Sunteți pe pagina 1din 53

Modulul IV.

Proiectarea didactic

Pretest:

scopul constituie evaluarea nivelului de pregtire a studenilor pentru elaborarea proiectelor.


Actualizai structura orei de diriginie proiectate n cadrul cursului ,,Teoria Educaiei. Explicai conexiunea obiectiveconinuturi-tehnologii n cadrul procesului de nvmnt.

Obiective
Studiind acest modul,vei putea:
s argumentai tiinific necesitatea proiectrii

didactice; s v autoevaluai nivelul de pregtire pentru elaborarea fiei tehnologice a leciei; s proiectai diverse tipuri de activiti didactice; s evaluai calitatea proiectrii didactice; s v formai competene de analiz metodologic a leciei; s identificai strategiile didactice adecvate contextului instructiv; s definii i s aplicai n comunicare conceptele de lucru ale modulului.

didactic, proiectare curricular, planificare calendaristic, proectare secvenial, unitate de nvare, secven de nvare, proiect didactic, evenimente instrucionale, scenariul leciei, design iinstrucional, evaluarea calitii proiectului leciei.

Concepte cheie: proiectare

4.1. Definiii. Esena, necesitatea i rolul proiectrii didactice

Proiectarea pedagogic
activitatea de structurare a aciunilor care asigur funcionalitatea sistemului i procesului de nvmnt la nivel general, specific / intermediar i concret / operaional conform finalitilor elaborate n termeni de politic a educaiei. (S. Cristea)

Proiectarea pedagogic
Activitatea de proiectare pedagogic valorific aciunile i operaiile de definire anticipativ a obiectivelor, coninuturilor, strategiilor nvrii, probelor de evaluare i mai ales a relaiilor dintre acestea, n condiiile unui mod de organizare a procesului de nvmnt
(Vlsceanu L.)

expresia pregtirii psihopedagogice i afirmrii creativitii didactice; cadrul la care se poate raporta i evaluarea aciunii, a rezultatelor, n termeni de eficien i eficacitate; echilibreaz dou tendine extreme constatate n practic: una care respinge proiectarea, afirmnd c intuiia este esenial i alta care cere o maxim rigoare, detaliere. Sau, una care se bazeaz pe redactarea de proiecte deosebite, dar realizate sub nivel n practic i alta contrar ; privete ansamblul activitii didactice, nu numai transmiterea cunotinelor i aprecierea nsuirii.

Proiectarea aciunilor este necesar ca o condiie de baz a optimizrii, raionalizrii acestora, deoarece constituie pentru cadrele didactice:

Proiectarea didactic este o activitate complex, un proces de anticipare a ceea ce dorete profesorul s realizeze mpreun cu elevii n cadrul unei lecii, sistem de lecii, tem pe parcursul ntergului an colar, pentru realizarea obiectivelor programei. (I. Jinga)

Planificare

Proiectare

- a proiecta sau a planifica? Relaia nu este de opoziie, ci una de la general la particular, de la global la secvenial, ealonat.
Planificarea se adreseaz rezolvrii Proiectarea vizeaz specific activiti delimitate (predareanvareaevaluarea scopurilor, obiectivelor generale i unui capitol, sistem de lecii, o lecie, o specifice, coninuturilor colare, secven de lecie); detalierea poate organizrii etapelor mari ale merge pn acolo, nct s fie prefigurai procesului de nvmnt, evalurii paii, operaiile, aciunile delimitate ale sumative (trimestre, ani colari, profesorului i elevilor, conform cicluri de nvmnt) i are un obiectivelor operaionale sau caracter relative unitar, stabil, fiind i neoperaionale (prin metoda scenariului sau prin design instrucional R. M. o problem de decizie central, de Gagne). politic educaional, a Proiectarea este operaional, din perspectiva nvmntului. profesorului (identific elemente i Planificarea are n vedere globalitatea aciuni, analizeaz, evalueaz, prevederii, realizrii scopurilor organizeaz, coreleaz, stabilete strategii, instruirii. formuleaz sarcini concrete, raporteaz la
criterii, coordoneaz, elaboreaz) i a elevilor (aciuni, operaii conform obiectivelor, sarcinilor date, finalizate n comportamente cognitive).

plan de lecie sau proiect de lecie?


