Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

DATA: 23.01.2007 SCOALA: GR.SC. CONSTRUCII. TGV CLASA: a XI a NIVELUL: PROFESOR: FIDEL CTLIN OBIECTUL: ED.MUZICAL UNITATEA DE INVATARE: CLASICISMUL EPOCI I STILURI MUZICALE DETALIERE DE CONTINUT: LUDWIG VAN BEETHOVEN TIPUL LECTIEI: MIXT PREMISE: elevii trebuie s deprind prin audierea anumitor opere le compozitorilor din perioada clasic trsturile de timbru vocal i instrumental COMPETENTE SPECIFICE: - descoperirea auditiv a unor elemente ritmico-melodice din cntec, corelarea acestora cu noiunile corespunztoare i compararea lor; - recunoaterea unor lucrri audiate dup motivele i temele componente; - utilizarea elementelor specifice de comparare i clasificare a lucrrilor audiate. OBIECTIVE OPERATIONALE: O. 1 s interpreteze vocal i instrumental Oda bucuriei simfonia a 9 a de Ludwig van Beethoven; O. 2 s recunoasc prin audiie muzical, anumite genuri muzicale specifice perioadei muzicale ( sonat, simfonie, concert, miniatur, poem simfonic etc.) O. 3 s analizeze genurile muzicale din punct de vedere al formei muzicale pe care o au. METODE SI PROCEDEE:exerciiul, dialogul, demonstraia, explicaia, audiia RESURSE:- manual de ed. muzical,clasa a X a, Ed. Didactica si Pedagogica, p.62 63. - CD-player, CD FORMA DE ORGANIZARE:frontal-individuala,omogena STRATEGIA DIDACTICA: inductiv-semialgoritmica
1

BIBLIOGRAFIE:-,,Manual de ed. muzical,clasa a X a,Ed. Didactica si Pedagogica -,,Didactica Ed. Muzicale,Gabriela Munteanu, Ed.Fundatiei Romniei de Mine, Bucureti, 2005

DESFASURAREA LECTIEI SECVENTELE ACTIVITATII I. Moment organizatoric BUG TIMP METODE RESURSE SI PROCED EE -formula de salut si Imnul de Stat - elevii se pregtesc pentru -Imnul de al Ro-maniei lecie Stat al Ro- Dialogul -pregatirea vocala - intoneaz in colectiv maniei - anunarea activitilor ce se vor - exerciii vocale desfura pe parcursul orei - Da-i exemplu de creaii - Recviemul dramatic Manualul muzicale ale lui Wolfgang care este o lucrare de ed. Explicaia Amadeus Mozart? religioas ce se cnt la muzical slujba nmormntrii la Casetofonul catolici etc., serenade, sonate, fantezii, concerte, simfonii, operele Rpirea din Serai, Nunta lui Figaro etc. Ce alt compozitor face parte din Compozitorul austriac aceast perioad, alturi de Mozart Joseph Hayden. i Beethoven? Ce genuri muzicale a compus Simfonia Surpriza, acesta? Militaretc, concerte, sonate ptr pian, oratoriul Anotimpurile.
3

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

5 min

II. Verificarea elevilor 10 min

- Ce lucrri muzicale am audiat Opera Nunta lui Figaro ora trecut? de Mozart i simfonia Surpriza de Hayden. III. Predare Comunicarensuirea noilor cunotine si deprinderi III.1.Intuitie auditiva,vizuala,kin estezica - solfegiez ritmic i apoi melodic Oda bucuriei simfonia a 9 a de Beethoven ; - i pun pe elevi s solfegieze ritmic i melodic cele dou fragmente din opere. - s identifice prin audiie deosebirile de timbru vocal i instrumental dintre genurile muzicale audiate; elevii urmresc solfegierea model a profesorului elevii interpreteaz individual i n grup cntecul elevii recunosc deosebirile dintre aceste opere att din punct de vedere al timbrului ct i din punct de vedere al ritmului i al melodiei; - profesorul interpreteaz model elevii interpreteaz simfonia a 9a de Beethoven. individual i apoi n grup. - le propun spre audiie Nunta lui - Elevii audiaz i Figaro de W. A. Mozart i deosebesc cu ajutorul meu Simfonia a IX a de Beethoven . anumite deosebiri de timbru de ritm, tempo, nuane, melodie i de stil. Din punct de vedere estetic, clasicismul se ocup ca form i - Elevii noteaz n caiete coninutul operelor de art s aib principalele trsturi ale un canon armonios i echilibrat ca clasicismului simetrie, ca rezultat al unui proces
4

