Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: UNITATEA DE NVMNT: PROPUNTOR: GRUPA: mare TEMA ANUAL: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? TEMA SPTMNII: ,,Coronia toamnei TEMA ZILEI: Bucheele, bucheele! TIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi; FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat ADE: D(AM,CM)+DLC+DOS MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic SCOPUL ACTIVITII: Consolidarea i verificarea numratului n limitele 1-5; Consolidarea cunotinelor despre florile de toamn: crizantema, tufnica;

OBIECTIVE OPERAIONALE: D - Activitate matematic S grupeze flori dup denumire; S numere n limitele 1-5; S formeze buchete cu numr impar de flori; S raporteze numrul la cantitate i invers;

D - Cunoaterea mediului: S denumeasc, pe baza analizatorilor, florile de toamn prezentate; S enumere prile componente ale acestora;

DOS - Educaie pentru societate: S utilizeze formule de politee adecvate n situaii diferite;

DLC Educarea limbajului

S creeze mesaje specifice pentru evenimente speciale; S identifice literele i cifrele pentru a scrie cuvinte simple;

SARCINA DIDACTIC: grupeaz florile dup numele ce-l poart (crizanteme i tufnele), caut i denumete prile componente, formeaz bucheele cu numr impar de flori, ,,scrie etichete pentru bucheele.

REGULILE JOCULUI: - gruparea se face n funcie de insemnul primit; - deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar la semnalul educatoarei; - rspunsurile corecte sunt apreciate cu o floare. ELEMENTE DE JOC: surpriza, mnuirea materialelor, micarea, nchiderea i deschiderea ochilor, aplauze. STRATEGII DIDACTICE : a) metode i procedee: expunerea, demonstraia, conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, lucrul pe grupe i-n perechi, Mna oarb, ,, Bingo, ,,Puzzle, ,,Cubul, ,,Continu tu! ,Deplasai-v, oprii-v, lucrai n perechi!, b) material didactic: vaze pentru flori, flori de toamn, cub, ecusoane cu flori, casetofon, caset, foi A5 cu prile componente ale florilor-rdcin, tulpin, frunze, floare, panouri, etichete cu imagine i scris, jetoane cu cifre de la 1 la 5, cub cu cifre impare, carioci, cifre, litere. c) forme de organizare: frontal, pe grupe, perechi, individual. RESURSE: umane: educatoarea i grupa de copii; temporale : 30-35 min bibliografice: - Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani - 2008 - Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela Metode interactive de grup ghid metodic, editura Arves - Culea, Laurenia; Sesovici, Angela; .a.- Activitatea integrat din grdini (Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar) -Ed. Didactica Publishing House, Bucureti, 2008 - Neagu, Mihaela; Beraru, Georgeta ,,Activiti matematice n grdini, Editura ASS, 1995
2

