Sunteți pe pagina 1din 32

UNIVERSITATEA TEFAN CEL MARE SUCEAVA PROGRAMUL DE STUDII: MANAGEMENTUL FIRMELOR DE COMER,

TURISM I SERVICII

Proiect la Contabilitate Manageriala Aprofundata S.C. DELICIU. S.R.L.

Suceava 2013

~1~

TEMA I.
1. Delimitarea cheltuielilor i a veniturilor unei firme n vederea ntocmirii contului de profit i pierdere (repartizarea cheltuielilor dup natura economic i reflectarea acestora n contul de profit i pierdere care vizeaz gruparea cheltuielilor din exploatare dup natura economic; repartizarea cheltuielilor pe destinaii i ntocmirea contului de profit i pierdere avnd n vedere gruparea cheltuielilor dup funciile ntreprinderii). Se va alege un sigur produs realizat de firma respectiv. S.C. Deliciu. S.R.L. are ca obiect de activitate producerea si vanzarea de produse de patiserie. Torturi diplomat: pentru obtinerea a 1 kg de tort sunt necesare: 2 oua (1 leu), 4 plicuri de glatina (4 lei), 500 ml lapte (2 lei), 500 ml smantana (6 lei), 1 compot ananas (5 lei), ornament tort (1 leu). Materia prima pentru a obtine 1kg de tort diplomat costa 19 lei. In categoria materialelor consumabile intra: ambalajele 2 lei cutia, servetele 2 lei pachetul. Angajati: 2 patiseri, o femeie de servici si vanzator.patiser: 1000 lei salar lunar, femeia de servici 600 lei salar si vanzator 800 lei salar, administrator 1500 lei. Capacitatea maxima de productie in firma este de 1000 kg de tort pe luna. Capacitatea realizata in medie este de 900 kg de tort pe luna din care s-a vandut 863 kg tort. Pretul unui kg este de 35 lei pe kg. Durata de functionare de 10 ani: 24500 lei : 10 ani = 2450 lei pe an Amortizarea: 2 Frigidere: 2000 * 2 = 4000 lei Vitrina frigorifica: 3000 lei 2 Cuptoare: 12000 lei 2 Plite electrice: 2000 lei Chiuveta: 1500 lei 4 Mese + 12 Scaune: 800 lei Vesela: 1200 lei
N-1 Venituri Cifra de afaceri Total venituri Venituri privind costul stocurilor Cheltuieli: Cheltuieli cu materii 362460 lei 362460 lei 15540 lei 10800 kg tort pe an 205200 lei N

~2~

prime; Cheltuieli cu materiale consumabile: Cheltuieli cu personal; Cheltuieli cu energia electrica; Cheltuieli cu chiria; Cheltuieli cu amortizarea

16800 lei 58800 lei 7500 lei 18000 lei 2450 lei 308750 lei

Total cheltuieli Mai putin veniturile costul stocurilor

privind 53710 lei 8593,6 lei 45116,4 lei

Rezultatul inainte de impozitare Cheltuieli cu impozitul pe profit

Rezultatul exercitiului

2. Pentru aceeai firm luat n studiu se va determina costul de producie al produsului N(alt produs fa de cel ales la punctul nr.1), respectiv se vor reflecta n contul de profit i pierdere cheltuielile care au format costul (contul de profit i pierdere cu reflectarea cheltuielilor dup funciile ntreprinderii). 800 kg pe luna 9600 kg pe an. Tort ciocolata 471288
Cheltuieli natura Cheltuieli materii prime Cheltuieli materiale consumabile Cheltuieli salariile Cheltuieli amortizarea dupa cu cu Total 25661 400 Productie 25661 X Administratie X X Desfacere X 400

