Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CUZA IAI
Student: Gr.
Iasi, 2013
Cuprins 1. Motivaie alegere produs 2. Alegerea amplasrii si a spaiului de producie 3. Previziunea vnzrilor (pe 3 ani) 4. Determinarea necesarului de utilaje si implicit a investiiilor n mijloace fixe pentru a putea realiza productia previzionat. 5. Determinarea necesarului de materii prime si materiale Materiile prime vor fi specificate si vor fi prezentate modalitile de calcul. 6. Determinarea necesarului de personal (direct si indirect productiv) si a fondului de salarii 7. Determinarea altor cheltuieli de suport pentru producie (mijloace de transport, calculatoare, licene de fabricaie, mrci de comercializare) 8. Calculul costului de productie (costuri directe si indirecte) 9. Stabilirea preului de vnzare pe baza costului 10. Calculul produciei critice si al cifrei de afaceri critice 11. Aprecierea situaiei financiare 12. Concluzii
Tinnd cont de criteriul de sistematizare, de cel economico-geografic, fabrica este situata pe o suprafata de 2000 mp, aparinnd societii TEROM SA, in municipiul Iai. Din cei 2000 mp, suprafetele ocupate de cldiri sunt: Hala de productie cu dimensiunea de 60 m pe 30 m; Birourile si grupurile sanitare, rampa de incarcare, depozit n suprafata de 100 mp; aceasta va fi dotata cu usi largi pentru accesul utilajelor, curent trifazic 330V precum si ferestre laterale si in acoperis pentru a permite luminii naturale sa aibe acces dar si pentru economie de energie. Societatea are in dotare mijloace de manipulare mecanizat i de transport, cu ajutorul crora transport marfa de la spaiul de depozitare pn la companiile de comercialzare endetail. Dintre acestea amintim: 1 motostivuitor marca Hyundai pentru transport i aranjare paleilor cu mrfurile ambalate 1 autoutilitar pentru transportul paleilor.
4
Astfel, cu o echipa bine pregatit, cu utilaje de ultim generaie pentru ultima tehnologie i cu materii prime de cea mai bun calitate, banii i energia nu sunt investite n zadar. Pentru desfurarea activitii de produciei pentru noul produs sitem de ventilatie pentru avioane, compania doretea amenajarea halei de producie cu linia tehnologic achiziionat de la un furnizor extern din Gemania. Pentru aceast linie tehnologie care include: Utilajele specifice i necesare pentru obinerea produsului finit Instruirea personalului angajat cu atribuii specific care intr n procesul tehnologic Garanii extinse i mentenan. Cheltuielile se ridic la suma de 25.000 Eur.
Previziunile vanzarilor pentru intervalul format din urmatorii 3 ani, adica 2013, 2014 si 2015 se va realiza folosind metoda matematica de extrapolare si anume sporul mediu. Astfel, pentru a determina cresterile viitoare din vanzari pentru produsului sistem de ventilatie la avioane se va folosi formula:
unde
_ S reprezinta sporul mediu de crestere (omega) - este orizontul de previziune (nr. de ani) Este necesar a fi luate in calcul volumul vanzarilor din anii precedenti la unitatile specializate care produc aparatele de zbor sau care asigura mentenanta pentru acestea. Costurile de productie obtinute vor trebui sa acopere toate cheltuielile ocazionate cu realizarea acestui produs dar si obtinerea unei marje de profit. In anii precedenti adica 2010, 2011 si 2012 vanzarile au fost la nivelul urmatoarelor cantitati:
Valoarea vnzrilor pentru acest produs n anii de referin sunt: Anul Produs P sistem de ventilatie la avioane sistem de ventilatie la avioane sistem de ventilatie la avioane Vnzri V (ROL)
12225000 13132500 17510000
Anul
Produs P
191 776buc 2 Q 2013 - Q 2012 Q 2012 - Q 2011 776 680 680 515 776 3 -1 2
261 907buc 2
Q 2014 - Q 2013 Q 2013 - Q 2012 907 776 776 680 907 3 -1 2
227 1021buc 2
Din anul 2014 va fi introdus in productie si alt produs din aceeasi gama care vor fi vandute tot acelorasi clienti si anume sistem filtrare aer. Folosind aceeasi metoda de previzionare datele au fost centralizate in tabelele de mai jos:
Produs Sistem filtrare aer Sistem filtrare aer Sistem filtrare aer
Valoare
103075000 117829000 121764000
Prognoza cantitatilor de produse pentru anii 2013, 2014 si 2015 sunt prezentate n tabelul de mai jos. Vnzri V (ROL)
131230000 138014500 145913125
Anul
Produs P
Cantitate Q (buc)
1620 11930buc 2 Q 2013 - Q 2012 Q 2012 - Q 2011 11930 11120 11120 10810 Q 2014 Q 2013 11930 3 -1 2 1120 11930 12490buc 2 Q 2014 - Q 2013 Q 2013 - Q 2012 12490 11930 11930 11120 Q 2015 Q 2014 12490 3 -1 2 1370 12490 13175buc 2
Incepand cu anul 2015 se va lansa in productie inca un produs si anume retea filtrare si ventilatie pentru avioane iar ca si pentru produsele de mai sus am prezentat in tabelul de mia jos prognoza vanzarilor pentru urmatorii 3 ani.
