Sunteți pe pagina 1din 41

Roxana Crcot

CONTABILITATE FINANCIAR
MONOGRAFII CONTABILE

ISBN 978-606-577-207-6

Editura Sfntul Ierarh Nicolae


2010
1

Cuvnt nainte

Prin monografie , n sens larg, general, se nelege studiul complex al unui anumit
subiect.
Monografia contabil are ca obiect organizarea i desfurarea contabilitii ntr-o unitate
economic. n acest sens se prezint 12 exemple simplificate de monografii contabile, ce se
bazeaz pe operaiile curente ce pot aprea ntr-o lun la majoritatea societilor comeciale,
indiferent de profilul de activitate al societii.
Monografiile sunt rezolvate, prezentndu-se i analiza contabil pe scurt pentru
evenimentele i tranzaciile prezentate n fiecare monografie contabil.
Aceste monografii contabile rezolvate se adreseaz n special elevilor de liceu, ajutndu-i
n cunoaterea i nelegerea tehnicilor i procedurilor de nregistrare operativ i contabil.

Prof.gr. I, economist
Crcot Roxana

Cuprins

Monografie Nr. 1..4


Monografie Nr. 2..7
Monografie Nr. 3.10
Monografie Nr. 4.14
Monografie Nr. 5.17
Monografie Nr. 6.20
Monografie Nr. 7.23
Monografie Nr. 8.26
Monografie Nr. 9.29

Monografie Nr. 10...32


Monografie Nr. 11...35
Monografie Nr. 12...38

Monografie Nr. 1
1. Se constituie S.C. SARA S.A. care are ca obiect de activitate prestari de servicii cu un
capital social subscris si varsat in valoare de 20.000 lei, format din:
- Utilaje 12.500 lei
- Marfuri 2.500 lei
- Numerar 5.000 lei
2. Se inregistreaza documentele justificative privind cheltuieli de constituire societatii in
valoare de 600 lei.
3. Se inregistreaza amortizarea lunara a cheltuielilor de constituire pe o perioada de 1 an.
4. Se inregistreaza plata in numerar catre furnizorii de servicii prestate in perioada de
constituire.
5. Se achizitioneaza pe credit comercial materii prime conform facturii fiscale in valoare de
3.000 lei+24% TVA.
6. Se dau in consum materii prime in valoare de 2.500 lei.
7. Cu ocazia inventarierii rezulta un plus de materii prime n valoare de 100 lei.
8. Se primesc piese de schimb sosite fara factura in valoare estimata 2.000 lei +24% TVA.
9. Se inregistreaza pe baza de aviz valoarea estimata a lucrarilor executate si servicii
prestate tertilor in valoare de 5.000 lei +24% TVA
10. Se trimit spre prelucrare la terti materii prime in valoare de 5.000 lei
11. Se inregistreaza statul de plata pentru salariul cuvenit lui Popescu Ion, fondul brut de
salrii 660 lei.

12. Se fac retineri din salariu stiind ca deducerea personal de baza este de 250 lei si cota de
impozit salarii este 16%
13. Se achita salariul net din casieria societatii
14. Sa se stabileasca rezultatul financiar si decontarea TVA ului
Rezolvare:
1. 456 A/P+/D
1011 P+/C

456 = 1011

20.000

456 A/P-/C
2131 A+/D
371 A+/D
5311 A+/D

% = 456
2131
371
5311

20.000
12.500
2.500
5.000

1011 P-/D
1012 P+/C

1011=1012

20.000

2. 201 A+/D
404 P+/C

201=404

600

3. 6811 A+/D
2801 P+/C

6811=2801

50

4. 404 P-/D
5311 A-/C

404=5311

600

5. 301 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
301
4426

3.720
3.000
720

6. 601 A+/D
301 A-/C

601=301

2.500

7. 301 A+/D
601 A-/C

301=601

2.500

8. 3024 A+/D
408 P+/C
4428 A+/D

% = 408
3024
4428

2.480
2.000
480
5

9. 704 P+/C
418 A+/D
4428 P+/C
10. 351 A+/D
301 A-/C
11. 641 A+/D
421 P+/C
12. 421 P-/D
4312 P+/C
4314 P+/C
4372 P+/C
444 P+/C
13. 421 P-/D
5311 A-/C
14. 4426= 720
4427= 0
4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D
121 A/P+/D
6811 A-/C
601 A-/C
641 A-/C

