Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE Liceul: Stefan Odobleja -Craiova Disciplina: Informatica Data: 5 ianuarie 2009; Ora 1000 Clasa: X-a

Profesor: Propunator: Unitatea: Tipul 'String' si tipul 'Inregistrare' Tema: Tipul 'String' si tipul 'Inregistrare' aplicatii Tipul lectiei: Recapitulare si sistematizarea cunostintelor Locul de desfasurare: Laboratorul de informatica Timpul alocat lectiei: 50 minute Nivelul initial al clasei: elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de siruri de caractere ,inregistrari si fisiere si au dezvoltat aplicatii. Scopul lectiei: recapitularea si sistematizarea cunostintelor teoretice si practice prin rezolvarea de aplicatii concrete Obiecte de referinta: sa realizeze programe in limbajul Pascal pentru rezolvarea de probleme; sa urmareasca etapele de realizare a unei aplicatii.

Obiective educationale: I. Obiective cognitive: sa aplice corect tipul string si tipul inregistrare in aplicatii concrete; sa analizeze modul de functionare al programelor. II. Obiective afective: sa manifeste interes fata de problemele propuse, sa se implice cu placere in rezolvarea lor si in toate etapele lectiei; sa se bucure de rezultatele obtinute. III. Obiective psihomotorii: sa isi formeze si sa isi dezvolte deprinderi de lucru specifice temei de studiu; sa isi dezvolte gandirea logica, capacitatea de generalizare si problematizare;

Obiective operationale. La finalul orei, elevul trebuie: sa elaboreze algoritimi pentru problemele propuse; sa scrie corect programele aferente problemelor utilizand limbajul Pascal; sa testeze programele realizate pentru situatii sau cazuri diferite.

Strategii didactice: A. Principii didactice: 1. principiul participarii si invatarii active;

2. principiul asigurarii progresului gradat al performantei; 3. principiul conexiunii inverse. B. Metode didactice: 1. metode de comunicare orala: conversatia, explicatia; 2. metode activ participative: problematizarea, exercitiul, algoritmizarea. C. Procedee didactice: 1. conversatia de recapitulare si consolidare a cunostintelor; 2. problemaizarea prin crearea situatiilor problema; 3. exercitii si probleme de consolidare a cunostintelor. D. Forme de organizare: 1. frontala; 2. individuala; E. Forme de dirijare a invatarii: 1. dirijata de profesor sau prin materiale didactice; 2. independenta. F. Resurse materiale: 1. materiale bibliografice; 2. set de aplicatii; 3. calculator. Material bibliografic: Tudor Sorin- Manual pentru clasa a IX-a varianta PASCAL editura L&S Infomat Metode de evaluare: set de aplicatii cu urmarirea atingerii performantei minime; evaluare formativa.

Desfasurarea activitatii presupune parcurgerea urmatoarelor etape: Moment organizatoric Pregatirea lectiei:

pregatirea setului de probleme(aplicatii); pregatirea temei. Organizarea si pregatirea clasei:

verificarea frecventei; verificarea cantitativa si calitativa a temei; verificarea existentei si operationalitatii resurselor materiale. Captarea atentiei clasei:

anuntarea subiectului pentru tema respectiva; anuntarea obiectivelor urmarite; anuntarea modului de desfasurare a activitatii. Verificarea aprofundarii cunostintelor teoretice

1. Notiuni teoretice legate de functia length: -Functia length este folosita pentru aflarea lungimii unui sir de caractere - Forma generala in Pascal a functiei length este: function length(s:string):integer si intoarce lungimea sirului s-numar intreg. 2. Notiuni teoretice legate de functia pos: -Functia pos este are rolul de a verifica daca un sir este un subsir pentru altul - Forma generala in Pascal a functiei pos este: function pos(subsir,sir:string):byte; Pentru aceasta se scriu, in ordine, urmatorii parametrii: *subsirul cautat *sirul in care se face cautarea Functia returneaza: *0, daca nu a fost gasit subsirul cerut *pozitia de inceput a subsirului, in cazul in care acesta a fost gasit 3. Notiuni teoretice legate de functia insert: -Functia insert este are rolul de a insera un sir de caractere incepand cu o anumita pozitie, in alt sir. - Forma generala in Pascal a functiei insert este: function insert(sir_de_ins:string; var ir_unde_ins:string; poz:integer); Pentru aceasta ea primeste ca parametrii urmatoarele: * sir_de_ins- sirul care urmeaza a fi inserat * ir_unde_ins -sirul in care se face inserarea * poz -pozitia in care se face inserarea 4. Notiuni teoretice legate de functia delete: -Functia delete are rolul de a sterge un subsir din cadrul unui sir dat. - Forma generala in Pascal a functiei delete este: function delete(var sir:string; indice, nr_car:integer); Pentru aceasta ea primeste ca parametrii urmatoarele: * sir - variabila care contine sirul din care se face stergerea