8
Produs retea filtrare si ventilatie pentru avioane retea filtrare si ventilatie pentru avioane retea filtrare si ventilatie pentru avioane
Valoare
375000 561000 848750
Pentru umratorii 3 ani prognoza cantitatilor este: Anul Produs P Cantitate Q (buc)
1205 1468 1717
Vnzri V (ROL)
12050000 14753400 19316250
retea filtrare si ventilatie pentru avioane retea filtrare si ventilatie pentru avioane retea filtrare si ventilatie pentru avioane
470 1205buc 2
Q 2013 - Q 2012 Q 2012 - Q 2011 1205 970 970 680 1205 3 -1 2
525 1468buc 2
Q 2014 - Q 2013 Q 2013 - Q 2012 1468 1205 1205 970 1468 3 -1 2
498 1717buc 2
4. Determinarea necesarului de utilaje si implicit a investitiilor in mijloace fixe pentru a putea realiza productia previzionata
Pentru realizarea produselor finite se vor succeda urmatoarele etape ale procesului tehnologic:
1 Schita aparat
2 Pregatirea componentelor
4 Ansamblarea echipamentului
5 Testarea
6 Ambalarea
7 Depozitarea
8 Livrarea
1. Schita echipament aer conditionat 2. Pregatirea componentelor 3. Realizarea carcaselor 4. Ansamblarea 5. Testarea 6. Ambalarea 7. Depozitarea
10
8. Livrarea Pentru realizarea produsului finit se vor utiliza urmatoarele utilaje U1. Proiectare U2. Ansamblare U3. Montare U4. Etichetare U5. Ambalare Utilajele necesare vor fi achizitionate de la un singur furnizor de linii tehnologice pentru industria usoara si grea si caruia pe baza de contract vor fi comandate cele 5 utilaje in conditii specificate prin clauze contractuale. Fisa Furnizor: SC TEHNOHOLZ GROUP SRL Persoana de contact: Pruteanu Dan Adresa postala: Str. Crinului nr 15 Localitate: COMANESTI, Bacau Telefon: 756.315.919 Fax: 0234/37.33.48 Website: www.danibrum.ro
1. Banc de proiectare RBM 75 Holzmann: Dimensiuni: masa de lucru: 5100 X 700 mm inaltimea de lucru la nivelul mesei: 825 mm inaltimea panoului: 10 - 50 mm rigla de ghidare in unghi si dispozitivul de sustinere viteza de aplicare: 0-15 m / min, reglabila continuu prin convertizor dimensiuni: 6200X1000X1800 mm greutate totala : 3000 kg.
2 Masina de ansamblare instalatie de ventilare RBM 40 Holzmann Caracteristici tehnice: masa glisanta din Aluminiu cu ghidaje calite
11
masa patrata solida pt. prelucrarea unor panouri mari si grele masa extensibila echipata cu module in serie pe lungime si latime suporta panouri cu dimensiuni mai mari. unitatea de lucru este solida si garanteaza lucrul precis si fara vibratii
4. Masina pentru etichetare RBM 100 Holzmann Pentru productia de cutii de cadouri, cutii pentru sticle de vin, felicitari, invitatii de nunta, cutii de CD-uri, puzzle-uri sau orice alt produs individualizat.
posibilitate de operare prin pedala de picior. posibilitate de alimentare in ambele parti latimea maxima de lucru - 500mm distanta minima intre cilindri - 26mm distanta maxima intre cilindri - 30mm greutate hartie - max. 1000g alimentare - 220V/110V (optional) greutate - 62kg dimensiuni 770x735x400mm
grosime span max: 8 mm diametru arbore port-cutit: 102 mm numr cutite pe arbore: 4 buc dimensiune cutite: 630/30/3 mm turatii de lucru: 5600 rot/min viteza avans: reglabila m/min putere motor: 5.5 kW greutate: 805 kg.
