Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic UNITATEA DE NVMNT: PROPUNTOR: DATA: CLASA: ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare OBIECTUL DE NVMNT: Limba i literatura

romn TEMA LECIEI: Elemente de versificaie TIPUL LECIEI: Predare de noi cunotine OBIECTIVE DE REFERIN: 2.1 s asigure coerena ideilor exprimate ntr-un mesaj oral; 2.2. valorificarea categoriilor semantice nvate n contexte diferite; 3.2 s recunoasc modalitile specifice de organizare a textului epic i procedeele de expresivitate n textul liric; 4.1 s-i exprime, n scris, opinii i atitudini; 4.4 s utilizeze corect flexiunea nominal i verbal n textul scris, utiliznd corect semnele ortografice i de punctuaie. OBIECTIVE OPERAIONALE: 1.S identifice tipurile de rim n textul dat; 2.S recunoasc modurile de grupare a versurilor n strofe; 3.S calculeze msura versurilor specificate; 4.S identifice tipurile de ritm. STRATEGIA DIDACTIC: Metode: Conversaia, explicaia, exerciiul, brainstorming, nvare prin descoperire, tabelul cu dubl intrare. Mijloace: tabla, fie de lucru, caiete. Forme de organizare: frontal, individual EVALUARE: aprecieri verbale.

Momentele leciei

Dozare

Obiective Coninutul tiinific al leciei op.

Strategia didactic Metode Materiale Forma de organizare

Evaluare

Momentul introductiv 1 min.

Captarea ateniei i reactualizarea noiunilor ancor

10 min.

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor

1 min.

Dirijarea nvrii

26 min.

Pregtirea materialelor de lucru i asigurarea climatului afectiv necesar desfaurrii orei. Se face prezena. Se verific tema pe care elevii au avut- Conversaia caiete frontal o de pregtit acas. Se corecteaz Explicaia eventualele greeli, se ofer explicaii suplimentare. Brainstroming tabla frontal Pornind de la tema pentru acasa (o poezie), se va nota pe tabl cuvntul poezie, iar elevii vor fi solicitai s identifice ct mai multe trsturi specifice acestui concept. Poezie- figuri de stil, sentimente exprimate n mod direct de eul liric, versuri, strofe, rim, ritm. Pe baza caracteristicilor identificate se Conversaia anun titlul leciei iar elevii sunt Explicaia tabla frontal anunai c vor rezolva exerciii caiete referitoare la elementele de versificaie. Se noteaz pe tabl titlul leciei: Elemente de versificaie. Elevii noteaz titlul n caiete Se scrie pe tabl strofa: ,,Peste dealuri Exerciiul tabla frontal zgribulite/ Peste arini zdrenuite/A a Conversaia venit aa deodat/ Toamna cea ntunecat. (Balada unui greier mic, George Toprceanu). Elevii vor avea sarcina de a citi strofa i de a nlocui cuvintele subliniate cu sinonimele lor.

Aprecieri verbale

O1

O2

Se vor remarca diferenele dintre strofanvare prin cu rima i cea fr rim, i importana descoperire caiete rimei n poezie din punctul de vedere al muzicalitii. Se va obine definiia rimei care va fi notat la tabl i elevii o scrie n caiete: Rima reprezint identitatea sunetelor de la sfritul a dou sau mai multe versuri. Conversaia tabla frontal Elevii vor fi ntrebai cte tipuri de rim caiete cunosc. Rspunsurile se vor nota pe tabl i n caiete. Exerciiul Fia 1 individual Fiecare elev va primi fisa 1 pe care vor Explicaia fi scrise 4 strofe din 4 poezii diferite. Elevii vor citi strofele i pe baza cunotinelor pe care le dein, dar i sub ndrumare, vor observa tipul de rim (monorim, rim mbriat, rim ncruciat, rim mperecheat,) pentru fiecare strof n parte. Explicaia Fia 1 frontal Se precizeaz c exist versuri care Conversaia tabla individual nu au rim. Acestea se numesc versuri caiete libere. n Fia1, pe verso, se vor afla exemple de versuri libere pe care elevii le vor observa. Se noteaz definiia versului liber pe tabl i n caiete: Versul liber este acel vers care nu se supune niciunei structuri regulate, nu Conversaia caiete frontal are metru, rim sau nu este ncadrabil Explicaia Fia 2 individual n strofe. Se solicit completare la urmtoarea afirmaie: Mai multe versuri la un loc alctuiesc Se noteaz pe tabl i n caiete

Aprecieri verbale

O3

definiia strofei. Fiecare elev va primi Exerciiul Fia 2 frontal Fia 2 i va observa felurile n care Conversaia caiete individual strofele pot fi grupate. Explicaia Elevilor li se solicit calcularea msurii fiecrei strofe din Fia 2. Msura se va afla prin numrarea oral a silabelor. Explicaia caiete frontal Se noteaz n caiete definiia msurii. Elevii sunt anunai c ritmul este ultimul element de versificaie despre care vor discuta. Se noteaz n caiete definiia ritmului i tipurile de ritm: Succesiunea simetric a silabelor accentuate i neaccentuate ntr-un vers se numete ritm. Unitatea metric format dintr-o silab accentuat, urmat de una neaccentuat(_,U), se numete troheu. Unitatea metric format dintr-o silab neaccentuat, urmat de o silab accentuat(U,_), se numete iamb. Elevilor li se vor oferi exemple pentru ambele situaii despre care vom discuta.

Aprecieri verbale

O4

Feed-back/Evaluare 10 min.

Se solicita elevilor completarea versurilor astfel nct strofa s aib rim: Furnica s-a dus la . Ca s-i cumpere.................... Fiindc la u s-a ................. Totul i s-a .............................

Exerciiu tabla individual caiete

Aprecieri verbale

Elevilor li se va cere s aprecieze cu adevarat sau fals urmtoarele afirmaii: Exerciiu frontal

Aprecieri verbale

Asigurarea reteniei i a transferului

1 min.

Aprecieri

1 min.

Versul este un rnd dintr-o poezie. O strof este alctuit din versuri. Exist doar strofe din patru versuri. Versurile tuturor poeziilor sunt grupate pe strofe. Rima este potrivirea sunetelor de la sfritul versurilor. Prin rim se realizeaz muzicalitatea versurilor. Ritmul iambic are la baz o silab accentuat, urmat de una neaccentuat. La rima ncruciat primul vers rimeaz cu ultimul, iar al doilea cu al treilea. Nu exist versuri fr rim. Se va transmite tema de cas: Explicaia caiete individual realizarea unei strofe rimate n cadrul creia primul vers sa se termine cu un substantiv, al doilea cu un adjectiv, al treilea cu un adverb, iar al patrulea cu un verb. Aprecieri privind modul n care elevii Explicaia frontal au ndeplinit sarcinile propuse.

S-ar putea să vă placă și