptr. Tm = ms + 1T () Var. ptr. Tm, v i d + 2T () h m s Pentru. Tm = T () + t () P unde : - 1T () reprezint cretere unghiului orar la Greenwich al Lunii (planetei Marte), corespunztor Tm i se obine din tabla de interpolri i corecii; - 2T () reprezint corecia suplimentar a unghiului orar la Greenwich ce se obine din tablele de interpolri i corecii funcie de Tm i v, pe coloana Corr; - v reprezint diferena dintre variaia unghiului orar la Greenwich i variaia orar folosit n calculul tablelor de interpolri (Lun - 1419.0 , planete - 1500.0), i se citete n partea de jos a coloanei. 3
h

() = (d= ) _

= (v= ) = = = = = =

+ = () =

Exemplu : La data 14.04 n Ze(4450.0N; 2850.0E) s se calculeze unghiul la pol i declinaia Lunii pentru A = 23h40m20s , (Tm-A) = + 40m25s.5 . 1. Calculul Tm _ A = 23h40m20s.0 + (Tm-A) = + 40m25s.5 Tm = 24h20m45s.5 Tm = 00h20m45s.5 din 15.04 2. Calculul P i 15.04 Ptr.Tm = 00 Var. ptr. Tm = 20m45s.5 Var. ptr. Tm, v i d _ Pentru Tm = 00h20m45s.5
h

_ =S 228.7 (d=-10.1) + = - 3. 5

T = 21710.3 (v=+13.6) + 1T = 457.2 + 2T = + 4.6 T

= 22212.1 + = + 2850.0 t = 25102.1 PE = 10857.1 c) Calculul unghiului la pol i declinaiei stelelor. Tipul de calcul este : Calculul P i Data Ptr.Tm = h Var. ptr. Tm = ms Pentru. Tm = hms = unde : _ Ts = + Ts = Ts = + = ts = + *= t* = P =

=S 225.2

- Ts reprezint cretere timpului siderat la Greenwich corespunztor Tm i se obine din tabla de interpolri i corecii; - i reprezint coordonatele ecuatoriale ale stelei la data observaiei. Exemplu : La data 04.01 n Ze(2211.4N; 1314.2W) se execut o observaie la ALTAIR pentru A =04h41m45s , (Tm-A) = + 02h30m28s . S se calculeze unghiul la pol i declinaia Lunii. 1. Calculul Tm _ A = 04h41m45s + (Tm-A) = + 2h30m28s Tm = 07h12m13s Calculul P i 04.01. Ptr. Tm Var. ptr. Tm Pentru. Tm = 07 = 12m13s = 07h12m13s
h

= N 848.5

Ts = 20846.6 + Ts = 303.8 Ts = 21150.4 + = - 1314.2 ts = 19836.2 + * = 6235.3 t* = 26111.5 PW = 9848.5

