PROIECT DIDACTIC

DATA: SCOALA: CLASA: IB INSTITUTOR: ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii DISCIPLINA: Educaţie tehnologică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Activităţi din materiale sintetice şi hârtie SUBIECTUL: Felicitare de primavară TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.1 să alcătuiască un plan de lucru pentru a realiza un produs; 2.2 să confecţioneze produse utile, folosind materiale şi tehnici diverse; 2.3 să aprecieze calitatea produsului finit, raportat la proiectul iniţial; 3.2 să-şi asume responsabilităţi în activitatea de grup. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 - sa diferentieze corect regulile de utilizarea a materialelor si instrumentelor de pe masa de lucru; O2 – sa respecte etapele de lucru ale felicitarii; O3 – sa imbine tehnica decuparii, indoirii si lipirii pentru a obtine lucrarea propusă O4 – sa-si dirijeze activitatea oculo-motorie spre centrul de interes propus de catre profesor; O5 – sa decupeze corect, dupa contur, fiecare imagine primita (floricele divers colorate,ghiocei, buburuze, fluturi); O6 – sa lipeasca corect toate produsele obtinute pe felicitare; O7 –sa lucreze ingrijit, ordonat, pastrand acuratetea lucrarii; O8 – asumarea de responsabilitate in cadrul echipei; O9 – manifestarea interesului pentru aceasta activitate
1

carioci. sabloane. Ana-Mary Stoicescu.2004.metode şi procedee: conversaţia. Steluţa Sersea. exerciţiul. 5198/ 01.Resurse: a)procedurale . lipici. Isabela Dumitru. Aramis. foarfecă. cls. I-IV. c) umane: 20 elevi Bibliografie: ♦ Programa şcolarǎ aprobată cu O. b) materiale: hârtie colorată. Bucureşti. Ghid metodic.forme de organizare: pe grupe. problematizarea . individual. Ileana Stan. lipici cu sclipici. demonstratia. nr. Abilităţi practice şi educaţie tehnologică. 2 .M. ♦Lucian Stan.11. explicaţia. . 2007. Ed.

op. plansasuport.SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE Strategii metodologice Secventele instruirii I.Captarea si orientarea atentiei O9 Planse ilustrative despre anotimpul Frontala Capacitatii de recunoastere a aspectelor specifice primaverii 3 . Zapada se topeste. foarfeci Forme de org. nori. lipici. Gradina a-nverzit Cine a venit?(primavara) Conversatia Observarea dirijata Explicatia Material didactic Hartie colorata. Ziua se mareste. • pregatirea materialelor necesare pentru activitatea practica de astazi: creioane colorate. soare. foarfece. lipici. imagini ce ilustreaza flori de primavara. • asezarea elevilor in banci fata in fata pentru a usura munca in echipa. Continut instructiv-educativ Metode si procedee Se creeaza conditiile psiho-pedagogice Conversatia necesare desfasurarii activitatii: • aerisirea salii de clasa. Frontala Capacitatii de a pregati cele necesare Evaluarea O1 II.Moment organizatoric Ob. sabloane de copaci. pasari.

Elevii vor fi impartiti in trei echipe. III. infloresc ghioceii.Dirijarea instruirii a)Intuirea materialului şi prezentarea lucrării model b) Explicarea şi demonstrarea modului de lucru O2 O3 O4 O5 O6 Voi explica modul de realizare a lucrarii. Se vor reaminti principalele caracteristici ale anotimpului primavara: zapada se topeste. Anuntarea temei si a obiectivelor Le comunic elevilor tema lectiei si obiectivele propuse. lalele. Executarea lucrarii de catre O8 elevi O9 Se va trece la executarea lucrarii. • la evaluarea lucrarii voi tine cont si de Plansa suport imagini sabloane creioane colorate foarfece Pe echipe Capacitatii de Individual folosire a tehnicilor si etapelor de realizare a compozitiei cu precizie si rapiditate 4 . nu inainte Exercitiul de a preciza cateva reguli ce trebuie respectate practic in cadrul echipei: • fiecare echipa va avea de realizat un anumit model de felicitare • lucrarea finala va fi expusa in fata. afara este caldut. • aranjarea elementelor lucrarii pe plansa suport. copiii fac curat in gradina scolii. • decuparea celorlalte elemente dupa contur. • scrierea unei strofe inchinata primaverii Conversatia Explicatia Felicitarimodel imagini sabloane creioane colorate foarfece lipici Capacitatii de insusire a modului de realizare a lucrarii c). ploua putin.Se vor adresa o serie de intrebari referitoare la ceea ce se intampla in natura odata cu venirea primaverii. bate vantul. Conversatia Explicatia primavara Frontala Capacitatii atentie de IV. • lipirea elementelor componente intr-o forma proprie pe plansa suport. pomii infloresc. fiecare avand o sarcina concreta de lucru. zambilele. se intorc pasarile calatoare. In ora de abilitati practice de azi vom realiza felicitari pentru 1 si 8 Martie.

O7 lipici VI.disciplina si ordinea din cadrul echipei. Se va tine cont de: corectitudinea executarii lucrarii (respectarea etapelor de lucru). motiva aprecierile primite 5 . Vor fi antrenati toti copiii in Explicatia aprecierea plansei. Evaluarea Plansa va fi expusa in fata clasei pentru a fi Conversatia analizata. Explicatia Se vor face aprecieri referitoare la modul de desfasurare a activitatii.Incheierea activitatii Frontala Capacitatii de a Indiv.”Ne jucam cu primavara”. Vor fi evidentiati cei mai activi copii. Compozitia finala Capacitatii de a aranja compozitia. acuratetea lucrarii. dand dovada de originalitate si mare acuratete Frontala Capacitatii de autoanaliza a compozitiei finale VII. In incheierea activitatii copiii vor prezenta Conversatia sceneta. originalitate in ceea ce priveste modul de combinare a “pieselor” pe plansa suport si adaugarea unor elemente noi.

Master your semester with Scribd & The New York Times

Special offer for students: Only $4.99/month.

Master your semester with Scribd & The New York Times

Cancel anytime.