418 = %
704
4428

6.200
5.000
1.200

351=301

500

641=421

6600

421 = %
4312
4314
4372
444

156
69
36
3
48

421=5311

504

4426>4427=> TVA de recuperat 4424

4424=4426 720

121 = %
6811
601
641

3.110
50
2.400
660

704 P-/D
121A/P+/C

704=121 5.000

691 A+/D
441 P+/C

691=441

302

121 A+/D
691 A-/C

121=691

302

Monografie nr. 2
1. S.C. Astra S.A. i majoreaz capitalul social prin subscrierea a 50.000 lei virat integral
la subscriere n banc.
2. Se aprovizioneaza de la furnizori cu mrfuri in valoare de 10.000 lei + 24% TVA
3. Se stabileste cota de adaos comercial de 30% si se calculeaza TVA ul neexigibil inclus
in valoarea marfurilor cu amanuntul
4. Se nregistreaza factura furnizor pentru energia electrica 3.000 lei +24% TVA
5. Se achita factura de energie electrica din disponibilul din cont
6. Se factureaza chiria pentru luna curenta in valoare de 400 lei + 24% TVA
7. Se vand marfurile in numerar integral 16.120 lei
8. Se descarca gestiunea de marfuri vndute.
9. Se achizitioneaza un mijloc de transport cu factura in valoare de 30.000 lei +24% TVA
10. Se inregistreaza amortizarea lunara pentru mijlocul fix achizitionat, durata normala de
functionare 5 ani
11. Se acorda un avans de trezorerie in valoare de 550 lei pentru efectuarea unei deplasari
salariatului unitatii
12. Se incaseaza venitul provenit din chiria lunara facturata n numerar
13. Se inregistreaza statul de plata pentru salariu cuvenit personalului in suma de 3.500 lei
14. Se fac retineri legale din salariu,
15. Sa se stabileasca rezultatul financiar si decontarea TVA ului.
Rezolvare:
7

1. 456 A/P+/D
1011 P+/C

456=1011 50.000

456 A/P-/C
5121 A+/D

5121 = 456 50.000

1011 P-/D
1012 P+/C

1011=1012

50.000

2. 371 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
371
4426

3. 371 A+/D
378 P+/C
4428 P+/C

371 = %
378
4428

4. 605 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
605
4426

3.720
3.000
720

401=5121

3.720

5. 401 P-/D
5121 A-/C

12.400
10.000
2.400

6.120
3.000 (30%x10.000)
3.120 (24%(10.000+3.000)

6. 706 P+/C
4111 A+/D
4427 P+/C

4111 = %
706
4427

496
400
96

7. 707 P+/C
5311 A+/D
4427 P+/C

5311 = %
707
4427

16.120
13.000
3.120

8. 371 A-/C
378 P-/D
707 P-/D
4428 P-/D

% = 371
707
378
4428

16.120
10.000
3.000
3.120

9. 2133 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

% = 404
2133
4426

37.200
30.000
7.200

10. 6811 A+/D


2813 P+/C

6811=2813

600

11. 542 A+/D


5311 A-/C

542=5311

550

12. 4111 A-/C


5311 A+/D

5311=4111

13. 421 P+/C


641 A+/D
14. 421 P-/D
4312 P+/C
4314 P+/C
4372 P+/C
444 P+/C

496

641=421

3.500

421 = %
4312
4314
4372
444

1.046
368
193
18
467

15. 4426= 2.400+720+7.200=10.320


4427= 96+3.120=3.216
4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D
121 A+/D
6811 A-/C
605 A-/C
641 A-/C
607 A-/C
706 P-/D
707 P-/D
121 P+/C

% = 4426
4427
4424
121 = %
6811
605
641
607
% = 121
706
707

4426>4427=> TVA de recuperat 4424

10.320
3.216
7.104
17.100
600
3.000
3.500
10.000

13.400
400
13.000

Monografie Nr. 3
1. La data 1.01 se constituie S.C. Viva S.A. prin subscrierea unui capital social de 80.000
lei. Actiunile varsate sunt subscrise astfel:
- 60% prin depunere directa in contul din banca
- 30% numerar in casierie
- 10% obiecte de inventar
2. Se cumpr pe credit comercial materii prime n valoare de 2.000 lei +24% TVA i
marfuri de 11.000 lei +24% TVA
3. Se inregistreaza acordarea unui avans in valoare de 150 lei unui salariat pentru deplasare
4. Se achizitioneaza un calculator n valoare de 2.000 lei +24% TVA. Durata normala de
functionare este de 3 ani
5. Se nregistreaza amortizarea lunara a calculatorului.
6. Se ridica numerar de la banca 5.000 lei cu fila CEC , comision bancar 10 lei.
7. Se platesc avansuri salarii in suma de 2.500 lei.
8. Se achita prin banca factura pentru calculator si comisionul bancar aferent 19 lei.
9. Se vnd mrfurile cumparate integral fr factur n valoare de 11.000 lei +24% TVA
10. Se accept de la client un billet la ordin pentru marfa vndut.
11. n urma inventarierii se constata un plus in gestiunea de materii prime n valoare de 150
lei
12. Se acord n numerar un avans de trezorerie in valoare de 520 lei si se justifica integral
reprezentand diurna si cazare
13. Se emite factur pentru servicii prestate n valoare de 1.525 lei +24% TVA
14. Se incaseaza contravaloarea facturii pentru servicii prestate n contul bancar

10

15. Sa se stabileasca rezultatul financiar si decontare TVA


Rezolvare:
1. 456 A/P+/D
1011 P+/C

456=1011 80.000

456 A/P-/C
5121 A+/D
303 A+/D
5311 A+/D

% = 456
5121
303
5311

80.000
48.000
8.000
24.000

1011 P-/D
1012 P+/C

1011=1012

80.000

2. 301 A+/D
371 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
301
371
4426

3. 542 A+/D
5311 A-/C

542 = 5311

150

4. 214 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

% = 404
214
4426

2.480
2.000
480

5. 6811 A+/D
2814 P+/C

16.120
2.000
11.000
3.120

6811=2814

55,55

6. 581 A+/D
5121 A-/C

581=5121

5.000

581 A-/C
5311A+/D

5311=581

5.000

627 A+/D
5121 A-/C
7.

425 A+/D

627=5121

425=5311

10

2.500
11

5311 A-/C
8.

9.