CALCULUL OREI CULMINAIEI SOARELUI. Dat fiind micarea aparent a Soarelui lent n sens direct pe ecliptic, ora culminaiei Soarelui se poate considera practic egal cu timpul mediu al locului tm. Timpul mediu al locului tm se transform n timpul fusului tf pe baza relaiei dintre tm i tf . Tipul de calcul este : Calculul orei culminaiei Soarelui _ Data Ora culm. O la Gr. Tm = tm = Corecia ptr. = = Ora culm. O la merid. locului tm = - = Tm = + f = tf = Exemplu : La data 05.01 n Ze(4410.0 N; 2836.0 E) s se calculeze ora culminaiei Soarelui. Calculul orei culminaiei Soarelui _ 05.01. Ora culm. O la Gr. Tm = tm = 12h05m Corecia ptr. = 28.6 E = zero_ Ora culm. O la merid. locului tm = 12h05m - = + 1h54m Tm = 10h11m + f = + 2h _ tf = 12h11m CALCULUL OREI RSRITULUI (APUSULUI) SOARELUI. Prin rsrit (apus) se nelege momentul cnd bordul superior al Soarelui trece prin orizontul vizibil al observatorului. Orizontul vizibil se afl sub orizontul adevrat al observatorului datorit depresiunii (Depr.). Pentru nlimea ochiului obser-vatorului i = 6 m avem Depr. = - 4.4 . - refracia astronomic. = - 34.5 d = - 16 (semidiam. Soarelui) h = (-4.4) + (-34.5) + (-16) = - 54.9 Efemerida nautic conine ora rsritului (apusului) Soarelui exprimat n timp mediu la Greenwich Tm pentru = 72N 60S . Deoarece micarea aparent a Soarelui pe ecliptic este de numai aproximativ 4m pe zi, Tm din efemerid poate fi considerat ca fiind tm . Tipul de calcul este : Calculul orei rsritului Soarelui _ Data Ora rsritului O la Gr. ptr. = Tm = tm = Corecia ptr. = i 1t = = Corecia ptr. = i 2t = = Ora rsritului O n punctul estimat tm = - (h) = Ora rs. O la merid. locului exprim. n Tm Tm = + f = tf = NOT : Pentru calculul orei apusului Soarelui. tipul de calcul este identic. Exemplu : La data 05.01 n Ze(4410.0 N; 2836.0 E) s se calculeze ora rsritului Soarelui. Calculul orei rsritului Soarelui _ h m 05.01. Ora rsritului O la Gr. ptr. = 40N Tm=tm = 07 22 Corecia ptr. = +4.2 i 1t = +16m = + 13m m Corecia ptr. = 28.6 E i 2t = 0 = zero _ Ora rsritului O n punctul estimat tm = 07h35m - (h) = + 1h54m Tm = 05h41m + f = + 2h _ tf = 07h41m 5

CALCULUL OREI NCEPUTULUI (SFRITULUI) CREPUSCULULUI Crepusculul este un fenomen luminos ce reprezint trecerea treptat de la zi la noapte i invers, ce are drept cauz difuzia luminii solare n atmosfera terestr. Calculul orei nceputului crepusculului nautic _ Data Ora I.C.N. ptr. = Tm = tm = Corecia ptr. = i 1t = Corecia ptr. = i 2t = Ora I.C.N. n punctul estimat tm = - Ora I.C.N. exprimat n Tm Tm = + tf

= = =
f

= =

NOT : Pentru calculul orei nceputului crepusculului civil (ora I.C.C.), orei sfritului crepusculului civil (ora S.C.C.) i orei sfritului crepusculului nautic (ora S.C.N.), tipul de calcul este identic. Exemplu : La data 04.01 n Ze(4410.0 N; 2836.0 E) s se calculeze ora sfritului crepusculului civil. Calculul orei sfritului crepusculului civil _ 04.01. Ora S.C.C. ptr. = 40N Tm = tm = 17h19m Corecia ptr. = +4.2 i 1t = -13m = - 11m m Corecia ptr. = 28.6 E i 2t = 0 = zero _ Ora S.C.C. n punctul estimat tm = 17h08m - = + 1h54m Tm = 15h14m + f = + 2h _ tf = 17h14m CORECTAREA NLIMII MSURATE LA SOARE. Conform formulei nlimii adevrate, n cazul corectrii unei nlimi msurate cu sextantul la Soare avem relaia : ha = hi + - Depr. - + d Tabla nautic DH-90 conine table de corecii totale precum i table de corecii pariale a nlimii Soarelui. Table de corecii totale : - T.19a : corecia total a nlimii Soarelui calculat pentru bordul inf. cor.tot. = - Depr. - + + d unde : - refracia astronomic pentru t = 10 i p = 760 mmHg; paralaxa egal cu 0.15 cos hO ; d semidiametrul egal cu 16.02. - T.19b : corecia suplimentar a nlimii bordului inferior al Soarelui cor.supl. = 16.02 + d - reprezint corecia pentru variaia semidiametrului Soarelui funcie de luna calendaristic in care se fac observaiile. - T.19c : corecia suplimentar a nlimii bordului superior al Soarelui cor.supl. = 16.02 - d - reprezint corecia pentru variaia semidiametrului Soarelui funcie de luna calendaristic in care se fac observaiile fiind ntotdeauna negative. Atunci cnd condiiile meteo difer de cele standard pentru care au fost ntocmite tablele de corecii totale (t=10C , p=760mmHg) i mai ales n cazul nlimilor mai mici de 30 se recomand corectarea nlimii cu tablele de corecii pariale, lucru valabil pentru nlimile msurate la orice astru. Formula nlimii adevrate a Soarelui, utiliznd tablele de corecii totale devine : ha = hiO + + cor.tot. + cor.supl.O + ht + hp sau 6