SCENARIUL ACTIVITII

Pe fundal muzical adecvat, intr n clas Florreasa Bella (care poate fi educatoarea, sau alt persoan) cu braul plin de crizanteme i tufnele. Danseaz fericit i deodat se ntristeaz! ntrebat ce s-a ntmplat, povestete c este tare suprat pentru c are o frumoas grdina cu flori i s-a gandit c ar face o afacere bun dac ar vinde ns nu tie cum se numesc (denumirea acestora), nu tie s numere i atunci nu poate forma buchete de flori conform cerinei clienilor, nu tie s citeasc i atunci nu poate scrie etichete cu denumirea florilor i preul acestora (este vorba de scris prin diferite tehnici: modelare, ndoire din srm, tiere dup contur, alipirea literelor magnetice, etc., este vorba despre aspectul tratrii difereniate a copiilor, indiferent de vrst, sunt copii de grup mic care recunosc literele i atunci nu pot rmne la nite sarcini care, pentru ei, nseamn timp pierdut, chiar dac clasa pregtitoare este la coal!!) i mai este tare suprat pentru c, unii clieni, o ntreab care sunt formulele de politee, cuvintele, mesajele magice n situaii speciale, cnd se ofer flori? Pentru ea, toate acestea sunt motive de suprare! A auzit de aceti copii cum c ar fi minunai, c ar ti s rspund la orice ntrebare, cum ar fi: (spre hazul tuturor!): De ce ninge, de ce plou de ce capra nu d ou, de ce toarce Azorel, de ce latr Miaunel, de ce una, de ce dou, de ce nouzeci i nou? Ei, i dac tiu attea sigur vor ti s o nvee i pe ea ceea ce nu tie i nu poate! Se cere acordul copiilor privind ndeplinirea dorinei musafirului proaspt sosit. Pentru aceasta, educatoarea propune, ca mpreun, s joace jocul ,,Bucheele, bucheele. Florreasa este rugat s participe la jocul copiilor pentru c, doar aa va putea nva ceea ce dorete s tie. Dorinele florresei vor fi exprimate pe rnd chiar de ctre ea, iar rspunsurile copiilor vor fi rspltite cu cte o floare (n final, florile primite vor fi oferite colegilor, odat cu mesajul care se rostete n astfel de situaii, mesaj conceput de ctre copii n secvena de final a activitii). Florreasa aeaz florile pe o mas stabilind regulile jocului, dac rolul de florreas este jucat de educatoare dac nu, educatoarea preia conducerea activitii iar florreasa particip la activitate mpreun cu copiii. Aadar conductorul activitii anun regulile jocului, la nceput toate odat, dup care, cu fiecare secven didactic se repet i regulile stabilite (este necesar reactualizarea permanent a acestora pentru c, copiii de vrsta aceasta nu pot reine toate regulile propuse).
3

Pentru fiecare sarcin didactic, florreasa precizeaz ceea ce dorete s nvee, dup care, de fiecare dat ofer flori drept stimulente.
1.

Ecusoanele se extrag prin metoda Mna oarb, la un semnal anume (aici

clinchetul de clopoel, la urmtoarea secven voi utiliza o alt tehnic prin care anun startul pentru aciune (sunt amestecate ntr-o cutie/pung, etc. Copiii nchid ochii i trag un ecuson, dup care i-l prind n piept; pot fi concepute i-n sistem brar. Copiii se grupeaz n funcie de floarea de pe ecuson (crizanteme i tufnele n aceast situaie), se ndreapt spre locul unde sunt aezate toate florile i lucreaz conform sarcinii primite. n acest timp, educatoarea observ cum lucreaz copiii. Pe o foaie de caiet, flip-chart, etc. Are numele copiilor i comportamentele urmrite (ritmul de lucru spre exemplu, independena n aciune sau nu, respectarea regulii propuse, etc.). Copiii lucreaz noi suntem Ghidul din umbr i intervenim cnd este necesar iar pe foaia dinainte pregtit doar bifez cele observate n dreptul copilului/comportamentului stabilit. Este forma de lucru cea mai convenabil dat fiind c avem clase cu un numr mare de copii, nu avem educatoare de sprijin, etc. Se formeaz dou grupe de lucru care vor forma grupe de flori dup numele ce-l poart. La semnalul de ncetare a lucrului, fiecare grup i alege un RAPORTOR ( cnd facem asta pentru prima dat predm noiunea), nu lider, iar prin rotaie vom interveni pentru ca toi copiii s poat raporta. Nu exist copil care s nu fie bun la ceva, deci ntro zi va putea face acest lucru (la desen, la muzic, la modela, limbaj, etc. ). Tehnica i nva s negocieze, s empatizeze, s fie modeti, s recunoasc valoarea i s-i propun drept int s devin i el la fel de bun! Dac este mulumit de rspuns, Bella ofer drept stimulent flori.
2.