cu cu

4900 2450 625 100 34136 lei

2600 2250 375 X 30886 lei

1500 X 75 X 1575 lei

800 200 175 100 1675 lei

Cheltuieli cu energia electrica Cheltuieli reclama Total cu

~3~

Cost unitar productie

de

30886 lei : 800kg = 38, 6 lei pe kg

Materii prime pt tort de ciocolata: 600 kg de faina * 2,5 lei = 1500 lei; 400 plicuri praf de copt * 0,3 lei = 120 lei; 1 kg sare * 1 leu = 1 leu; 400 pachete de unt * 4 lei = 1600 lei; 100 oua * 0,4 lei = 40 lei; 700 kg de ciocolata * 20 lei = 14000 lei; 800 doze de esenta de vanilie * 0,5 lei = 400 lei; 1000 kg de zahar * 4,5 lei = 4500 lei; 400 litri de frisca * 8,75 lei 3500 lei; Total = 25661 lei Materiale consumabile: 400 ambalaje * 1 leu = 400 lei Amortizarea: 2 Frigidere: 2000 * 2 = 4000 lei Vitrina frigorifica: 3000 lei 2 Cuptoare: 12000 lei 2 Plite pe gaz: 2000 lei Chiuveta: 1500 lei Total 22500 lei : 10 ani = 2250 lei Amortizarea utilajelor de desfacere: 4 Mese + 12 Scaune: 800 lei Vesela: 1200 lei Total 2000 lei : 10 ani = 200 lei Energia electrica totala consumata este de 250 kw din care 50 kw intretinerea utilajelor, 30 kw pt iluminatul si utilajele din biroul administrativ, 100 kw fabricarea produselor si 70 kw intretinerea magazinului de desfacere. Pretul unui kw este de 2, 5 lei. 3. Determinarea costului complet i a costului unitar pe total i pe fiecare articol de calculaie n parte pentru dou sau trei produse (diferite de cele de la punctele 1 i 2). Elemente calcul de Ecler
820 + 10587 + 246 = 11653 lei 12090 lei de de 23743 lei 18822 lei 11830 54395 lei

Savarina
8292 + 660 + 198 = 9150 lei 9672 lei

Amandine
3295,5 + 520 + 156 = 3971,5 lei 7858,5 lei

Total
24774,5 lei 29620,5 lei

Cheltuieli directe Cheltuieli indirecte productie Cost total productie

~4~

Cantinatea obtinuta Cost unitar productie de

8000 bucati 2,97 lei

6500 bucati 2,90 lei

5000 bucati 2,37 lei

Repartizarea pe produse: 41% ecler; 33% savarina si 26% bezea. Salarii: 2000 lei Curent electric 240 kw * 2.5 lei = 600 lei Ecler: 200 litri ulei * 6 lei = 1200 lei 500 kg faina * 2,5 lei = 1250 lei 6400 oua * 0,4 lei = 2560 lei 2 kg sare* 1 leu = 2 lei 900 pachete margarina * 2,5 lei = 2250 lei 250 kg zahar * 4,5 lei = 1125 lei 1000 litri lapte * 2 lei = 2000 lei 10 kg cacao * 20 lei = 200lei Total: 10587 lei Savarina: Trei pachete unt * 4 lei = 12 lei 4062 oua * 0.4 lei = 1625 lei 116 kg pesmet * 4 lei = 464 lei 450 kg zahar * 4.5 lei = 2025 lei 2 kg sare *1 leu = 2 lei 50 kg de lamaie si portocale 200 lei 400 kg de frisca 3500 lei 116 kg dulceata 464 lei Total 8292 lei Amandina: 1500 oua * 0,4 lei = 600 lei 149 kg zahar * 4,5 lei = 670,5 lei 10 litri ulei * 6 lei = 60 lei 12 kg cacao * 20 lei kg = 240 lei 50 kg faina * 2,5 lei = 125 lei 250 plicuri praf de copt * 0,3 lei = 75 lei 500 plicuri cappucino * 0,7 = 350 lei 500 esente de rom * 0,5 = 250 lei 750 oua * 0,4 lei = 300 lei 250 pachete margarina * 2,5 lei = 625 lei Total 3295,5 lei Cheltuieli indirecte: Chiria 1500 lei pe luna 18000 lei pe an Salarii personal administrativ: 40000 lei pe an Amortizarea: 2450 lei pe an

~5~

Element e Coeficie nt de repartiza re Chiria pe sectii de produse Salarii personal administ rativ Amortiz are