Casetofonul Exerciiul Chitara

Manualul Casetofonu l Dialogul Exerciiul

III.2 nvrii

Dirijarea

Manual Casetofon Instrument muzical

Exerciiul Demonstra ia

de sinteza a particularitilor regionale. Clasicismul cultiva supremaia principiilor morale i raionale asupra fanteziilor i pasiunilor, datoria fat de patrie, religie, familie sau onoare fiind mai presus de sentimentele personale. Eroul clasic este unul ideal, comportamentul, gndirea, principiile si sentimentele lui se regsesc n orice om. Spre deosebire de baroc, secolul al XVIII-lea este unul antifeudal i antiabsolutist, cultivnd, n prima parte a sa, concepiile despre interesul general, care primeaz asupra celui personal. In ceea ce privete muzica, clasicii iubesc construcia, forma clara, simetria i repetiia. Se poate spune c formele de sonat domin n celelalte genuri: simfonia, concertul, cvartetul i chiar i uvertura si liedul. Ca terminologie, noiunea de clasic va cpta de-a lungul timpului semnificaii precum exemplar, de prim rang, care este vrednic de luat model,
5

- elevii noteaz n caiete principalele genuri muzicale abordate n aceast perioad;

care a atins excelenta din punct de vedere valoric. n privina temporizrii, clasicul presupune tot ceea ce este vechi, care a rezistat eroziunii timpului, iar n estetica, termenul provine dintr-o doctrina literar aprut n secolul al XVIII-lea n Frana, iniiat de Nicolas Boileau. n timpul lui Haydn, Mozart si Beethoven, creaia muzicala elevii noteaz indiferent de gen, stil sau principalele stiluri proveniena avea o cutare abordate de cei trei mari deosebita. Publicul, fie diletant, fie compozitori; profesionist, era un consumator de arta extrem de critic si selectiv, ale crui aprecieri au avut uneori o importanta hotrtoare. Format din nobili, burghezi, trgovei si meseriai, publicului trebuia sa i se propun un mesaj mai accesibil, nsoit de tehnici de compoziie mai uor de neles. Motivul pentru care gsim melomani care provin dintr-o plaja sociala att de larga se datoreaz att prezentei unei viei muzicale si a
6

ansamblurilor instrumentale la curile monarhilor si in saloanele muzicale din castelele nobililor, cat si concertelor oferite de diverse asociaii muzicale, turneelor organizate in Europa, dezvoltrii colilor de muzica, apariiei unor metode de predare a muzicii si de ndrumare pentru auditoriu, orchestrelor ambulante din orae i meninerii unui folclor regional. Printre centrele europene care au avut o contribuie importanta la conturarea muzicii de tip clasic se numr Paris, Praga, Berlin, Weimar, Salzburg, Dresda, Manheim i Viena. - elevii noteaz n caiete Prezint cteva date biografice datele biografice ale ale compozitorului Ludwig van compozitorului Ludwig Beethoven. van Beethoven; - elevii noteaz n caiete Prezint principalele genuri principalele genuri muzicale abordate de ctre acesta muzicale (sonate, concerte, simfonii, cntece pentru pian, opera Fidelio, 2 misse, oratoriul
7

IV. Asigurarea Feedbackului

Hristos pe Muntele Mslinilor etc. - Ce lucrri muzicale am audiat - Opera Nunta lui Figaro astzi? de Mozart i Simfonia a 9 Manual de Beethoven. Casetofon Instrument muzical - Ce am interpretat astzi? - Simfonia a 9 a de Beethoven. - Ce alte genuri a mai compus - Sonate, oratorii, misse, Beethoven? simfonii, concerte etc. - Da-i exemplu de cteva caracteristici are muzica din perioada clasic din punct de vedere al stilului? - muzica clasic avea o construcie bine consolidat muzical, forma clara, simetria i repetiia. Formele de sonat domin n celelalte genuri: simfonia, concertul, cvartetul i chiar i uvertura si liedul. - dezbateri si impresii CDpersonale player,CD

Observai a Exerciiul

V. ncheierea 10 min

- audiia muzicala

Audiia muzical

S-ar putea să vă placă și