404 P-/D
5121 A-/C

404=5121

627 A+/D
5121 A-/C

627=5121

707 P+/C
4111 A+/D
4427 P+/C

4111 = %
707
4427

607 A+/D
371 A-/C
10. 413 A+/D
4111 A-/C
5113 A+/D
413 A-/C

2.480

19

13.640
11.000
2.640

607 =3 71 11.000

413 = 4111

13.640

5113 = 413

13.640

11. 301 A+/D


601 A-/C

301 = 601

150

12. 542 A+/D


5311 A-/C

542 = 5311 520

625 A+/D
542 A-/C

625 = 542

13. 704 P+/C


4111 A+/D
4427 P+/C

4111 = %
704
4427

1.891
1.525
366

14. 4111 A-/C


5121 A+/D

5121 = 4111

1.891

15. 4426= 2.640+480+480=3.600


4427= 2.640+366=3.006

520

4426>4427=> TVA de recuperat 4424

12

4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D

% = 4426
4427
4424

121 A+/D
6811 A-/C
627 A-/C
625 A-/C
607 A-/C
601 A+ /D

121 = %
6811
627
625
607
601

3.600
3.006
594
11.454,55
55,55
29
520
11.000
150

704 P-/D
707 P-/D
121 P+/C

% =121 12.525
704
1.525
707
11.000

691 A+/D
441 P+/C

691= 441

171,27

121 A+/D
691 A-/C

121= 691

171,27

13

Monografie Nr. 4
1.Se infiinteaza S.C. Rucr S.A. n urmatoarele condiii:
Societatea nu este platitoare de TVA
Capitalul social subscris 20.000 lei
Aportul adus de actionari este structurat astfel:
- 50% aport in contul bancar
- Un calculator in valoare de 5.500 lei
- Materii prime 4.500 lei
2. Se inregistreaza cheltuieli de constituire in valoare de 2.000 lei
3. Se contracteaza un credit bancar pe termen lung in valoare de 3.000 lei cu dobnda de
10% pe an.
4. Concomitent se nregistreaza si se plteste dobnda pentru primul an din contul bancar
5. Se ridica numerar de la banc 5.000 lei i se depune n casierie
6. Se achita cu numerar cheltuieli de constituire ale societatii in suma de 2.000 lei
7. Se nregistreaza i se primete o subvenie de la bugetul statului in contul curent n sum
de 150.000 lei pentru achiziionarea unui utilaj.
8. Se achizitioneaza utilajul subventionat in suma de 150.000 lei
9. Se efectueaz plata furnizorului de utilaj din contul bancar
10. Se nregistreaz amortizarea lunar a utilajului achiziionat. Durata normat de
funcionare 5 ani
11. Se cumpar cu factur o licen de fabricaie de la un furnizor intern in valoare de 900
lei.
12. Se plateste furnizorul care a livrat licenta de fabricatie din contul current.
14

13. Se inregistreaza venituri din chirii facturate in valoare de 175.000 lei si se incaseaza
contravaloarea acestora in contul bancar
14. Se ridica numerar din contul curent si se depune in casierie suma de 2.500 lei pentru
achitarea avans chenzinal
15. Sa se stabileasca rezultatul financiar
Rezolvare:

1.

456 A/P+/D
1011 P+/C

456=1011 20.000

456 A/P-/C
214 A+/D
301 A+/D
5311 A+/D

% = 456
214
301
5311

20.000
5.500
4.500
10.000

1011 P-/D
1012 P+/C

1011=1012

20.000

2. 201 A+/D
404 P+/C

201= 404

1.200

3. 5121 A+/D
1621 P+/C

5121=1621

3.000

666 =1682

300

1682 = 5121

300

4.

666 A+/D
1682 P+/C
5121 A-/C
1682 P-/D

5.

