Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 1 noiembrie 2011 coala: coala cu clasele I-VIII Prtetii de Susd Profesor: Boloca Adrian Disciplina: Limba i literatura romn Clasa: a VIII-a Subiectul leciei: Tehnici narative n textul Iapa lui Vod de Mihail Sadoveanu Tipul leciei: mixt Argument: lecia asigur obinerea unor cunotine utilizabile n cadrul ciclului inferior al liceului, dezvolt interesul pentru lectur i gustul estetic, se sprijin pe priceperile i deprinderile deja acumulate, necesare perceperii textului artistic, vizeaz dezvoltarea capacitii de a interpreta un text literar Competene specifice:
1.1

nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret redactarea unui text argumentativ

1.5

3.1

4.1 4.3

Obiective operaionale: O1.


O1.

s citeasc, folosind diverse tipuri de lectur, fragmentele de text propuse; s identifice particularitile narative specifice prozei sadoveniene;

O2. O3. O4. O5.

s defineasc anumite concepte cheie precum: povestirea n ram, s interpreteze, n paralel, cadrul aciunii specific povestirii Iapa lui Vod s descopere rspunsurile corecte la cerinele date, folosind ca suport un s formuleze ntrebri pentru a realiza conexiuni ntre ideile descoperite n

nlnuirea, alternana, conectori; i cel specific unui basm popular Prslea cel Voinic i merele de aur; text lecturat; grup, prin interaciune, i individual, pentru rezolvarea unei probleme. Strategie didactic: Resurse: a. coninuturi vizate: conform programei i manualului b. capaciti: cunotine asimilate de elevi anterior nivel mediu c. locul: sala de clas Metode i procedee: se vor folosi alternativ i combinat metode i procedee precum: conversaia, conversaia euristic, explicaia, lectura, nvarea prin analogie, jurnalul de lectur, problematizarea, explozia stelar Materiale i mijloace: fie de lucru, stelue Forme de organizare: frontal, pe grupe i individual Evaluare: formativ completarea fielor de lucru

Bibliografie:

Costache, Adrian; Ioni, Florin; Lascr, M. N.; Svoiu, Adrian; Manualul de limba i literatura romn pentru clasa a IX-a, Editura Art, Bucureti, 2004

Erceanu, Ninua; Limba i literatura romn pentru clasa a VIII-a

evaluare curent, Grup editorial Art, Bucureti, 2008

Got, Mioria; Lungu, Rodica; Literatura romn, Editura Nomina, Piteti, 2007

Iancu, Marin; Limba i literatura romn manual pentru clasa VIII-a,

Editura Corint, Bucureti, 2008

Inspectoratul colar al Judeului Suceava n colaborare cu Casa Corpului Didactic Suceava, Proiecte de lecii, Suceava, 2003

Iordchescu, Carmen; Roxa, Viorica; S dezlegm tainele textelor literare,

Editura Carminis, Piteti, 2007


Negre-Dobridor, Ion i Pnioar, Ovidiu-Ion, tiina nvrii, Editura

Polirom, Bucureti, 2005


Pamfil, Alina; Limba i literatura romn n gimnaziu, structuri didactice

deschise, Editura Paralela 45, Bucureti, 2004


Secrieru, Mihaela, Didactica limbii romne, Editura Studis, Iai, 2008

MOMENTE ALE LEC IEI Moment organizatoric Captarea ateniei

T 1 min

O B

CON INUT

Metode i procedee

STRATEGIA DIDACTICA
Mijloace didactice Forme de organizare

EVALUARE

O1 4 O2 min

Verificarea cunotinelor anterioare

5 O2 min ntrebri viznd coninutul altor sadoveniene din ciclul Hanul Ancuei. Anunarea temei i a unor obiective Conducerea nvrii