ha = hiO + + cor.tot. + cor.supl.O + ht + hp Tipul de calcul : Calculul ha Calculul ha _ hiO = hiO = + = + = ho = ho = + cor. tot. = + cor. tot. = + cor.supl.O = + cor.supl.O = + ht = + ht = + hp = + hp = ha = ha = La data 15.05 se msoar hiO = 4236.2 . S se calculeze ha cunoscnd = - 1.2 Calculul ha _ hiO = 4236.2 + = - 1.2 ho = 4235.0 + cor. tot. = + 10.4 + cor.supl.O = - 0.2 ha = 4245.2 Table de corecii pariale : - T.25 : depresiunea orizontului vizibil Depr. = f ( i [m] ) - T.22 : corecia nlimii Soarelui pentru refracie i paralax + = f ( hv) - T.27 : corecia nlimii atrilor pentru variaia temperaturii aerului ht = f ( ho , t ) - T.28 : corecia nlimii atrilor pentru variaia presiunii atmosferice hp = f ( ho , p ) - T.23 : semidiametrul Soarelui d = f ( data obs. ) Formula nlimii adevrate a Soarelui, utiliznd tablele de corecii pariale devine : ha = hi + - Depr. - + + ht + hp d Tipul de calcul : Calculul ha hiO = + = ho = - Depr. = hv = + ( + ) = + ht = + hp = haO = +d = ha = Calculul ha_ hiO = + = ho = - Depr. = hv = + ( + ) = + ht = + hp = haO = -d = ha =

Exemplu : , i=7m.

Exemplu : La data 26.04 se msoar hiO = 2018.3 . S se calculeze ha cunoscnd = - 0.8 , i = 9 m , t = -6C , p = 779 mmHg . Calculul ha _ hiO = 2018.3 + = - 0.8 ho = 2017.5 - Depr. = 5.3 hv = 2012.2 + ( + ) = - 2.5 + ht = - 0.2 + hp = - 0.1 haO = 2009.4 7

+d = 15.9 ha = 2025.3 CORECTAREA NLIMILOR MSURATE LA STELE (PLANETE). Conform formulei nlimii adevrate, n cazul corectrii unei nlimi msurate cu sextantul la o stea sau la o planet avem relaia : ha = hi + - Depr. - (+ ht + hp) Tabla nautic DH-90 conine table de corecii totale precum i table de corecii pariale a nlimii stelelor i planetelor. Table de corecii totale : - T.20a : corecia total a nlimii stelelor i planetelor cor.tot. = - Depr. - unde : - refracia astronomic pentru t = 10 i p = 760 mmHg; - T.20b : cor. suplim. pentru paralax a nlimii planetelor Venus i Marte cor.supl. = O cos ho unde : O paralaxa orizontal ecuatorial a planetei scoas din efemerida nautic pentru momentul observaiei; Formula nlimii adevrate a planetei Venus sau Marte, utiliznd tablele de corecii totale devine : ha = hi + + cor.tot. + cor.supl. + ht + hp iar pentru celelalte planete i pentru stele : ha = hi + + cor.tot. + ht + hp Dac efemerida nautic nu ne ofer paralaxa orizontal ecuatorial O a planetelor Venus i Marte (ex. B.N.A.), atunci considerm aceasta ca fiind egal cu zero i deci i corecia suplimentar egal cu zero, formula nlimii adevrate a planetelor Venus i Marte devenind aceeai cu formula nlimii adevrate a stelelor. Tipul de calcul : Calculul ha Calculul ha _ hi = hi = + = + = ho = ho = + cor. tot. = + cor. tot. = + cor.supl. = + ht = + ht = + hp = + hp = ha = ha = Exemplu : La data 12.10 se msoar hi = 3842.5 . S se calculeze ha cunoscnd = 1.1 , i = 9 m . Calculul ha _ hi = 3842.5 + = - 1.1 ho = 3841.4 + cor.tot. = - 6.5 ha = 3834.9