581 A+/D
5121 A-/C

581= 5121

581 A-/C
5311A+/D

5311= 581

6. 404 P-/D
5311 A-/C

404 = 5311

5.000

5.000

2.000

15

7. 445 A+/D
4751 P+/C

445 = 4751

5121 A+/D
445 A-/C

5121 = 445

150.000

8. 2131 A+/D
404 P+/C

2131 = 404

150.000

4751 P-/D
7584 P+/C
9.

404 P-/D
5121 A-/C

10. 6811 A+/D


2814 P+/C
11. 205 A+/D
404 P+/C

4751 = 584

404 = 5121

6811= 2814

205 = 404

12. 404 P-/D


5121 A-/C

404 = 5121

13. 4111 A+/D


706 P+/C

4111= 706

14. 581 A+/D


5121 A-/C
581 A-/C
5311A+/D
15. 121 A+/D
6811 A-/C
666 A-/C
706 P-/D
7584 P-/D

581= 5121

5311=581

121 = %
6811
666
% =121
706

150.000

2.500

150.000

2.000

900

900

175.000

2.500

2.500

2.300
2.000
300
177.500
2.500
16

121 P+/C

7584

175.000

691 A+/D
441 P+/C

691=441

28.032

121 A+/D
691 A-/C

121= 691

28.032

Monografie Nr. 5
1. Se constituie S.C. Metal S.A. cu un capital social subscris si vrsat de 55.000 lei, format
din:
- Utilaje 30.000 lei
- Disponibil cont curent 18.000 lei
- Numerar 7.000 lei
2. Conform facturii s-a achizitionat un calculator cu pret de achizitie 1.900 lei +24% TVA
3. Se nregistreaz obinerea din producie proprie a unui utilaj n suma de 8.500 lei
4. Se nregistreaz amortizarea lunara a calculatorului achizitionat. Durata normat de
funcionare 4 ani
5. Se achiziioneaz pe credit comercial materii prime n valoare de 3.000 lei + 24% TVA
6. Se dau n consum materii prime in valoare de 3.000 lei
7. Cu ocazia inventarierii rezult un plus de materii prime n valoare de 150 lei.
8. Se acorda un avans de trezorerie in suma de 250 lei
9. Se achizitioneaz obiecte de inventar in valoare de 1.500 lei +24% TVA care se achit
numerar
10. Se ridica de la banc numerar pentru plata chenzinei; se achit avansul salarial din
casierie n sum de 15.000 lei
11. Se nregistreaza factura fiscala pentru servicii prestate efectuate tertilor in valoare de
20.000 lei +24% TVA
12. Se ncaseaza factura pentru servicii prestate in contul curent
13. Se nregistreaza factura furnizor pentru convorbiri telefonice in valoare de 120 lei +24%
TVA
17

14. Se contracteaz de la banc un credit bancar pe termen scurt in valoare de 28.000 lei
15. S se stabilesc rezultatul financiar i decontare TVA

Rezolvare:
1. 456 A/P+/D
1011 P+/C

456=1011 55.000

456 A/P-/C
5121 A+/D
2131 A+/D
5311 A+/D

% = 456
5121
2131
5311

55.000
18.000
30.000
7.000

1011 P-/D
1012 P+/C

1011=1012

55.000

2. 214 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

% = 404
214
4426

2.356
1.900
456

3. 2131 A+/D
722 P+/C

2131=722 8.500

4. 6811 A+/D
2814 P+/C

6811=2814 39,58

5. 301 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
301
4426

3.720
3.000
720

6. 601 A+/D
301 A-/C

601=301 3.000

7. 301 A+/D
601
A-/C

301=601 150

8. 542 A+/D
5311 A-/C

542=5311 250

18

9. 303 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
303
4426

1.860
1.500
360

401 P-/D
5311 A-/C

401=5311

1.860

10. 581 A+/D


5121 A-/C

581=5121

15.000

581 A-/C
5311A+/D
425 A+/D
5311 A-/C

11. 704 P+/C


4111 A+/D
4427 P+/C
12. 4111 A-/C
5121 A+/D
13. 626 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D
14. 5191 P+/C
5121 A+/D

5311=581 15.000

425=5311

15.000

4111 = %
24.800
704
20.000
4427
4.800
5121 = 4111

% = 401
626
4426

24.800

148,80
120
28,80

5121 = 5191

28.000

15. 4426= 456+720+360+28,80=1564,80


4427= 4.800
4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D
121 A+/D
6811 A-/C

4427 = %
4426
4423
121 = %
6811

4426<4427=> TVA de plata 4423

4.800
1564,80
3235,20

17.100
39,58
19

601 A-/C
626 A-/C
722 P-/D
704 P-/D
121 P+/C

601
626
% =121
722
706

2.850
120

28.500
8.500
20.000

691 A+/D
441 P+/C

691=441 4078,43

121 A+/D
691 A-/C

121= 691 4078,43

Monografie Nr. 6
1. Se nfiineaz S.C. Beta S.R.L. cu capital social de 50.000 lei divizat n 50 de pri
sociale cu o valoare nominala de 1.000 lei. Se subscriu de ctre acionari aporturi n
natura i numerar astfel:
- Conturi la bnci n lei 30.000 lei
- Terenuri 10.000 lei
- Utilaje 6.000 lei
- Materii prime 4.000 lei
2. Se achiziioneaz un utilaj n valoare de 5.400 lei +24% TVA
3. Se calculeaz amortizarea lunar a utilajului achiziionat tiind c durata normat de
funcionare este de 5 ani
4. Se primeste cu titlu de donaie un brevet evaluat la 400 lei.
5. Se constat un plus n gestiune un aparat de masur evaluat la 2.000 lei
6. Se achiziioneaz un program informatic n valoare de 360 lei +24% TVA
7. Amortizarea lunara a programului informatic n suma de 30 lei, se include n cheltuielile
de exploatare.
8. Un utilaj se vinde la un pret de 500 lei +24% TVA, valoarea de intrare fiind 360,
amortizat complet.
9. Se achizitioneaza de la furnizori materii prime in valoare de 5.100 lei +24% TVA
10. Se inregistreaz ca mrfuri, materiile prime ce urmeaza a fi vndute n valoare de 5.100
lei
20

11. Se vnd mrfurile de la pct 10 cu un adaos comercial de 20% +24% TVA


12. Se ncaseaza contravaloarea mrfurilor vndute n contul bancar.
13. Se inventariaz depozitul de materii prime i se constat un plus de 100 lei
14. Se acorda un avans de trezorerie n suma 250 lei
15. S se stabileasca rezultatul financiar si decontare TVA
Rezolvare:
1. 456 A/P+/D
1011 P+/C

