Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PENTRU DOU ORE CONSECUTIVE DE LIMBA ROMN Clasa : I Data : 18.04.2005 nvtor : CIOBANU ALINA Aria curricular : LIMB I COMUNICARE Disciplina : LIMBA ROMN Tipul de curriculum : APROFUNDAT Unitatea de nvare : TEXTUL- mijloc de cunoatere Subiectul leciei : Sunetul i litera b ( mic, de tipar i de mn ); textul n parc Tipul de lecie : a) dobndire de noi cunotine; b) formare de priceperi i deprinderi.

Obiective operaionale
Pe parcursul celor dou lecii, elevii vor fi capabili: ORA I O 1 s pronune clar i corect, izolat, n silabe i n cuvinte, sunetul b ; O 2 s pun n coresponden sunetul cu litera corespunztoare b ; O 3 s recunoasc litera nou n contexte grafice diferite; O 4 s descifreze, prin efort personal, contexte grafice care conin litera nou: coloane de cuvinte, text; O 5 s scrie litera b ( mic, de mn, izolat, n silabe i n cuvinte ) prin procedee diferite copiere, transcriere, dictare. O 6 s comunice oral, avnd ca suport vizual ilustraia din manual. ORA a II-a O 7 s citeasc n ritm propriu, corect, cu accent corespunztor textul, n parc ; O 8 s formuleze ntrebri, plecnd de la coninutul textului n parc ; O 9 s ordoneze logic cuvinte,citind i apoi scriind, propoziiile obinute; O10 s redea oral coninutul textului nou, folosind cuvinte proprii; O11 s-i mbogeasc vocabularul i s-l activeze, folosind cuvinte noi, identificate i explicate n or; O12 s scrie propoziii care conin cuvinte cu literele b, p, mb, mp . O13 s exerseze actul comunicrii, formulnd propoziii pe baza unui suport vizual. 1

Strategie didactic: explicativ reproductiv i creativ, realizat prin


combinarea judicioas a componentelor: a) Resurse naturale: metoda fonetic, analitico-sintetico; exerciiul ( de lectur, de scriere, de exersare a comunicrii, lexical, fonetic, grafic, ortografic, de punctuaie ), procedee de citire i de scriere: citirea selectiv; citirea silenioas; citirea n lan, n perechi; copierea, transcrierea, dictarea; jocul didactic lexical Schimb litera iniial ! ; conversaia. b) Resurse materiale: plana cu litera nou; alfabetarul; fia de lectur; fia de scriere; material lingvistic selectat ( cuvinte, enunuri, frmntri de limb ); ilustraii-suport pentru comunicarea oral. c) Resurse informaionale: M.E.C.- Programa colar, clasele I i a II-a , Bucureti, Editura DIDACTICA PRESS S.R.L. , 2004. Ungureanu , Adalmina ( coord. )- Metodica studierii limbii romne , nvmnt primar , Iai , Editura ASS , 2003. Crciun , Corneliu Metodica predrii limbii romne , n nvmntul primar ,Editura EMIA , Deva , 2002. Nu , Silvia Metodica predrii limbii romne n clasele primare , Editura ARAMIS , Bucureti , 2000. Cleopatra Mihilescu , Tudora Piil Abecedar, manual pentru clasa I , Editura ARAMIS PRINT , Bucureti, 2004.
d)

Tipuri de activitate cu elevii: activitate frontal; activitate individual; lucru n perechi.

ETAPELE Ob. LECIEI Opera. 1 2 I. MOMENTUL ORGANIZATORIC II. CAPTAREA ATENIEI

STRATEGIA DIDACTIC / UNITATE DE CONINUT 3

MODALITI DE EVALUARE 4

OBS. 5

O6

III. DIRIJAREA NVRII III. 1. Exersarea co-

O1

Organizarea colectivului de elevi pentru ora de Limb romn. Musafirul joc didactic. Pe o plan sunt desenate color toate literele mari i mici de mn i de tipar, nvate. Printre ele sunt strecurate i literele - b , Poveste didactic ( spus de nvtor ) Smbt seara ,toate literele nvate s-au adunat pentru a srbtori sosirea noului anotimp: primvara. S-au gtit, i-au pus haine noi, viu-colorate. ( Literele trebuie s fie detaabile ).Vom juca un joc: cte un elev va veni, va lua o liter, se va prezenta, va spune un cuvnt n care se gsete. De exemplu: _ Eu sunt litera A ( mare, de tipar ): Adriana _ Eu sunt litera m ( mic, de mn ): mama _ Ce ai observat ? _ A rmas o liter necunoscut. _ Aceast liter este musafirul ( spune nv. ). Despre ea vom nva astzi n orele de limba romn. III.1.Analiza i sinteza fonetic ( metoda fonetic, anlitico- Observ elevii; apreciez verbal; corectez dac e sintetico ). Etapa oral. Activitatea frontal. cazul. prezentarea unor imagini;

municrii orale; dezvoltarea auzului fonetic 1 2

III.2.Intuirea literei noi b(mic, de tipar)

