Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1.INTRODUCERE Repartizarea cheltuielilor indirect pe centre de costuri,sectoare ,activitati ,produse etc.,se realizeaza prin procedeul suplimentarii, care se prezinta sub doua forme :-forma clasica -forma cifrelor relative de structura Evaluarea si calcularea privind productia de fabricatie interdependentaeste necesara in cadrul unor intreprinderi cu activitatea industrial in care au loc livrari reciproce de produse , lucrari si servicii intre sectii sau ateliere pentru nevoile lor de productie . Calculul costului de productie de fabricatie interdependent se poate efectua folosind urmatoarele pocedee: -pocedeul elaborarii calculatiilor pentru fiecare produs,fara a lua in considerarea prestatiile reciproce ,procedeul folosit mai ales la elaborarea antecalculatiilor , -procedeul calculelor interative(procedeul reinterarii) -procedeul algebraic Contabilitatea de gestiune cuantific i raporteaz informaii financiare i nefinanciare care i ajut pe manageri s ia decizii ce permite atingerea scopurilor organizaiei. Ei anticipeaz aceste informaii i pentru a coordona deciziile legate de proiectarea produselor, producie, marketing, deservirea clienilor,cercetare -dezvoltare. S.A DANONE S.R.L in urma cu 90 de ani, in Barcelona, Isaac Carasso lansa primele iaurturi Danone, care se puteau cumpara in farmacii, la recomandarea medicului. Cu zece ani inainte de descoperirea penicilinei, iaurtul reprezenta leacul pentru bolile infectioase intestinale, care faceau multe victime, mai ales in randul copiilor. In cautarea unui nume pentru produsul sau, Isaac Carasso s-a gandit la numele de alint al fiului sau Daniel. Astfel s-a lansat Danone. Daniel Carasso a fost cel care a infiintat compania Danone in Franta, in 1929. In 1960, productia de iaurturi Danone ajunge la 194 milioane unitati pe an (peste o jumatate de milion de iaurturi pe zi), in comparatie cu cele 400 de iaurturi pe zi, produse la inceputuri in Barcelona.
In 1967, Danone fuzioneaza cu liderul francez pe piata branzeturilor Gervais, luand astfel nastere compania Gervais-Danone. Un alt moment important in istoria companiei Danone este fuziunea, in 1987, a Gervais-Danone cu Boussois-Souchon-Neuvesel (BSN), companie fondata de familia lui Antoine Riboud. In 1994, dupa o serie de achizitii, printre care apa minerala Evian si producatorul european de biscuiti General Biscuit, detinator al marcii LU, compania BSN devine Groupe Danone, luand numele celui mai cunoscut brand din portofoliu. In anul 1996, Antoine Riboud se retrage din functia de CEO al Danone si este succedat de fiul sau Frank. Sub noua conducere, compania a continuat sa se dezvolte si sa isi extinda operatiunile in noi zone geografice. Grupul a luat decizia sa cedeze divizia de biscuiti si a achizitionat compania Numico, lider european in alimentele pentru copii. In prezent, Danone are patru divizii: produse lactate proaspete, ape minerale, alimente pentru bebelusi si nutritie clinica. Danone acopera cu produsele sale intreaga gama de nevoi nutritionale ale oamenilor: copii, adolescenti si parinti, dar si persoane cu nevoi speciale (fara zahar, fara grasime sau care primesc nutritie clinica). DANONE Romania a inregistrat in anul 2008 o cifra de afaceri de peste 422 milioane lei. Compania are in prezent peste 700 de angajati si un portofoliu ce depaseste 60 de referinte de produs, principalele marci fiind: Activia, Danonino, Actimel, Nutriday, Cremosso, Danette si gama Casa Buna.
2.APLICAIE
S.C. DanoneS.A este structurata pe trei sectii de productie: produse proaspete (S1), produse fermentate (S2), branzeturi ( S3) si un AIR. Societatea fabrica branza telemea (A),chefir 3,3% (B) si iaurt cu fructe (C) care parcurg fazele procesului tehnologic al celor trei sectii de baza. In AIR in perioada analizata se realizeaza comanda 1. O reparatie
la sectia principala de productie, iar comanda 2. O reparatie capitala la sediul administrativ. La inceputul perioadei luate in calcul exista in stoc o productie in curs de executie de 19.500 la branza dulce de vaca. In cursul perioadei de gestiune au loc urmatoarele operatii: Colectarea cheltuielilor cu materiile prime(lapte, proteine, glucide, lipide, smantana pasteurizata, fructe) si materiale consumabile repartizare astfel:
1.
Materii prime
143.000
S1, A S2, A S2, B S3,A S3,B -sectorul desfacere - materiale consumabile % 901 921 S1,A 921 S2,A S2,B 921 S3,A S3,B 925 923 S1 2. = S1 146.900 32.500 19.500 13.000 26.000 19.500 32.500 3.900
Colectarea cheltuielilor cu salariile repartizate astfel : Salariile muncitorilor direct productive din sectiile de baza 175.500
S1,A
26.000
19.500 13.000 19.500 26.000 19.500 19.500 13.000 19.500 10.400 6.500 3.900 2.600
Salariile personalului indirect productiv din sectiile principale de productie 15.600 S1 S2 S3 5.200 3.900 6.500 11.700 5.200
Salariile personalului administrative si de conducere Salariile personalului sectorului de desfacere % = 901 222.300
921 S1,A S1,B S1,C 921 S2,A S2,B S2,C 921 S3,A S3,B S3,C 922 AIR C1 C2 922 AIR chelt. Comune 923 S1 S2 S3 924 925
26.000 19.500 13.000 19.500 26.000 19.500 19.500 13.000 19.500 6.500 3.900 2.600 5.200 3.900 6.500 11.700 6.500
3. Colectarea cheltuielilor privind contributiile la asigurarile sociale si protectia sociala % = 921 S1, A S1,B S1,C 921 S2,A S2,B S2,C 921 S3,A S3,B S3,C 922 AIR C1 C2 922 AIR chelt. Comune 923 S1 S2 S3 924 925 901 66.690 7.800 5.850 3.900 5.850 7.800 5.850 5.850 3.900 5.850 1.950 1.170 780 1.560 1.170 1.950 3.510 1.950
4.
