Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECTIE DATE GENERALE DATA : CLASA: a VII-a OBIECTUL: Biologie NUMELE I PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC: SUBIECTUL: Sexualitatea

i starea de sntate LOCUL DE DESFURARE: Laboratorul de biologie SCOPUL LECTIEI: Cunoaterea de ctre elevi a importanei pstrrii sntii sistemului reproductor i nelegerea rolului pe care sexualitatea l ocup n viaa fiecrui individ.

OBIECTIVE DE REFERIN: S recunoasc organe i sisteme de organe ale corpului uman i funciile acestora(1.2); S-i formeze deprinderi de documentare i comunicare (3.1); S interpreteze relaia dintre propriul comportament i starea de sntate (4.1). OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfritul leciei, pe baza materialului didactic prezentat de profesor elevii trebuie s fie capabili: O1: s descopere metodele contraceptive pe baza pliantelor i materialelor prezentate; O2: s identifice bolile cu transmitere sexual, inclusiv SIDA pe baza materialului avut n lucru; O3: s precizeze regulile de igien . STRATEGIA DIDACTIC TEHNICI DE INSTRUIRE: a)RESURSE PROCEDURALE (METODE DE INVATAMANT): -conversatia euristic; -explicatia; -observarea.

b)RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE INVATAMANT):- manual; -plane; -fise; -pliante ; -revista Corpul uman Sexualitatea. c)FORME DE ACTIVITATE : frontal individual. ANTICIPAREA DIFICULTILOR : -ntrebri suplimentareasigurarea unui fond de documentare. TIPUL LECTIEI : mixt (transmitere i fixare a cunotinelor). EVALUARE : formativ prin chestionare oral. BIBLIOGRAFIE: 1. Mihaela Marcu-Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran, manual pentru clasa a VII-a, Editura Teora; 2. Zoe Partin, Luminia Logoftu, Cezar Th. Niculescu, manual pentru clasa a VII-a, Editura Corint, Bucureti 2000; 3. Florica ibea, manual pentru clasa a VII-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti; 4. Florica ibea, Atlas de anatomie pentru clasa a VII-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti 2006; 5. Camelia Ureche, Corina Ciucu, Metodica predrii biologiei, Editura Zedax, Focani-Vrancea 2003;

Obiective operaionale

DESFURAREA LECIEI Etapele instruirii- coninut, sarcini de nvare Strategii didactice 1.Organizarea clasei: Profesorul verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea orei, noteaz n catalog elevii abseni i pregtete materialul didactic. 2. Verificarea cunotinelor: Prin chestionare oral : - Care sunt funciile organismului uman ? Enumerai-le ! - Care sunt prile componente ale sistemului reproductor masculin? - Care sunt prile componente ale sistemului reproductor feminin? - Cnd ncep gonadele s-i exercite dubla lor funcie? -Prin ce se caracterizeaz pubertatea? 3.Captarea ateniei: Profesorul prezint pliantele, crile i fiele de lucru aflate pe bnci. 4.Anunarea temei i obiectivelor: -Profesorul anun tema leciei i o scrie pe tabl, apoi prezint obiectivele pe care elevii trebuie s le cunoasc la

Mijloace de nvare

Modaliti de evaluare

Conversaia Explicaia Observarea

Plane Atlase de anatomie

Evaluare formativ prin chestionare oral

Obiective operaionale

Etapele instruirii- coninut, sarcini de nvare terminarea leciei. -Elevii noteaz pe caiete titlul leciei i urmresc obiectivele. 5.Dirijarea nvrii: Temele legate de sexualitate nu trebuie s fie nite subiecte tabu. Educaia sexual este esenial pentru ca voi, tinerii, s contientizai transformrile suferite de corpul vostru n perioada pubertii, s primii informaii i sfaturi privind diversele aspecte ale vieii sexuale, cum ar fi bolile venerice, adic boli cu transmitere sexual, metodele contraceptive etc. Metodele contraceptive reprezint diversele metode de prevenire a concepiei, adic de evitare a fecundrii ovulului de ctre spermatozoid n timpul raportului sexual. -Care sunt metodele contraceptive i prin ce se caracterizeaz ele? -Metodele contraceptive sunt: 1.Tabletele contraceptive:-mpiedic ovulaia; -au efect temporar, pot determina creterea n greutate, mbolnviri ale ficatului, iar dup unii specialiti favorizeaz apariia cancerului. 2.Steriletul:-dispozitiv ce se fixeaz n uter. 3.Diafragma:-form de emisfer ce astup colul uterin. 4.Prezervativul:-este cel mai sigur i cel mai eficace; -nu are contraindicaii. 5.Stabilirea propriului calendar al ciclului menstrual. Etapele instruirii- coninut, sarcini de nvare