(
i=1
Qij x ntij
/ Tdj
Anul 2013
Utilaj U1 U2 U3 U4 U5 Tij 0,5 0,5 0,7 0,1 0,8 Toth 50 60 80 70 120
a) Timpul nominal n zile Tc- nr. de zile din anul calendaristic Tn(zile)=Tc-(S+D+Sl), S- nr. de smbete din an D- nr. de duminici din an Sl- nr. de srbtori legale din an
13
Tn(zile)=365-(52+52+11)=250 zile
b) Timpul nominal n ore ns- nr. de schimburi Tn(ore)=ns*ds*Tn(zile), ds- durata unui schimb Tn (zile) - timpul nominal n zile
Tn(ore)=1*8*250=2000 ore c) Timpul maxim disponibil de funcionare a utilajului j Tn(ore)- timpul nominal n ore Tdj=Tn(ore)-(Toth+Tprr), Toth- timpul nominal pentru opririle tehnologice Tprr- timpul nominal pentru reparaii si revizii Td1=2000-(50+25)=1925 Td2=2000-(60+30)=1910 Td3=2000-(80+35)=1885 Td4=2000-(70+25)=1905 Td5=2000-(120+50)=1830 d) Determinarea necesarului de utilaje
Nu (uj)
Q * Tij ,
i
Tdj
Qi- cantitatea vndut Tij- timpul unitar pentru realizarea produsului i pe utilajul j Tdj- timpul maxim de funcionare a utilajului j
776 * 0,5 0,20 1 utilaj 1925 776 * 0,5 Nu(u2)= 0,20 1 utilaj 1910 776 * 0,7 Nu(u3)= 0,28 1 utilaj 1885 776 * 0,1 Nu(u4)= 0,04 1 utilaj 1905 776 * 0,8 Nu(u5)= 0,33 1 utilaj 1830
Nu(u1)=
14
Q2014 907
U1 0.23
U2 0.23
U3 0.33
U4 0.04
U5 0.39
12490 -
0.38
0.61
0.32
0.55
0.53
0.86
1.31
1.35
0.40
0.79
Anul 2014
Utilaj U1 U2 U3 U4 U5 Tij 0,5 0,5 0,7 0,1 0,8 Toth 50 60 80 70 120
a) Timpul nominal n zile Tc- nr. de zile din anul calendaristic Tn(zile)=Tc-(S+D+Sl), S- nr. de smbete din an D- nr. de duminici din an Sl- nr. de srbtori legale din an Tn(zile)=365-(52+52+11)=250 zile
b) Timpul nominal n ore ns- nr. de schimburi Tn(ore)=ns*ds*Tn(zile), ds- durata unui schimb Tn (zile) - timpul nominal n zile
Tn(ore)=1*8*250=2000 ore c) Timpul maxim disponibil de funcionare a utilajului j Tn(ore)- timpul nominal n ore Tdj=Tn(ore)-(Toth+Tprr), Toth- timpul nominal pentru opririle tehnologice Tprr- timpul nominal pentru reparaii si revizii 15
Nu (uj)
Q * Tij ,
i
Tdj
Qi- cantitatea vndut Tij- timpul unitar pentru realizarea produsului i pe utilajul j Tdj- timpul maxim de funcionare a utilajului j
907 * 0,5 0,23 1 utilaj 1925 907 * 0,5 Nu(u2)= 0,23 1 utilaj 1910 907 * 0,7 Nu(u3)= 0,33 1 utilaj 1885 907 * 0,1 Nu(u4)= 0,04 1 utilaj 1905 907 * 0,8 Nu(u5)= 0,39 1 utilaj 1830
Nu(u1)= Pentru anul 2014 necesarul de utilaje este:
Anul 2014
Utilaj U1 U2 U3 U4 U5 Tij 0,06 0,05 0,08 0,2 0,06 Toth 50 60 80 70 120
a) Timpul nominal n zile Tc- nr. de zile din anul calendaristic Tn(zile)=Tc-(S+D+Sl), S- nr. de smbete din an D- nr. de duminici din an Sl- nr. de srbtori legale din an 16
Tn(zile)=365-(52+52+11)=250 zile
