Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

CLASA : I ARIA CURRICULAR : Matematic i stiine DISCIPLINA: Matematica UNITATEA :Adunarea i scderea numerelor naturale de la 0 la 30 fr trecere peste ordin SUBIECTUL: Scderea numerelor naturale formate din zeci din numere naturale formate din zeci i uniti TIPUL LECIEI: Formare de priceperi i deprinderi SCOPUL LECIEI: - formarea priceperilor i deprinderilor de a opera cu numere naturale n concentrul 0 -30 - stimularea i dezvoltarea gndirii creatoare, a spiritului de observaie. OBIECTIVE CADRU: 1.
2.

Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii; Dezvoltarea capacitilor de explorare, investigare i rezolvare de probleme;

OBIECTIVE OPERAIONALE: O 1 - s efectueze adunri i scderi cu numere naturale n concentrul 0 - 100; O 2 - s opereze cu noiuni ca: uniti, zeci; O 3 - s calculeze mintal exerciiile propuse; O 4 - s construiasc un exerciiu matematic cu termen necunoscut; O 5 - s rezolve exerciii i probleme de tip joc; O 5 - s reacioneze pozitiv, dorind s lucreze i s fie apreciai.
1

METODE I PROCEDEE: conversaia, exerciiul, jocul didactic, problematizarea. MIJLOACE DE NVMNT: fie evaluative, manualul,caietele speciale ilustrate. STRATEGII DIDACTICE: explicia, expunerea , demonstraia , jocul didactic, observaia FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe. BIBLIOGRAFIE: - M.E.C. - Curriculum Naional, Bucureti, 2003, .
Evenimente instrucionale 1 1. Organizarea clasei i captarea ateniei 2. Reactualizarea cunotinelor anterioare Obiective 2 Coninutul Activitatea elevilor Activitatea nvtorului 3 4 Cer elevilor s se pregteasc Se pregtesc pentru pentru nceperea leciei. nceperea leciei. mpart colectivul n patru echipe: echipa iepurailor, ceilor, pisicilor i ursuleilor. mpart fiecrei echipe cte un Gsesc colectiv soluia, apoi plic unde se afl ase pri de rezolv exerciiul pe caiete. hrtie rupt. Ei trebuie s aeze corect prile de hrtie, astfel nct s gseasc forma exerciiului i apoi s-l rezolve pe caiet . Verific tema cantitativ n timp Rezolv exerciiile: ce elevii rezolv exerciiile de 3= 5+ la tabl, apoi calitativ. 50 + 30 = 7+ 2= Verific calitativ i munca 70 + 20 = independent. Se fac cteva exerciii de Rspund rapid calcul mintal: 22 + 11 = 44 = 33 + 60 + 31 = 85 - 50 = 52 + 20 = 90 - 20 = Numrai n ordine cresctoare Rezolv cerinele i numerele formate numai din rspund prin ridicarea zeci. minii, cnd sunt numii. Numrai din 2 n 2 de la 22
2

O1 O2

O3

O1

3. Enunare a scopului i a obiectivelor propuse

4. Prezentarea i rezolvarea coninutului (fixarea i consolidarea cunotine lor)

O1 O2

pn la 40. Numrai din 5 n 5 de la 45 la 15. Precizez c lecia se va desfura sub forma unui joc matematic. La abecedar astzi am nvat despre lumea basmelor. La matematic vom cltori n aceast lume minunat. Pe tabl am desenat traseul unui elev de clasa I care se ndreapt spre coal. el ntmpin obstacole. Fiecare obstacol reprezint personaje din poveti. Trebuie s ghiceasc povestea i s rezolve un exerciiu, o problem, pentru a depi obstacolul. Rezolv problemele legate de unele nenelegeri, apoi le cer s urmreasc jocul: I. Povestea "Capra cu trei iezi" Calculai, fcnd proba: 21 + 35 = ? II . Povestea "Pungua cu doi bani": Aflai numrul necunoscut: a- 35 = 42

O4

Fiecare echip rezolv cte un exerciiu. Rezolv pe tabl i scriu pe caiete: 21 + 35 = 56 35 + 21 = 56 56 - 21 = 35 56 - 35 = 21

a - 35 = 42 a = 35 + 42 a = 77 77 - 35 = 42

O5 O6

Se ajunge la obstacolul III - Au rezolvat cerina i au recunoscut povestea. Povestea "Scufia Roie": M gndesc la un numr. Din acest numr scad 40 i Rezolv la tabl i scriu n caiete: obin 52. La ce numr m-am 52 + 40 = 92 gndit?
Recunosc povestea i IV. Povestea "Alba ca Zpada" rezolv problema: Micorai numrul 92 cu 70 i mrii rezultatul cu 15. Micorm numrul 92 cu 70> 92 - 70 = 22 Ce numr obin? 3

O6

V. Povestea "Cenureasa": Maria a citit o carte de 80 de pagini i alta de 19 pagini. Cte agini a citit ea n total? Ajungnd cu bine la coal, pe elev l ateapt o surpriz: Calificativul F.b. El trebuie s citeasc cuvntul obinut din literele de pe spatele cartonaelor. B R A V O ! Doamna nvtoare l felicit i l primete n clasa I.

Mrim rezultatul cu 15: 22 + 15 = 37 Numrul obinut este: 37 Recunosc povestea i rezolv problema: Cte pagini a citit Maria? 80 + 19 = 99(pagini) R = 99 pagini B R A V

O1

5. Evaluare 6. Asigurarea reteniei i a transferului

Le mpart elevilor cte o fi Rezolv n echip coninutul de evaluare. Citesc fia i le fiei. explic cerinele. Pentru acas elevii au spre Noteaz tema i cer rezolvare exerciiile de la eventuale explicaii. pagina 89, din manual. Sunt aplaudai cei La sfritul orei, se fac aprecieri evideniai. generale i individuale.

S-ar putea să vă placă și