Planul de lecie pune accent Proiectul de lecie evideniaz modul cum devin operaionale pe prevederea scopurilor coninuturile, cum se utilizeaz (informativ, formativ, metodele i mijloacele, cum educativ), coninutul de particip elevii, care snt transmis, structura, etapele aciunile de predare i nvare, i timpul necesar, cum se aplic variantele metodologia de predare, strategice, cum profesorul devine managerul aciunilor de conform unui model relativ nvare, n loc de transmitor fix de concepere, de unde i dominant, care snt efectele obligaia respectrii, evalurii continue; ndeplinirii lui. proiect de activitate didactic? Nu, pentru c trebuie precizat nivelul la care se realizeaz activitatea an colar, trimestru,capitol, lecie, secven, activitate extracolar de un anumit tip.

scenariu"? Este o metod de concepere i prezentare a desfurrii unei activiti delimitate, cu prevederea detaliilor regizorale, n variante strategice, metodologice. Deci, cel mult poate fi o parte a unui proiect desfurarea ; proiect sau schi, schem, intenie de activitate? Potrivit sensului comun schia de proiect desemneaz doar nserarea elementelor principale ale conceperii respectivei activiti, aspect care este characteristic profesorului cu experien. Sensul etimologic conduce la raportarea la alt termen utilizat design al instruirii, dat de ctre psihologi, pornind de la analiza condiiilor nvrii eficiente, de la abordarea ei sistemic .

4.2. Dezvoltarea proiectrii: de la proiectarea tradiional la proiectarea curricular

Proiectarea tradiional
de tip didacticist, reprezint un model centrat asupra coninuturilor, respectiv asupra aciunii de predare subordonnd obiectivele, metodologia i evaluarea ntr-o logic proprie nvmntului informativ, care suprasoliciteaz transmiterea de cunotine, dirijarea exclusiv a instruirii, unilateralizarea procesului de formare a elevilor
(S. Cristea,)

Structura acestui model de proiectare ntreine, pe de o parte, presiunea coninutului n raport cu obiectivele metodologia evaluarea, ceea ce confer sarcinii didactice / educative un sens nedifereniat, dependent (aproape) exclusiv de valorile implicate n aciunea de predare.

Proiectarea curricular
promovat la nivelul didacticii (post) moderne, este centrat asupra obiectivelor activitii de instruire/ educaie, urmrind, cu prioritate, optimizarea raporturilor de coresponden pedagogic ntre elementele componente ( obiective coninuturi metodologie evaluare ) , ntre aciunile de predare-nvare evaluare , subordonate finalitilor angajate la nivel de sistem i de proces.

Structura acestui proiectare valorific

rolul central acordat obiectivelor pedagogice, urmrind realizarea unui nvmnt care vizeaz formarea-dezvoltarea optim a elevului prin valorificarea tuturor resurselor de

model

de

(auto)educaie/(auto)instruire.

O asemenea structur presupune instituionalizarea unui anumit sistem de formare iniial i continu a educatorilor, care devine funcional n contextul oricrui proiect pedagogic.

Concepiile generale de proiectare tradiional i proiectare curricular pot fi demonstrate grafic prin figura alturat:

o
C

o - obiective c - coninut m -metodologie e - evaluare

4.3. Niveluri i etape ale proiectrii

n proiectarea activitii didactice semnificativ este conexiunea elementelor componente de baz: obiective, coninut,

strategie, evaluare.

Potrivit corelaiei acestor elemente, rezult nivelurile de

proiectare i variante strategice cu un grad progresiv de detaliere: de la

planificarea anual la proiectarea leciei (I. Jinga)

Calitatea proiectrii depinde de formarea, maturizarea, perfecionarea competenelor profesorului.

Astfel, proiectarea corespunde cutarii / gsirii rspunsurilor la ntrebri de baz:

ce se urmrete? cu ce resurse? n ce condiii? ce se vehiculeaz? cum se realizeaz? cine particip? n ct timp? cum se vor cunoate rezultatele? ce consecine rezult pentru ameliorarea i continuarea aciunii?

Etapele proiectrii didactice


1. Ce voi face? vizeaz obiectivele educaionale; 2. Cu ce voi face? trimite ctre resursele educaionale; 3. Cum voi face? stabilete strategiile educaionale; 4. Cum voi msura ce am realizat din ce mi-am propus? conturarea metodologiei de evaluare a eficienei activitii
desfurate.