456=1011 50.000

456 A/P-/C
2111 A+/D
2131 A+/D
5121 A+/D
301 A+/D

% = 456
2111
2131
5121
301

50.000
10.000
6.000
30.000
4.000

1011 P-/D
1012 P+/C
2. 2131 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

1011=1012

50.000

3. 6811 A+/D
2814 P+/C

% = 404
2131
4426
6811=2814

6.696
5.400
1.296
90

4. 205 A+/D
4753 P+/C

205 = 4753

400

5. 2132 A+/D
4754 P+/C

2132 = 4754

2.000

6. 208 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

% = 404
208
4426

446,40
360
86,40

7. 6811 A+/D
2808 P+/C

6811=2808

8. 7583 P+/C
461 A+/D

461= %
7583

30

620
500
21

4427 P+/C
2131 P-/D
2813 A-/C

4427

120

2813=2131 360

9. 301 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
301
4426

6.324
5.100
1.224

10. 371 A+/D


301 A-/C

371=301 5.100

11. 707 P+/C


4111 A+/D
4427 P+/C

4111 = %
707
4427

7.588,80
6.120
1.468,80

PV=Ca+AC=5.100+20%*5.100=6.120
607 A+/D
371 -/C

607=371

5.100

12. 4111 A-/C


5121 A+/D

5121 = 4111

7.588,80

13. 301 A+/D


601 A-/C

301=601

100

14. 542 A+/D


5311 A-/C

542=5311

250

15. 4426= 1.296+86,40+1.224=2606,40


4427= 120+1.468,80=1588,80

4426>4427=> TVA de recuperat 4424

4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D

% = 4426
4427
4424

121 A+/D
6811 A-/C
607 A-/C

121 = %
6811
607

2.606,40
1.588,80
1.017,60
5.120
120
5.100
22

601 A-/C
7583 P-/D
707 P-/D
121 P+/C

601
% =121
7583
707

100
6.620
500
6.120

691 A+/D
441 P+/C

691=441

240

121 A+/D
691 A-/C

121= 691

240

Monografie Nr. 7
1. Se nfiineaz S.C. Gama S.A. pe actiuni cu un capital social de 40.000 lei divizat in 40
de actiuni cu valoarea unitara de 1.000 lei. Prin contractul de societate s-a prevazut ca
50% din valoarea actiunilor subscrise s se depun imediat n contul curent, iar diferena
n termen de 30 zile n contul curent n valut.
2. Se achiziioneaza un utilaj nou n valoare de 15.000 lei +24% TVA
3. Se calculeaza amortizarea lunar a utilajului achiziionat tiind c durata normat de
funcionare este de 5 ani
4. Se achita factura furnizorului de utilaj din contul current.
5. Se primete cu titlu de donaie un brevet de invenie evaluat la 500 lei.
6. Se achiziioneaz un program informatic n valoare de 420 lei +24% TVA
7. Amortizarea lunar a programului informatic n suma de 35 lei se include n cheltuielile
de exploatare
8. Se achiziioneaz de la furnizor obiecte de inventar n valoare de 550 lei +24% TVA
9. Se achita factura privind achiziia de obiecte de inventar cu numerar.
10. Se acorda un avans de trezorerie unui salariat n suma de 550 lei.
11. La ntoarcerea din delegaie se justifica avansul astfel :diurna 220 lei si cazare 330 lei
12. Se primete factura privind prestarea unor servicii n valoare de 2.000 lei+24% TVA
13. Se nregistreaz i se achit avans salarial acordat personalului pe luna n curs n sum de
5.000 lei
14. Se inregistreaza venituri din servicii prestate ctre clieni n valoare de 28.000 lei +24%
TVA
23

15. S se stabileasc rezultatul financiar i decontare TVA


Rezolvare:
1. 456 A/P+/D
1011 P+/C
456 A/P-/C
5121 A+/D
1011 P-/D
1012 P+/C
456 A/P-/C
5124 A+/D
1011 P-/D
1012 P+/C
2. 2131 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D
3. 6811 A+/D
2814 P+/C
4. 404 P-/D
5121 A-/C
5. 4753 P+/C
205 A+/D

