Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECTIE Unitatea de invatamant: Disciplina de studiu : Mediul concurential Profesor : Tema lectiei : Determinarea punctelor tari si slabe

ale ofertei proprii Tipul lectiei : mixta Metode didactice folosite : explicatia, conversatia de fixare, studiul de caz, brainstormingul Mijloace de invatamant : tabla interactiva, prezentari Power point, fise de evaluare individuale, fise de lucru in grup. Obiective operationale : O1 sa cunoasca elementele componente ale analizei SWOT O2 sa identifice punctele tari si punctele slabe ale propriei oferte O3 Sa aplice o analiza SWOT pe o firma Desfasurarea lectiei: 3 minute: Prezenta,stabilirea ordinii, captarea atentiei 5 minute: Verificarea cunostintelor din lectia anterioara 10 minute: Aplicarea fisei de evaluare individuala 20 minute: Comunicarea noilor cunostinte Se defineste metoda de cercetare: Analiza SWOT Se exemplifica modul de aplicare pe un exemplu dat ( prezentare Power Point) Elevii identifica punctele tari si slabe ale propriei oferte concomitent cu prezentarea firmei de exercitiu Profesorul ofera cateva sugestii ( prezentare Power Point) Elevii, organizati pe grupuri de lucru, rezolva studiul de caz de pe fisele de lucru. Liderii grupurilor prezinta aplicatia fiecarui grup. 5 minute : Analiza si aprecierea rezultatelor Profesorul evidentiaza elevii care au terminat primii si corect aplicatia 2 minute : Profesorul distribuie fise de proiect in grup.

PROIECT DE GRUP

ANALIZA SWOT

Realizati un proiect care sa cuprinda urmatoarele informatii: 1. Identificati principalii concurenti ai unui magazin de carti ce se afla in localitatea voastra. 2. Realizati un tablou comparativ cu caracteristicile principalilor concurenti mentionand : diversitatea sortimentala, servicii oferite, nivel calitativ, promovare, preturi. 3. Listati punctele tari si punctele slabe ale principalilor concurenti si comparati-le cu cele pe care le are magazinul ales.

S-ar putea să vă placă și