Tort diplo mat 27%

Tort ciocol ata 24%

Ecle re 20 %

Sava rine 16%

Am andi ne 13%

4860

4320

360 0

2880

234 0

1080 0

9600

800 0

6400

520 0

661, 5

588

490

392

318, 5

4. Determinarea costului de producie pentru o categorie de produse, folosind metoda imputrii raionale. Determinam costul de productie pentru tort diplomat folosind metoda imputari rationale: Torturi diplomat: pentru obtinerea a 1 kg de tort sunt necesare: 2 oua (1 leu), 4 plicuri de glatina (4 lei), 500 ml lapte (2 lei), 500 ml smantana (6 lei), 1 compot ananas (5 lei), ornament tort (1 leu). Materia prima pentru a obtine 1kg de tort diplomat costa 19 lei. In categoria materialelor consumabile intra: ambalajele 2 lei cutia, servetele 2 lei pachetul. Angajati: 2 patiseri, o femeie de servici si vanzator.patiser: 1000 lei salar lunar, femeia de servici 600 lei salar si vanzator 800 lei salar, administrator 1500 lei. Capacitatea maxima de productie in firma este de 1000 kg de tort pe luna. Capacitatea realizata in medie este de 900 kg de tort pe luna din care s-a vandut 863 kg tort. Pretul unui kg este de 35 lei pe kg. Amortizarea: 2 Frigidere: 2000 * 2 = 4000 lei Vitrina frigorifica: 3000 lei 2 Cuptoare: 12000 lei 2 Plite pe gaz: 2000 lei Chiuveta: 1500 lei Total 22500 lei : 10 ani = 2250 lei Amortizarea utilajelor de desfacere: 4 Mese + 12 Scaune: 800 lei Vesela: 1200 lei Total 2000 lei : 10 ani = 200 lei

~6~

Energia electrica totala consumata este de 250 kw din care 50 kw intretinerea utilajelor, 30 kw pt iluminatul si utilajele din biroul administrativ, 100 kw fabricarea produselor si 70 kw intretinerea magazinului de desfacere. Pretul unui kw este de 2, 5 lei.
Elemente Cheltui eli directe Cheltuiel i indirecte Cheltuieli de desfacere

Cheltuieli administr ative Manoper a directa

Materii prime

Material e auxiliare

Cheltuieli fixe

Cheltuieli variabile

Oua Gelatina Lapte Smantana Compot ananas Ornamente Ambalaje Servetele Salarii Amortizare a Energia

900 3600 1800 5400 4500

900 800 600 2000 600 2250 1500 800 200

125

250

75

175

~7~

electica Subtotal Total 16200 20700 2500 3225 2000 1575 2975 1175 250 1575 1175

Costul de productie = Cheltuieli directe + Cheltuieli indirecte RFP; Unde : Costul de productie = 20700 + 3225 (1 Costul de productie = 23924,9 lei pe luna ) = 23925 ( 1 0,9) = 23925 0,1

5. Determinarea costului de producie pentru mai multe produse, fr metoda imputrii raionale. Total cheltuieli: 54395 lei Cheltuieli directe: 24774,5 lei Cheltuieli indirecte: 29620,5 lei Coeficientul de repartizare: 29620,5 / 54395 = 0,544544 Elemente calcul de Ecler
11653 lei 12090 lei de de 23743 lei 8000 bucati de 2,97 lei 18822 lei 6500 bucati 2,90 lei 11830 5000 bucati 2,37 lei 54395 lei

Savarina
9150 lei 9672 lei

Amandine
3971,5 lei 7858,5 lei

Total
24774,5 lei 29620,5 lei

Cheltuieli directe Cheltuieli indirecte productie Cost total productie Cantinatea obtinuta Cost unitar productie

Ch ecler = 11653 * 0,544544 = 6345,57 lei Ch savarina = 9150 * 0,544544 = 4982,58 lei Ch amandina = 3971,5 * 0,544544 = 2162,66 lei 6. Determinarea costului de achiziie pentru bunuri aprovizionate de la extern (de preferat materiile prime care fac obiectul elementelor de cheltuieli directe) (pot fi considerate att situaiile de import, ct i achiziii intracomunitare). Se achizitioneaza din turcia 700 kg de ciocolata menaj si 22 kg de cacao.

