Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Adriana Mimscu coala: Colegiul Tehnic Gheorghe Asachi, Focani, Vrancea Data: Obiectul: Limba i literatura romn Clasa: a XI-a B Tema (subiectul leciei): Monastirea Argeului- interpretare Tipul leciei: mixt Competene specifice:
1.1. Aplicarea cunotinelor de limb n receptarea mesajelor orale i scrise 1.2. Utilizarea achiziiilor lingvistice, cu accent pe aspectele normative 1.3. Folosirea adecvat a strategiilor de comunicare oral n monolog i dialog 2.1. Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate 2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiia uman sau despre art reflectate n texte literare, nonliterare sau n alte arte 2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de lectur 4.1. Utilizarea tehnicilor i strategiilor argumentative n situaii de comunicare diverse (scrise sau orale) 4.2. Compararea i evaluarea unor argumente diferite n vederea formulrii unor judeci proprii

Obiective operaionale Elevii vor fi capabili: - s observe cele dou planuri de lectur a textului - s identifice semnificaii ale acestuia - s ofere o interpretare personal a textului - s argumenteze un punct de vedere Resurse: manualul, capacitile receptive normale ale elevilor, timp 45 de minute Strategia didactic: Metode i procedee: problematizarea, exerciiul de nclzire, votai un citat, lucrul cu manualul, conversaia euristic i catihetic, eseul de cinci minute Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal, activitatea n echipe Material didactic: manual, fie de lucru, material PPT Material bibliografic: Limba si literatura romn, manual pentru clasa a XI-a, Art Mijloace de nvmnt: tabla, creta, calculator, videoproiector, ecran

SCENARIUL DIDACTIC Evenimentul didactic 1.Moment organizatoric (1 min.) Activitatea de instruire Activitatea Activitatea profesorului elevului Le cer elevilor s-i deschid crile, caietele, s spun absenii. Elevii se pregtesc. Coninutul activitii

2.Reactualizarea cunotinelor anterioare prin prezentarea temei, in acelasi timp i captarea ateniei (15 min.) 3.Dirijarea nvrii, cu sprijinul unui material in PPT 22 min. 0, 35

Rspund, prezint tema .

O prezentare personal a operei n urma unei lecturi personale (de ales ntre multiple posibiliti: eseu liber, desen, rebus, problem de matematic, cntec, poezie, dans, ppt!) Anexa 1

Votai un citat! (Le dau apte bileele/fie cu afirmaii despre semnificaiile baladei)

Aleg pe cel mai potrivit, n echipe, i argumenteaz. Purttorii de cuvnt vor prezenta concluziile. Se gndesc, spun.

Asigurarea feedback-ului: are loc pe parcursul conducerii nvrii, ntrirea fcndu-se treptat prin aprecieri verbale

Le ofer posibile interpretri ale unor simboluri i i rog s completeze

Simboluri posibile: zidul prsit continuitate soia partea cea mai bun a sinelui dorina de a zidi aspiraia spre desvrire Manole omul n general biserica element integrator zborul ntoarcere la sine fntna un mod de a se drui celorlali Citesc, rspund. Anexa 2

Le cer s citeasc afirmaii pro si contra, din materialul n PPT, n legtur cu arta, pretext pt a ne

aminti despre specificul dezbaterii, posibilitatea de a privi din unghiuri opuse Tema baladei? Citim aprecierea despre sacrificiu i formulez ntrebarea retoric, apoi definim termenii. 4.Evaluare formativ 10 min. Realizati un eseu argumentativ de cinci minute pornind de la ntrebarea anterioar. Tema pentru acas Se gndesc, spun. Anexa 3 Este sacrificiul uman necesar desvririi spirituale?! sacrificiu = a face sacrul Se gndesc, scriu, spun.

5.Retenie i transfer (2 min.)

Noteaz.

Imaginai un scurt dialog cu Manole pe un subiect plcut amndurora!

Anexa 1 Vota i un citat! 1. De ast dat avem de-a face cu un mit estetic i ca atare a fost dezvoltat. El simbolizeaz condiiile creaiunii umane, ncorporarea suferinei individuale n opera de art. George Clinescu, Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent 2. Adapostindu-se ntr-o cas, omul arhaic nu se izola de Cosmos, ci, dimpotriv, venea s locuiasc chiar n centrul lui. Cci casa era ea nsi o imago mundi, o icoan a ntregului cosmic. Mircea Eliade, Comentarii la Legenda Mesterului Manole 3. Copilul e un simbol ecumenic al nceputurilor, al lucrului nou, al vieii totale, al evenimentelor excepionale, al triniciei, al eternitii. Mircea Eliade, Comentarii la Legenda Mesterului Manole 4. Fr acest zid de fiine iubite care ne nconjoar (indiferent c ele sunt sau nu n via), noi nu am fi buni de nimic Dac ura celorlali, invidia lor sunt neputincioase este pentru c exist civa oameni pe care i iubim pn la capt. Gabriel Liiceanu, Declaraie de iubire

5. Privite, crile par nespus de sfioase. Ele nu vin niciodat spre tine. Ca ntr-o medieval iubire, tu trebuie, ntotdeauna, s le caui i s te duci ctre ele. Fiina lor este ateptare pur. Le va deschide cineva pentru a le face, astfel, s nceap s fie? Gabriel Liiceanu, Declaraie de iubire 6. Vine o clip cnd nelegi c moartea nu e dect o schimbare de haine, sau o schimbare de cas, sau o schimbare de form nimic nu moare, nimic nu poate s moar. Moartea este cea mai mare iluzie care exist. Osho, Maturitatea. Responsabilitatea de a fi tu nsui 7. Meterii sunt n numr de nou, cifr a perfeciunii absolute i a imposibilului (de vzut sintagma peste nou mri i nou ri, ca metafor a lumii de dincolo), iar Manole este singularizat, el st sub semnul nceputului i al echilibrului primordial, semnificaii ale cifrei unu. Doina Ruti, Dicionar de teme i simboluri din literatura romn Anexa 2 Arta nu este nimic altceva dect contemplarea lumii impregnate de har... (Herman Hesse) Arta e pierdere de timp. Arta este triumful asupra haosului. (John Cheever) Arta nu-i d nici de mncare, nici de but. Arta nseamn s vii fa n fa cu tine nsui. (Jackson Pollock) Arta te nstrineaz de tine nsui. Arta nu are nimic n comun cu lucrurile eseniale. Anexa 3 Jertfa, n substana ei spiritual, este iubire. Jertfa e i contiina; este cunoaterea precis a unui el superior cruia m devotez. Nu este oarb, ci totdeauna este luminat de adevr. Jertfa e, de asemenea, libertate. Jertfa, ca deschidere a noastr ctre Dumnezeu i ctre lume, ca autodruire, este, n esen, expresia cea mai deplin a iubirii care ne definete fiina. Constantin Galeriu