b) Timpul nominal n ore ns- nr. de schimburi Tn(ore)=ns*ds*Tn(zile), ds- durata unui schimb Tn (zile) - timpul nominal n zile
Tn(ore)=1*8*250=2000 ore c) Timpul maxim disponibil de funcionare a utilajului j Tn(ore)- timpul nominal n ore Tdj=Tn(ore)-(Toth+Tprr), Toth- timpul nominal pentru opririle tehnologice Tprr- timpul nominal pentru reparaii si revizii Td1=2000-(50+25)=1925 Td2=2000-(60+30)=1910 Td3=2000-(80+35)=1885 Td4=2000-(70+25)=1905 Td5=2000-(120+50)=1830 d) Determinarea necesarului de utilaje
Nu (uj)
Q * Tij ,
i
Tdj
Qi- cantitatea vndut Tij- timpul unitar pentru realizarea produsului i pe utilajul j Tdj- timpul maxim de funcionare a utilajului j
12490 * 0,06 0,38 1 utilaj 1925 12490 * 0,05 Nu(u2)= 0,32 1 utilaj 1910 12490 * 0,08 Nu(u3)= 0,53 1 utilaj 1885 12490* 0,2 Nu(u4)= 1,31 2 utilaje 1905 12490 * 0,06 Nu(u5)= 0,40 1 utilaj 1830
Nu(u1)= 17
Pentru anul 2015 necesarul de utilaje este: Produsul sistem de ventilatie la avioane Sistem filtrare aer retea filtrare si ventilatie pentru avioane Total Utilaje Q2015 1021 13175 1717 U1 0.23 0.41 0.6 U2 0.26 0.34 0.35 U3 0.37 0.34 0.54 U4 0.53 0.13 0.18 U5 0.44 0.43 0.65
1.24
0.95
1.25
0.84
1.52
Anul 2015
Utilaj U1 U2 U3 U4 U5 Tij 0,5 0,5 0,7 0,1 0,8 Toth 50 60 80 70 120
a. Timpul nominal n zile Tc- nr. de zile din anul calendaristic Tn(zile)=Tc-(S+D+Sl), S- nr. de smbete din an D- nr. de duminici din an Sl- nr. de srbtori legale din an Tn(zile)=365-(52+52+11)=250 zile
b. Timpul nominal n ore ns- nr. de schimburi Tn(ore)=ns*ds*Tn(zile), ds- durata unui schimb Tn (zile) - timpul nominal n zile
Tn(ore)=1*8*250=2000 ore
18
c. Timpul maxim disponibil de funcionare a utilajului j Tn(ore)- timpul nominal n ore Tdj=Tn(ore)-(Toth+Tprr), Toth- timpul nominal pentru opririle tehnologice Tprr- timpul nominal pentru reparaii si revizii Td1=2000-(50+25)=1925 Td2=2000-(60+30)=1910 Td3=2000-(80+35)=1885 Td4=2000-(70+25)=1905 Td5=2000-(120+50)=1830 d. Determinarea necesarului de utilaje
Nu (uj)
Q * Tij ,
i
Tdj
Qi- cantitatea vndut Tij- timpul unitar pentru realizarea produsului i pe utilajul j Tdj- timpul maxim de funcionare a utilajului j
1021* 0,5 0,26 1 utilaj 1925 1021* 0,5 Nu(u2)= 0,26 1 utilaj 1910 1021* 0,7 Nu(u3)= 0,37 1 utilaj 1885 1021* 0,1 Nu(u4)= 0,53 1 utilaj 1905 1021* 0,8 Nu(u5)= 0,44 1 utilaj 1830
Nu(u1)=
Anul 2015
Utilaj U1 U2 U3 U4 U5 Tij 0,06 0,05 0,08 0,2 0,06 Toth 50 60 80 70 120
19
a. Timpul nominal n zile Tc- nr. de zile din anul calendaristic Tn(zile)=Tc-(S+D+Sl), S- nr. de smbete din an D- nr. de duminici din an Sl- nr. de srbtori legale din an Tn(zile)=365-(52+52+11)=250 zile
b. Timpul nominal n ore ns- nr. de schimburi Tn(ore)=ns*ds*Tn(zile), ds- durata unui schimb Tn (zile) - timpul nominal n zile