Table de corecii pariale : - T.25 : depresiunea orizontului vizibil Depr. = f ( i [m] ) - T.26 : corecia nlimii atrilor pentru refracie = f ( hv) - T.27 : corecia nlimii atrilor pentru variaia temperaturii aerului ht = f ( ho , t ) - T.28 : corecia nlimii atrilor pentru variaia presiunii atmosferice hp = f ( ho , p )

Formula nlimii adevrate a stelelor sau planetelor, utiliznd tablele de corecii pariale devine : Tipul de calcul : ha = hi + - Depr. - + ht + hp

Calculul ha hi = + = ho = - Depr. = hv = - = h = + ht = + hp = ha = Exemplu : La data 19.10 se msoar hi* = 1823.4 . S se calculeze ha cunoscnd = + 1.3 , i = 8 m , t = + 18C , p = 750 mmHg . Calculul ha _ hi* = 1823.4 + = + 1.3 ho = 1824.7 - Depr. = 5.0 hv = 1819.7 - = 2.9 h = 1816.8 + ht = + 0.1 + hp = + 0.0 ha = 1816.9 TRASAREA DREPTEI DE NLIME PE HARTA MERCATOR. Pentru a trasa pe harta Mercator o dreapt de nlime rezultat n urma unei observaii la un astru, sunt necesare dou elemente : - azimutul estimat sau calculat Az ; - diferena h n minute de arc (Mm) . Trasarea, pe harta Mercator, a dreptei de nlime se face astfel : - prin punctul estimat Ze se traseaz azimutul estimat al astrului Az ; - se stabilete poziia punctului determinativ Z n raport cu punctul estimat Ze la o distan n Mm egal cu diferena h n minute de arc, astfel : - n sensul azimutului Az dac h > 0 ; - n sens opus azimutului Az dac h < 0 ; - prin punctul determinativ Z se traseaz dreapta de nlime ca perpendicular, ridicat n ambele sensuri, pe direcia determinat de azimutul estimat Az . CALCULUL ELEMENTELOR DREPTEI DE NLIME. Pentru trasarea dreptei de nlime rezultat din msurarea nlimii la astru este necesar s se calculeze : - nlimea adevrat ha ; - nlimea estimat he ; - azimutul estimat Az . Elemente necesare pentru calcul : - data calendaristic : ziua, luna, anul; - ora O i citirea la loch Cl pentru determinarea punctului estimat Ze; - nlimea instrumental hi msurat la astru cu sextantul; - ora la cronometru A pentru momentul msurrii nlimii; - starea absolut a cronometrului (Tm-A) i mara diurn k; - nlimea ochiului observatorului i n momentul observaiei; - eroarea indicelui sextantului ; - drumul i viteza navei; - temperatura aerului i presiunea atmosferic. 9

Succesiunea calculelor : 1. Calculul (Tm-A) actualizarea strii absolute pentru momentul observaiei, folosind starea absolut determinat la un moment dat i mara diurn k. 2. Calculul unghiului la pol P i declinaiei a astrului pentru momentul observaiei cu ajutorul efemeridei nautice. 3. Calculul nlimii estimate he i azimutului estimat Az corespunztoare momentului observaiei. a) sin h = sin sin + cos cos cos P sin Z = sec h cos sin P b) sin2(z/2) = sin2(( )/2) + cos cos sin2(P/2) h = 90 - z c) ctg Z = tg cos cosec P - sin ctg P d) tablele A.B.C. - he la precizie de zecime de minut de arc (0.1); - Az la precizie de zecime de grad (o.1). 4. Calculul nlimii adevrate ha corectarea nlimii (hi ha). 5. Calculul diferenei h.

