Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: Clasa: a VII- a Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Cultura civica Unitatea de invatare: Omul - fiinta sociala Tema: Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale Tipuri de relatii inter si intra grupale Tipul lectiei: de predare invatare Obiectiv- cadru: Dezvoltarea capacitatilor de a dialoga si de a coopera in conditiile acceptarii pluralismului si valorizarii pozitive a diferentelor. Obiective de referinta: 1.1 S utilizeze corect i adecvat limbajul de specialitate n diferite contexte- activiti de lmurire a nelesului cuvintelor . 3.1 S utilizeze deprinderi i competene de dialog, de dezbatere public a unei probleme, de negociere, de rezolvare de conflicte- conversaie dirijat, dezbatere pe o anumit tem n legtur cu un subiect controversat. 3.2 S aprecieze diferite perspective de gndire i de aciune- exerciii care solicit exprimarea prerilor, a convingerilor, a sentimentelor personale. Obiective operationale: La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili: Sa gaseasca elementele specifice vechilor practici in ceea ce priveste organizarea si conducerea institutiilor societatii; obiectivul este atins daca surprind elementele structurii piramidale. Sa argumenteze necesitatea noilor abordari ale managementului organizational; obiectivul este atins daca gasesc macar un argument in favoarea managementului de tip retea. Sa identifice in evenimente si ipostaze din realitate tipurile de relatii intra si inter grupale; obiectivul este atins daca identifica cel putin tipurile principale de relatii. Sa exemplifice cu situatii din experienta personala tipurile de relatii invatate; obiectivul este atins daca exemplele sunt adecvate. Metode didactice: conversatia, explicatia, observatia, studiul de caz, exercitiul, invatarea prin descoperire, problematizarea, Mijloace didactice: fise de evaluare, imagini care sa ilustreze tipologia grupurilor, fotografii personale cu grupurile din care fac parte elevii.

Desfasurarea lectiei: Momentele lectiei Ob. de ref. Activitati de invatare du ra ta Resurse Evaluare

Moment organizatoric 1. Activarea 3.1 informatiilor necesare temei

Asigur in clasa un climat potrivit desfasurarii lectiei. Anuntarea temei se va face printr-o discutie legata de evolutii si tendinte in organizarea grupurilor 3 sociale. In opinia voastra, ar fi de dorit ca modelul organizarii militare sa fie imprumutat si de alte tipuri de organizatii si grupuri sociale, cum ar fi: scoala, familia, biserica, partidele politice? Cum vi se pare faptul ca intr-o organizatie oarecare se cere membrilor sai sa fie soldati devotati si sasi subordoneze personalitatea in numele binelui colectiv ? Anunt titlul, care se scrie pe tabla si in caiete. 5 a) Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale: = Discutie despre vechile practici in ceea ce priveste organizarea si conducerea bisericii, armatei, partidelor politice, a marilor si micilor companii. Se va scrie in caiete si la tabla: Vreme de secole organizarea si conducerea societatii s-au realizat dupa o structura piramidala ( ierarhii, gradatii, uniforme si alte accesorii ). = Discutie referitoare la noile abordari ale conducerii, acelea de tip retea, cu o comunicare descentralizata. Se va scrie in caiete si la tabla: In zilele noastre, organizatiile performante promoveaza valori ca: lipsa de formalitate, egalitatea in relatiile dintre oameni si comunicarea laterala, diagonala si de jos in sus.Este de dorit ca decizia asupra unei probleme sa fie luata de cei implicati in respectiva problema. Exercitii: La ce disciplina de studiu de anul acesta va simtiti mai liberi in a va manifesta talentele ? Care profesor va respecta mai mult aptitudinile si va accepta limitele fiecaruia in parte? Ati avut vreodata impresia ca rezultatele voastre sunt mai spectaculoase in conditiile mai sus mentionate? b) Tipuri de relatii intra si intergrupale = Conversatie despre relatiile in cadrul grupului cu Activitate frontala Activitate frontala Activitate frontala formativ a

2. Anuntarea temei si a importantei acesteia 3.2 3. Invatarea propriuzisa

30

Formati va

3.2 1.1

accent pe apelul la experienta personala. Se vor exprima opinii in legatura cu situatiile alese de elevi pentru prezentare. Se va concluziona, notand pe caiete si la tabla: Atat in interiorul grupului cat si intre diferitele grupuri sociale pot aparea relatii de colaborare, solidaritate, competitie sau conflict. Elevii vor scrie pe caiete definitii pentru fiecare tip de relatie. Exercitii: Dati exemple concrete de competitii loiale si neloiale si precizati care sunt consecintele celor din urma. Cum reactionati cand cineva din grup va agreseaza? (il ignorati, deveniti si mai agresivi, apelati la ajutorul altor colegi, il reclamati parintilor sau profesorilor, incercati sa-l calmati aratandu-i ca greseste) Elevii vor rezolva un test care cuprinde exercitii asemanatoare celor rezolvate in lectie. 1. S presupunem c parintii tai isi doresc sa te transfere la alta scoala, nemultumiti de rezultatele tale la invatatura. Cum ar trebui s colaborati pentru a gasi cea mai buna solutie?Consideri normal sa ai si tu o parere in aceasta problema? 2. Un coleg care are multa incredere in tine vine la scoala si iti sopteste la ureche ca a consumat 10 alcool inainte de a veni la ore. Cum reactionezi? 3. Colega de banca te priveste insinuant si iti spune ca ii lipsesc bani din geanta. Cum vei proceda? 4. Cu ce persoana sau grup cu care interactionezi de obicei ti-ar placea sa comunici mai bine? Propune o solutie pentru imbunatatirea situatiei. Aprecierea activitatii Explicarea sarcinilor pentru acasa 2

Imagini cu tipuri de grupuri Fotografii ale elevilor cu familia, cu colegii, cu prietenii sau cu grupul religios.

4. Evaluarea

3.2 3.1 1.1

Fise de sumatievaluare va Activitate independenta

5. Incheierea lectiei

Oglinda tablei Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale Tipuri de relatii intra si intergrupale Vreme de secole organizarea si conducerea societatii s-au realizat dupa o structura piramidala ( ierarhii, gradatii, uniforme si alte accesorii ). In zilele noastre, organizatiile performante promoveaza valori ca: lipsa de formalitate, egalitatea in relatiile dintre oameni si comunicarea laterala, diagonala si de jos in sus.Este de dorit ca decizia asupra unei probleme sa fie luata de cei implicati in respectiva problema. Atat in interiorul grupului cat si intre diferitele grupuri sociale pot aparea relatii de colaborare, solidaritate, competitie sau conflict.

S-ar putea să vă placă și