Sunteți pe pagina 1din 11

Universitatea Transilvania Brasov

Proiect la disciplina
Managementul Productiei

Management
Anul II

An universitar: 2010 - 2011

S se dimensioneze, organizeze i planifice activitatea unui atelier n care se execut 3


produse: P1, P2, P3. n urma studiului pieei i a unor comenzi i precomenzi existente,
cantitile din cele 3 vor fi:

pi/an
p1
p2
p3

Ian
1700
520
12000

Feb
2000
580
11000

Martie
1900
600
10000

Aprilie
2100
540
15000

Mai
1800
620
17000

Iunie
2300
550
14000

Iulie
2200
610
16000

August
1800
630
15000

Sept
2000
570
10000

Oct
2400
580
18000

Noi
2200
600
13000

Dec
2100
590
19000

Tehnologia de realizare a celor 3 produse, precum i duratele de execuie a fiecrui


produs i fiecare operaie sunt date n tabelul alturat:
P1

P2
Timp
min/buc

Nr.op.
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

3
2
4
1
2
4
2
2
4
3

Nr.op.
1
4
2
3
6
5
7
10
8
9

P3
Nr.
Op.

Timp
2
3
2
3
4
1
4
2
1
3

Nr.
Utilaje

Timp
2
3
1
4
6
5
8
7
10
9

1
3
1
2
4
4
2
1
2
3

Valoare (mii
euro)

1
3
1
2
3
3
2
1
2
2
20

4
2
1,5
1,7
3,2
1
1,8
2,2
2,4
1,3

Atelierul va lucra ntr-un regim de 8 ore/schimb, 2 schimburi/zi, 5 zile/sptmn,


nu se lucreaz n srbtorile legale.
Utilajele n dotare vor fi supuse unor reparaii conform planificrii de mai jos:
Ian
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J

Feb
1

Martie

Aprilie

Mai

Iunie

Iulie
2

Aug

Sept

Oct

Noi

Dec

3
1

1
1

2
1

1
3

3
2
1

zile/lun
3
3
2
1
3
2
3
3
2
2

Total
anual
24500
6990
170000

Determinai pentru fiecare produs de cte utilaje este nevoie pentru a efectua
numrul de comenzi cerut pe perioada unui an:
1) Nr. de zile lucratoare din an:
364 - 102 (weekend) 8 (sarbatori legale) 14 (concediu medical) = 238 zile lucratoare pe
an
238 * 16 ore/zi = 3808 ore/an
2) Fondul disponibil al fiecarui utilaj
Fond de timp disponibil = Fond nominal Timp reparatie
Fd (A) = 3808 (3 * 16) = 3760 ore/an
Fd (B) = 3808 (3 * 16) = 3760 ore/an
Fd (C) = 3808 (2 * 16) = 3776 ore/an
Fd (D) = 3808 (1 * 16) = 3792 ore/an
Fd (E) = 3808 (3 * 16) = 3760 ore/an
Fd (F) = 3808 (2 * 16) = 3776 ore/an
Fd (G) = 3808 (3 * 16) = 3760 ore/an
Fd (H) = 3808 (3 * 16) = 3760 ore/an
Fd (I) = 3808 (2 * 16) = 3760 ore/an
Fd (J) = 3808 (2 * 16) = 3760 ore/an
3) Incarcarea pentru fiecare utilaj
Inc (A) = [(24500 * 3) + (6990 * 2) + (170000 * 1)] / 60 = 4291 ore/an
Inc (B) = [(24500 * 2) + (6990 * 3) + (170000 * 3)] / 60 = 9666 ore/an
Inc (C) = [(24500 * 4) + (6990 * 2) + (170000 * 1)] / 60 = 4700 ore/an
Inc (D) = [(24500 * 1) + (6990 * 3) + (170000 * 2)] / 60 = 6425 ore/an
Inc (E) = [(24500 * 2) + (6990 * 4) + (170000 * 4)] / 60 = 12616 ore/an
Inc (F) = [(24500 * 4) + (6990 * 1) + (170000 * 4)] / 60 = 13083 ore/an
Inc (G) = [(24500 * 2) + (6990 * 4) + (170000 * 2)] / 60 = 6949 ore/an
Inc (H) = [(24500 * 2) + (6990 * 2) + (170000 * 1)] / 60 = 3883 ore/an
Inc (I) = [(24500 * 4) + (6990 * 1) + (170000 * 2)] / 60 = 7417 ore/an
Inc (J) = [(24500 * 3) + (6990 * 3) + (170000 * 3)] / 60 = 10075 ore/an

