Sunteți pe pagina 1din 7

LICEUL PEDAGOGIC VASILE LUPU IAI

PROIECT DIDACTIC
Profesor coordonator: Elena Covrig Profesor metodist: Mariana Puruc Educatoare: Propuntor:
Data: 7.11.2012 Grupa: mare

Domeniu: Limb i comunicare Tema: Natura Subtema: Flori i insecte Mijloc de realizare: Memorizare Subiectul : De pe-o bun diminea de Otilia Cazimir Tipul de activitate : predare- nvare Scopul: familiarizarea copiilor cu procedeele de memorizare logic Obiective operationale: pe parcursul activitii copii vor fi capabili: s audieze cu atenie poezia i s rein ideile acesteia; s recite corect i ct mai expresiv poezia, respectnd intonaia , ritmul i pauzele; s rein cuvinte i expresii noi : crcel,mustile de a ,crbuul,mndru,mruni,preacinstit adunare; s recunoasc personajele cu ajutorul imaginilor prezentate; s demonstreze nelegerea textului poeziei ; Strategii didactice: a. Metode i procedee : conversaia explicaia demonstraia exerciiul nvarea pe fragmente Mijloace de nvmnt : 4 plane-fiecare ilustrnd: 1. un gndcel pe o tulpin; 2. gndacii roii care dorm la soare; 3. un crbu pe un fir de ppdie; 4. adunarea gzelor i anunul crbuului. Forma de organizare : frontal i individual Bibliografie: Poezia: De pe-o bun diminea de Otilia Cazimir; Programa activitilor instructive-educative n grdinia de copii, Bucureti, 2005. Durata: 25-30 minute

Nr.crt.

Secvenele activitii

Strategia didactic Coninutul instructiv-educativ Crearea condiiilor optime stabilirii climatului afectiv-educativ al activitii. (scunelele n semicerc, aerisirea slii, aezarea materialului didactic i a mijloacelor didactice) Metode i procedee Mijloace didactice Evaluare

Moment organizatoric

Introducerea n activitate

Se va realiza o scurt discuie despre anotimpul primvara, despre caracteristicile ei: cum este? Ce se ntampl? Se va realiza printr-o surpriz : La u gsim o scrisoare din partea Znei Primverii. O deschidem i pe foaie se afl o poezie despre insectele i florile primverii. Astzi vom nva poezia pe care a trimis-o Zna Primverii "De pe-o bun diminea de Otilia Cazimir.Civa copii repet titlul poeziei i autorul. Prezint obiectivele operaionale pe nelesul copiilor.

conversaia liber

Evaluare iniial

Captarea ateniei i orientarea

conversaia

Anunarea temei i a obiectivelor

Recit poezia model: De pe-o "bun dimine" de Otilia Cazimir "De pe-o bun diminea Cu tulpin de crcel, A srit un gndcel Cu mustile de a. Ali gndaci, mruni i roii, Care-i poart fiecare Ochelarii pe spinare, Dorm la soare, somnoroii! 5 Familiarizarea cu coninutul poeziei Iar pe-un fir de ppdie, Ce se-nal, drept, din iarb, Suie-un crbu cu barb, n hinu aurie. Suie, mndru i grbit, S vesteasc-n lumea mare: - Preacinstit adunare, Primvara a sosit!" Cu ajutorul imaginilor redau copiilor coninutul poeziei: ateptarea primverii de ctre insecte i flori. Voi explica cuvintele i expresiile noi: crcel,mustile de a ,crbuul,mndru,mruni,preacinst it adunare. recitarea model explicaia conversaia

Dirijarea nvrii

Strofa nti Un copil vine lng plane, recit model prima strof i sub ndrumarea mea recit i copilul prima strof. Acelai lucru se ntmpl cu 2-3 copii. Se repet prima strof cu toat grupa. Strofa a doua Recit model strofa I i a II-a. 2- 3 copii recit prima i a doua strof sub ndrumarea mea. Repet cele dou strofe cu toat grupa. Strofa a III-a Recit model cele trei strofe. Sunt numii caiva copii s repete cele trei strofe sub ndrumarea mea. Repet cele trei strofe cu toat grupa. Strofa a IV-a Recit model cele patru strofe. Sunt numii civa copii s repete cele patru strofe mpreun cu mine. Toi copiii vor repeta n cor versurile poeziei de 2 ori.

-recitarea poeziei -ilustraii -exerciiul

Recitarea versurilor care prezint aspecte de primvar, urmrind ilustraiile.Copiii aplaud pe cei care recit frumos.

Obinerea performanei

Pe baza planelor copilul ndrumat de mine va recita poezia n lan de unde a rmas copilul solicitat anterior. La final se propune o recitare sub form de concurs: Cine recit mai frumos? Bieii sau fetele? Fac aprecieri verbale colective sau individuale, asupra modului cum au recitat poezia.Se cnt cntecul "nfloresc grdinile".mpart bomboanele. Copiii ies ordonat din sal.

exerciiul

Imagini reprezentative

Recit poezia Recit pe grupuri

ncheierea activitii

conversaia

Bomboane

De pe-o bun diminea de Olitia Cazimir


De pe-o bun diminea Cu tulpin de crcel, A srit un gndcel Cu mustile de a. Ali gndaci, mruni i roii, Care-i poart fiecare Ochelarii pe spinare, Dorm la soare, somnoroii! Iar pe-un fir de ppdie, Ce se-nal, drept, din iarb, Suie-un crbu cu barb, n hinu aurie. Suie, mndru i grbit, S vesteasc-n lumea mare: - Preacinstit adunare, Primvara a sosit!