Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 4 mai 2006 CLASA: a IV a INVATATOARE: Laurentia Ciorpac DISCIPLINA:Istorie (Aceasta activitate se propune a fi o activitate transdisciplinara) SUBIECTUL: Unirea Principatelor romane si reformele lui Alexandru Ioan Cuza TIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare de cunostinte TIMPUL: 50 de minute SCOPUL ACTIVITATII: familiarizarea elevilor cu personalitatea marelui domnitor Alexandru Ioan Cuza si cu a momentului in care s-a infaptuit Unirea OBIECTIVE CADRU : - nelegerea i reprezentarea timpului i a spaiului istoric ; - cunoaterea i folosirea surselor istorice ; - investigarea i interpretarea faptelor i proceselor istorice ; - nelegerea i utilizarea limbajului de specialitate OBIECTIVE OPERAIONALE : - s demonstreze unitatea dintotdeauna a romnilor prin : continuitatea pe aceleai meleaguri, lupta comun, unitatea de limb, de cultur, de datini i obiceiuri; - s prezinte Unirea ca ideal permanent al romnilopr de pretutindeni, menionnd momente semnificative de lupt pentru formarea statului unitar romn ; - s evidenieze rolul revoluionarilor de la 1848 n pregtirea unirii; - s desprind nsuirile i caracteristicile specifice domnitorului Alexandru Ioan Cuza ; - s contientizeze importana realizrilor i schimbrilor nfptuite de Cuza ; - s ineleag noiunea de reform , integrnd-o n contextul istoric ; - s participe activ i afectiv la lecie; - s manifeste interes pentru evenimentul istoric; - s localizeze n timp i spaiu evenimentul istoric

1. OBIECTIVE COGNITIVE: O1- sa raspunda la intrebari referitoare la personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza si Unirea de la 1859 avand la dispozitie un timp limitat; O2- sa stabileasca evenimentele importante petrecute in timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza; O3- sa completeze posterul cu imagini puse la dispozitie; O5- sa prezinte posterul realizat evindentiind aspectele prin care se diferentiaza de celelalte lucrari; O6- sa delimiteze pe harta, cu stegulete, Romania din vremea domniei lui Cuza; O7 - sa dramatizeze un text literar 2. OBIECTIVE AFECTIVE:
O8- s manifeste atenie i toleran fa de partenerul de dialog; O9- sa participe activ la activitatile initiate in cadrul grupei de lucru. 3. OBIECTIVE PSIHOMOTRICE: O10- sa realizeze din piesele de puzzle puse la dispozitie portretul lui Alexandru Ioan Cuza; O11 sa realizeze postere care sa reprezinte Unirea si figura domnitorului; O12 - sa delimiteze spatial pe harta teritoriul Romaniei din1859

RESURSE: PROCEDURALE: a) metode si procedee traditionale: explicatia, conversatia, exercitiul, studiu de caz, jocul de rol, expunerea, lectura individuala, comparatia, sinteza b) metode active de invatare: proiectul, metoda R.A.I. metoda cubului, a ciorchinelui, a diamantului c) forme de organizare: frontal, individual, pe echipe MATERIALE: harta Romaniei de la 1859, postere, markere, imagini cu domnitorul Alexadru Ioan Cuza, cu personalitati din perioada 1859-1866, materiale pentru fiecare echipa ( citate, legende, informatii istorice, etc), clopotel, foarfece, lipici BIBLIOGRAFICE: a) de specialitate: *Liviu Burlec, Istoria romanilor, manual pentru clasa a IV a, Editura ALL * Simona Grigore Istoria romanilor, manual pentru clasa a IV a, Editura Sigma

* Victoria Padureanu, Istoria romanilor, Material complementar pentru clasa a IV a, Editura Coressi * Aglaia Buduroi, Istoria romanilor, auxiliar pentru elevi si cadre didactice, Editur Euristica * Dumitru Almas, Povestiri istorice b)psihopedagogice: Curriculum national www.didactic.ro

OB OP

EVENIMENTUL DIDACTIC

DU RA TA 1

CONTINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV

ACTIVITATEA ELEVILOR

RESURSE
METODE SI PROCEDEE FORME DE ORGANI ZARE MATERIA LE

MOMENT ORGANIZATORIC

-Se pregatesc materialele ce vor fi folosite pe parcursul intregii activitati;

-Se pregatesc pentru inceperea activitatii

Harta, portretul domnitor ului, materiale - puzzle, matrriale poster, Exercitiul Explicatia Frontal

SPARGEREA GHETII

-Joc de energizare: Cercurile Se formeaza doua cercuri concentrice cu numar egal de participanti Se dau diferite comenzi (stati nas in nas, stati frunte in frunte, etc) Toate comenzile se realizeaza in ritm alert

-Executa comenzile impuse in timpul jocului de energizare

CAPTAREA ATENTIEI

ANUNTAREA SUBIECTULUI LECTIEI SI A OBIECTIVELOR PROPUSE


DESFASURAREA LECTIEI

Le cer elevilor sa alcatuiasca o propozitie istorica formata din cinci cuvinte dupa schema gramaticala: C. S. P. C.C. Dupa gasirea propozitiei se repeta cuvant cu cuvant ,in ordine de catre toti copiii stabilindu-se astfel trei grupe a cate cinci copii. -Se realizeaza cu ajutorul unui puzzle pe care fiecare dintre echipe trebuie sal realizeze; -Puzzle este reprezentat de figura domnitorului Alexandru Ioan Cuza (anexa 1) -Se precizeaza ca se va discuta pe tot parcursul orei de curs despre Unirea Principatelor Romane, domnitorul Alexandru Ioan Cuza si realizarile acestuia pe parcursul domniei. -Ce ati avut de pregatit pentru astazi? (Elevii raspund ca au avut de pregatit un proiect despre Alexandru Ioan Cuza si de selectat intrebari si raspunsuri din manual despre domnitor) - Elevii implicati in proiect ies pe rand in fata clasei, se aseaza pe scaunul autorului, isi pun palaria de autor pe cap si citesc materialele pa care le-au intocmit. -S-au avut in vedere urmatoarele teme: * Unirea de la 1859

