Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
abc
Dalal Mott MacDonald File No. Date Date
RK
Checked by :
Design data
Size of Column bxD Pu Axial Load on column Moment in the direction of Larger dimension (Top) Moment in the direction of Larger dimension (Bott) Moment in the direction of Shorter dimension (Top) Moment in the direction of Shorter dimension (Bott) Effective Length parallel to Larger Dimensions Effective Length Parallel to Shorter Dimensions Unsupported Length Concrete Grade Steel Grade Dia of bars used Cover to reinforcement Assumed reinforcement percentage = = = = 850 mm 1313 x 1760 x 1760 x x 1.0 1.0 1.0 1300 mm = 1313 kN = 1760 kN.M. = 1760 kN.M. kN.M. kN.M.
b
Mx
My
lex / D = ley / b =
4.8 7.3
Therefore the Column is Short Column Additional Moment due to minimum eccentricity to be considered:
\\vboxsrv\conversion_tmp\scratch_5\[120741735.xls.ms_office.xls]Short
The above actual moments should be compared with those calculated from minimum eccentricity consideration ( see 25.4 of the IS code 456:2000) and greater value is to be taken as the initial moment for adding the additional moments. Min. eccentricity ex ey
55.73 40.73
mm mm
Moments due to ex or ey or Both are Greater than 20mm. Mux = 1312.6 x 0.0557 Muy = 1312.6 x 0.0407
= =
73.2 53.5
kN.m kN.m
Total moments for which the column is to be designed are : Mux = Max. of (1760.07, 1760.07, 73.1578026666667kN.m = 1760 ) Muy = Max. of (200, 200, 53.4682026666667 ) = 200 kN.m
120741735.xls.ms_office / Short
Project
abc
Dalal Mott MacDonald File No. Date Date
RK
Pu / f ck b D p / f ck Puz
= = = = = = = =
2
0.034 0.023 0.45 fck . Ac + 0.75 fy . Asc N [ 0.45*35*(1-0.0008) + 0.75*415*0.008 ] * 1105000 20016 kN Pu/Puz 0.07 IF(M59<0.201,1,IF(M59>0.799,2,AG61)) 1.00 0.038 0.045 2262 kN.m 0.78 0.059 0.045 1479 0.14 kN.m
Referring chart for d'/D = 0.10 Referring chart for d'/D = 0.05
Pu / Puz an For x-x axis d'/D ratio Mu / f ck bD Mux1 Mux / Mux1 For Y-Y axis d'/D ratio Mu / f ck bD Muy1 Muy / Muy1
2
= = = = = = =
Now, with References to IS 456:2000, Page 71, Clause 39.6 and Clause 39.7. (Mux / Mux1)an + (Muy / Muy1) an = = Therefore Area of Steel As Provided reinf. = = 0.78^1.00 + 0.14^1.00 0.913 0.8 % of (850 x 1300) 20 mm Dia Bar 29 Nos.
120741735.xls.ms_office / Short
Project
abc
Mott MacDonald Consultants(India) File No. Date Date
RK
Checked by :
Design data
Size of Column bxD Pu Axial Load on column Moment in the direction of Larger dimension (Top) M1x Moment in the direction of Larger dimension (Bott) M2x = 300 mm x 600 mm = 1000 x 1.0 = 1000 = 150 x 1.0 = 150.0 = 85 x 1.0 = 85.0 x 1.0 = 10.0 x 1.0 = 10.0 mm mm mm N/mm2
2
Moment in the direction of Shorter dimension (Top) M1Y = 10 Moment in the direction of Shorter dimension (Bott) M2Y = 10 Effective Length parallel to Larger Dimensions Effective Length Parallel to Shorter Dimensions Unsupported Length Concrete Grade Steel Grade Dia of bars used Cover to reinforcement Assumed reinforcement percentage Member is bent in SINGLE / DOUBLE curvature Design shear force--Factored Check for slenderness lex / D = ley / b = 11.4 22.8 l ex = 6840 l ey = 6840 = 6840 f ck = 35 fy = = = = = =
Mx
Max May
= 0.0 = 78.0
kN.m kN.m
The above moments is reduced by a multiplying factor (K), as calculated belowK = (Puz - Pu) / (Puz - Pbx) IS-456:2000, 38.7.1.1 where Puz = = = = = 0.45 fck . Ac + 0.75 fy . Asc [ 0.45*35*(1-0.0013) + 0.75*415*0.013 ] * 180000N 3526 kN 0.083 0.167
Use Chart for d' / D = 0.1 Use Chart for d' / D = 0.2
120741735.xls.ms_office / Long
Project
abc
Mott MacDonald Consultants(India) File No. Date Date
RK
Checked by :
Pb (about xx-axis)
Pbx
= =
Pb (about yy-axis)
Pby
= =
kx ky
= =
The Additional slender moments calculated earlier will now be multiplied by the above value of K ( K<=1) Max = 0.0 x 1.00 = 0.0 kN.m May = 78.0 x 1.00 = 78.0 kN.m The Additional moments due to slenderness effects should be added to the initial moments after modifying the initial moments as follows (see section 39.7.1 of the code IS 456:2000) Mux = 0.6 x 150.0 - 0.4 x 85.0 = 56.0 kN.m but not less than = 0.4* Max (M1x & M2x) = 60.0 kN.m Max of the above two = 60.0 kN.m Muy but not less than = =
0.6 x 10.0 - 0.4 x 10.0
= = =
The above actual moments should be compared with those calculated from minimum eccentricity consideration ( see 25.4 of the IS code 456:2000) and greater value is to be taken as the initial moment for adding the additional moments. Min. eccentricity ex ey
33.68 23.68
mm mm
Moments due to ex OR ey OR Both are Greater than 20mm. Mux = 1000.0 x 0.0337 Muy = 1000.0 x 0.0237
= =
33.7 23.7
kN.m kN.m
Total moments for which the column is to be designed are : Mux = 150.0 + 0.0 = 150.0 kN.m Muy = 23.7 + 78.0 = 101.7 kN.m But this moment cannot be less than the initinal end moments M1x & M2x / M1Y & M2Y
120741735.xls.ms_office / Long
Project
abc
Mott MacDonald Consultants(India) File No. Date Date
RK
Mux Muy
= =
150.0 101.7
kN.m kN.m
Pu / fck b D p / fck Pu / Puz an For x-x axis d'/D ratio Mu / fck bD Mux1 Mux / Mux1 For Y-Y axis d'/D ratio Mu / fck bD Muy1 Muy / Muy1
2 2
= = = = = = = = = = = =
0.159 0.037 0.28 1.14 0.100 0.060 227 kN.m 0.66 0.200 0.060 113 0.90 kN.m
(Design Aid page No 131 ) (Design Aid page No 130 )
Now, with References to IS 456:2000, Page 71, Clause 39.6 and Clause 39.7. (Mux / Mux1)an + (Muy / Muy1) an = = = = 0.66^1.14 + 0.90^1.14 1.507 1.3 % of (300 x 600) 20 mm Dia Bar - 8 Nos.
1.40 %
= = = = = = = = = =
tv tc