4) Nr. de utilaje necesare


A = Inc (A) / Fd (A) = 4291 / 3760 = 1,14 ~ 1 utilaj
B = Inc (B) / Fd (B) = 9666 / 3760 = 2,57 ~ 3 utilaje
C = Inc (C) / Fd (C) = 4700 / 3776 = 1,24 ~ 1 utilaj
D = Inc (D) / Fd (D) = 6425 / 3792 = 1,69 ~ 2 utilaje
E = Inc (E) / Fd (E) = 12616 / 3760 = 3,35 ~ 3 utilaje
F = Inc (F) / Fd (F) = 13083 / 3776 = 3,46 ~ 3 utilaje
G = Inc (G) / Fd (G) = 6949 / 3760 = 1,84 ~ 2 utilaje
H = Inc (H) / Fd (H) = 3883 / 3760 = 1,03 ~ 1 utilaj
I = Inc (I) / Fd (I) = 7417 / 3776 = 1,96 ~ 2 utilaje
J = Inc (J) / Fd (J) = 10075 / 3776 = 2,66 ~ 3 utilaje
ncrcarea pe primele 3 luni:
nc = ((nr de produse P1* min necesare producerii) + (nr de produse P2* min necesare
producerii) + (nr de produse P3* min necesare producerii)) / 60
ncrcarea pe luna ianuarie:
Inc (A) = 1700 * 3 + 520 * 2 + 12000 * 1 = 18140 / 60 = 302, 33
Inc (B) = 1700 * 2 + 520 * 3 + 12000 * 3 = 40960 / 60 = 682,66
Inc (C) = 1700 * 4 + 520 * 2 + 12000 * 1 = 19840 / 60 = 330,66
Inc (D) = 1700 * 1 + 520 * 3 + 12000 * 2 = 27260 / 60 = 454,33
Inc (E) = 1700 * 2 + 520 * 4 + 12000 * 4 = 53480 / 60 = 891,33
Inc (F) = 1700 * 4 + 520 * 1 + 12000 * 4 = 55320 / 60 = 922
Inc (G) = 1700 * 2 + 520 * 4 + 12000 * 2 = 29480 / 60 = 497,33
Inc (H) = 1700 * 2 + 520 * 2 + 12000 * 1 = 16440 / 60 = 274
Inc (I) = 1700 * 4 + 520 * 1 + 12000 * 2 = 31320 / 60 = 522
Inc (J) = 1700 * 3 + 520 * 3 + 12000 * 3 = 42660/ 60 = 711
ncrcarea pe luna februarie:
Inc (A) = 2000 * 3 + 580 * 2 + 11000 * 1 = 18160 / 60 = 302,66
Inc (B) = 2000 * 2 + 580 * 3 + 11000 * 3 = 38740 / 60 = 645,66

Inc (C) = 2000 * 4 + 580 * 2 + 11000 * 1 = 20160 / 60 = 336


Inc (D) = 2000 * 1 + 580 * 3 + 11000 * 2 = 26320 /60 = 438,66
Inc (E) = 2000 * 2 + 580 * 4 + 11000 * 4 = 50320 / 60 = 838,66
Inc (F) = 2000 * 4 + 580 * 1 + 11000 * 4 = 52580 / 60 = 876,33
Inc (G) = 2000 * 2 + 580 * 4 + 11000 * 2 = 28320 / 60 = 472
Inc (H) = 2000 * 2 + 580 * 2 + 11000 * 1 = 16160 / 60 = 269,33
Inc (I) = 2000 * 4 + 580 * 1 + 11000 * 2 = 30580 / 60 = 509,66
Inc (J) = 2000 * 3 + 580 * 3 + 11000 * 3 = 40740 / 60 = 679
ncrcarea pe luna martie:
Inc (A) = 1900 * 3 + 600 * 2 + 10000 * 1 = 16900 / 60 = 281,66
Inc (B) = 1900 * 2 + 600 * 3 + 10000 * 3 = 35600 /60 = 593,33
Inc (C) = 1900 * 4 + 600 * 2 + 10000 * 1 = 18800 / 60 = 313,33
Inc (D) = 1900 * 1 + 600 * 3 + 10000 * 2 = 23700 / 60 = 395
Inc (E) = 1900 * 2 + 600 * 4 + 10000 * 4 = 46200 / 60 = 770
Inc (F) = 1900 * 4 + 600 * 1 + 10000 * 4 = 48200 / 60 = 803,33
Inc (G) = 1900 * 2 + 600 * 4 + 10000 * 2 = 26200 / 60 = 436,66
Inc (H) = 1900 * 2 + 600 * 2 + 10000 * 1 = 15000 / 60 = 250
Inc (I) = 1900 * 4 + 600 * 1 + 10000 * 2 = 28200 / 60 = 470
Inc (J) = 1900 * 3 + 600 * 3 + 10000 * 3 = 37500 /60 = 625