Proiectarea activitii didactice la o disciplin impune respectarea etapelor: 1. Lectura Curriculumului disciplinar; 2. Elaborarea Proiectului calendaristic (anual) 3. Proiectarea secvenial (a unitilor de nvare, a secvenelor de nvare)

Lectura Curriculumului disciplinar


Noile tipuri de programe analitice au fost reorganizate i ntroduse prin Curriculumul Naional cu denumirea de Curriculum disciplinar. Acestea pornesc de la premisa c aspectul cel mai important al studierii unei discipline colare reprezint atingerea unor obiective educative complexe, legate de formarea unor competene de a realiza anumite activiti intelectuale sau motrice, specifice pentru un anumit domeniu, formarea unor atitudini i convingeri.

precizarea obiectivelor de atins de ctre elevi, prin studierea anumitor aspecte ale unui
domeniu de reflexie activitate uman,

Programele pun accentual pe

coninuturi.

i de numite

Curriculumului disciplinar urmeaz s se fac nu doar pentru a lua cunotin de informaiile pe care le vom preda i de ordinea lor, ci, n primul rnd, pentru a cunoate ce capaciti ale elevilor urmeaz s formm i s exersam n anul colar respectiv, prin studierea temelor i a subtemelor recomandate.

n concluzie, lectura prealabil a

problem a proiectrii didactice este aceea de a anticipa, n detalii, ntreg ansamblul de activiti de nvare despre care presupunem ca, dac vor fi desfurate de elevi ntr-o anumit ordine, vor avea drept rezultat, n final, dezvoltarea fiecreia dintre abilitile cerute prin obiectivele de referin ale programei.

Aceasta nseamn c principala

nu specific, i nici nu ar putea, modul de articulare a diverselor activiti de nvare pe care elevii vor trebui s le desfoare, pentru a-i forma abilitile vizate de obiectivele de referin. Cel care trebuie s conceap ntregul demers didactic este

ATENIE: Curculumul disciplinar

profesorul, singurul care cunoate caracteristicile elevilor si.

Este recomandabil lecturarea ,,pe orizontal n urmtoarea succesiune:


Obiective cadru Obiective de referin Coninuturi Activiti de nvare

Proiectul (plan calendaristic) anual

Timpul disponibil ntr-un an de studiu pentru realizarea cu elevii a obiectivelor de referin este limitat, prin numrul de ore prevzut n planul-cadru de nvmnt la disciplina de studiu respectiv. Profesorul are datoria s utilizeze aceast resurs a timpului cu maximum de eficien.

Un profesor va trebui s se gndeasc la ordinea n care va propune elevilor

activitile

necesare atingerii fiecrui obiectiv i timpul necesar formrii capacitilor vizate.

de

nvare

Se recomand ca n realizarea planificrilor calendaristice profesorii s parcurg urmtoarele etape:


a. Realizarea asocierilor dintre obiectivele de referin i coninuturile Curriculumului disciplinar i manualului colar. b. mprirea n uniti de nvare (grupuri de lecii, lecii, secvene). c. Stabilirea succesiunii de parcurgere a unitilor de nvare. d. Alocarea timpului considerat necesar, pentru fiecare unitate de nvare, n concordan cu obiectivele de referin i coninuturile vizate.

Structura Proiectului anual


Obiectivele generale i specifice Rubricaia
Module (teme, dup necesiti) Numrul de ore Tipuri de activiti de predarenvare-evaluare Evaluri sumative / Teze trimestriale

Trimestrul

Proiectul (plan) trimestrial i pe capitole (teme)


Se elaboreaz conform solicitrilor instituiei de nvmnt cu scopul particularizrii componentelor Proiectului anual. n acest sens, vor fi adugate elemente de operaionalizare, n condiiile n care nu a fost menionate n Proiectul anual, reealonarea timpului dat, includerea evalurii continue, a metodelor de evaluare sumativ, bibliografia.

Proiectul unui sistem de lecii


Se exprim la nivel de unitate didactic i se proiecteaz pentru a permite o mai buna realizare echilibrat a a nvrii cumulative n cadrul unui sistem de lecii prin care nelegem predarea coninuturilor din program (capitol, modul, tem) prin diferite tipuri i variante de lecii corelate logic. Obiectivele generale; Obiectivele specifice fiecrei lecii; Rubricaia

Tipurile i variantele de lecii

Numrul de ore

Elemente eseniale de coninut

Metode i mijloace de nvmnt

Exerciii i probleme

Probe de evaluare

Bibliografia.

4.4.