456=1011 40.000

5121 = 456

1011=1012

5124 = 456

1011=1012
% = 404
2131
4426
6811=2814

404=5121

205=4753

6. 208 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

% = 404
208
4426

7.6811 A+/D
2808 P+/C

6811=2808

8. 303 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
303
4426

20.000

20.000

20.000

20.000

18.600
15.000
3.600
250

18.600

500

520,80
420
100,80
35

682
550
132
24

9. 401 P-/D
5311 A-/C

401 = 5311

682

10. 542 A+/D


5311 A-/C

542 = 5311 550

11. 625 A+/D


542 A-/C

625 = 542 550

12. 628 A+/D


401 A+/D
4426 P+/C

% = 401
628
4426

13. 425 A+/D


5311 A-/C

425 = 5311 5000

14. 704 P+/C


4111 A+/D
4427 P+/C

4111 = %
704
4427

2.480
2.000
480

34.720
28.000
6.720

15. 4426= 3.600+100,80+132+480 = 4312,80


4427= 6.720
4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D

4427 = %
4426
4423

4426<4427=> TVA de plata 4423

6.720
4.312,80
2.407,20

121 A+/D
6811 A-/C
625 A-/C
628 A-/C

121 = %
6811
625
628

2.835
285
550
2.000

704 P-/D
121 P+/C

704 =121

28.000

691 A+/D
441 P+/C

691= 441 4026,40

121 A+/D

121= 691 4026,40


25

691 A-/C

Monorafie Nr. 8
1. S.C. Corus S.A. majoreaza capitalul social prin subscrierea de noi aciuni cu valoarea de
55.000 lei din care 30.000 lei n contul bancar ,iar restul un utilaj evaluat la 25.000 lei.
2. Se achizitioneaza un utilaj 4.000 lei +24% TVA
3. Se inregistreaza amortizarea lunara a utilajului, durata normat de funcionare 5 ani
4. Se primete cu titlu gratuit un mijloc de transport evaluat la 20.200 lei
5. Se vinde un utilaj la preul de 15.000 lei+24% TVA. Valoarea de intrare a utilajului
vndut este de 4.000 lei, iar amortizarea calculat pn n momentul vnzrii 67 lei
6. Se ridica numerar de la banca 5.000 lei
7. Se achizitioneaza materii prime, n valoare de 250 lei +24% TVA
8. Se dau in consum materii prime n valoare de 100 lei
9. Se nregistreaza statul de plata n sum de 3.300 lei
10. Se fac reinerile legale din salariu, cota de impozit 16%
11. Se achita salariu net n numerar.
12. Se nregistreaza lucrari executate clienilor n valoare de 58.000 lei +24% TVA
13. n urma inventarierii se constata un plus in gestiunea de materii prime n valoare de 150
lei
14. S se stabileasca rezultatul financiar si decontare TVA
Rezolvare:
1. 456 A/P+/D

456 =1011 55.000


26

1011 P+/C
456 A/P-/C
5121 A+/D

5121 = 456

30.000

2131 A+/D
456 A/P-/C

2131= 456

25.000

1011 P-/D
1012 P+/C

1011=1012

55.000

2. 2131 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

% = 404
2131
4426

4.960
4.000
960

3. 6811 A+/D
2814 P+/C

6811=2814

66,66

4. 2133 A+/D
4753 P+/C

2133=4753

5. 7583 P+/C
461 A+/D
4427 P+/C

461 = %
7583
4427

18.600
15.000
3.600

2131 A-/C
2814 P-/D
6583 A+/D

% = 2131
2814
6583

4.000
67
3.933

581=5121

5.000

6. 581 A+/D
5121 A-/C

20.200

581 A-/C
5311A+/D

5311=581

5.000

7.301 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
301
4426

310
250
60

8. 301 A-/C

601=301

100
27

601 A+/D
9. 641 A+/D
421 P+/C

641=421

3.300

10. 421 P-/D


4312 P+/C
4314 P+/C
4372 P+/C
444 P+/C

421 = %
4312
4314
4372
444

1.034
347
182
17
488

11. 421 P-/D


5311 A-/C

421=5311

2812

12. 704 P+/C


4111 A+/D
4427 P+/C

4111= %
704
4427

71.920
58.000
13.920

13. 301 A+/D


601 A-/C

301=601

150

14. 4426= 960+60=1020


4427= 3.600+13.920=17.520
4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D

4427 = %
4426
4423

121 A+/D
6811 A-/C
601 A-/C
641 A-/C
6583 A-/C

121 = %
6811
601
641
6583

704 P-/D
7583 P-/D
121 P+/C

% =121
704
7583

4426<4427=> TVA de plata 4423

17.520
1.020
16.500

7.399,66
66,66
100
3.300
3.933
73.000
15.000
58.000

28

691 A+/D
441 P+/C

691=441

10.496,05

121 A+/D
691 A-/C

121= 691 10.496,05

Monografie Nr. 9
1. S.C. Ozone S.A. i majoreaz capitalul social cu suma de 45.000 lei, prin emiterea de
noi aciuni, aportul fiind virat integral n contul bancar.
2. Se aprovizioneaza cu mrfuri n valoare de 11.000 lei +24% TVA
3. Se stabileste preul cu amnuntul al mrfurilor tiind cota de adaos comercial 30%
4. Se nregistreaz factura de la furnizor pentru servicii telefonice 300 lei +24% TVA
5. Se achita furnizorul de mrfuri i furnizorul de servicii telefonice din contul bancar.
6. Se vnd mrfurile achiziionate integral cu numerar n magazin.
7. Se descarc gestiunea de mrfurile vndute
8. Se achiziioneaz un mijloc de transport la cost de achiziie de 30.000 lei +24% TVA
9. Se nregistreaza amortizarea lunar a mijlocului de transport, tiind durata normat de
functionare 5 ani.
10. Se acord un avans de trezorerie unui angajat n suma de 250 lei.
11. Se aprob i se primeste o subvenie de la bugetul de stat n suma de 5.750 lei n contul
bancar
12. Se ridic de la banc suma de 2.500 lei
13. Se emite factur fiscal pentru servicii prestate n valoare de 10.000 lei +24% TVA
14. Se constat un plus n gestiunea de mrfuri n valoare de 500 lei.
15. S se stabileasc rezultatul financiar i decontare TVA
Rezolvare:
29

1. 456 A/P+/D
1011 P+/C
456 A/P-/C
5121 A+/D
1011 P-/D
1012 P+/C

456=1011 45.000

5121 = 456

45.000

1011=1012

45.000

2. 371 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
371
4426

13.640
11.000
2.640

3. 371 A+/D
378 P+/C
4428 P+/C

371 = %
6.732
378
3.300 (30%x11.000)
4428 3432 (24%(11.000+3.300))