O2

III.3. Analiza grafic a noii litere

O3

deprinderea propoziiei din comunicare; izolarea cuvntului care conine sunetul nou; desprirea n silabe; izolarea sunetului b din silab; 3 rentregirea: silab cuvnt propoziie . Jocul didactic: Gsete-i locul ! Vor fi prezentate jetoane cu imagini diferite, n denumirea crora intr sunetul b : - la nceput; - n interior; - la sfrit. Elevii denumesc imaginea, despart cuvntul n silabe, identific locul ocupat de sunetul b. Jetoanele vor fi extrase din plicuri sau de pe catedr, unde sunt puse cu faa n jos. Elevul care a gsit locul, numete un elev din clas care s alctuiasc o propoziie cu cuvntul respectiv. Corespondena sunet-liter. Explicaia.Activitatea frontal Prezentarea planei cu litera b: citirea imaginilor, gsirea sunetului b n cuvintele citite . Sunetul se aude, nu se vede. Pentru a-l vedea, trebuie s-l mbrcm ntr-o liter. De ce? Litera este semnul grafic al unui sunet. Hinua de lucru a sunetului b este litera b ( mic, de tipar ). Analiza grafic: din ce este alctuit, cu cine se aseamn ( cu d, cu p ) cu cine poate fi confundat, cum putem evita confuzia cu d: d semioval stnga

4 Verific dac elevii au neles sarcinile jocului prin ntrebri . Apreciez verbal modul de rezolvare. Observ elevii; apreciez verbal rspunsurile.

III.4. Identificarea noii litere

O3

III.5.Alctuirea de: silabe, cuvinte, propoziii 1 III. 6. Scrierea literei noi

O1-O2O3 2

b semioval dreapta Identificarea literei b ( mic, de tipar ). Pe o plan Ascult cu atenie rspunMozaic se afl litere decupate, lipite, n poziii diferite: surile; apreciez verbal Se expune timp de 1 minut, apoi li se cere s spun ci de b au gsit. Pentru elevii. ntrirea / confirmarea rspunsului, se numr. Alctuirea silabelor care conin sunetul nou: ba, bo, bu, bi, b, b, be. 3 Alctuire de cuvinte i propoziii plecnd de la aceste silabe / cuvinte ( Lucru la alfabetar ). Explicaia nsoit de demonstraie. Gestul grafic necesar scrierii literei b ( mic, de mn ) este o combinaie dintre dou litere: Se execut pe spaiul neliniat, cu cret colorat: Trasarea noii litere, n caroiaj: ( model, nvtor ) -------------------. . Trasarea literei n aer, pe banc Scrierea de prob: titlul Verificarea Scrierea unui rnd cu litera 4 5

Verific scrierea corect a noii litere, silabelor; calitatea scrisului

O5

III.7. Descifrarea, n ritm propriu, a nscrisurilor de pe pagina din abecedar III.8. Corespondena imagine-text: Exersarea comunicrii orale

O4

Scrierea silabelor ( legtura asem. c ) Ascult cu atenie rspun Verificarea calitii scrisului surile apreciez verbal Activitate individual. Exerciiul de descifrare a textului. Verificarea activitii individuale. Antrenarea elevilor elevii n citirea cu voce tare. ntresc prin aprecieri rspunsurile corecte i co_ Ce elemente din text recunoatei n imagine ? rectez eventualele greeli. - personajele; - locul de desfurare ( parcul ); - vrabia.

1 IV. MOMENTUL ORGANIZATORIC IV. 1. ntrirea reteniei

O7 O11

O8 O10 IV.2.Realizarea transferului O12

O9 IV.3.Obinerea performanei O11

3 Reorganizarea elevilor dup recreaie pentru buna desfurare a orei de Limba romn. Activitate frontal. Lecturamodel, realizat de ctre nvtor, a paginii din manual. Citirea n lan; citirea pe probleme sarcini; citirea n perechi. Exerciii de vocabular Vor fi explicate cuvintele cu ajutorul sinonimelor: - cas bloc - parc spaiu special amenajat pentru: odihn, joac, plimbare ( ora ). a planta; puiet; observ. Problematizare : De ce nu sunt parcuri n sat ? Formularea de ntrebri, plecnd de la text. _ Unde se petrece aciunea ? (Elevii vor formula ntrebrile) Se citete propoziia n gnd . Se formuleaz ntrebarea cu voce tare. Se citete propoziia rspuns. Exerciii de scriere Copiere: cuvinte scrise pe tabl, propoziia din caroiaj; Transcriere: primele dou propoziii din text; Dictare: ultima propoziie din text. Ordonarea cuvintelor n

Ascult cu atenie, apreciez verbal elevii.

Observ elevii, apreciez calitatea exprimrii i capacitatea de a formula ntrebri. Verific scrierea corect dup copiere, transcriere i dictare.

Verific dac elevii au neles sarcinile jocului prin ntrebri. Apreciez corectitudinea rezolvrii sarcinii.

propoziie:o,erban, barc, are,nou Jocul didactic: Schimb litera iniial! parc barc par bar pun bun Variant: Pune b n loc de d bard barb dalt balt 2 3 O13 Conversaia de control _ Ce sunet am nvat ? _ Ce liter am citit i am scris ? _ Cu cine se poate confunda litera b ( mic, de tipar ) ? _ Cum evitm (ocolim) confuzia? Evaluare global Tema pentru acas Concluzii; recomandri.

1 V. REALIZAREA FEED-BACK-ului

4 Ascult cu atenie; apreciez verbal elevii.

VI. NCHEIEREA ACTIVITII DIDACTICE

Apreciez activitatea elevi-lor, concluzionez, fac recomandri pentru ora urmtoare.

S-ar putea să vă placă și