Proiectul de lecie

Proiectarea unei lecii, conceput ca o activitate mental de anticipare amnunit a ceea ce urmeaz s realizeze profesorul n clas, se materializeaz ntr-un document, cunoscut sub denumirea de proiect

didactic.

Scopul proiectultui didactic este de a pregti trecerea fr dificulti de la intenie (proiect) la realizare (aciune).

Model al proiectului didactic pentru lecia mixt realizat n nvmntul tradiional


Antetul proiectului: Disciplina / Subiectul leciei / Tipul leciei / Profesor/ Clasa Obiective operaionale Strategia didactic Resurse bibliografice

Scenariul activitii
Etapele leciei Activitatea profesorului
Noteaz absenele/ creeaz situaii motivaionale Solicit rspunsuri la ntrebri

Activitatea elevului
Se pregtete pentru lecie

Tehnologii didactice
Metode, tehnici, mijloace specifice etapei Metode, tehnici, mijloace specifice etapei

1. Moment organzatoric

2. Evaluarea cunotinelor referitoare la tema de acas 3. Prezentarea temei noi

Rspunde

Propune coninuturi noi

Solicit alte explicaii suplimentare

Metode, tehnici, mijloace specifice etapei

4.Consolidarea i generalizarea cunotinelor

Propune alte Rezolv exerciii exerciii i apreciaz modul asemntoare de rezolvare

Metode, tehnici, mijloace specifice etapei

5. Evaluarea elevilor i recomandarea temei pentru acas

Apreciaz elevii i recomand sarcini de lucru pentru acas

Prezint Metode, tehnici, agendele pentru mijloace semnare i specifice etapei noteaz sarcinile de lucru.

Antetul proiectului: Disciplina / Subiectul leciei / Tipul leciei / Profesor / Scoala / Clasa Obiective operaionale Strategia didactic Resurse bibliografice Scenariul activitii
Tehnologii didactice
Evenimente Instrucionale Obiective operaionale

Model al proiectului didactic pentru lecia de predare-nvare n nvmntul modern

Activititatea elevilor

Activitatea profesorului

Timp alocat

Moduri de organizare

Evaluare

Principii didactice aplicate

Mijloace

Metode

Evenimentele instrucionale
I. Captarea ateniei elevilor II. Comunicarea obiectivelor III. Reactualizarea cunotinelor nvate anterior IV. Prezentarea noului coninut i conducerea (dirijarea) nvrii V. Obinerea performanelor VI. Evaluarea (formativ sau sumativ) a performanelor VII. Expunerea sarcinilor de lucru individual

(R. M. Gagne )

I. Jinga, E. Istrate propun elaborarea scenariului didactic pentru o lecie sub forma unor fie
Scenariul didactic-fie Fia I: disciplina, clasa, subiectul leciei, tipul leciei, obiectivele operaionale, modaliti de captare a ateniei elevilor. Fiele II, III, IV etc. vor cuprinde: obiectivul operaional urmrit, coninuturile eseniale necesare atingerii lui, moduri de organizare a elevilor, metode i mijloace de nvmnt, aplicaii, modaliti de realizare feed-back i evaluare. Ultima fi: sarcinile de nvare stabilite pentru munca independent a elevilor n afara clasei, teme pentru acas, bibliografia la tema abordat.

Not: Acest model de proiect este recomandabil pentru profesorii cu un anumit stagiu didactic.

Memorai!
Lecia eficient este aceea care ofer elevilor prilejul s formuleze ntrebri i problemei; s emit ipoteze, s imagineze rezolvri, soluii; s fac asociaii de idei, asociaii de experiene proprii i experiene efectuate de cercettori; s elaboreze modele, planuri, fie, sinteze, rezumate; s angajeze discuii pentru clarificarea unor noiuni; s formuleze concluzii; s exerseze dialogul, munca n cabinet; s cultive forme pozitive de conduit etc.
Miron Ionescu

4.5. Evaluarea calitii activitii didactice

mod curent, se realizeaz de ctre profesor i elevi dup criterii variabile.

Evaluarea eficienei leciei n

Reuita leciei trebuie judecat nu att prin raportare la proiectul elaborat, ci la modul concret, eficient de rezolvare a situaiilor create, care au favorizat nvarea de calitate.