* indice -indicele primului caracter al subsirului care se sterge * nr_car -numarul de caractere pe care le are subsirul 5. Notiuni teoretice legate de tipul inregistrare: - Cum se declara - Inregistrari imbricate -Vectori de inregistrari 6. Notiuni teoretice legate de instructiunea with: Forma generala in Pascal a instructiunii with este: with var1, var2,.., varn do instructiune si are rolul ca, in cadrul instructiunii subordonate, adresarea sa se faca simplificat, adica prin utilizarea exclusiva a numelui campului.

Prezentarea problemelor de rezolvat: enuntul, explicare cerinte, indicatii de inceput. Enunturile problemelor sunt urmatoarele:

Problema1: Sa se realizeze un program care inlocuieste toate aparittile unui subsir cu alt subsir intr-un sir de caractere. De la tastatura se citesc 3 siruri: sirul care trebuie ters, care trebuie nlocuit, i irul care le conine.(sir_sters,sir_adaugat,sir) Exemplu: 1) Fie sir='computerizat', sir_sters='izat',sir_aduagat='ul' ; Se va afisa pe ecran sirul:'computerul'. - Scrierea programelor pe calculator, depanarea programelor si testarea acestora Rezolvarea asteptata este prezentata in anexa nr. 1. - Realizarea conexiunii inverse (a feedback-ului). Pentru asigurarea feedback-ului se rezolva macar o problema, cealalta putand fi lasata ca tema pentru acasa. Anexa nr. 1 Rezolvarea in limbajul Pascal a problemei program apl1; var sir, sir_sters, sir_ad: string; poz, lung:byte; begin writeln('introduceti sirul'); readln(sir); writeln('introduceti sirul care se sterge');readln(sir_sters); writeln('introduceti sirul care se adauga');readln(sir_ad); lung:=length(sir_sters); poz:=pos(sir_sters,sir); while poz<>0 do begin delete(sir,poz,lung);

insert(sir_ad,sir,poz); poz:=pos(sir_sters,sir); end; writeln(sir); end. Problema 2: nume_elev:string[30] data_nasterii: zi:string[3]; luna:string[3]; an:string[5]; nota matematica-real nota informatica-real nota engleza-real media notelor:real (media se calculeaza, nu se citeste) Cititi n inregistrari de tipul celei de mai sus si afisati-le in ordinea alfabetica a numelui. - Scrierea programelor pe calculator, depanarea programelor si testarea acestora Rezolvarea asteptata este prezentata in anexa nr. 2. - Realizarea conexiunii inverse (a feedback-ului). Pentru asigurarea feedback-ului se rezolva macar o problema, cealalta putand fi lasata ca tema pentru acasa. Anexa nr. 2 Rezolvarea in limbajul Pascal a problemei program apl2; type data_nastere=record zi:string[3]; luna:string[3]; an:string[5]; end; type elev=record nume_elev:string[30]; data_nasterii:data_nastere; nota_mate:real; nota_info:real; nota_engl:real; media:real; end; var elevi:array[1..20]of elev; f:text; un_elev:elev; i,n:integer; ok:boolean; aux:elev; begin assign(f,'date.txt'); reset(f);

i:=0; readln(f,n); for i:=1 to n do begin with un_elev do begin readln(f,nume_elev); with data_nasterii do begin readln(f,zi); readln(f,luna); readln(f,an); end; readln(f,nota_mate); readln(f,nota_info); readln(f,nota_engl); media:=(nota_mate+nota_info+nota_engl)/3; end; elevi[i]:=un_elev; end; close(f); repeat ok:=true; for i:=1 to n-1 do if elevi[i].nume_elev>elevi[i+1].nume_elev then begin aux:=elevi[i]; elevi[i]:=elevi[i+1]; elevi[i+1]:=aux; ok:=false; end; until ok; for i:=1 to n do begin with elevi[i] do begin write(nume_elev,' '); with data_nasterii do begin write(zi,':',luna,':',an,' '); end; write(nota_mate:2:2,' ',nota_info:2:2,' ',nota_engl:2:2,' ',media:2:2,' '); writeln; end; end; readln end.',media:2:2,' '); writeln; end; end; readln end.

S-ar putea să vă placă și