10

CALCULUL LATITUDINII DIN NLIMEA MERIDIAN. a) Culminaia atrilor. Constituie o consecin a micrii diurne a atrilor i reprezint poziia pe care o ocup astrul n momentul trecerii prin meridianul ceresc al observatorului. Intereseaz numai culminaiile atrilor n emisfera vizibil : - atrii cu rsrit i apus au numai culminaia superioar n emisfera vizibil; - atrii cu declinaia de acelai semn cu latitudinea i declinaia mai mare dect colatitudinea l ( > l ) au i culminaia inferioar n emisfera vizibil; - atrii cu declinaia de acelai semn cu latitudinea i declinaia mai mare dect latitudinea ( > ) culmineaz n meridianul de acelai nume cu latitudinea n emisfera vizibil; - atrii cu declinaia mai mic dect latitudinea ( < ) culmineaz n meridianul de nume opus latitudinii n emisfera vizibil. b) Calculul latitudinii din nlimea meridian superioar. z = 90 - H z = 90 - H =z+ =-z+ =z+ . Distana zenital z se ia n calcul cu semnul : plus (+) : cnd astrul culmineaz n meridianul de nume contrar cu latitudinea ( < ); minus (-) : cnd astrul culmineaz n meridianul de acelai nume cu latitudinea ( > ) . Tipul de calcul cuprinde : - calculul orei culminaiei i Soarelui (Lunii) ; - calculul Ha ; - calculul a . Astfel, tipul de calcul este : 1. Calculul orei culminaiei i Soarelui (Lunii) _ Data Culm. Soarelui (Lunii) la merid. Greenwich Tm = tm = Corecia ptr. = i t = = Culminaia Soarelui (Lunii) la merid. locului tm = - = = (d=) Tm = + = + f = = tf = Pentru ora de var + f = Ora bord = 2. Calculul Ha_ Hi = + = Ho = + cor. tot. = + cor. supl. = Ha = 3. Calculul a_ 90 = 8960.0 - Ha = zm = + = a =

Algoritmul operaiilor ce se desfoar la bordul navei pentru determinarea latitudinii din nlimea meridian a Soarelui este : - se calculeaz ora culminaiei superioare pentru a determina poziia viitoare n care se va afla nava n momentul respectiv; 11

- se calculeaz declinaia funcie de Tm i Data ; - se msoar nlimea meridian Hi ; - se corecteaz Hi obinndu-se Ha ; - se calculeaz latitudinea adevrat a . Exemplu : La data 10.11 / extras BNA n Ze(2311.0 N; 3645.0 E) se msoar Hi = 4927.0 , i = 12 m , = -1.3 . 1. Calculul orei culminaiei i 10.11. Ora culm. la Gr. Corecia ptr. = 36.8 E i t = 0m Ora culm. la merid. locului = S 1709.2 (d=+0.7) + = + 0.2 = S 1709.4 2. Calculul Ha _ Hi = 4927.0 + = - 1.3 Ho = 4925.7 + cor. tot. = + 9.2 + cor. supl. = + 0.2 Ha = 4935.1 Soarelui _ Tm = tm = 11h44m = zero_ tm = 11h44m - = + 2h27m Tm = 09h17m + f = + 2h tf = 11h17m