Criteriile de apreciere a reuitei leciei snt variate, pot fi abordate global sau detaliat, obiectiv sau subiectiv, aplicate la o lecie sau la mai multe pentru comparare etc. Important este ns ca profesorul s le contientizeze, pentru a le aplica continuu: n pregtire, n timpul desfurrii, n evaluarea final a leciei.

const ntr-o mbinare a diversitii modelelor sau fielor de evaluare, cci, n esen fiecare pune n lumin situaii specifice de instruire. Este o posibilitate ce s-ar finaliza ntr-un instrument adecvat de evaluare centrat pe abordarea situaional a leciei (a unei activiti didactice) sau ntr-un set de instrumente de evaluare a calitii activitii didactice.

Soluia

optim

Concluzii generale:
1. Proiectarea curricular presupune centrarea pe obiective. 2. Eficacitatea leciei depinde de capacitatea profesorului de a prevedea, a crea i a gndi n termeni de strategii didactice aciunile sale n diverse situaii de instruire. 3. Evaluarea calitii proiectului didactic prsupune a decide n ce msur: snt precizate obiectivele operaionale, se respect corespondena obiective-continut-metodologieevaluare; este adecvat contextului educaional; este suficient de flexibil; prevede condiiile de aplicare. 4. Eficiena comportamentului profesional al cadrului didactic depinde de gradul de dezvoltare a competenelor sale psihipedagogice. 5. Pentru a decide asupra nivelului de cultur profesional a cadrului didactic, trebuie s analizm activitatea acestuia raportat la anumite criterii.
6.Analiza calitii activitii didactice i a conduitei profesionale a cadrului didactic permit evaluarea msurii n care profesorul i exercit rolurile sale.

Recomandri bibliografice:
1. 2. Achiri I., Cara A., Proiectarea didactic. Orientri metodologice, Chiinu, 2004. Albulescu, M. Albulescu, Proiectarea, organizarea i desfurarea leciei n Predarea i nvarea disciplinelor socio-umane, I. Editura Polirom, Iai, 2000 (pag. 45-62). Cojocaru, M.,et.al.,Teoria instruirii.Suport de curs.UPSC,Chiinu,2006 Cojocaru, M.,et.al.Teoria instruirii.Ghid metod..UPSC,Chiinu,2006 Cojocariu,V.,Teoria i metodologia instruirii,2008 Cristea, V., Teoria i metodologia instruirii, EDP,Bucureti,2008 Cerghit, Ioan, Modele de instruire alternative i complementare, Ed. Aramis, Bucureti, 2002.

3. 4. 5. 6.

7.

8.

9. 10. 11. 12. 13. 14.

Fryer, M. Predarea i nvarea creativ. Chiinu, Editura Uniunii Scriitorilor, 2004, 148 p. Jinga, I., Negre, Ioan, Design instrucional, Ed. Edits, Bucureti, 2002. Jinga I, Istrate E., Proiectarea pedagogic n Manual de pedagogie, EdituraTechnics, Bucureti, 1999 (pag.395-398); Marinescu M., Tendine i orientri n didactica modern, Bucureti, EDP, 2007 Joia E., coord. A deveni profesor constructivist, EDP, Bucureti, 2008. Negre, I.,-Dobridor,Reoria general a curriculumului educaional, Bucureti, Polirom, 2008 Radu, I., Ezichil L., Didactica. Teoria instruirii, Piteti: Paralela 45, 2005.

Nicola, I., Tratat de pedagogie colar, Editura Aramis, 2002. 16. Papuc L., Epistemologia i praxiologia curriculumului universitar, Tipografia Central, Chiinu, 2005 17. Pslaru Vl., Papuc L., Negur I., Morrescu M.,et.al., Construcie i dezvoltare curricular, Cadru teoretic, Chiinu, 2005. 18. Plrie,V.,Pedagogie. Chiinu, Univers Pedagogic, 2007 19. Ptru Teodor, Didacticometrie. Esen, necesitate, proceduri. EDP, Bcureti, 2008, 216 p. 20. Radu, Ion, T., Evaluarea n procesului didactic, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2007. 21. Radu, I., Ezechil L., Didactica. Teoria instruirii, Piteti: Paralela 45, 2005. 22. Silistraru, N., Note de curs la pedagogie, Chiinu, UPSC, 2000 23. Temple, Charles, Steele, Jeannie L. Kurtis, Meredith S. Aplicarea tehnicilor de dezvoltare a gndirii critice. Ghidul IV, Supliment al revistei Didactica Pro..., nr. 8, 2003. 15.

S-ar putea să vă placă și