Avem pregtite panouri pe care copiii s aeze foile cu prile componente ale

celor dou flori. Panourile au etichete cu numele florii (imagine + scris). Toi copiii primesc foi cu prile componente ale celor dou flori (rdcin, tulpin, floare, frunze). Aici socotim noi, n funcie de numrul copiilor. Cnd muzica ncepe copiii se ndreapt spre panourile pregtite, aeaz foaia cu imaginea (problematizarea: dac are floarea o aeaz sus, dac are rdcin....) astfel nct s reconstituie puzzle-lul. Copiii care reconstituie puzzle-lul corect strig BINGO!, dup care rmn lng panou pentru c: pot s-mi propun ca obiectiv s trec la urmtoarea secven dup ce primii copii strig bingo sau pot s-mi propun ca toi copiii s rezolve sarcina iar eu observ doar ritmul de lucru! Florreasa ofer flori! Grupa stabilete un nou Raportor care numr i aeaz cifra corespunztoare numrului de crizanteme i tufnele reconstituite (n total, pe toate panourile din clas). Jocul BINGO poate fi folosit n multe feluri, moduri, depinde de creativitatea educatoarei! Iat jocul cu cteva situaii didactice n care ar putea fi folosit. Bingo
4

Fiecare copil primete o foaie de hrtie pe care sunt scrise 4, 6 sau 8 cerine ntr-un tabel despre membrii grupului sau despre o tem anume. De exemplu: Gasete pe cineva care are numele din 5 litere, are 2 frai, poart ochelari, are ochii verzi, a fost la mare, etc. Primul care completeaz toate rubricile strig Bingo!i va fi ctigtor. Exemple: - Caut copii care au desene cu prile componente ale crizantemei, cnd are toate foile cu toate prile componente ale florii copilul respectiv strig BINGO! - Caut copiii care au pe foaie rezultatul exerciiului tu (2+1=) - Caut copiii care au pe foaie posibilitile de compunere a numrului 4, etc. - Caut copilul care are perechea/fratele geamn (are un personaj dintr-o poveste, trebuie s caute copilul care are acelai personaj ca el).
3.

Metoda cubul, ca de alfel toate metodele didactice trebuiesc adaptate, folosite n

mod creativ, alfel vom spune c nici una sau foarte puine sunt pentru nvmntul precolar. Formm grupele de lucru folosind tehnica numratului. Prin numrare de la 1 la 5 se formeaz grupe care se vor aeza n faa msuelor cu flori. Numrm, 1, 2, 3, 4, 5. Toi copiii care au numrul 1 se adun i formeaz o grup, cei cu 2, alt grup, .m.d. La semnal, copiii nchid ochii, educatoarea arunc cubul cu cifre (n sensul acelor de ceasornic) pentru grupa cu numrul 1. La semnal copiii deschid ochii i vd ce numr a czut pentru c, funcie de aceasta vor ti cte flori va trebui s aib buchetul lor. grupa formeaz bucheele cu tot attea flori ct arat cifra de pe cub! Dup ce toi copiii tiu ce numr au rezolv sarcina: formeaz bucheele cu tot attea flori ct arat cifra care le-a czut cnd s-a aruncat cubul. Dac vrem s ractualizm i cunotinele despre culori, putem folosi metoda cubul asfel: grupele de copiii au pe mas un cub de o anume culoare (cuburi de culoarea ce dorim s-o predm, repetm, etc.). Educatoarea are cubul mare cu aceleai culori ca la mesele copiilor. Feele cubului au o anume culoare i o cifr. Rostogolim cubul care, evident cade cu o anume latur n sus. Grupa de copiii care are pe mas cubul de culoarea aceea vor avea de rezovat sarcina respectiv. La semnal copiii nceteaz lucrul, bucheelele formate sunt aezate n vase/vaze cu ap. Se pot numra, se poate aeza cifra, se pot formula n sarcini jucndu-ne!!!
4.

