Sunteți pe pagina 1din 4

1. Se achizitioneaza o linie de fabricatie la pretul de 40.000 um, tva 19% . durata de viata utila este de 5 ani. Se cere: a.

Sa se evidentieze achizitia b. B sa se calculeze si inregistreze amortizarea in urmatoarele sisteme: liniar, degresiv fara influenta uzirii morale si accelerat c. C sa se inregistreze scaderea din gestiune dupa amortizarea completa

a.

inregistrarea in contabilitate a achizitiei liniei de fabricatie % = 404 40.000 2131 33.613.45 4426 6386.55

Plata liniei de fabricatie : 404 = 5121 40.000 b. Durata amortizarii unei imobilizari corespunde, in principiu, duratei sale de utilizare exprimata in ani. Metoda liniara sau metoda cotelor constante de amortizare se realizeaza prin includerea uniforma in cheltuielile de exploatare a unor sume fixe, proportional cu durata normala de utilizare a imobilizarii corporale. Amortizarea lunara liniara= valoarea de achizitie / durata de utilizare normala exprimata in luni = 33613.45/ ( 5 ani*12 luni) = 560.22lei Se amortizeaza lunar timp de 60 de luni suma de 560.22 lei 6811 = 2813 560.22 lei

Metoda amortizarii degresive consta in practicarea unor amortizari mai mari in primii ani de utilizare a bunului, asigurand astfel intreprinderii un avantaj fiscal prin amanarea de la plata impozitului pe profit.

Ca = 100 / DUN = 100/5= 20 % Ca = cota de amortizare liniar anuala DUN = durata de utilizare normal Ra = Ca * coeficient fiscal= 20%*1.5=30% In primi ani vom trece pe cheltuieli 30% din valoarea de intrare a liniei de fabricatie in comparatie cu 20% cat avem pt amortizarea liniara. Coeficientul fiscal variaza in functie de durata de utilizare a bunului. Coeficientii fiscali prevazuti in legea amortizariii sunt:

- 1,5 pentru o durata normala de utilizare intre 2-5 ani, inclusive 5 ani - 2 pentru o durata de utilizare intre 5-10 , invlusiv 10 - 2,5 pentru o durata de utilizare mai mare de 10 ani.
In primul an amortizarea anuala= 33613.45*30% = 10084.03 lei Amortizarea lunara din primul an = 10080.03/12 = 840.00 In primele 12 luni se va face urmatoarea inregistrare contabila: 6811=2813 840 lei se va continua asa pina in momentul in care aceasta amortizare anuala rezultata din calcule va deveni mai mica de cei 560.22*12 = 6722.64 (amortizarea anuala liniara). Daca se merge mai departe cu aceasta amortizare degresiva, in anul al doilea procentul de amortizare (acel 30%) se va aplica la valoarea ramasa, adica la : valoarea ramasa de amortizat= 33613.45-10080.03=23533.42 valoarea de amortizat in anul 2 = 23533.42*30% = 7060.01 amortizarea lunara pentru anul 2 = 7060.01 / 12 =588.33 In urmatoarele 12 luni se va face urmatoarea inregistrare contabila: 6811 = 2813 588.33 lei Al 3 an valoarea ramasa de amortizat = 23533.42-7060.01= 16473.41 Valoarea anuala de amortizat in anul 3= 16473.41*30%= 4942.02 4942.02 (valoarea de amortizat lunarpt anul viitor)<6722.64 (valoarea de amortizat lunar in cazul amortizarii liniare) In acel moment, valoarea ramasa de amortizat se va imparti la numarul de ani ramasi. 16473.41/36luni ramase de amortizat = 457.59 amortizare lunara Pt urmatoarele 36 de luni se va face urmatoarea inreg ctb: 6811=2813 457.59 lei Metoda amortizarii accelerate consta in inregistrarea amortizariide pana la 50% din valoarea de intrare in primul an de functionare, dupa care se trece la sitemul liniar. Valoarea amortizarii primului an =33613.45*50%=16806.72 Valoarea amortizarii lunarea din primul an = 16806.72/12 =1400.56 In primele 12 luni se face urmatoarea inregistrare contabile 6811=2813 1400.56 Diferenta de 16806.72 ramane de amortizat in urmatorii 4 ani se amortizeaza astfel: Valoarea de amortizat lunar pentru restul de 4 ani= 16806.72/48 (luni ramase de amortizat) = 350.14 lei 6811=2813 350.14 lei

c. scoaterea din gestiune 2813=2131 33613.45 2. O societatea prezinta urmatoarea situatie Contract de constructie 20.000, din care garanti acordate 2000 Marfuri pret de achizitie 10.000, adaos comercial 2000 Minusuri de inventariere 500 Contract cu vanzarea in rate 10.000, rate incasate 2000 rate neincasate 8000, dobanda 500 Avize de expeditie- pret de vanzare cu tva 3570 Bonuri fiscale 238 Auditorul a verificat tva neexigibil calculat de entitate si a ajuns la concluzia ca este corecta suma determinata. Care e tva-ul neexigibil calculat? Garantia acordata 267=411 2000 4427 = 4428 387 Adaosul comercial 370 = % 2480 378 2000 4428 480 DOBANDA 461 = % 500 472 403 4428 97 Rata 5121=461 2000 Tva rata 4428 = 4427 387 Aviz % = 408 3570 371 3000 4428 570 3 2. (47.) Care este valoarea activului net corijat al unei intreprinderi care, dupa reevaluarea bunurilor,
prezinta urmatoarea situatie patrimoniala: capital social 3.000.000; imobilizari 8.000.000; stocuri 20.000.000; creante 15.000.000; rezerve 500.000; profit 1.000.000; diferente din reevaluare 14.000.000; disponibilitati 500.000, obligatii nefinanciare 25.000.000; instalatii luate cu chirie 10.000.000: b) 18.500.000 Capital propriu + diferente din reevaluare = (3.000.000+500.000+1.000.000)+14.000.000=18.500.000

Raspuns : b.