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J

Ian
18140
40960
19840
27260
53480
55320
29480
16440
31320
42660

Feb
18160
38740
20160
26320
50320
52580
28320
16160
30740
40740

Martie
16900
35600
18800
23700
46200
48200
26200
15000
28200
37500

Fondul pe primele 3 luni:


Fondul = (nr zile lucrtoare- nr zile reparaii)* 16 ore/zi*nr utilaje

Fondul pe luna ianuarie:


Zile lucrtoare: 21
Fd (A) = 21 * 16 * 1 = 336
Fd (B) = 21 * 16 * 3 = 1008
Fd (C) = (21-1) * 16 * 1 = 320
Fd (D) = 21 * 16 * 2 = 672
Fd (E) = 21 * 16 * 3 = 1008
Fd (F) = 21 * 16 * 3 = 1008
Fd (G) = 21 * 16 * 2 = 672
Fd (H) = 21 * 16 * 1 = 336
Fd (I) = 21 * 16 * 2 = 672
Fd (J) = 21 * 16 * 3 = 1008
Fondul pe luna februarie:
Zile lucrtoare: 20
Fd (A) = (20 1) * 16 * 1 = 304
Fd (B) = 20 * 16 * 3 = 960
Fd (C) = 20 * 16 * 1 = 320
Fd (D) = 20 * 16 * 2 = 640
Fd (E) = (20 1) * 16 * 3 = 608
Fd (F) = 20 * 16 * 3 = 960
Fd (G) = 20 * 16 * 2 = 640
Fd (H) = 20 * 16 * 1 = 320
Fd (I) = 20 * 16 * 2 = 640
Fd (H) = (20 1) * 16 * 3 = 608
Fondul pe luna martie:
Zile lucratoare: 23
Fd (A) = 23 * 16 * 1 = 368
Fd (B) = (23 3) * 16 * 3 = 960

Fd (C) = 23 * 16 * 1 = 368
Fd (D) = 23 * 16 * 2 = 736
Fd (E) = 23 * 16 * 3 = 1194
Fd (F) = 23 * 16 * 3 = 1194
Fd (G) = 23 * 16 * 2 = 736
Fd (H) = (23 3) * 16 * 1 = 320
Fd (I) = 23 * 16 * 2 = 736
Fd (J) = 23* 16 * 3 = 1194
Ian
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J

Feb
336
1008
320
672
1008
1008
672
336
672
1008

304
960
320
640
608
960
640
320
640
608

Martie
368
960
368
736
1194
1194
736
320
736
1194

Procentaj manoper = ((timp utilaj X* nr utilaj X)/ timp total de execuie)*100


Timpul total de execuie = timpul de execuie al utilajului A* nr. de utilaje A +.........+
timpul de execuie al utilajului J* nr. de utilaje = (3 + 2 + 1) * 1 + (2 + 3 + 3) * 3 + (4 + 2 +
1) * 1 + (1 + 3 + 2) * 2 + (2 + 4 + 4) * 3 + (4 + 1 + 4) * 3 + (2 + 4 + 2) * 2 + (2 + 2 + 1) * 1
+ (4 + 1 + 2) * 2 + (3 + 3 + 3) * 3 = 168
% manoper (A) = (6 * 1) / 168 * 100 = 3,57%
% manoper (B) = (8 * 3) / 168 * 100 =12,5%
% manoper (C) = (7 * 1) /168 * 100 = 4,16%
% manoper (D) = (6 * 2) / 168 * 100 = 7,14%
% manoper (E) = (10 * 3) / 168 * 100 = 17,85%
% manoper (F) = (9 * 3) / 168 * 100 = 16,07%
% manoper (G) = (8 * 2) / 168 * 100 = 9,52%
% manoper (H) = (5 * 1) /168 * 100 = 2,97%

