Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.12.2011 coala Nicolae Iorga Focani Clasa I Disciplina de nvmnt: Educaie plastic Subiectul: Tablou de iarn Tehnica: Tehnica soluiilor decolorante Tipul de activitate: Formare de priceperi si deprinderi Profesor coordonator: Lector univ. dr. STOICAN Oana nvtor: Prof. ALEXANDRESCU Cria Propuntor: TUDOROIU Sndica - anul II zi OBIECTIVE DE REFERIN: Realizarea petelor de culoare folosind tehnici specifice picturii (de colorare); Dezvoltarea creativitii, imaginaiei i a gustului estetic.

OBIECTIVE OPERAIONALE: O1: s respecte tehnica de lucru (de colorare); O2: s utilizeze corect tehnic soluiilor decolorante (pick-ul) pe baza explicaiilor primite; O3: s realizeze lucrri originale prin utilizarea materialelor primite; O4: s aprecieze calitatea lucrrilor executate pe baza criteriilor stabilite anterior, exprimat prin aprecieri individuale i colective.

STRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, observarea, munca independent, evaluarea; MIJLOACE DE NVMNT: plane, cerneal, pick-ul, acuarele, pensule, erveele; MODURI DE ORGANIZARE: frontal, individual.
Bibliografie: o o o Sual M., Culoarea cea de toate zilele, Bucureti, Ed. Albatros, 1982; Gheorghiu Maria, Paleta copilriei, Bucureti, Ed. Tedit FZH, 199 Curriculum Naional, Programe colare pentru nvmntul Primar, Bucureti, 1998

Anexa 1

IARNA de Virgil CARIANOPOL

Hai la sniu, copii! A-nceput de ieri s cad Pe orae i pe sate, Fulgi de-argint i de zpad. Cu patine i cu snii, Hai s ne jucam cu foc! Cnd ne-om face mari, odat, Nu mai avem timp de joc. Ura! Dealul este mare i noi mici. S ne grbim! Fii binevenit iarn! Noi, copiii te iubim!

Anexa 2

Cu minile noi ne jucm, uite aa Ca psrile s zburm, tot aa i o csu noi formm, uite aa Uor n degete-apsm, tot aa i o moric s-nvrtim, uite-aa i napoi s o rotim, tot aa Uor la tob batem noi, uite aa i ploaia cade n uvoi, tot aa Corect la mas noi s stm, uite-aa i spor la lucru s avem, tot aa.

NR. CRT.

SECVENELE LECIEI

Ob. Op.

ACTIVITATEA PROPUNTORULUI Stabilesc un climat de ordine i disciplin optim pentru buna desfurare a activitii. Pregtesc materialele necesare desfurrii n bune condiii a orei de educaie plastic Le recit copiilor poezia Iarna de Virgil CARIANOPOL, apoi iniiez cu acetia o discuie despre anotimpul de iarn i despre jocurile copiilor iarna (Anexa 1) Astzi vom picta un tablou de iarn, folosind tehnica soluiilor decolorante.

ACTIVITATEA COPIILOR Copii ascult recomandrile propuntorului i pregtesc materialele necesare. Elevii ascult cu atenie poezia. Copiii se implic n discuie. Copii manifest curiozitate pentru tema plastic propus. Elevii privesc modelele expuse.

METODE I PROCEDEE

MIJLOACE DE NVMNT

EVALUARE

1.

Moment organizatoric

Conversaia

Capacitatea de concentrare a ateniei

2.

Captarea ateniei

Conversaia

Capacitatea de receptare a coninutului poeziei Capacitatea de nelegere a obiectivelor leciei Frontal individual

Explicaia Conversaia

3.

Anunarea temei i a obiectivelor

O2 O3 O4

V-am adus mai multe modele pentru a le observa i vedea cum sunt realizate: V rog s le privii!

Observarea Conversaia

4.

Prezentarea materialului intuitiv i analizarea modelului

Art copiilor plana model. - Ce materiale vom folosi pentru realizarea peisajului de iarn? (cerneal, pick-uri, acuarele, pensule) Stabilesc etapele de lucru, explic i demonstrez modul n care vor fi realizate lucrrile: 1. Planele sunt pictate cu cerneal. Cu pick-ul trasm conturul diferitelor desene pe care le alege fiecare: un om de zpad, fulgi de nea, un parc, un derdelu, sniue, copaci, brazi, colindtori etc.

Elevii privesc ncntai modelul i intuiesc materialele care se afl n faa lor, pe bnci

Observarea Conversaia

Plana-model - pick-uri - acuarele - pensule - plane

Capacitatea de a intui materialele de lucru necesare la realizarea leciei.

5.

Declanarea activitii

O1

Copii sunt ateni la explicaii i n cazul n care nu neleg, cer lmuriri.

Conversaia Explicaia Demonstraia

Capacitatea de a folosi n mod corect substana decolorant (pick-ul) pe plan.

O2

2. Precizez i demonstrez c nu trebuie frecat sau apsat, deoarece pick-ul decoloreaz imediat. 3.Propuntoarea precizeaz criteriile de evaluare. 4. nainte de nceperea lucrului facem exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii (Anexa 2)

Elevii sunt atrai de cntcelul ce nsoete exerciiile de nclzire a muchilor minilor

O3 6. Conducerea activitii O4

Copiii lucreaz mai nti cu pick-ul, apoi vor completa desenul cu acuarele, exploatndu-i imaginaia i creativitatea. Verific corectitudinea micrilor i tehnicilor, sesiznd i nlturnd la timp greelile, oferind explicaii suplimentare unde este cazul.

Copiii lucreaz individual plana, utiliznd tehnica substanelor decolorante i folosind toate materialele puse la dispoziie .

Exerciiul

Munca independent

Capacitatea de a lucra ngrijit i ordonat, respectnd etapele de lucru.

7.

Evaluarea lucrrilor (Feedback-ul)

O5

Aleg cte un copil de pe fiecare rnd, care la rndul su trebuie s aleag lucrarea care i se pare cea mai reuit de pe rndul su. Voi alege i eu trei lucrri care trebuie s respecte criteriile de evaluare stabilite i anume: *corectitudinea execuiei *estetica *originalitatea *respectarea tuturor etapelor de lucru Cele ase lucrri vor fi expuse la panou.

Copii rspund la ntrebri.

Fiecare elev privete lucrrile expuse i face aprecieri cu privire la acestea , innd cont de criteriile de evaluare precizate (originalitate, calitatea lucrrii, aspectul estetic)

Capacitatea de a evalua corect lucrrile colegilor i pe cele personale, manifestnd spirit critic i auto-critic. Planele realizate de copii. Conversaia Explicaia Aprecieri verbale i individuale

Planele realizate de copii.

8.

ncheierea activitii

Voi alege mpreun cu copiii primele trei cele mai reuite lucrri i le voi premia. Ceilali copii vor primi stimulente

Copiii sunt ncntai de ncheierea activitii, sub forma unui concurs.

Conversaia

Premiile: - O pensul - o cutie de culori - o cutie de acuarele Stimulente: - bomboane Raffaelo (bulgrai dulci)

Aprecieri verbale generale