Sunteți pe pagina 1din 7

LECIA DE PREDARE-NVARE (MIXT) PROIECT DIDACTIC

A. REPERE GENERALE coala: Cadru didactic:


DISCIPLINA: Data : Unitatea de nvare (capitolul) : Subiectul leciei: (al temei de predat) Tipul leciei: Mixt (predare-nvaare) Durata : 50 min. B. COMPETENE SPECIFICE / obiective de referinta (din program)

Obiective operaionale: La sfritul activitii, elevii vor fi capabili : O1- s defineasc conceptele ..., ...., pe baza fiei de documentare, consemnndu-le n fia de lucru n 5 min.; O2- s descrie trsturile caracteristice ale...., pe baza observrii n grup a planei nr. 1, completnd fia de lucru n 8 min.; O3 s explice cauzele...., C. STRATEGII DE PREDARE-NVARE a) Metode
Expunere (exp); Conversaie (cv); Explicaie (expl); Problematizare (pbl); Observaie (obs) etc.

b) Mijloace de nvmnt Resurse materiale (M.d.): m1 : tabla; m2 : plana nr. 1; m3 : Resurse tehnice (M.t.): Fie de lucru (f.l.); Caiete (c.) c) Moduri de organizare a colectivului (M.O.C.): Activitate - frontal (F); individual (I); pe grupe (G)
D. BIBLIOGRAFIE:

E. DESFURAREA ACTIVITII PE SECVENE DE INSTRUIRE


Secvenele leciei Ob. opera. Coninutul tiinific al temei Strategii de predareEvaluare nvare Metode Mijl. MOC de nv. cv F Capacitatea de concentrare a ateniei cv F Capacitatea de ex I rezolvare a sarcinilor temei

1. Momentul organizatoric (2 min.) 2. Verificarea temei pentru acas (5-7 min.)

3. Verificarea temei anterioare (7-10 min.) 4. Captarea ateniei (5 min.) 5. Anunarea subiectului leciei noi i a obiectivelor operaionale (1-2 min.) 6. Predarea temei noi

Voi face prezena i voi consemna absenele. Elevii i vor pregti cele necesare pentru desfurarea activitii. Voi asigura un climat de ordine i disciplin. Se verific efectuarea temei: a) cantitativ; n acest timp li se va da elevilor o fi de munc independent (cu sarcini relativ uoare). Se verific munca independent. b) calitativ- Dac sunt chestiuni nenelese, se vor rezolva la tabl. Se va face o verificare a cunotinelor teoretice, precum i a elementelor practice (concret cum) Voi prezenta o plan (un material concret, o secven de pe DVD, etc). Pe marginea materialului prezentat, voi purta o mic convorbire pentru a reactualiza cunotinele anterioare ale elevilor legate de tema i pentru a le trezi interesul pentru tema nou. Voi anuna titlul temei, l voi scrie pe tabl, iar studenii n caiete. Voi anuna obiectivele operaioanle pe nelesul elevilor. Le voi face precizri privind modul de desfurare a activitii. Le impart fiele de documentare. O1 S rezulte firul logic tiinific al temei predate.

Cv expl pbl pl. 1

F I F

Capacitatea de a explica. Capacitatea de reactualizare a cunotinelor anterioare privind Capacitatea de contientizare a obiectivelor temei noi Capacitatea de a defini cu limbaj 2

cv

fd

cv

F I

(15-20min.) O2 O3 7. Fixarea cunotinelor i priceperilor (5-7 min.) 8. Tema pentru acas (2-3 min.) 9. Evaluarea final a) Elemente teoretice Expl ex ciorchinele Fi de lucru expl G G I

propriu conceptele de .., Capcitatea de a explica cauzele Capacitatea de a executa Capacitatea de a rezolva corect sarcinile fiei de lucru Capacitatea de nelegere a sarcinilor temei pentru acas Voi acorda note justificndu-le

b) Practic Voi face precizri n legtur cu coninutul temei pentru acas i voi rezolva concret un element al acesteia. Voi face aprecieri generale i individuale n legtur cu participarea elevilor la activitate.

cv

F I

Anexe a) PLANUL TABLEI b) Fise de lucru c) Fisa de documentare d) planse

LECIA DE RECAPITULARE (SISTEMATIZARE)


Partea introductiv- la fel Tipul leciei: de recapitulare (sistematizare) Elevii vor fi anunai din timp asupra temei de recapitulare, se va stabili planul de recapitulare, se va da o bibliografie minimal, se vor stabili eventuale sarcini individuale (de grup).