5.
6. Inregistrarea productiei in curs de executie la produsul C la inceputul perioadei 15.000 933 = 921 921 C = 933 C 7. ( sfarsitul perioadei) 19.500
Inregistrarea productiei obtinute in cursul lunii la prt prestabilit astfel produsele : A B C 117.000 149.500 130.000
931 = A A B B C C
902
8. Repartizarea cheltuielilor comune aferente AIR asupra comenzilor inregistrate in functie de salariile directe:
4.680
Kr= 4.680/6.500+3.900= 4.680/10.400= 0.45 ChC1= 6.500 X 0.45 =2.925 ChC2= 3.900 X 0.45 =1.755
922
9. Repartizarea cheltuielilor inregistrate de catre AIR pentru obtinerea celor doua comenzi asupra activitatilor corespunzatoare:
D 922 AIR C1 (2) 6.500 (3) 1.950 (8) 2.925 RD =11.375 RC= 0 TSD= 11.375 TSC=0 11.375 11.375 923 S2 = 922 AIR C1 11.375
D 922 AIR C2 (2) 3.900 (3) 1.170 (8) 1.755 RD= 6.825 RC= 0 TSD=6.825 TSC= 0 6.825 6.825 924 = 922 AIR C2 6.825
10. Repartizarea cheltuielilor indirect de productie asura activitatii de baza asupra salariilor indirect: D 923 S1 3.900 (1) 5.200 (2) 1.560 (3) 3.900 (5) RD = 14.560 TSD = 14.560 RC = 0 TSC = 0 C D 923 S2 3.900 (2) 1.170 (3) 1.500 (4) 1.950 (5) 11.375 (9) RD = 19.895 RC = 0 TSD= 19.895 TSC= 0 C D 6.500 (2) 1.950 (3) 2.600 (5) RD = 11.050 TSD= 11.050 923 S3 C
RC = 0 TSC= 0
14.560
14.560
19.895
19.9
11.050
11.050
KS1= 14.560/26.000+19.500+13.000= 14.560/58.500= 0.24 Cota A = 26.000 x 0.24 = 6.240 Cota B = 19.500 X 0.24 = 4.680 Cota C = 14.560 ( 6.240 + 4.680)= 14.560 10.920= 3.640
921 = A B C
923 S1
KS2=19.695/19.500+26.000+19.500 = 19.695/65.000= 0.3 Cota A = 19.500 X 0.3 = 5.850 Cota B = 26.000 X 0.3 = 7.800 Cota C = 19.695 ( 5.850 + 1.800) = 19.695 13.650 = 6.045
921 A B C
923
S2
KS3= 11.050/19.500+13.000+19.500 = 11.050/ 52.000 = 0.21 Cota A = 19.500 x 0.21 = 4.095 Cota B = 13.000 x 0.21 = 2.730 Cota C = 11.050 ( 4.095 + 2.730 ) = 11.050-6.825 = 4.225
921 = A B C
923 S3
11. Repartizarea cheltuielilor generale de administratie asupra activitatii de baza in functie de costul de sectie ( cost productie )
D 9.000 (2) 2.700 (3) 600 (5) 5.250 (9) RD = 17.550 TSD = 17.550 17.550 D 25.000 (1) 45.000 (2) 13.500 (3) 11.700 (10) RD = 95.200 TSD= 95.200 95.200
924
D 60.000 (1) 50.000 (2) 15.000 (3) 12.450 (10 ) RD = 137.450 TSD = 137.450 137.450 D 50.000 (2) 12.000 (3) 15.000 (6) 10.700 (10) RD = 87.700 TSD= 87.700 87.700
921 A
RC = 0 TSC = 0 95.200
RC = 0 TSC = 0 87.700
K = 17.550/ 137.450+95.200+87.700= 17.550/320.350= 0.05 Cota A = 137.450 x 0.05= 6.872 Cota B = 95.200 x 0.05 = 4.760 Cota C = 17.550-(6.872+4.760)=17.550-11.632=5.918
921 = A B C
924
12. Repartizarea cheltuililor de desfacere asupra activitatii de baza in functie de costul determinat la acest moment
D 32.500 (1) 6.500 (2) 1.950 (3) RD = 40.950 TSD= 40.950 40.950 D 123.760 6.188 RD = 129.948 TSD = 129.948 129.948
925
921 A
K= 40.950/ 187.619+129.948+121.703= 40.950/ 439.270= 0.09 Cota A = 187.619x 0.09= 16.884 Cota B = 129.948 x 0.09= 11.695 Cota C = 40.950 (16.884 + 11.695) =40.950 28.581= 12.369
12.371
13.
902 A
D 902 B C 117.000 141.643 149.500 RC= 117.000 RD= RC=149.500 141.643 TSC=117.000 TSD=141. TSC=149.50 643 0 SFC=7.857 83.720 87.503
902 C
903 = 902 A A
B C
B C
7.857 4.074
15. Inchiderea conturilor ramase deschise operatiune denumita interfata cost productie, cheltuieli ocazionate
901
% 931 903
D 480.220
480.220