4. 626 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
626
4426

372
300
72

5. 401 P-/D
5121 A-/C

401=5121

14.012

6. 707 P+/C
5311 A+/D
4427 P+/C

5311 = %
707
4427

17.732
14.300
3.432

7. 371 A-/C
378 P-/D
707 P-/D
4428 P-/D

% = 371
707
378
4428

17.732
11.000
3.300
3.432

8. 2133 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

% = 404
2133
4426

37.200
30.000
7.200

9. 6811 A+/D
2813 P+/C

6811=2813

500

30

10. 542 A+/D


5311 A-/C

542=5311

250

11. 445 A+/D


4751 P+/C

445=4751

5.750

5121 A+/D
445 A-/C

5121=445

5.750

12. 581 A+/D


5121 A-/C

581=5121

2.500

581 A-/C
5311A+/D

5311=581

2.500

13. 704 P+/C


4111 A+/D
4427 P+/C

4111 = %
704
4427

12.400
10.000
2.400

14. 371 A+/D


607 A-/C

371=607

15. 4426= 2.640+72+7.200=9.912


4427= 3.432+2.400=5.832

500

4426>4427=> TVA de recuperat 4424

4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D

% =4426
4427
4424

9.912
5.832
4.080

121 A+/D
6811 A-/C
607 A-/C
626 A-/C

121 = %
6811
607
626

704 P-/D
707 P-/D
121 P+/C

% =121
704
707

24.300
10.000
14.300

691 A+/D

691=441

2080

11.300
500
10.500
300

31

441 P+/C
121 A+/D
691 A-/C

121=691

2080

Monografie Nr. 10
1. Se constituie S.C. Maxim S.R.L. prin subscrierea unui capital social de 80.000 lei astfel:
- 50% aport n contul bancar
- 50% utilaje
2. Se nregistreaza cheltuieli de constituire n valoare de 1.200 lei
3. Se contracteaz un credit bancar pe termen scurt n valoare de 50.000 lei
4. Se achita cu numerar cheltuielile de constituire.
5. Se achiziioneaz materii prime n valoare de 2.000 lei +24% TVA
6. Se dau n consum, n totalitate materiile prime achiziionate
7. Se achiziioneaz un utilaj n valoare de 2.700 lei +24% TVA
8. S se calculeze i s se nregistreze amortizarea lunar a utilajului, tiind c durata
normat de functionare este de 5 ani
9. Se primesc cu titlu de donaie obiecte de inventar n valoare de 3.000 lei
10. Se acorda un avans de trezorerie n valoare de 500 lei unui angajat.
11. Se justifica integral avansul acordat reprezentnd diurn si cazare.
12. Se ntocmete factura privind servicii efectuate clienilor n valoare de 5.000 lei +24%
TVA
13. Se nregistreaza venituri din inchiriere utilaj n valoare de 1.500 lei +24% TVA
14.S se stabileasc rezultatul financiar i decontare TVA
Rezolvare:
32

1. 456 A/P+/D
1011 P+/C

456=1011 80.000

456 A/P-/C
5311 A+/D
2131 A+/D

% = 456
5121
2131

80.000
40.000
40.000

1011 P-/D
1012 P+/C

1011=1012

80.000

2. 201 A+/D
404 P+/C

201=404

1.200

3. 5121 A+/D
5191 P+/C

5121=5191

50.000

4. 5311 A-/C
404 P-/D

404=5311

1.200

5. 301 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
301
4426

2.480
2.000
480

601=301

2.000

6. 301 A-/C
601 A+/D
7. 2131 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

% = 404
2131
4426

3.348
2.700
648

8. 6811 A+/D
2814 P+/C

6811=2814

45

9. 303 A+/D
7582 P+/C

303=7582

3.000

10. 542 A+/D


5311 A-/C

542=5311

500

11. 625 A+/D

625=542

500
33

542 A-/C
12. 704 P+/C
4111 A+/D
4427 P+/C

4111 = %
704
4427

13. 706 P+/C


4111 A+/D
4427 P+/C

4111 = %
706
4427

14. 4426= 1.200+360=1560


4427= 480+648=1128
4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D

6.200
5.000
1.200
1.860
1.500
360

4426<4427=> TVA de plata 4423

4427 = %
4426
4423

1.560
1.128
432

121 A+/D
6811 A-/C
601 A-/C
625 A-/C

121 = %
6811
601
625

2.545
45
2.000
500

706 P-/D
704 P-/D
7582 P-/C
121 P+/C

% =121
706
704
7582

9.500
1.500
5.000
3.000

691 A+/D
441 P+/C

691=441

1112,80

121 A+/D
691 A-/C

121= 691 1112,80

34

Monografie Nr. 11
1. Se constituie S.C. ROXI S.R.L. cu un capital de 20.000 lei, format din:
- Utilaje 10.000 lei
- Mrfuri 5.000 lei
- Disponil n cont 5.000 lei
2. Se efectueaz cheltuieli de constituire n valoare de 1.200 lei.
3. Se calculeaz i se nregistreaz amortizarea cheltuielilor de constituire pe o perioada de
1 an.
4. Se ridic numerar de la banc 2.500 lei.
5. Se platete n numerar furnizorii de servicii din perioada de constituire.
6. Se achizitioneaz pe credit comercial piese de schimb conform facturii la cost de achiziie
500 lei +24% TVA.
7. Se trimit la teri spre prelucrare piesele de schimb.
8. Se nregistreaza valoarea lucrrilor executate terilor n valoare de 7.500 lei +24% TVA
9. Se ncaseaz n contul curent factura emis terilor pentru lucrrilor executate.
10. Se acord un avans furnizorului de materiale conform ordinului de plat n valoare de
1.000 lei.
11. Se nregistreaza factura de energie electrica n valoare de 500 lei +24% TVA
12. Se receptioneaz din procesul de productie produse finite n valoare de 45.000 lei.
13. Se vnd produsele finite integral cu factur la pre de vnzare de 50.000 lei +24% TVA
14. Se ncaseaz contravaloarea produselor finite vndute n contul curent.
15. S se stabileasc rezultatul financiar i decontare TVA.
35

