Sunteți pe pagina 1din 7

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA GABRIEL DRAGAN NICORESTI INVATATOARE:LAZAR NECULINA

PROIECT DE LECTIE
Data: 6.12.2007 Clasa: a II-a Opional:Educaia pentru sntate Unitatea de nvare:Igiena personal Subiectul:Vreau s cresc sntos Tipul leciei:Verificarea i consolidarea unor cunotine i deprinderi dobndite anterior Mijloc de realizare: Concurs OBIECTIVE DE REFERINTA: *s recunoasc comportamentele sntoase i comportamentele de risc; *s aplice corect normele igienico-sanitare; *s manifeste interes pentru aprecierea calitii produselor,a proceselor,aspectelor mediului nconjurtor. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1:s recunoasc obiectele de igien personal pe baza observaiilor proprii i a materialului intuitiv; O2:s neleag noiunile i s redea cunotinele i deprinderile obinute despre igiena corporal; O3:s descrie obiectele de igien personal; O4:s cunoasc principalele reguli de igien personal; O5:s formuleze clar i corect enunuri verbale legate de necesitatea de a fi curat tot timpul;s foloseasc haine potrivite fiecrui anotimp; O6:s cunoasc unele consecine ale nerespectrii regulilor de igien personal; O7:s recite poezii,ghicitori i proverbe care vizeaz educaia pentru sntate; O8:s adopte un comportament care promoveaz stilul de via sntos; O9:s coopereze cu ceilali n realizarea sarcinilor grupei; O10:s-i dezvolte gndirea critic. STRATEGIA DIDACTICA: a)METODE SI PROCEDEE: -expozitive:explicaia,expunerea; -interogativ-participative:conversaia,problematizarea; -de expunere a realitii:observarea dirijat; -bazate pe aciune:exerciiul,jocul de rol,concursul; -de gndire critic:ciorchinele,Brainstorming.

b)MIJLOACE DE INVATAMANT: - materiale:plane,obiecte de igien personal,jetoane, markere, creioane colorate, ecusoane, flip-chart, trus medical; - umane:18 elevi; - de timp:40-45 minute. c)FORME DE ORGANIZARE:-frontal, -pe grupe, -individual. d)BIBLIOGRAFIE: *Programa colar clasele I i a-II-a (MEC); * Igiena personal,Angelica Clugri,Editura Dor,2002; *Minte sntoas n corp sntos,Editura Coresi,1999; *ABC-ul sntii,Editura Coresi,2003.

NR. CRT . 1.

EVENIMENTELE LECTIEI MOMENT ORGANIZATORIC

OB. REF .

ACTIVITATEA INVATATORULUI Se asigur condiiile necesare desfurrii orei:aerisirea clasei,pregtirea materialelor necesare,pregtirea elevilor pentru or. Se va realiza prin rezolvarea unui rebus. Putei s-mi spunei ce ati invatat anul acesta la optional? Ciorchine:Igiena personala

ACTIVITATEA ELEVILOR Copiii i ocup locurile.

METODE

MIJL. DID.

EVALUARE

2. 3.

CAPTAREA ATENTIEI REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Elevii rspund. Am nvat despre igiena corporal i obiectele folosite pentru realizarea acesteia. Elevii contientizeaz ce li se explic.

Exerciiul Conversaia Expunerea

Plana cu rebus

Frontal Frontal

4.

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Aceste lucruri ni le vom aminti sub forma unui concurs. Clasa este mprit n 4 echipe,avnd numele: Cureii,Frumoii,Sntoii,Inimoii. Pentru fiecare rspuns corect se acord cte o bulin roie, iar pentru unul greit o bulin neagr.

Exerciiul FlipBraistorming chart Explicaia

Frontal Frontal

5.

DIRIJAREA INVATARII

O1 O2 O4 O5

PROBA 1-INTREBARI Grupa 1:Ce trebuie s facem dimineaa dup ce ne sculm?

Copiii sunt ateni pentru nceperea concursului. Dimineaa,dup Exerciiul ce ne sculm,ne Expunerea splm pe Conversaia fa,prin urechi, pe dini,ne pieptnm.

