Sunteți pe pagina 1din 8

I.

Proiect de lectie Prietenul meu calculatorul

Titlul leciei : Crearea unei tabele Clasa a VIII a Propuntor NECULEA COSMIN
A. Necesitatea studierii temei: - familiarizarea elevilor cu crearea i tergerea de tabele, - dezvoltarea aptitudinii de a crea i terge un tabel, de a insera sau terge o linie dintr-o tabel, - inserarea datelor ntr-un tabel n mod grafic. B. Structurarea logica a coninutului leciei:

A. Crearea

Unei linii

Tabel

B. tergerea

Unei linii

C. Inserarea datelor

C. Contextul in care se realizeaz lecia Nivelul initial de pregatire a elevilor Elevii dein cunotine cu privire la crearea de tabele in Excel i Word

Cuvinte cheie n limba romn Crearea tergerea Tabel Linie Cheie primar Nume cmp n limba emglez Insert Delet Create Tabe Primary Key Faild name

Resurse materiale -manual -caiet -reea de calculatoare -imagini prezentate pe calculator -soft educational

D. Obiective operaionale urmrite n lecie:


Capacitatea care se urmareste a se dezvolta la elevi prin invatare Comportamentul prin care pot proba formarea capacitii respective Conditiile de probare a comportamentului cerut

Nr. obiectiv

Criterii de performanta

1.

S insereze tabele Sa cunoasc modul de inserare a unei noi linii Sa cunoasca metode de stergere a unei linii Sa cunoasca metode de stergere a tabelei

Crearea unei tabele n modul Design se Fisa individuala face utiliznd opiu- Manual nea Create table n calculator
Design view

100%

2.

Inserarea unei noi linii

Fisa individuala Manual calculator Calculator Fisa individuala Manual Calculator pliante

100%

3.

Sterge randuri

80%

4.

tergerea tabelei

90%

E. Proba de evaluare Punctaj Max. Min.

Nr.obiectiv

Continutul itemului Enumera pasii ce trebuie parcursi de la deschiderea calculatorului pana la meniul Create table n Design view Scrieti valoarea de adevar: Insert=stergere Delete=stergere Rows=randuri

Observatii Raspuns asteptat: Start - programsMicrosoft Access opiunea New din meniul File Timp-2min Raspuns asteptat: F, A, A Timp-1min

1.

2p

0p

2.

2p

0p

3.

Realizati o tabel

2p

1p

Timp -5 min Raspuns asteptat:

4.

Alcatuiti o tabel cu patru cmpuri

3p

1p Timp-5min

5.

Total Timp de lucru-10 9p+1p 2p+1p=3p min oficiu=10p

Observatie: se acorda 1p din oficiu.

F. Strategii didactice
Etape de instruire Timp Act.prof 2min Secventa introductiva Moment organizatoric: -verificarea prezentei; -verificarea existentei conditiilor necesare desfasurarii lectiei,pregatest e materialul didactic Act.elev Se raspunde prezent la strigarea catalogului; Se pregatesc caietele, manualele, fisele individuale, se deschid calculatoarele conversatia Arii de continut Metode de invatamant Mijloace de invatamant calculator Forme de organizare a activitatii profesor frontala elev individuala

5min Verificarea cunostintelor anterioare: pentru a putea realiza obiectivele propuse trebuie sa ne reamintim ce sa invatat anterior 1min Captarea atentiei si comunicarea titlului lectiei noi cu precizarea motivarii (cu enuntarea obiectivelor): elevii sunt anuntati ca titlul lectiei e Tabele; 5min Precizarea noilor cunostinte: - explica si demonstreaza modul in care se insereaz datele ntr-o tabel

Parcurg pasii de deschidere a calculatorului, de intrare in M.W. si in meniul table

-conversatia -exercitiul

calculator

frontala

pe grupe

Isi noteaza titlul in caiet

-expunerea -conversatia

frontala

colectiv

Noteaza in caiet Pune intrebari Cere explicatii

2,3

-expunerea -descoperirea dirijata

-caiet -calculator -manual

frontala

individuala

5min Precizarea noilor cunostinte: - explica si demonstreaza modul in care se insereaz noi linii 5min Precizarea noilor cunostinte: - explica si demonstreaza modul in care se sterg liniile 25 Feed-back min Sistematizarea si fixarea cunostintelor dobandite: li se cere elevilor sa rezolve diferite exercitii

Noteaza in caiet Pune intrebari Cere explicatii

2,3

-expunerea -descoperirea dirijata

-caiet -calculator -manual

frontala

individuala

Noteaza in caiet Pune intrebari Cere explicatii

4,5

-expunerea -descoperirea dirijata

-caiet -calculator -manual

frontala

individuala

3min Secventa finala.Tema ptr. acasa: sa se joace la calculator realizand diferite tabele, stergandu-le, scriind in ele ceea ce vor. TIMP TOTAL = 50 min

Rezolva exerciiului propus Ex. s realizeze o tabel cu 5 cmpuri -s adauge o linie -s tearg o linie -s tearg tabela Isi noteaza tema in caiete.

-expunerea -observatia -descoperirea dirijata -exercitiul

-calculator -caiet

frontala

pe grupe

conversatia

caiete

frontala

individuala

Organizatori cognitivi
1.Harti conceptuale

Definire: sunt formate din coloane si randuri

Tabele Randur i

Coloan e

Crear e

Scriere text

Sterger e

2. Diagrama arbore 2.1 Diagrama verticala:


Table

Columns

Rows

Cells

in se rt

de let e

in se rt

de let e

in se rt

de let e

2.2 Diagrama orizontala

creare coloana stergere

stergere tabel rand creare

stergere celula creare

3.Diagrama Venn

coloana

rand

Insert, delete, write words

4.Matrice conceptuala Compact-Discul sau unitate de memorie CD Unitate de memorie externa, utilizata in vederea transportarii informatiei dintru-un computer in altul Compact-Discul 700Mb

S-ar putea să vă placă și