3. Calculul a_ 90 = 8960.0 - Ha = 4935.1 zm = 4024.9 + = - 1709.4 a = 2315.5

c) Calculul latitudinii din nlimea meridian inferioar. Se folosete cnd astrul are culminaia inferioar n emisfera vizibil. p = 90 - a = Hainf + p a = 90 - + Hainf . Tipul de calcul este : 1. Calculul orei culm. inf. i stelei t* = 18000.0 - = . T* = . - * = . Ts = . / Data Ts = . Tm Ts = . + Tm Tm + f tf 3. Calculul a _ 90 = 8960.0 - = p = + Ha inf = a =

= = = = =

2. Calculul Hainf Hi inf = + = Ho = + cor. tot. = + cor. supl. = Ha inf =

CALCULUL LATITUDINII DIN NLIMEA CIRCUMMERIDIAN. nlimea circummeridian reprezint nlimea pe care o are astrul, nlime ce este ntre anumite limite, n raport cu nlimea meridian (nlimea n momentul culminaiei). Aceste limite se exprim funcie de unghiul la pol limit, unghi la pol ce se calculeaz n funcie de declinaia astrului i latitudinea observatorului . Procedeul se utilizeaz cnd : 12

- nu se poate msura nlimea meridin (cer acoperit); - nava are Da 0 sau Da 180 situaie n care nu se poate sesiza nlimea meridian pe baza variaiei nlimii; - cnd unghiul la pol se ncadreaz n limite circummeridiane. nlimea msurat poate fi considerat nlime circummeridian dac unghiul la pol calculat pentru momentul observaiei este mai mic dect unghiul la pol limit (P < Plim). Tipul de calcul este : 1. Calculul orei culminaiei Soarelui _ Data Ora culm. la Gr. Tm = tm Corecia ptr. = i t = = Culminaia la merid. locului tm = - Tm + f tf Pentru ora de var + f Ora bord 2. Calculul Tm _ A ) + (Tm-A) Tm = = Var. ptr. Tm = ms + Ta Pentru. Tm = hms Ta + ta P = = = = = = Data Ptr.Tm = h 3. Calculul P i Ta = = (d= _ =

= = = = = =

+ = =

4. Calculul unghiului la pol limita Plim _ Cu i (din T.35 DH-90) Plim = P () = (h) = Dac P < Plim observaia este n limitele circummeridiane 5. Calculul coeficientului k _ 6. Calculul reduciei r 100 tg (din T.33a DH-90) cor I = (din T.33b DH-90) - 100 tg = (din T.33a DH-90) + cor II = (din T.33c DH-90) k = r = =

7. Calculul Ha_ hi = + = ho = + cor. tot. = + cor. supl. = ha = +r = Ha =

8. Calculul a_ 90 = 8960.0 - Ha = zm = + = a =

Exemplu : La data 10.08 / extras BNA n Ze(4429.0 N; 2941.4 E) se msoar hi = 6045.0 , A = 10h20m30s.0 , (Tm-A) = - 3m50s.0 , = +1.5 , i = 9 m . 1. Calculul orei culminaiei Soarelui _ 10.08. Ora culm. la Gr. Tm = tm = 12h05m Corecia ptr. = 29.7 E i t = 0m = zero_ 2. Calculul Tm _ A = 10h20m30s + (Tm-A) = - 3m50s 13

Ora culm. la merid. locului

tm = 12h05m - = + 1h59m Tm = 10h06m + f = + 2h _ tf = 12h06m

Tm

= 10h16m40s

3. Calculul P i _ 10.08 Ptr.Tm = 10h Ta = 32840.1 = N 1532.5 (d=-0.8) Var. ptr. Tm = 16m40s + Ta = 410.0 + = - 0.2 _ Pentru Tm = 08h10m35s Ta = 33250.1 = N 1532.3 + = + 2941.4 ta = 36231.5 PW = 231.5 4. Calculul unghiului la pol limita Plim _ Cu = 44.5 N i = N 15.5 (din T.35 DH-90) Plim = 0h21m P () = 231.5 P (h) = 0h10m P < Plim observaia este n limitele circummeridiane 5. Calculul coeficientului k _ 6. Calculul reduciei r = 98 (din T.33a DH-90) cor I = 4.8 (din T.33b DH-90) - 100 tg = 28 (din T.33a DH-90) + cor II = 0.0 (din T.33c DH-90) k = 70 r = 4.8