% manoper (I) = (7 * 2) / 168 * 100 = 8,33%


% manoper (J) = (9 * 3) / 168 * 100 = 16, 07%
Procentuaia valoric = (valoarea utilajelor X/ valoarea total a utilajelor) *100
Valoarea total a utilajelor = pre utilaj A* nr utilaje A+.........+ pre utilaj J*nr.
utilaje J = 4 * 1 + 2 * 3 + 1,5 * 1 + 1,7 * 2 + 3,2 * 3 + 1 * 3 + 1,8 * 2 + 2,2 * 1 + 2,4 * 2 +
1,3 * 3 = 42 mii Euro
%valorica (A) = 4 / 42 * 100 = 9,52
% valorica (B) = 6 / 42 * 100 = 14, 28
%valorica (C) = 1,5 / 42 * 100 = 35, 71
%valorica (D) = 3,4 / 42 * 100 = 8,09
%valorica (E) = 9,6 / 42 * 100 = 22,85
%valorica (F) = 3 / 42 * 100 = 7,14
% valorica (G) = 3,6 / 42 * 100 = 8,57
%valorica (H) = 2,2 / 42 * 100 = 5,23
%valorica (I) = 4,8 / 42 * 100 = 11,42
%valorica (J) = 3,9 / 42 * 100 = 9, 28
Procentuaia numeric = nr. utilajelor din grup/ nr. total de utilaje * 100
%numerica (A) = 1 / 16 * 100 = 6,23%
%numerica (B) = 3 / 16 * 100 = 18,75%
%numerica (C) = 1 / 16 * 100 = 6,23%
%numerica (D) = 2 / 16 * 100 = 12,5%
%numerica (E) = 3 / 16 * 100 = 18, 75%
%numerica (F) = 3 / 16 * 100 = 18, 75%
%numerica (G) = 2 / 16 * 100 = 12,5%
%numerica (H) = 1 / 16 * 100 = 6,23%
%numerica (I) = 2 / 16 * 100 = 12,5%
%numerica (J) = 3 / 16 * 100 = 18,75%

Total procente (A) = 3,57 + 9,52 + 6,23 = 19,32


Total procente (B) = 12,5 + 14, 28 + 18, 75 = 45,53
Total procente (C) = 4,16 + 35,71 + 6, 23 = 46,1
Total procente (D) = 7,14 + 8,09 + 12,5 = 27,73
Total procente (E) = 17,85 + 22,85 + 18, 75 = 59,45
Total procente (F) = 16,07 + 7,14 + 18, 75 = 41,96
Total procente (G) = 9,52 + 8,57 + 12,5 = 30,59
Total procente (H) = 2,97 + 5,23 + 6,23 = 14,43
Total procente (I) = 8,33 + 11,42 +12,5 = 32,25
Total procente (J) = 16,07 + 9,28 + 18,75 = 44,1

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J

%
manoper
3,57
12,5
4,16
7,14
17,85
16,07
9,52
2,97
8,33
16,07

%
valoric
9,52
14,28
35,71
8,09
22,85
7,14
8,57
5,23
11,42
9,28

%
numeric
6,23
18,75
6,23
12,5
18,75
18,75
12,5
6,23
12,5
18,75

total %
19,32
45,53
46,1
27,73
59,45
41,96
30,59
14,43
32,25
44,1

IANUARIE
1200
1000
fondul
incarcarea

800
600
400
200
0

FEBRUARIE
1000
800
600

fondul
incarcarea

400
200
0

MARTIE
1200
1000
800
fondul
incarcatura

600
400
200
0

A B C D E F G H

Masuri de redresare pentru luna ianuarie:


-

Utilajul A: Fd > Inc: 336 > 302 => 34 ore =>se va diminua numarul de ore de
lucru, se vor acorda 2 zile libere pe luna.

Utilajul B: Fd > Inc: 1008 > 683 => 325 ore => muncitorii vor fi dati in somaj
tehnic timp de 15 zile.

Utilajul C: Fd < Inc: 320 < 331 => -11 ore => firma primeste un practicant pentru 2
zile.
Masuri de redresare pentru luna februarie:

Utilajul B : Fd > Inc: 960 > 646 => 15 ore => se acorda 2 zile libere.

Utilajul D : Fd > Inc: 640 > 439 => 10 ore => se acorda o zi libera.

Utilajul E : Fd < Inc: 608 < 839 => - 12 ore => se va angaja un muncitor full time
pentru 2 zile.
Masuri de redresare pentru luna martie:

Utilajul A : Fd > Inc: 368 > 282 => 4 ore => nu se va lua nicio masura.

Utilajul B : Fd > Inc: 960 > 593 => 16 ore => se vor da 2 zile libere.

Utilajul D : Fd > Inc: 736 > 395 => 21 ore => se va acorda concediu fara plata
pentru 3 zile.

Evaluare