Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

1. Date generale Profesor: Grigorut Maria coala cu clasele I-VIII nr.3 Negresti Oas Clasa a VI-a Data 15.11.2010 Disciplina Limba i literatura romn Subiectul: Pastelul Miezul iernei de Vasile Alecsandri Tipul leciei : consolidare si sistematizare

2. Obiective operaionale: La sfritul leciei elevul va fi capabil sa realizeze: - incadrarea operei pe baza caracteristicilor specifice genului caruia ii apartine; - deducerea temei pastelului; - distingerea tablourilor pastelului; - identificarea sentimentului dominant al poeziei; - prezentarea mijloacelor si imaginilor artistice folosite de autor; - prezentarea particularitatilor de versificatie; - exprimarea unui punct de vedere personal referitor la semnificatia textului. 3. Strategiile didactice 3.1 Mijloace de nvmnt: manualul, fia de lucru; 3.2 Metode i procedee de nvmnt: Metoda lecturii explicative, conversaia euristic, problematizarea, asaltul de idei, jocul didactic, exerciiul, demonstraia. 3.3 Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala, activitate pe grupe Bibliografie: Vasile Alecsandri, Pasteluri si alte poezii, editura Minerva, 2007. Cerghit, Ioan(coord.), Perfectionarea lectiei in scoala moderna, Bucuresti, E.D.P.,1983. Goia, Vistian, Didactica limbii si literaturii romane:pentru gimnaziu si liceu, Ed. a 2-a, Cluj-Napoca, Dacia, 2008.

Demersul didactic Momentele lectiei Activitatea profesorului 1. Moment Stabilirea disciplinei, organizatoric si pregatirea elevilor pentru captarea lectie. atentiei 2. Verificarea Verific tema si solicit temei elevii sa vorbeasca despre impresiile pe care le-au perceput in urma citirii pastelului. 3. Reactualizarea Ora trecuta am studiat cunostintelor pastelul. ancora Ce este pastelul? Care sunt trasaturile pastelului? Poezia Miezul iernei de Vasile Alecsandri carui gen ii apartine? 4. Anuntarea subiectului 5. Dirijarea invatarii

Activitatea elevilor Elevii isi pregatesc cartile si caietele. Elevii citesc tema si isi exprima impresiile.

Elevii raspund la intrebari.

Anunt tema lectiei si Elevii recepteaza mesajul obiectivele urmarite. transmis si noteaza titlul Scriu titlul lectiei pe tabla. lectiei in caiete. Care este tema pastelului? Tema pastelului este natura Ce structura compozitionala are Structura poeziei este poezia? data de cele patru tablouri.. Voi cere elevilor sa delimiteze cele patru tablouri ale poeziei si sa Elevii raspund cerintelor gaseasca cate un titlu potrivit fiecarui tablou. Care sunt cuvintele care desemneaza elementele cadrului natural? Solicit elevii sa

6. Feed-back

7. Anuntarea temei pentru acasa

identifice figurile de stil. Voi da elevilor cate o fisa de lucru unde trebuie sa completeze cele patru cadrane cu imagini vizuale, auditive, olfactive si sentimentele de care sunt cuprinsi atunci cand citesc acest pastel. Care este rolul figurilor de stil si a imaginilor artistice in descrierea peisajului? Care este tipul de strofa care se regaseste in poezie? Precizeaza rima si masura versurilor. Care este modul de expunere predominant in text? Prezinta semnificatia titlului prin raportare la continutul poeziei. Propune un alt titlu pentru pastelul lui Vasile Alecsandri, motivandu-ti sugestia. Exprima-ti opinia despre mesajul poeziei. Se fac aprecieri asupra modului de participare la lectie. Argumentati intr-o compunere de 10-15 randuri ca poezia Miezul iernei de Vasile Alecsandri este un pastel

Elevii identifica figurile de stil: epitete,metofore,compara tii,enumeratii etc

Completeaza fisa de lucru

....catrenul ....rima imperecheata si masura de 15 silabe ...modul de expunere este descrierea Elevii rezolva sarcina de lucru

Elevii rezolva sarcina de lucru.

Elevii isi noteaza tema in caiete.

Fisa de lucru

CADRANELE

Completai cele patru cadrane:

Imagini vizuale

Imagini olfactive

Imagini auditive

Sentimente

Vasile Alecsandri - Miezul Iernii


n paduri trasnesc stejarii! E un ger amar, cumplit! Stelele par nghetate, cerul pare otelit, Iar zapada cristalina pe cmpii stralucitoare Pare-un lan de diamanturi ce scrtie sub picioare. Fumuri albe se ridica n vazduhul scnteios Ca naltele coloane unui templu maiestos, Si pe ele se aseaza bolta cerului senina, Unde luna si aprinde farul tainic de lumina. O! tablou maret, fantastic!... Mii de stele argintii n nemarginitul templu ard ca vecinice faclii. Muntii sunt a lui altare, codrii - organe sonoare Unde crivatul patrunde, scotnd note-ngrozitoare. Totul e n neclintire, fara viata, fara glas; Nici un zbor n atmosfera, pe zapada - nici un pas; Dar ce vad?... n raza lunii o fantasma se arata... E un lup ce se alunga dupa prada-i spaimntata!