Tn(ore)=1*8*250=2000 ore c. Timpul maxim disponibil de funcionare a utilajului j Tn(ore)- timpul nominal n ore Tdj=Tn(ore)-(Toth+Tprr), Toth- timpul nominal pentru opririle tehnologice Tprr- timpul nominal pentru reparaii si revizii Td1=2000-(50+25)=1925 Td2=2000-(60+30)=1910 Td3=2000-(80+35)=1885 Td4=2000-(70+25)=1905 Td5=2000-(120+50)=1830 d. Determinarea necesarului de utilaje
Nu (uj)
Q * Tij ,
i
Tdj
Qi- cantitatea vndut Tij- timpul unitar pentru realizarea produsului i pe utilajul j Tdj- timpul maxim de funcionare a utilajului j
13175 * 0,06 0,41 1 utilaj 1925 13175 * 0,05 Nu(u2)= 0,34 1 utilaj 1910
Nu(u1)= 20
13175 * 0,05 0,34 1 utilaj 1885 13175 * 0,02 Nu(u4)= 0,13 1 utilaj 1905 13175* 0,06 Nu(u5)= 0,43 1 utilaj 1830
Nu(u3)=
Anul 2015
Utilaj U1 U2 U3 U4 U5 Tij 0,7 0,4 0,6 0,2 0,7
a. Timpul nominal n zile Tc- nr. de zile din anul calendaristic Tn(zile)=Tc-(S+D+Sl), S- nr. de smbete din an D- nr. de duminici din an Sl- nr. de srbtori legale din an Tn(zile)=365-(52+52+11)=250 zile
b. Timpul nominal n ore ns- nr. de schimburi Tn(ore)=ns*ds*Tn(zile), ds- durata unui schimb Tn (zile) - timpul nominal n zile
Tn(ore)=1*8*250=2000 ore c. Timpul maxim disponibil de funcionare a utilajului j Tn(ore)- timpul nominal n ore Tdj=Tn(ore)-(Toth+Tprr), Toth- timpul nominal pentru opririle tehnologice Tprr- timpul nominal pentru reparaii si revizii Td1=2000-(50+25)=1925 Td2=2000-(60+30)=1910 Td3=2000-(80+35)=1885 Td4=2000-(70+25)=1905 21
Nu (uj)
Q * Tij ,
i
Tdj
Qi- cantitatea vndut Tij- timpul unitar pentru realizarea produsului i pe utilajul j Tdj- timpul maxim de funcionare a utilajului j
1717 * 0,7 0,60 1 utilaj 1925 1717 * 0,4 Nu(u2)= 0,35 1 utilaj 1910 1717 * 0,6 Nu(u3)= 0,54 1 utilaj 1885 1717 * 0,2 Nu(u4)= 0,18 1 utilaj 1905 1717 * 0,7 Nu(u5)= 0,65 1 utilaj 1830
Nu(u1)=
22
Anul
Produs
Materii prime
Cantitate
2013
Componenta electronica Componenta electrica Traseu frigorific Mecanism prindere Conectori Carcasa
776
Consum specific (buc / an) 776 776 776 776 3104 776
Anul
Produs
Materii prime
Cantitate
2014
Componenta electronica Componenta electrica Traseu frigorific Mecanism prindere Conectori Carcasa
907
Consum specific (buc / an) 907 907 907 907 3628 907
Anul
Produs
Materii prime
Cantitate
2015
Componenta electronica Componenta electrica Traseu frigorific Mecanism prindere Conectori Carcasa
1021
Consum specific (buc / an) 1021 1021 1021 1021 4048 1021
Pentru realizarea produsului finit Sistem filtrare aer sunt necesare urmatoarele materii prime:
23
Anul
Produs
Materii prime
Cantitate
Anul
Produs
Materii prime
Cantitate
Anul
Produs
Materii prime
Cantitate
24