100 tg

7. Calculul Ha _ 8. Calculul a _ hi = 6045.0 90 = 8960.0 + = + 1.5 - Ha = 6101.3 ho = 6046.5 zm = 2858.7 + cor. tot. = + 10.2 + = + 1532.3 + cor. supl. = - 0.2 a = 4431.0 ha = 6056.5 +r = 4.8 Ha = 6101.3 CALCULUL LATITUDINII DIN NLIMEA STELEI POLARE. Steaua Polar se afl n imediata apropiere a polului nord ceresc, avnd declinaia N 8909 . Ea descrie astfel, un paralel de declinaie cu raza egal cu distana polar p = 90 - = 51 . S1 h1 h1 = h2 = S3 h3 S2 h2 = h2 + p , culm.inf. S4 h4 = h4 p , culm.sup. Pentru poziia oarecare S , cnd nlimea Stelei Polare este h , avem : = h x = h - p cos P - formula aproximativ (se x = p cos P rezolv SAPN n plan) Pentru a stabili formula exact se consider relaiile : sin h = sin sin + cos cos cos P h = + x ; = 90 - p . = h - p cos (ts + ) + 1 / 2 p2 sin2 (ts + ) tg h arc 1 . formula exact Efemerida nautic Browns conine urmtoarele corecii ale Polarei : a0 = f ( ts ) rezolv formula pentru h = 50 i valorile medii anuale ale Polarei p0 i 0 , la care se adun constanta 58.8 pentru a fi ntotdeauna pozitiv; a1 = f ( ts , ) reprezint corecia ce trebuie aplicat lui a0 pentru nlimea observat (fa de h = 50 luat n calculul lui a0 ) la care se adun constanta 0.6 pentru a fi ntotdeauna pozitiv; 14

a2 = f ( ts , luna calendaristic ) reprezint corecia ce trebuie aplicat lui a 0 pentru coordonatele reale lunare ale Polarei p i (fa de p0 i 0 luate n calculul lui a0 ) la care se adun constanta 0.6 pentru a fi ntotdeauna pozitiv. Suma constantelor adugate fiind : 58.8 + 0.6 + 0.6 = 1 atunci relaia este : Tipul de calcul este : 1. Calculul Tm A = + (Tm - A) = Tm = = h - 1 + a0 + a1 + a2 . 2. Calculul ts _ Data ptr. Tm = Ts Var. ptr. Tm = + Ts Pentru Tm = Ts + ts 4. Calculul a ha 1 = + a0 = + a1 = + a2 = a = = = = = =

3. Calculul ha hi* = + = ho = + cor. tot. = ha =

Exemplu : La data 13.07 / extras BNA n Ze(4402.0 N; 2915.7 E) se msoar hi* = 4332.4 , A = 20h45m20s , (Tm-A) = - 36m40s , = +1.5 , i = 9 m . 1. Calculul Tm _ A = 20h45m20s + (Tm - A) = - 36m40s Tm = 20h08m40s 13.07 Ptr.Tm = 20h Ts = 23134.9 Var. ptr. Tm = 08m40s + Ts = 210.4 Pentru Tm = 20h08m40sTs = 23345.3 + = + 2915.7 ts = 26301.0 4. Calculul a ha 1 = 4227.6 + a0 = 131.1 + a1 = 0.6 + a2 = 0.8 a = 4400.1 N 2. Calculul ts

3. Calculul ha = 4332.4 + = + 1.5 ho = 4333.9 + cor. tot. = - 6.3 ha = 4327.6 hi*

15