Frontal Pe grupe

NR. CRT.

EVENIMENTELE LECTIEI

OB. REF.

O1

ACTIVITATEA ACTIVITATEA INVATATORULUI ELEVILOR Grupa 2:Ca s fim vioi ce Pentru a fi vioi fa activitate mai putem desfura? -cem gimnastic. Grupa 3:Ce obiecte folosim pentru Folosim:spunul, toaleta de diminea? prosopul, pasta i periua de dini,oglinda Grupa 4: Ce obiecte folosim Folosim:spunul, pentru toaleta sptmnal? amponul, pieptenele,unghiera, prosopul,etc. PROBA 2-COMUNA La fiecare grup exist cte un Copiii aleg dintre plic cu mai multe jetoane.Ei le vor jetoane pe cele care alege pe acelea care reprezint reprezint obiecte obiectele de toalet i le aaz pe de toalet. panou. PROBA 3:COMUNA Le voi adresa cte o ghicitoare fiecrei grupe a) Eu cu ea fac clbuc n lighean m nvrtesc S te cur m grbesc. b)i un an de m priveti Tot pe tine te zreti. c)Zi de zi o surioar Face curenie-n moar Spal pietricelele De sclipesc ca stelele. d)Fr cuie, fr clete, Potrivete, netezete, Fr pluguri sau tractoare Taie n desi crare. Cine-i oare? Elevii vor da rspunsul corect. Spunul Oglinda Periua de dini

METODE

MIJL. DID.

EVALUARE

Exerciiul

Jetoane

Frontal Pe grupe

O7

Conversaia

Frontal Pe grupe

Pieptenele

O5

PROBA 4: CU CE NE MBRCM Grupele primesc cte un plic cu jetoane. Grupa 1: mparte jetoanele n dou categorii: mbrcminte pentru fete/biei. Grupa 2: trebuie s aleaga pentru Alina acele jetoane care reprezinta haine de iarna. Grupa 3: trebuie s-l mbrace pe Andrei cu haine pentru toamna. Grupa 4: trebuie s precizeze cteva reguli de pstrare i ntreinere ale unor obiecte de mbrcminte i nclminte. PROBA 5:SACUL CU SURPRIZE De la fiecare grup va veni cte un reprezentant, care va scoate din scule un obiect pe care l va numi, va spune la ce este el util si va mima activitatea de folosire a acestuia. PROBA 6:COMUNA Cuvintele din proverb s-au amestecat.Aeaz cuvintele n ordine,apoi scrie-l!

O2 O4 O5

Elevii vor alege jetoanele cu mbrcminte ptr. fete/biei. Elevii aleg jetoanele corecte. Elevii aleg jetoanele corecte Elevii enumr cteva reguli de igien a mbrcmintei i nclmintei.

Exerciiul Observaia Problematizarea

Jetoane

Frontal Pe grupe

Conversaia Expunerea Fi

Pe grupe Frontal

O2 O3

Elevii vor extrage din scule obiectul i va spune la ce e este folosit.

Conversaia Expunerea

Scule cu ob. de igien

Pe grupe

O7

Elevii vor scrie proverbele.

Exerciiul fie Pe grupe

O7

O2 O4 O5 O6 O8 O10 6. OBTINEREA PERFORMANTEI

PROBA 7:LA DOCTOR Un reprezentant de la fiecare grup va merge la doctorpretinznd c este bolnav.

Elevii interpreteaz rolurile corespunztoare.

Joc de rol

Trus medical

Pe grupe

O9

Fiecare grupa va primi cate o coala de flipchart pe care sa realizeze o reclama la un produs de igiena personala ales de ei.

Elevii lucreaza.Realizeaza sarcina. _

exercitiul _

Coala Pe grupe A4 _ marker e frontal___ ____

7.

NCHIDEREA ACTIVITII

Fac aprecieri asupra activitatii. Elevii sunt Se numara bulinele. Se desemneaza atenti._______ grupa castigatoare. ._________________________ _______

conversatia _________

_____ ________________ _____ _____

S-ar putea să vă placă și