Pentru realizarea produsului finit retea filtrare si ventilatie pentru avioane sunt necesare urmatoarele materii prime
Anul
Produs
Materii prime
Cantitate
2013
1205
Consum specific (buc / an) 1205 4820 1205 1205 3615 1205
Anul
Produs
Materii prime
Cantitate
tubulatura Filtre
2014
Anul
Produs
Materii prime
Cantitate
tubulatura Filtre
2015
25
Analiza se va face pentru importul unei materii prime si anume filtre pentru toate cele 3 produse din aceast proiect. Dupa ce a fost studiata piata interna si externa s-a ajuns la concluzia ca in Germania furnizorul Filteristen Automotive Aftermakt are cea mai buna oferta din punct de vedere al raportului calitate pret. De la acesta se vor achizitiona 41000 buc la un pret negociat de 7 lei pe buc adica 287000 lei. Structura costurilor este: Chelt transport = 10%* 287000 lei = 28700 lei Ccnx = 5% *287000 lei = 14350 lei Asig. = 10% *287000 lei = 28700 lei Cost import = Pre livare + Ctr + Cas + Ccnx = 287000 + 28700 + 28700 + 14350 = 358750 lei Taxe vamale = 10% *Ci = 35875 lei Comision vamal = 5%*Ci= 17937,5 lei TVA = 24% *(Ci + Tv + Cv) = 24% (358750+35875+17937,5)=99015 lei Pre n vam = Ci + Tv + Cv + TVA = 358750 +35875+17937,5 +99015=511577,5 lei
26
Pentru determinarea necesarului de personal vom folosi urmatoarea formula: n Mk = (Qij x nt) / Tdk i=1 Qij = cantitate ntij = norma de timp Tdj = [Tcaledaristic (S+D+Srbtori legale)] x nr.s x ds - Tr nr.s = numr de schimburi ds = durata de schimb Tr = timp de reparaii Td1 = [365 (52 + 52 + 7 + 22)] *1*8 = 232 * 8 = 1856 M1 = (776*4 + 907*3 + 1021*2) / 1856 = 7867 / 1856 = 4,23 ~ 5 muncitori Compania ia decizia de a lucra doar intr-un schimb din 8 ore. Calcului fondului de salarii: Cheltuieli cu salarii pe anul 2013: M1 : salar brut 1.700 = total anual = 1.700*12=20.400 lei M2 : salar brut 1.300 = total anual = 1.300*12=15.600 lei M3 : salar brut 1.300 = total anual = 1.300*12=15.600 lei M4 : salar brut 1.300 = total anual = 1.300*12=15.600 lei M5 : salar brut 1.300 = total anual = 1.300*12=15.600 lei M6 : salar brut 1.300 = total anual = 1.300*12=15.600 lei Fond Salarii 2013 : 98400 lei Muncitorul M1 este indirect productiv - administratorul firmei.
Cheltuieli cu salarii pe anul 2014: M1 : salar brut 1.900 = total anual = 1.900*12=22.800 lei
27
M2 : salar brut 1.600 = total anual = 1.600*12=19.200 lei M3 : salar brut 1.600 = total anual = 1.600*12=19.200 lei M4 : salar brut 1.600 = total anual = 1.600*12=19.200 lei M5 : salar brut 1.600 = total anual = 1.600*12=19.200 lei M6 : salar brut 1.600 = total anual = 1.600*12=19.200 lei Fond Salarii 2014 : 118.800 lei Muncitorul M1 este indirect productiv - administratorul firmei.