D. DESFURAREA ACTIVITII PE SECVENE DE INSTRUIRE


Secvenele leciei Ob. Opera. Coninutul tiinific al temei Strategii de predareEvaluare nvare Metode Mijl. MOC de nv. cv F Capacitatea de concentrare a ateniei pbl F Capacitatea de reactualizare a cunotinelor anterioare privind cv fd F Capacitatea de contientizare a obiectivelor temei noi cv F I Capacitatea de a defini cu limbaj propriu conceptele de .., 4

1. Momentul organizatoric (2 min.) 2. Captarea ateniei (5 min.) 3. Anunarea subiectului leciei noi i a obiectivelor operaionale 4. Recapitularea cunotinelor teoretice i a deprinderilor practice (20-25

O1

Voi face prezena i voi consemna absenele. Elevii i vor pregti cele necesare pentru desfurarea activitii. Voi asigura un climat de ordine i disciplin. Voi prezenta o plan (un material concret, o secven de pe DVD, etc). Pe marginea materialului prezentat, voi purta o mic convorbire pentru a reactualiza cunotinele anterioare ale elevilor legate de tema i pentru a le trezi interesul pentru tema de recapitulare. Voi anuna titlul temei i planul de recapitulare, pe care le voi scrie pe tabl, iar elevii n caiete. Voi anuna obiectivele operaioanale pe nelesul elevilor. Le voi face precizri privind modul de desfurare a activitii. Le impart fiele de documentare. S rezulte firul logic tiinific al temei recapitulate.

min.)

O2 O3

Expl ex a) Elemente teoretice. Elevii vor completa un mic test de evaluare . Dup ce voi strange testele, voi purta o discuie cu elevii pentru a vedea care sunt rspunsurile corecte la sarcinile testului (se poate imagina n reea de calculatoare). b) Practic Voi face precizri n legtur cu coninutul temei pentru acas i voi rezolva concret un element al acesteia. Voi face aprecieri generale i individuale n legtur cu participarea elevilor la activitate. ciorchinele Fi de lucru

G G I

6. Fixarea cunotinelor i priceperilor (5-7 min.)

Capcitatea de a explica cauzele Capacitatea de a executa Capacitatea de a rezolva corect sarcinile testului

7. Tema pentru acas (2-3 min.) 8. Evaluarea final (1-2 min.)

expl

cv

F I

Capacitatea de nelegere a sarcinilor temei pentru acas Voi acorda note justificndu-le

Anexe

LECIA DE FORMARE DE PRICEPERI I DEPRINDERI (LECIA PRACTIC)


5

D. DESFURAREA ACTIVITII PE SECVENE DE INSTRUIRE


Secvenele leciei Ob. Opera. Coninutul tiinific al temei Strategii de predareEvaluare nvare Metode Mijl. MOC de nv. cv F Capacitatea de concentrare a ateniei F Capacitatea de contientizare a obiectivelor temei noi Capacitatea de reactualizare a cunotinelor anterioare privind capacitatea de nelegere a NTSM, PSI

I. Instructaj introductiv 1. Momentul organizatoric 2. Anunarea subiectului leciei de instruire practic i a obiectivelor operaionale 3. Reactualizarea cunotinelor anterioare 4.Prezentarea NTSM, PSI i de protecie a mediului nconjurtor (2-3 min.) 5.Organizarea clasei pe grupe i a locului de desfurare

Voi face prezena i voi consemna absenele. Studenii i vor pregti cele necesare pentru desfurarea activitii. Voi asigura un climat de ordine i disciplin.

capacitatea de organizare n echipe a elevilor

II. Instructajul curent 6.Explicarea i demonstrarea (5-6 min.) 7.Executarea de ctre elevi a activitii (15-25 min.) III. Instructajul final 8. Evaluarea calitii activitii efectuate 9. Asigurarea ordinii i disciplinei la locul de instruire practic 10. Organizarea deplasrii elevilor n afara locului de practic

O1

Capacitatea de nelegere a coninutului etapelor de lucru Capacitatea de a executa corect activitatea, respectnd standardele stabilite Capacitatea de a evalua calitatea activitii pe baza cerinelor anterior stabilite Capacitatea de a lsa ordine i disciplin la locul de instruire practic Capacitatea de a se deplasa n ordine i disciplin n afara locului de instruire practic

O2

G F G I I

S-ar putea să vă placă și