Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data : Clasa : a-VIII-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Profesor : RAMONA MANCU Obiectul: Biologie-Ecologie Subiectul: Ecosistemele antropizate Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte 30Competene specifice : 1.3. Compararea unor tipuri de ecosisteme naturale i antropizate 2.1. Utilizarea de mijloace i metode adecvate investigrii ecosistemelor 3.2. Elaborarea i aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare i rezolvare a unor situaii problem. 4.1. Formarea deprinderilor de documentare i comunicare. 5.1.Demonstrarea unui mod de gndire ecologic n luarea unor decizii.

Obiective operationale: Sa defineasca notiunea de ecosistem antropizat; Se identifice tipurile de ecosisteme antropizate; Sa descrie elementele caracteristice ecosistemelor antropizate; Sa compare ecosistemele natuurale cu cele antropizate ; Sa argumenteze importanta ecosistemelor antropizate. Demersul didactic: a) Resurse procedurale: nvarea prin descoperire; Observaia; Conversaia euristic; Explicaia Comparatia Turul galeriei

b) Resurse materiale: Manualul; Coli albe, marker, fise de activitate . creione colorate; c) Forma de activitate : pe grupe Locul de desfurare : sala de clasa ; Evaluare :formativa, prin chestionare oral

Bibliografie : Aurora Mihail, Gheorghe Mohan Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, editura ALL. Viorel Lazar- METODE ACTIVE UTILIZATE IN PREDAREA BIOLOGIEI, Ed. Arves, 2009 Viorel Lazr, Mariana Nicolae Lecia form de baz a organizrii procesului de predarenvare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007. DESFSURAREA LECIEI ETAPELE LECIEI Moment organizatoric: 2 min Verificarea cunotinelor acumulate anterior: 15 min Materialul stimul ACTIVITATEA PROFESORULUI Verificarea prezenei Pregtirea materialelor nsuirea cunotinelor despre Ecositeme Marii Negre si Deltei Dunarii. Prezint un colaj de fotografii cu imagini ce reprezinta tipurile de ecosisteme antropizate Incurajez elevii sa-si exprime parerea despre ecosistemele pe care le vom studia astazi. Invita elevii sa completeze ciorchinele cu tipurile de ecosisteme descoperite. ACTIVITATEA ELEVILOR i pregtesc crile i caietele Se gndesc i raspund la intrebarile profesorului.

Dirijarea nvrii : 20 min

Sunt ateni la materialul prezentat, si identific imaginile : terenuri cultivate, livezi, grdini de legume, parcuri, sere, ferme de animale , cresctorii piscicole, aezri urbane i rurale. Ies pe rand la tabla si completeaza ciorchinele. Prezentarea titlului lectiei care urmeaz Noteaza titlul lectiei in s fie predat . caiete. Anunarea obiectivelor ce trebuie atinse Asculta indicatiile la sfarsitul orei. profesorului referitoare la Anunt elevii ca vom folosi metoda turul metoda aleasa. galeriei pentru studiul ecosistemelor antropizate.

impart elevii n grupe de cte 45 elevi, de preferat cu toate stilurile de nvare; recomand sa studieze textul din manual (nu fac precizri referitoare la pagin deoarece elevii trebuie nvai s caute singuri informaia)

Ocupa locul indicat de profesor si elevii studiaz bibliografia, discut n interiorul grupei ideile principale, solicit informaii profesorului; Se distribuie fiele de lucru

notai n caiete ideile eseniale, putei s v consultai cu colegii i s-mi cerei lmuriri acolo unde sunt neclariti; avei la dispoziie 5 minute; se distribuie materialele de lucru: hrtie, markere, carioca etc. (Fiecare grup a primit cte o coal de hrtie flipchart un set de 4 markere)

(anexa 1) i se fac precizri referitoare la sarcinile de ndeplinit cu precizarea limitei de timp: prezentarea (temei) sub form de poster, realizarea unui careu, prezentarea unei ghicitori Toate grupele au aceeai tem, astfel c n final vom alege cea mai complet dar i interesant prezentare. Pentru realizarea prezentrii avei la dispoziie 10 minute; Fiecare grup realizeaz produsul i l afieaz n vederea evalurii; Echipele fac turul galeriei= trec pe la fiecare produs, discut n interiorul grupei, fac observaii (puncte slabe n stnga, puncte tari n dreapta), revin la produsul propriu; Un reprezentant din fiecare grup prezint produsul i observaiile celorlalte grupe, face referiri la produs i observaii;

Consolidare cunotinelor ----10 min

Se evalueaz activitatea (ce a plcut, ce nu a fost bine, ce ar mai dori s nvee etc.).

i noteaz termenii noi n caiete.

Anexa 1

Fia de lucru - Turul galeriei TEMA: Ecosisteme antropizate Tem de lucru: 1. Studiai noiunile prezentate in manual, referitoare la ecosistemele antropizate: definiie, tipuri de ecosisteme, structura caracteristica acestor ecosisteme, influienta omului asupra ecosistemelor, deosibiri fata de ecosistemele naturale, importanta lor (10 minute) 2. Discutai n cadrul grupei despre cele nvate i observate (5 minute) 3. Prezentai sub form de poster noiunile referitoare la ecosistemele antropizate, care s cuprind referiri la (10 minute): o Definiie o Tipuri de ecosisteme antropizate o Structura caracteristica acestor ecosisteme o Influienta omului asupra ecosistemelor o Deosebiri fata de ecosistemele naturale o Importanta ecosistemelor antropizate.

Fia de lucru - Turul galeriei TEMA: Ecosisteme antropizate Tem de lucru: 1. Studiai noiunile prezentate in manual, referitoare la ecosistemele antropizate: definiie, tipuri de ecosisteme, structura caracteristica acestor ecosisteme, influienta omului asupra ecosistemelor, deosibiri fata de ecosistemele naturale, importanta lor (10 minute) 2. Discutai n cadrul grupei despre cele nvate i observate (5 minute) 3. Prezentai sub form de poster noiunile referitoare la ecosistemele antropizate, care s cuprind referiri la (10 minute): o Definiie o Tipuri de ecosisteme antropizate o Structura caracteristica acestor ecosisteme o Influienta omului asupra ecosistemelor o Deosebiri fata de ecosistemele naturale o Importanta ecosistemelor antropizate.