Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

coala: Tudor Vladimirescu TRGOVITE Clasa: a III a nvtoare:STEMATIU MELANIA Obiectul: tiine ale naturii; Subiectul: ,,Solul,,; Tipul leciei: nsuire de noi cunotine; Obiective de referin: 1.1-s indice asemnri i deosebiri dintre corpurile din natur,pe baza unor observaii proprii; 1.3-s comunice n forme diverse observaii i comparaii asupra corpurilor din natur i asupra experimentelor realizate; 2.3-s deruleze experimente simple pe baza unui plan de lucru; 3.1-s aplice observaia ca demers al cunoaterii de tip tiinific.

Obiective operaionale: s observe i s exprime caracteristici ale corpurilor din mediul apropiat precum: form, culoare, dimensiuni, stare de agregare; s identifice caracteristicile unor soluri: culoare, permeabilitate, prezena aerului i a apei; s completeze fie de experiene; s efectueze experimente simple pentru punerea n eviden a caracteristicilor apei, aerului, solului; Metode i procedee: observaia, conversaia, demonstraia, comparaia,experimentul,problematizarea,investigaia,munca independent Mijloace i materiale didactice: ap, pmnt, pahar transparent, plnie, tifon, eprubet, spirtier, fie de experiene,fie de lucru,calculatorul; Forma de organizare: frontal, individual i n perechi Durata: 50 min.

MOMENTELE LECIEI Moment organizatoric

ACTIVITATEA ACTIVITATEA NVTOAREI ELEVILOR Asigur materialele necesare i pregtesc caietele i manualele de experienelor i desfurrii leciei de tiine ale naturii; tiine ale naturii; Le prezint,cu ajutorul calculatorului,imagini despre sol. Le adresez ntrebri prin care s afle ce este solul. Observ.Rspund la ntrebri.

Formularea ipotezelor

Anun i scriu pe tabl titlul Asculta. Scriu i ei data i titlul leciei Anunarea leciei leciei noi.Le prezint oboiectivele. pe fiele de pe mesele lor. i a obiectivelor Vom desfura lecia ,urmrind Dirijarea nvrii Tabelul de la tabl,cu rubricile : leciei TIU/VREAU S TIU/AM AFLAT Le cer s citeasc ce au scris i listez la tabl. Activitate individual/perechi Le propun s citesc textul despre sol-din manual-i s comenteze n perechi despre ce au citit. Scriu n fie cele trei rubrici. Completeaz primele dou rubrici. Citesc. Elevii citesc i discut n perechi.

Voi efectua trei experiene prin care Primesc fia de experiene; Activitate frontal: voi demonstra: Observ cu atenie i rein; experimente 1.Solul-corp solid+ tipuri de sol; i noteaz concluziile; 2.Permeabilitatea solului; 3.Prezena aerului+ap n sol; Experiena 1: Fiecare elev va primi fi de experiene, - Solul- corp solid; n care va scrie observaiile i - Tipuri de sol: negru, calcaros, nisipos, concluziile experienelor; argilos; - Prezena aerului n sol; - un pahar transparent, ap, pmnt; Experiena 1: - Ce experimentm ? - Punem pmntul n pahar; Observm culoarea neagr a pmntului de grdin; Turnm ap peste pmnt; - Cu ce materiale ? - Solul este un corp solid; - Cum lucrm ? - Solul poate fi negru, calcaros, nisipos, argilos; - Dup ce turnm apa peste pmnt aerul din acesta se ridic la suprafa sub forma unor - Ce am descoperit ? bule sau balonae;

Experiena 2: - Ce experimentm ? - Cu ce materiale ? - Cum lucrm ?

Experiena 2: - Permeabilitatea solului; - sol din grdin, plnie de sticl, pahar, ap; - Introducem sol din grdin ntr-o plnie de sticl aezat deasupra unui pahar peste care turnai ap; - Apa trece prin solul din grdin; solul din grdin este permeabil;

- Ce am descoperit ? Experiena 3: - Ce experimentm ? - Cu ce materiale ? - Cum lucrm ? - Ce am descoperit. Scriu pe tabl n rubrica AM AFLAT: 1. SOLUL este stratul de la suprafaa pmntului n care plantele i nfig rdcinile, absorb apa i substanele minerale; pentru animale, solul ofer hran i adpost; Experiena 3: - Prezena aerului i a apei n sol; - spirtier, eprubet, pmnt; - nclzim eprubeta la flacra unei spirtiere; - Prin nclzire, apa din sol se transform n vapori care aburesc pereii eprubetei; - Se simte un miros de fum, de gaz toxic;

2. Tipuri de sol: negru, calcaros, nisipos, argilos; 3.Compoziie: substane organice, substane minerale, ap i aer; 4. Solul este un factor de mediu i un corp solid; 5. Permeabilitatea este nsuirea solului de a permite apei s treac prin el de sus n jos i de jos n sus. Permeabilitatea depinde de felul solului; 6. Fertilitatea este nsuirea solului de a asigura apa cu srurile minerale pentru creterea i dezvoltarea plantelor; Completai propoziiile de pe fia de lucru: 1. Solul este un corp 2. Solul este un.de mediu, alturi de ap i aer; 3.nsuirea solului de a asigura apa cu srurile minerale pentru creterea i dezvoltarea plantelor se numete

Completeaz aceeai rubric.

Obinerea performanei

4. Apa, aerul, solul, cldura, lumina sunt factori de 5. nsuirea solului de a permite apei s treac prin el este. Autoevaluare Transferul cunotinelor Dau elevilor fi pentru autoevaluare. Precizez sarcina de lucru pentru data viitoare.

Completeaz fiele.

i verific fiele-n perechi. Rein tema pentru acas.

Fac i ei aprecieri,ii spun preri n Aprecieri asupra Fac aprecieri privind participarea la legtur cu utilitatea cunotinelor n viaa desfurrii acivitii lecie. lor.

S-ar putea să vă placă și