Sunteți pe pagina 1din 7

DECLINAREA A TREIA (III)

Substantivele de declinarea a III-a pot fi masculine, feminine sau neutre.


Femininele se declin ca masculinele. Neutrele nu au terminaie cazual la nominativ
singular i au, ca i cele de declinarea a II-a, 3 cazuri identice (nominativ, acuzativ i
vocativ - singular i plural).
Unele substantive au radicalul terminat ntr-o vocal sau diftong, altele n consoan.

Declinarea a III-a consonantic


Cuprinde substantive care au radicalul terminat n consoan. Radicalul se afl
nlturnd terminaia a genitivului singular. Dintre aceste substantive, unele primesc
terminaia la nominativ singular (declinarea sigmatic), iar altele nu primesc aceast
terminaie (declinarea asigmatic) i lungesc vocala scurt din ultima silab a radicalului.
Toate au terminaia cazual la dativ plural.
Declinarea a III-a asigmatic (masculine ex: = fiara; feminine
ex: = privighetoarea; neutre = numele):

N.

N.

G.

G.

D.

D.

Ac.

Ac.
V.

V.

N.Ac.V.

G.

N.


D.

N.

G.

G.

D.

D.

Ac.

Ac.

V.

V.

N.Ac.V.

G.

D.

Declinarea a III-a sincopat cuprinde cteva substantive cu radicalul


terminat n , foarte ntrebuinate, care pierd pe din radical la genitiv i dativ singular
(de unde i denumirea de sincopate). Au dativul plural n ex: = tatl:

N.

N.

G.

G.

D.

D.

Ac.

Ac.
V.

V.

Declinarea a III-a consonantic sigmatic


Primesc la nominativ singular toate substantivele masculine i feminine al cror
radical se termin ntr-o consoan mut (labial, gutural sau dental). Astfel, se nasc
anumite modificri la ntlnirea acestor consoane mute cu din terminaie, att la
nominativ singular ct i la dativ plural, conform urmtoarelor reguli:
-

dentalele (-, -, -) ca i nazala dental cad naintea lui ;

guturalele (, -, -) se combin cu i formeaz consoana dubl ;


2

labialele (, -, -) se combin cu i formeaz consoana dubl .

Substantivele care au radicalul terminat n grupul sufer urmtoarele modificri


la ntlnirea acestuia cu , dup cum urmeaz:
-

unele pierd grupul nainte de i lungesc vocala scurt a radicalului, att


la nominativ singular ct i la dativ plural;

unele pierd la nominativ singular numai consoana i lungesc vocala scurt


precedent, iar la dativ plural pierd ntregul grup , lungind de asemenea
vocala precedent;

puine substantive cu radicalul n dental, dar neaccentuate pe ultima silab, fac


acuzativul singular n , nu n , ca cele cu accentul pe ultima silab;

n multe cuvinte, al cror radical ncepe cu i se termin ntr-o aspirat, dac


aceasta dispare n declinare, aspiraia trece asupra lui iniial, care devine .

N.

= N.

= vena

G.

G.

D.

D.

Ac.

V.

Ac.
V.

-----------------------------------------

-----------------------------------

N.

N.

G.

G.

D.

D.

Ac.

Ac.

V.

V.

Radicalul terminat n formeaz substantive contrase. Acest din radical este


precedat, la cele mai multe dintre substantive, de vocala . naintea terminaiilor cazuale
care ncep cu vocal, - cade, iar se contract cu vocala urmtoare. De asemenea, -
cade i naintea terminaiei a dativului plural.
Substantivele, toate neutre, schimb vocala din radical n la cele 3 cazuri
asemenea ale singularului (nominativ, acuzativ, vocativ). Ex: = cuvntul.

N. Ac. V.

N. Ac. V.

G.

G.

D.

D.

Declinarea a III-a vocalic


Cuprinde mai multe feluri de substantive, n funcie de terminaia radicalului.

Substantivele cu radicalul terminat n semivocalele i ,


care sunt terminate la nominativ singular n i n , cu
genitivul singular n .
n declinare, ele se contract ex: = cetatea; = securea;
= cetatea (Atena).

N.

N.

G.

G.

D.

D.

Ac.

Ac.

N.Ac.V.
G.

V.

N.

G.

D.

Ac.
V.

V.

N.

G.

D.

N.Ac.V.

Ac.

G.

V.

D.

D.

Tot din aceast categorie fac parte i substantivele cu radicalul terminat n aceleai
semivocale i , care sunt terminate la nominativ singular n i n , dar cu
genitivul singular n . Spre deosebire de cele de mai sus, acestea nu se contract n
declinare.

Substantivele cu radicalul terminat n vocala lung


Acestea sunt de genul masculin i au nominativul singular terminat n , iar
genitivul singular n . Dei prezint uneori cazuri contrase sau forme mprumutate de
la declinarea a II-a atic, totui, n mod obinuit, adaug terminaiile cazuale fr
modificri ex: = eroul.

N.

N.

G.

G.

D.

D.

Ac.

Ac.
V.

V.

Substantivele cu radicalul terminat n diftongii , -,


- (ex: = regele; = btrna; = boul).

N.

N.

G.

D.

Ac.
V.

--------------------------N.

G.

G.

D.

D.

Ac.

Ac.

V.

V.

--------------------------

-----------------------

G.

G.

D.

Ac.

Ac.

N.

V.

N.

D.

N.

G.

V.

D.

Ac.

V.

Substantivele cu radicalul terminat n vocala sunt feminine


i au numai singularul (ex: = convingerea).

N.

G.

D.

Ac.
V.