Cheltuieli cu salarii pe anul 2015: M1 : salar brut 2.000 = total anual = 2.000*12=24.000 lei M2 : salar brut 1.700 = total anual = 1.700*12=20.400 lei M3 : salar brut 1.700 = total anual = 1.700*12=20.400 lei M4 : salar brut 1.700 = total anual = 1.700*12=20.400 lei M5 : salar brut 1.700 = total anual = 1.700*12=20.400 lei M6 : salar brut 1.700 = total anual = 1.700*12=20.400 lei Fond Salarii 2015 : 126.000 lei Muncitorul M1 este indirect productiv - administratorul firmei. Alocrile pe utilaje ale muncitorilor direct productivi pe utilaje sunt: M1 : U1, U2 M2 : U1, U2 M3 : U3, U4 M4 : U4, U5 M5 : U4, U5
28
7. Determinarea altor cheltuieli de suport pentru producie (mijloace de transport, calculatoare, licene de fabricaie, mrci de comercializare)
Orice activitate de producie implic nite cheltuieli directe pentru realizarea produciei propuse dar i o serie de cheltuieli care ajut la derularea procesului de producie sau gestionare a lui. n aceast categorie se includ acele cheltuieli care nu sunt evideiate direct n costul de producie dar sunt adugate pentru ca societatea s poat realiza o activitate profitabl dar i s i se impun, din punct de vedere fiscal, sumele corespunztoare. Pentru realizarea productiei si finalizarea procesului economic de la intrarea materiilor prime in unitatea economica, inclusive servirea clientilor, pana la transformarea lor in banii prin vanzare marfii obtinute sunt necesare efectuarea unor cheltuieli ca suport pentru aceasta: mijloc de transport: autoutilitar Volkswagen Crafter la preul de 152.250 lei 2 laptopuri 3.400 lei 2 licene soft Windows, pachetul Microsoft Office, aplicatie contabilitate SAGA 800 lei Total = 156.450 lei
29
Mdi =
Cdi x Pli
i=1
Pret unitar Lei / buc Valoare
An
Materia prima
Cantitate
Componenta electronica Componenta electrica Traseu frigorific 2013 Mecanism prindere Conectori Carcasa Total
An
Materia prima
Cantitate
Valoare
Placa pentru circuit Procesor Diode 2014 Rezistente Conectori Carcasa Total
30
An
Materia prima
Cantitate
Valoare
Placa pentru circuit Procesor Diode 2015 Rezistente Conectori Carcasa Total
Din tabele au rezultat urmtoarele sume pentru cheltuieli materiale pentru fiecare an n parte: MDi 2013 = 20408800 lei MDi 2014 = 24216900 lei MDi 2015 = 27215700 lei
Sdi =
k=1
SDi 2013 = 78000 lei SDi 2014 = 96000 lei SDi 2015 = 102000 lei Cheltuieli directe = Mdi + SDi Cheltuieli directe 2013 = 20408800+ 78000 = 20486800 lei Cheltuieli directe 2014 = 24216900 + 96000 = 24312900 lei Cheltuieli directe 2015 = 27215700 + 102000 = 27317700 lei
B. Cheltuieli indirecte: 31
Categoriile de cheltuieli indirecte pentru realizarea produciei sunt: salariile personalului indirect productiv, utiliti: ap, curent, servicii de telefonie, gaz, combustibil, chirii, amortizrile mijloacelor fixe, furnituri si alte cheltuieli.
Cheltuieli indirecte pentru 2013: Total 52540 lei Cheltuieli indirecte pentru 2014: Total 52540 lei Cheltuieli indirecte pentru 2015: Total 58340 lei salariile personalului indirect productiv 24000 lei utiliti: ap, curent, servicii de telefonie, gaz 7100 lei combustibil : 7500 lei chirii 8000 lei amortizrile mijloacelor fixe 7640 lei consumabile birotic 1100 lei reparaii 2500 lei alte cheltuieli 500 lei salariile personalului indirect productiv 22800 lei utiliti: ap, curent, servicii de telefonie, gaz 5300 lei combustibil : 5800 lei chirii 7000 lei amortizrile mijloacelor fixe 7640 lei consumabile birotic 1000 lei reparaii 2000 lei alte cheltuieli 1000 lei salariile personalului indirect productiv 20400 lei utiliti: ap, curent, servicii de telefonie, gaz 8500 lei combustibil : 5500 lei chirii 7000 lei amortizrile mijloacelor fixe 7640 lei consumabile birotic 1000 lei reparaii 2000 lei alte cheltuieli 500 lei
32
Costul produciei = Total chelt. directe + Total chelt. indirecte Costul produciei (2013) = 20486800 + 52540 = 20539340 lei Costul produciei (2014) = 24312900 + 52540 = 24365440 lei Costul produciei (2015) = 27317700 + 58340 =27376040 lei