Pregtirea materialelor necesare Consemnarea prezenei Prezentarea i interpretarea citatului: Trebuie s tii dumneavoastr c hanul acela al Conversaia Ancuei nu era han, -era cetate. Avea nite ziduri groase de ici pn colo, i nite pori ferecate cum n-am mai vzut n zilele mele. n cuprinsul lui se puteau oploi oameni, vite i crue i habar n-aveai dinspre partea hoilor Se verific cantitativ i calitativ tema prezentarea indicilor spaiali i temporali ai textului Iapa lui Conversaia Vod i ai altor texte sadoveniene.
Explicaia

Material PPT nr. 1 anexa 2

Frontal

Capacitatea elevilor de a interpreta citatul dat

povestiri

Caietele de teme acas

Frontal Individual

Verificarea i corectarea temei Capacitatea elevilor de a descoperi indicii cadrului aciunii

1 min 25 min O1

Subiectul leciei (scrierea pe tabl a titlului): Tehnici narative n textul Iapa lui Vod Conversaia Tabl de Mihail Sadoveanu Anunarea obiectivelor operaionale O1, O2, O3 Lectura unor fragmente de text din manual: - Lectura n lan (elevii vor citi cte un enun Lectura al textului, n ordine alfabetic); Manual Lectura pe - Lectura pe roluri (narator I, narator II,

Frontal Capacitatea elevilor de a citi corect, coerent, fluent

Frontal Individual

MOMENTE ALE LEC IEI

O B personaje) O2 O3

CON INUT

Metode i procedee

STRATEGIA DIDACTICA
Mijloace didactice Forme de organizare

EVALUARE i expresiv Capacitatea elevilor de a sintetiza informaia primit Capacitatea elevilor de a prezenta, n paralel, cadrul aciunii Capacitatea elevilor de a realiza planul compunerii prin analogie cu celelalte planuri cunoscute Capacitatea elevilor de a prezenta argumente n sprijinul

roluri Frontal Individual Frontal Individual

Prezentarea conceptelor cheie: povestire n ram, Explicaia Anexa 1 nlnuire, alternan, conectori (conform anexei 1 Povestirea n ram Interpretarea, n paralel, a cadrului specific aciunii Conversaia Anexa 2 din textul Iapa lui Vod i basmul Prslea cel Voinic euristic i merele de aur s descopere rspunsurile corecte la cerinele date, Conversaia Caietele folosind ca suport un text lecturat; de teme Jurnalul de n clas lectur Tabl

O4

Asigurarea feedback-ului 5 min

Frontal Individual

O5

Atingerea performanei

8 min O6

s formuleze ntrebri pentru a realiza conexiuni ntre ideile descoperite n grup, prin interaciune, i Explozia stelar individual, pentru rezolvarea unei probleme.

Zodiac (pe fie) anexa 3 Caietele

Pe grupe (patru) Individual

MOMENTE ALE LEC IEI

O B

CON INUT

Metode i procedee

STRATEGIA DIDACTICA
Mijloace didactice Forme de organizare

EVALUARE ncadrrii alese Capacitatea elevilor de a sintetiza informaiile acumulate n cadrul unei compuneri

Tema acas O6 1 min

Se va prezenta fia coninnd ntrebrile: 1.Ce 2.Cine 3.Cnd 4.Unde 5.De ce

de tem n clas Caiete de Frontal Conversaia tem Explicaia acas

Anexa 1 - POVESTIREA N RAM = INSERIA = includerea unei povestiri n interiorul alteia. Legtura ntre secvene: - nlnuire; - alternan.

A. Locul: Hanul Ancuei Timpul: ntr-o toamn aurie

B. Locul: Hanul Ancuei Timpul: vremea lui Mihai Vod Sturza

Personajele: Ancua cealalt Comisul Ioni Boierul - Vod Naratorul: N2 - comisul Ioni Naraiunea - pers. I.

Personajele: Ancua cea tnr Comisul Ioni Mo Leonte Naratorul: N1 Naraiunea : pers. a III-a.

A. = RAMA TABLOULUI B. = IMAGINEA