- Alcatuiesc propozitia dupa cerinta impartindu-se in grupe

Frontal, individu al

Creta

-Realizeaza imaginea lui Alexandru Ioan Cuza

Explicatia Exercitiul
Conversatia

Pe echipe

Portretul domnitoru lui Alexandru Ioan Cuza Clopotel

-Sunt atenti la explicatiile date

Explicatia

Frontal

15

-Sunt atenti la ceea ce prezinta colegii lor, vin cu completari si fac aprecieri

Conversat ia Proiectul

Individu al Pe echipe

Fisa de lucru Clopotel

-Identifica trasaturile fizice si morale ale lui Alexandru Ioan Cuza, precum si realizarile pe

Individu al

Materiale le elevilor, o palarie Poster Markere

* Viata lui Alexandru Ioan Cuza * Cuza in literatura * Reformele * Sfarsitul domniei lui Cuza - Se fac completari si aprecieri - Elevii isi adreseaza intrebari din lectie sub forma de joc. Cel care adreseaza o intrebare arunca o minge catre un coleg care, daca prinde mingea, raspunde la intrebare iar apoi continua jocul adresand la randu-i o intrebare altui coleg alegandu-l prin aruncarea mingii. - Se pun o serie de intrebari pe care elevii si le aleg prin aruncarea unui cub pe care sunt trecute sase cerinte: *descrie modul cum s-a infaptuit Unirea; *compara Unirea din anul 1859 cu Unirea din anul 1600; *asociaza figura domnitorului Cuza cu figura altui domnitor roman; *analizeaza afirmatia lui Kogalniceanu: La legi noi, om nou *aplica, prezinta ce urmari a avut acest eveniment; *argumenteaza de ce domnia lui Cuza a fost cea mai importanta pentru tara si popor - Din raspunsurile elevilor pe tot parcursul orei se realizeaza

plan politic ale acestuia

Lipici

Adreseaza colegilor intrebari, fiind atenti sa prinda mingea pentru a raspunde la intrebari

Metoda R.A.I.

O minge mica

Sunt atenti la cerinta si dau raspunsuri dezvoltate

Metoda cubului

Un cub, pe fetele caruia sunt sacrise cerintele

Metoda ciorchinel ui Metoda diamantul ui

Coala alba, marcher Individu Coala alba,

caracterizarea domnitorului sub forma de ciorchine (anexa2) care se realizeaza la tabla dar si de diamant (anexa3) In urma realizarii la tabla a diamantului se formuleaza propozitia Domnitorul Cuza uneste Principatele romane .Cu ajutorul acestora se formeaza trei grupe. -Se pun la dispozitia elevilor mape cu materiale cu ajutorul carora vor alcatui postere care sa prezinte Unirea de la 1859 si personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza;
OBTINEREA PERFORMANTEI SI A TRANSFERULUI

al

Pe grupe materiale decupate, fotografii , lipici, foarfece -Prezinta posterele realizate;


Expunerea Comparatia Frontal pe echipe

10

EVALUAREA ACTIVITATII

-Se prezinta posterele realizate, reprezentantul fiecarei echipe avand ca sarcina sa evidentieze aspectele deosebite ale posterului realizat si sa aleaga titlul posterului din mai multe titluri puse la dispozitie de invatator (anexa 4). -Pe o harta care reprezinta Romania anului 1859 si fixata pe un panou de polistiren, copiii vor iesi pe rand si vor marca prin stegulete rosii,galbene si albastrte granitele si spatiul ocupat de Romania si cu stegulete verzi spatiul si granitele Transilvaniei.Se precizeaza ca Unirea infaptuita in 1859 a fost numita Unirea Mica, Unirea Mare, si

- Elevii ies si marcheaza spatiile propuse

Brainstor ming Exercitiul Sinteza

Frontal

Harta care reprezint a Unirea mica

ANUNTAREA TEMEI PENTRU ACASA INCHEIEREA ACTIVITATII

cu Transilvania, realizandu-se pe 1 Decembrie 1918. -Se precizeaza ca vor avea de realizat pentru ora urmatoare un eseu cu titlul L-am cunoscut pe Alexandru Ioan Cuza -Se prezinta jocul de rol:Mos Ion Roata si Unirea de I. Creanga

-Isi noteaza tema pentru ora urmatoare. -Prezinta jourile de rol

Explicatia

Frontal

Jocul de rol

Frontal

Costume populare, o imitatie de bolovan

ANEXA 1

ANEXA 2

CIORCHINE

Cuza

Unifica

Iubeste

Dusmani

Reforme

Moldova

Muntenia

Tara

Poporul

Agrara

Invatamant

Armatei

Justitiei

10

Al.I.Cuz a

cinstit

drept

domnest e

intelege

iubeste
ANEXA 3

Domnitorul

uneste

Principatele

Romane

DIAMANT

crezand

11

ANEXA 4

12

13

S-ar putea să vă placă și