Costul produciei sistem de ventilatie la avioane = 20539340 lei Costul produciei Sistem filtrare aer = 11878976 lei Costul produciei retea filtrare si ventilatie pentru avioane = 8913986 lei
33
Sistem de ventilatie la avioane Pv 2013 = Cp 2013 * 4% Cp 2013 = 20539340 / 776 = 26468 lei Pv 2013 = 26468 + 26468 *4% = 27750 lei
Sistem filtrare aer Pv 2013 = Cp 2013 * 1004 % Cp 2013 = 11878976 / 11930= 995,72 lei Pv 2013 = 995,72 + 995,72 *1004% = 11000 lei
Retea filtrare si ventilatie pentru avioane: Pv 2013 = Cp 2013 * 35% Cp 2013 = 8913986 / 1205= 7397,49 lei Pv 2013 = 7397,49 + 7397,49 *35% = 10000 lei
34
pi*qi - CVi*qi)
Cheltuieli fixe Cheltuieli fixe pentru 2013: salariile personalului 98400 lei utiliti: ap, curent, servicii de telefonie, gaz 8500 lei combustibil : 5500 lei chirii 7000 lei amortizrile mijloacelor fixe 7640 lei consumabile birotic 1000 lei reparaii 2000 lei alte cheltuieli 500 lei
Total 130540 lei Cheltuieli fixe pentru 2014: salariile personalului 118800 lei utiliti: ap, curent, servicii de telefonie, gaz 5300 lei combustibil : 5800 lei chirii 7000 lei amortizrile mijloacelor fixe 7640 lei consumabile birotic 1000 lei reparaii 2000 lei alte cheltuieli 1000 lei
Total 148540 lei Cheltuieli fixe pentru 2015: - salariile personalului 126000 lei utiliti: ap, curent, servicii de telefonie, gaz 7100 lei combustibil : 7500 lei chirii 8000 lei amortizrile mijloacelor fixe 7640 lei consumabile birotic 1100 lei 35
Cheltuieli Fixe
130540
148540
Pentru calculul amortizarii am folosit metoda liniara cu durata de functionare de 10 ani dupa formula: Az = Vi / Df
Az = amortizare liniar Vi = valoare de inventar
Df = durata de funcionare a mijlocului fix
Cheltuielile variabile sunt: CV sistem de ventilatie la avioane = CT CF = 20539340 130540= 20408800lei CV sistem de filtrare aer = CT CF = 11878976 148540= 11730436 lei CV retea filtrare si ventilare la avioane = CT CF = 8913986 160340= 8753646 lei
Qcr sistem de ventilatie la avioane = 130540/ (Qcr *776 20408800lei) = 263 buc Qcr sistem de filtrare aer = 148540/ (Qcr* 11930-11730436) = 984 buc Qcr retea filtrare si ventilare la avioane = 160340/ (Qcr* 1205 8753646) = 727 buc
B. Cifra de afaceri critic: CAcr = CF / m m = M * 100 / CA M = CA - Kdt M sistem de ventilatie la avioane = 21534000 20539340 = 994660 lei M sistem de filtrare aer = 131230000 11878976 = 120345684 lei M retea filtrare si ventilare la avioane = 12050000 8913986 = 3136014 lei m sistem de ventilatie la avioane =994660 * 100 / 20539340 = 4,84% m sistem de filtrare aer = 120345684 * 100 / 11878976 = 1013,09% m retea filtrare si ventilare la avioane = 3136014 * 100 / 8913986 = 35,18% 36
CAcr sistem de ventilatie la avioane = 130540/ 4,84% = 2697197,43 lei CAcr sistem de filtrare aer = 148540/ 1013,09% = 14662,07 lei CAcr retea filtrare si ventilare la avioane = 160340/ 35,18% = 455770 lei
37
12. Concluzii
Rezultatele activitii de producie sunt foarte motivante obtinandu-se urmatoarele valori: Sfin sistem de ventilatie la avioane = 698% Sfin sistem de filtrare aer = 845,4% Sfin retea filtrare si ventilare la avioane = 262,27%
Aceste rezultate sunt diferite si se poate spune ca produsul sistem de filtrare aer aduce o profitabilitate mai mare ajungand la 845,4% fata de 262,27cat este pentru produsul retea filtrare si ventilare la avioane iar produsul analizate ajunge la 689%. Productia critica la produsele analizata este:
Qcr sistem de ventilatie la avioane = 263 buc Qcr sistem de filtrare aer = 984 buc Qcr retea filtrare si ventilare la avioane = 727 buc
Indicatorul care semnaleaza limita de vanzari sub care compania inregistreaza pierderi este
cifra de afaceri critica: CAcr sistem de ventilatie la avioane = 2697197,43 lei CAcr sistem de filtrare aer = 14662,07 lei CAcr retea filtrare si ventilare la avioane = 455770 lei
Asa cum releva calculele productia acestor produse semnaleaza o activitate profitabila iar agentul economic poate sa isi asigura astfel continuitatea productiei si a activitatii economice.
38