Rezolvare:
1. 456 A/P+/D
1011 P+/C

456=1011 20.000

456 A/P-/C
2131 A+/D
371 A+/D
5311 A+/D

% = 456
2131
371
5311

20.000
10.000
5.000
5.000

1011 P-/D
1012 P+/C

1011=1012

20.000

2. 201 A+/D
404 P+/C

201=404

1.200

3. 6811 A+/D
2801 P+/C

6811=2801

100

4. 581 A+/D
5121 A-/C

581=5121

2.500

581 A-/C
5311A+/D

5311=581 2.500

5. 404 P-/D
5311 A-/C

404=5311 1.200

6. 3024 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
3024
4426

7. 351 A+/D
3024 A-/C

351=3024 500

620
500
120

8. 704 P+/C
4111 A+/D
4428 P+/C

4111 = %
704
4427

9.300
7.500
1.800

9. 5121 A+/D

5121=4111

9.300
36

4111 A-/C
10. 409 P-/D
5121 A-/C

409=5121

1.000

11. 605 A+/D


401 P+/C
4426 A+/D

% = 401
605
4426

620
500
120

12. 345 A+/D


711 P+/C

345=711

45.000

13. 701 P+/C


4111 A+/D
4427 P+/C

4111 = %
704
4427

62.000
50.000
12.000

345 A+/D
711 P+/C

345=711

45.000

14. 5121 A+/D


4111 A-/C

5121=4111

62.000

15. 4426= 120+120=240


4427= 1.800+12.000=13.800

4426<4427=> TVA de plata 4423

4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D

4427 = %
4426
4423

13.800
240
13.560

121 A+/D
6811 A-/C
605 A-/C

121 = %
6811
605

600
100
500

701 P-/D
704 P-/D
121 P+/C

% =121
701
704

57.500
50.000
7.500

691 A+/D
441 P+/C

691=441 9104

37

121 A+/D
691 A-/C

121= 691 9104

Monografie nr. 12
1. Se constituie S.C. Bami S.R.L. cu capital social de 60.000 lei:
- 50% n contul bancar
- 50% numerar n casierie
2. Se cumpar pe credit comercial materii prime n valoare de 2.500 +24%TVA i piese de
schimb n valoare de 1.000 lei +24% TVA
3. Se nregistreaza acordarea unui avans de trezorerie n valoare de 155 lei unui angajat
4. Se achizitioneaz un calculator la pre de achiziie 2.000 lei +24% TVA
5. Se nregistreaz amortizarea lunara a calculatorului, durata normat de funcionare 3 ani
6. Se ntocmete lista de avans chenzinal i se achit din casierie n sum de 2.500 lei
7. Se achiziioneaz un program informatic la cost de achiziie 1080 lei+24% TVA, durata
normat de funcionare 3 ani, amortizarea lunara a programului informatic se include in
cheltuielile de exploatare
8. Se achiziioneaza de la furnizori obiecte de inventar n valoare de 750 lei +24% TVA
9. Se dau n folosin integral obiectele de inventar achiziionate
10. Se recepioneaz din procesul de producie produse finite n valoare de 8.000 lei
11. Se vnd produsele finite integral cu factura la pre de vnzare 9.000 lei +24% TVA
12. Se nregistreaza descrcarea din gestiune a produselor finite vndute.
13. Se ncaseaza n contul curent contravaloarea produselor finite vndute
14. Se achit cu ordin de plat furnizorul de materiile prime.
15. S se stabileasc rezultatul financiar si decontare TVA
Rezolvare:
38

1. 456 A/P+/D
1011 P+/C

456=1011

60.000

456 A/P-/C
5121 A+/D
5311 A+/D

% = 456
5121
5311

60.000
30.000
30.000

1011 P-/D
1012 P+/C

1011=1012

60.000

2. 301 A+/D
401 P+/C
3024 A+/D
4426 A+/D

% = 401
301
3024
4426

4.340
2.500
1.000
840

3. 542 A+/D
5311 P-/C

542=5311

155

4. 214 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D

% = 404
214
4426

2.480
2.000
480

5. 6811 A+/D
2814 P+/C

6811=2814

55,55

6. 425 A+/D
5311 A-/C

425=5311

2.500

7. 208 A+/D
404 P+/C
4426 A+/D
6811 A+/D
2808 P+/C
8.303 A+/D
401 P+/C
4426 A+/D

% = 404
208
4426
6811=2808

% = 401
303
4426

1.339,2
1080
259,2
30

930
750
180

39

9. 303 A-/C
603 A+/D

603=303

750

10.345 A+/D
711 P+/C

345=711

8.000

4111 = %
701
4427

11.160
9.000
2.160

11.701 P+/C
4111 A+/D
4427 P+/C
12.345 A+/D
711 P+/C

345=711

8.000

13. 5121 A+/D


4111 A-/C

5121=4111

11.160

14. 5121 A-/C


401 P-/D

401=5121

3.100

15. 4426= 840+430+180=1.500


4427= 2.160
4426 A-/C
4427 P-/D
4424 A+/D

4427 = %
4426
4423

4426<4427=> TVA de plata 4423

2.160
1.500
660

121 A+/D
6811 A-/C
603 A-/C

121 = %
6811
603

835,55
85,55
750

701 P-/D
121 P+/C

701=121

691 A+/D
441 P+/C

691=441

1306,31

121 A+/D
691 A-/C

121= 691

1306,31

9.000

40

41