Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE Data: 20 martie 2008 Clasa: a IX-a D Obiectul: Limba i literatura romn Subiectul leciei: Fraii Jderi

de M.Sadoveanu. Caracterizarea personajelor. Tipul leciei: Mixt Profesor: CHI LIVIU

1.

MOTIVAIA

Lecia este util ntruct i propune s studieze un tip de personalitate a timpurilor trecute. Este important surprinderea drumului iniiatic intreprins de Ionu Jder.

2.

OBIECTIV GENERAL
Caracterizarea unui personaj important din literatura romn.

3.

CONDIII PREALABILE Elevii vor fi citit integral capitolul XI al romanului istoric Fraii
Jderi de Mihail Sadoveanu.

4.

OBIECTIVE DE REFERIN
O1 - s numeasc personajele romanului; O2 - s cunoasc tipurile de caracterizare a unui personaj; O3 - s prezinte principalele trsturi fizice i morale ale personajului caracterizat ;

La sfritul orei elevii trebuie:

O4 - s explice modul n care drumul personajului contribuie la formarea trsturilor fizice dar mai ales morale;

5.

EVALUAREA
Capacitatea elevilor de a munci cu textul; Capacitatea elevilor de a caracteriza un personaj; Capacitatea elevilor de a munci n echip;

6.

MANAGEMENTUL RESURSELOR Timp : 50 de minute; Resurse: Umane colectivul clasei; tinifice cunotine de limb; - Lectura capitolului XI din romanul istoric Fraii Jderi; Metodologice: expunerea, conversaia euristic i catehetic, dialogul, nvarea prin descoperire, metoda cadranului; Materiale: coli de hrtie, manualul, creioane; Bibliografice:

Mihai Sadoveanu, Fraii Jderi, Bucureti, 2005; I. Vlad, Crile lui Sadoveanu, 1981 N. Manolescu,Mihail Sadoveanu sau Utopia crii,1998

SCENARIUL DIDACTIC

I. Momentul organizatoric; Conversaie introductiv; Notarea prezenei;

(2 minute)

Asigurarea celor necesare pentru desfurarea n bune condiii a activitii de nvare; II.5 MINUTE DE DOOM II; (5 minute)

III.Verificarea cunotinelor anterioare i a temei de cas; Se verific att cantitativ ct i calitativ tema; Se verific unele cunotine dobndite anterior; IV.Anunarea noii lecii i a obiectivelor operaionale;

(5 minute)

(2 minute)

Se anun ceea ce se cere de la elevi(eventual se scrie pe tabl); V.Pregtirea leciei; o Profesorul va mpri clasa n grupe de cte 4; VI.Dirijarea nvrii; Se discut despre titlul romanului: - Fraii Jderi personajele principale ale romanului - erau fiii lui Manole Pr-Negru, zis Jder, comisul de Timi; (ce nseamn comis?) - corespondenii celor trei/patru muschetari ai lui Al. Dumas; - aveau rolul de a proteja pe Mria Sa tefan cel Mare i familia sa; (30 de minute) (1 minut)

Se prezint componena familiei (unii nu sunt prezeni n fragment): - Simion cel mai mare- otean; - Dmian negutor i spion; - Cristea vistiernic i diplomat; - Nicodim (Nicoar) clugr nvat; - Ionu Jder eroul principal al primei pri a trilogiei; Care sunt personajele prezente n fragmentul studiat? - Ionu Jder, Alixndrel Vod, Dumitru Criv; Putem vorbi de personaje principale? - Ionu Jder i Alixndrel. Se amintesc tipurile de caracterizare: direct i indirect. Elevii sunt repartizai pe grupe de cte patru i le sunt distribuite foile de lucru. (se aplic metoda cadranului). Va fi caracterizat personajul IONU JDER n cca 10 - 15 minute. La sfritul muncii se va face turul galeriei. Se va discuta despre drumul de iniiere(maturizare) a eroului principal paralel cu alte personaje literare: de basm, mitologice. Apare noiunea de bildungsroman. VII.Feed-back; Se desfoar pe tot parcursul desfurrii activitii de nvare; elevii vor fi evaluai corespunztor muncii depuse la ndeplinirea sarcinii. VIII.Asigurarea reteniei i a transferului; Se fixeaz tema pentru acas: Caracterizeaz n scris un personaj care parcurge un drum de iniiere (1 minut)

dintr-o oper studiat sau dintr-una citit de tine.

METODA CADRANELOR

CADRANUL IV

CADRANUL I

Un desen reprezentativ

citate

CADRANUL III

CADRANUL II

Tipul caracterizrii

Caracteristica, trstura