Din nou reorganizm grupa de copii, de fiecare dat este ideal, s formm grupe

dup o alt sarcin (dar nu i obligatoriu!). De data aceasta formm grupe de lucru dup tehnica recitrii. Jocul, Continu tu!: un copil ncepe recitarea poeziei Peisaj de toamn de Virgil Carianopol (poate fi i alt poezie). Copiii sunt aezai n ir indian . Primul copil, ncepe recitarea poeziei. La recitarea primului vers primul copil se aeaz ntr-un anume loc indicat de educatoare (la geam spre exemplu), al doilea copil recit al doilea vers i se aeaz la u (spre exemplu), i aa mai departe, n funcie de cte grupe vrem s formm. Se rencepe recitarea poeziei pn se grupeaz toi copiii (de la 1 la 4). Dup ce am grupat copii se vor aeza la mese.
5

Putem s-i aezm i deodat numerotnd mesele cu cifrele de la 1 la cte grupe dorim s formm. Ei trebuie s scrie etichete cu numele florilor i preui fiecrui buchet. Pentru tratarea difereniat a copiilor se va lucra astfel: unii copii deseneaz florile, alii compun cuvintele selectnd literele corespunztoare cuvntului pe care doresc s-l scrie, alii selecteaz cifrele pentru a scrie preul, alii ,,scriu etichete (denumire i pre). Etichetele vor fi aezate lng buchetele pregtite anterior. Florreasa ofer stimulentul.
5.

Metoda Deplasai-v, oprii-v, lucrai n perechi este ndrgit pentru c pune

copiii n micare. La comanda ,, Deplasai-v copiii se mic liber prin sala de grup. La comanda ,,Oprii-v! rmn pe loc. La comanda ,,Lucrai n perechi!dau mna cu colegul din dreapta sa, formeaz pereche i lucreaz mpreun la rezolvarea sarcinii, n aceast situaie, creeaz un mesaj specific pentru situaiile n care se ofer flori. (Dac timpul ne permite relum comanda avnd ca regul formarea perechii cu colegul din stnga, apoi cu cel din fa, apoi cu cel din spate, pentru a amesteca, pentru a pune copiii n situaia de a lucra cu toi colegii, aa se vor cunoate mai bine, aa se formeaz sentimentul de empatie!) Acum are loc partea practic aplicativ a cunotinelor. Copiii ofer florile primite, drept stimulent, colegilor rostind mesajul creat! Pot fi oferite adulilor din grdini, copiilor de la alt grup, etc. Copiii pot oferi (dac ne propunem ca obiectiv) s ofere un anume numr de flori, un buchet cu un anume numr de flori, putem face un joc de rol pe o secven didactic cu acest obiectiv: vine clientul i cere un buchet cu un anume numr de flori, etc. S nu uitm c proiectarea activitii se face n funcie de nivelul grupei! Aa c ne vom planifica attea obiective cte tiu c poate grupa mea!

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONINUTUL TIINIFIC

STRATEGII DIDACTICE Metode i procedee Mijloace de nvmnt 3. Forma de organizare 4.

EVALUARE

0. 1. Moment organizatoric 2.Captarea ateniei

1. Se pregtete sala de grup i materialul necesar pentru buna desfurare a activitii Pe fundal muzical, intr Florreasa Bella cu braul plin de flori de toamn. Ea are o frumoasa gradina cu flori si s-a gndit ca ar face o afacere bun daca ar vinde! dar nu poate pentru c: -

2.

5.

surpriza joc de rol

Flori Casetofon, casete Frontal Stimularea interesului pentru activitate

nu tie cum se numesc; nu tie s numere i atunci nu poate forma buchete de flori conform cerinei clienilor; nu tie s citeasc i atunci nu poate scrie etichete cu denumirea florilor i preul acestora; se cere acordul grupei pentru sprijin.

expunerea

Frontal

Ajutai-o sa vnd cat mai multe flori! 3. Anunarea temei i a obiectivelor activitii Se propune desfurarea jocului didactic Bucheele, bucheele. Copiii: grupeaz florile dup numele ce-l poart; identific i denumesc prile componente ale Expunerea Frontal Stimularea interesului pentru activitate

acestora; numr i aeaz florile n bucheele, ,,scriu etichete; creeaz mesaje i ofer flori.