Strategii didactice

Mijloace de nvare

Modaliti de evaluare

Observarea Conversaia Explicaia

Pliante

O1

Obiective

Strategii didactice

Mijloace de

Modaliti de

operaionale Desigur, la adolescen, instinctul sexual i curiozitatea sunt puternice. Dramele apar pentru c la om gonadele acioneaz cu mult naintea maturizrii psihice i tnrul nu este pregtit s-i ndeplineasc toate responsabilitile de printe. -Ce este avortul? -Avortul este ntreruperea sarcinii. El poate avea efecte grave asupra organismului, producnd de multe ori dereglri ireversibile. Relaiile ntmpltoare, fr a cunoate bine persoana cu care te mprieteneti, pot aduce riscuri mari, te pot mbolnvi. Bolile care se transmit pe cale sexual se numesc boli venerice. -Care sunt bolile venerice cele mai frecvente, de cine sunt determinate i care sunt simptomele care apar? -Bolile venerice cele mai frecvente sunt: a)Herpesul genital:-transmis de un virus; -vezicule pline cu lichid n regiunea organelor genitale externe, senzaii de arsuri, mncrime, durere. b)Trichomoniaza:-cauza = un parazit:-mucoasa vaginal, la fete; -uretr, la biei. -mncrimi, arsuri, dureri; -se poate lua din apa trandurilor, WC-urile Publice. c)Gonoreea(blenoragia): :-cauza = un gonococ- cile genitale; -arsuri la urinare, lichid purulent; -provoac sterilitate. d)Sifilisul(Lues sau Cruci n snge): -cauza = microorganism spiralat (Treponema pallidum) ;

nvare

evaluare

O2

Observaia Conversaia Explicaia

Pliante

O3

-mai multe faze; -se transmite pri srut, paharul folosit de omul bolnav, cu rni ale mucoasei bucale; -netratatmoartea bolnavului. e)SIDA(sindromul imunodificitar dobndit): -cauza = virusul HIV; -distruge sistemul imunitar; -boli grave(cancer al pielii, forme de Pneumonii i dizenterii rare). -Care sunt msurile de igien care se impun pentru buna funcionare a aparatului reproductor? -Msurile de igien sunt: -n timpul menstrei o igien foarte atent, evitarea eforturilor mari, evitarea intrrii n apa mrii, la trand sau a bilor foarte fierbini sau foarte reci; -combaterea bolilor venerice i a bolilor infecioase(oreionul poate provoca sterilitate la sexul masculin); -controlul periodic la medic. Viaa sexual timpurie are efecte duntoare asupra fiziologiei normale viitoare, vrsta cea mai indicat a cstoriei fiind dup 18-21 de ani, cnd organele sexuale sunt complet maturizate i actul procrerii se desfoar n condiii normale.

Observaia Conversaia Explicaia

Pliante

Obiective operaionale

Etapele instruirii- coninut, sarcini de nvare 6.Obinerea performanei elevilor: Elevii primesc cte o fi de lucru pe care o lucreaz individual i o corecteaz mpreun cu profesorul. 7.Evaluarea performanei: Prin chestionare oral pe tot parcursul leciei.

Strategii didactice Conversaia Explicaia

Mijloace de nvare Fia de lucru

Modaliti de evaluare Evaluare formativ prin chestionare oral i prin fiele de lucru

SCHEMA LECIEI SEXUALITATEA I STAREA DE SNTATE

Metodele contraceptive sunt: 1.Tabletele contraceptive:-mpiedic ovulaia; -au efect temporar, pot determina creterea n greutate, mbolnviri ale ficatului, iar dup unii specialiti favorizeaz apariia cancerului. 2.Steriletul:-dispozitiv ce se fixeaz n uter. 3.Diafragma:-form de emisfer ce astup colul uterin. 4.Prezervativul:-este cel mai sigur i cel mai eficace; -nu are contraindicaii. 5.Stabilirea propriului calendar al ciclului menstrual. Bolile venerice cele mai frecvente sunt: a)Herpesul genital:-transmis de un virus; -vezicule pline cu lichidn regiunea organelor genitale externe, senzaii de arsuri, mncrime, durere. b)Trichomoniaza:-cauza = un parazit:-mucoasa vaginal, la fete; -uretr, la biei. -mncrimi, arsuri, dureri; -se poate lua din apa trandurilor, WC-urile Publice.

c)Gonoreea(blenoragia): :-cauza = un gonococ- cile genitale; -arsuri la urinare, lichid purulent; -provoac sterilitate. d)Sifilisul(Lues sau Cruci n snge): -cauza = microorganism spiralat (Treponema pallidum) ; -mai multe faze; -se transmite pri srut, paharul folosit de omul bolnav, cu rni ale mucoasei bucale; -netratatmoartea bolnavului. e)SIDA(sindromul imunodeficitar dobndit): -cauza = virusul HIV (virusul imunodeficienei umane); -distruge sistemul imunitar; -boli grave(cancer al pielii, forme de pneumonii i dizenterii rare). Msurile de igien sunt: -n timpul menstrei o igien foarte atent, evitarea eforturilor mari, evitarea intrrii n apa mrii, la trand sau a bilor foarte fierbini sau foarte reci; -controlul periodic la medic.