a) Explicarea regulilor de joc: 4. Dirijarea nvrii - gruparea se face n funcie de insemnul primit; - deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doar la semnalul educatoarei; - rspunsurile corecte sunt apreciate cu o floare. b)Jocul de prob: - la semnalul educatoarei un copil extrage un ecuson alege floarea care seamn cu cea de pe ecusonul din piept i o aeaz n vaza/vasul etichetat cu numele florii. c) Desfurarea jocului: Varianta I - la semnalul educatoarei copiii vor lua cte un ecuson (Mna oarb), vor alege doar acele flori care seamn cu cele de pe ecusonul din piept i vor fi aezate n vaza/vasul cu eticheta respectiv (pregtim etichete cu imaginea florilor respective i cu numele scris cu litere mari de tipar), se formeaz dou grupe de copii (copiii poart n piept ecusoane cu imaginea florilor ce urmeaz explicaia exerciiul Mna oarb problematietichete cu numele florilor Crizanteme, tufnele ,,Eticheta martor Vaze etichetate explicaia Frontal Interesul copiilor pentru activitate

Frontal

Aprecierea gruprii corecte.

Pe grupe

Aprecierea

a fi grupate); Cnd toate florile au fost grupate, fiecare grup i desemneaz RAPORTORUL. Se ofer copiilor, drept stimulent, cte o floare (n final acestea vor fi oferite colegilor, odat cu mesajul conceput); Varianta II Copiii primesc foi cu pri componente ale celor dou flori, muzica ncepe (alegem melodia n concordan cu tema), copiii se ndreapt spre panourile pregtite (panoul are eticheta sugestiv) reconstituind florile. La finalizarea sarcinii se strig BINGO!. Rezult mai multe crizanteme i tufnele, le numrm i se aeaz cifra corespunztoare numrului de flori reconstituite.

zarea raportarea Ecusoane cu flori

rezolvrii corecte a sarcinilor date

explicaia exerciiul ,,Puzzle ,,Bingo Lucrul pe grupe Foi A5 cu prile componente ale florilorrdcin, tulpin, frunze, floare Panouri etichetate cu imagine i scris Cubul Explicaia Problematizarea Exerciiul Jetoane cu cifre de la 1 la 5 Cub cu cifre impare Flori

Frontal

Pe grupe

Aprecierea rezolvrii corecte a sarcinilor date

Varianta III Se grupeaz copiii prin numrare de la 1 la 5. La semnalul florresei copiii nchid ochii, aceasta arunc cubul cu cifre pentru fiecare grup n sensul acelor de ceasornic, grupa formeaz bucheele cu tot attea flori ct arat cifra de pe cub!

Aprecierea gruprii corecte. Pe grupe Aprecierea rezolvrii corecte a


9

sarcinilor date 5. Asigurarea reteniei, a transferului de cunotine i obinerea performanei Se formeaz grupe dup metoda Continu tu!, poezia Peisaj de toamn de Virgil Carianopol (n lan) i se ,,scriu etichete cu numele i preul florilor. Pentru tratarea difereniat a copiilor se va lucra astfel: 6. ncheierea activitii deseneaz florile ; compun cuvintele selectnd literele corespunztoare, selectnd cifrele pentru pre scriu etichete (denumire i pre) Problematizarea Lucrul pe grupe Deplasaiv, oprii-v, lucrai n perechi! Exerciiul flori, CD, calculator perechi Explicaia ,,Continu tu! Exerciiul Carioci, etichete, Cifre, litere, Pe grupe Aprecierea gruprii corecte. Aprecierea rezolvrii corecte a sarcinilor date Aprecierea rezultatului activitii de grup. Apreciri stimulative, aplauze.

La comanda ,, Deplasai-v copiii merg liber prin sala de clas. La comanda ,,Oprii-v! rmn pe loc. La comanda ,,Lucrai n perechi!dau mna cu colegul din dreapta/ stnga, formeaz pereche i creeaz un mesaj specific pentru situaiile n care se ofer flori. (Comanda se poate relua avnd ca regul formarea perechii cu colegul din stnga, fa, spate) Copiii ofer florile primite, drept stimulent, colegilor rostind mesajul creat!

10