~8~

Valoarea in vama: 12243 lei Taxa vamala: 10 % * 12243 lei = 1224 lei Comision vamal: 5% * 13467 = 673 lei Cheltuieli de transport: 372 lei TVA = 300 lei Total cost de achizitie: 14440 lei.

~9~

TEMA II.
1 Determinarea costului de achiziie i a costului de producie pentru mai multe categorii de materii prime respectiv determinarea costului de producie pentru un semifabricat i pentru un produs finit precum i determinarea costului complet i a rezultatului aferent produciei vndute.

Elemente

Materie prima oua

Cantitate bucati

Cost

Valoare

Pret cumparare

12512

0.39 lei

4875 lei

Cheltuieli de transport

12512

0.01

125 lei

Cost de achizitie

12512

0.4 lei

5000 lei

Elemente

Materie prima faina

Cantitate kg

Cost lei/kg

Valoare lei

Pret cumparare

1150

2.3

2645 lei

Cheltuieli de transport

1150

0.2

230 lei

~ 10 ~

Cost de achizitie

1150

2.5

2875 lei

Semifabricat

Blat tort ciocolata

Cantitate

Cost

Valoare

Consum materie prima oua

100

0.4

400 lei

Consum materie prima faina

600

2.5

1500 lei

Consum materie prima praf de copt

400

0.3

120 lei

Consum materie prima sare

1 leu

Consum materie prima ciocolata

400

20

8000 lei

Consum materie prima zahar

600

4.5

2700 lei

Cost de productie al semifabricatului

445 kg blat

28.7

12721

~ 11 ~

Elemente

Produs finit tort ciocolata

Cantitate kg

Cost lei/kg

Valoare lei

Consum semifabricate

445

28.7

12772

Cheltuieli fabricatie pentru produs finit

18114

Cost productie

800

38.6

30880

~ 12 ~

Pe baza elementelor de cheltuieli care au fost luate n calcul la Tema I, s se clasifice elementele de cheltuieli fixe, variabile i acestea la rndul lor s se identifice cu cheltuielile perioadei, cheltuieli directe i indirecte.
2 Cheltuieli Cheltuieli variabile Cheltuieli fixe Cheltuieli ale perioadei Cheltuieli de productie Directe Materii prime Materiale consumabile Salarii muncitori Salarii administrator Amortizare Energia electrica Chirie X X X X X Indirecte

X X

Exemplificarea comportamentului cheltuielilor fa de volumul fizic al produciei prin calcularea indicatorului de elasticitate/variabilitate n funcie de indicele obinut a categoriei de cheltuieli variabile: flexibile, degresive, progresive, regresive, proporionale i fixe.
3 1

Pentru a obtine 10800 de kg de tort diplomat valoarea cheltuielilor realizate este de 308.750 lei, iar pentru a obtine 21.600 de kg de tort, valoarea cheltuielilor este de 590.800 lei. E=
-

= 26.1157 : 28.5879 = 0.91 cheltuiala degresiva

~ 13 ~

Pentru a obtine 10800 kg de tort diplomat, valoarea cheltuielilor realizate este de 308.750 lei, iar pentru a obtine 21.600 kg de tort, valoarea cheltuielilor este de 617.500 lei.

E=

= 28.5879 : 28.5879 = 1 cheltuiala proportionala

Pentru a obtine 10800 kg de tort diplomat, valoarea cheltuielilor realizate este de 308.750 lei, iar pentru a obtine 21.600 kg de tort, valoarea cheltuielilor este de 650.600 lei. E=
-

= 31.6527 : 28.5879 = 1.1 cheltuiala progresiva

Determinarea indicatorului de elasticitate/variabilitate innd cont de natura cheltuielilor n situaia obinerii unei cantiti de produs X i a cheltuielilor realizate. n luna ianuarie s-au obinut 650 kg de tort iar n luna februarie 800 kg de tort diplomat. Costurile fiecrui element n parte se regsete n tabelul de mai jos.
4 Ianuarie Element Materii prime Materiale consumabile Personal Energia electric Chiria Amortizarea Cost 12350 2600 4900 600 1500 204 Februarie Element Materii prime Materiale consumabile Personal Energia electric Chiria Amortizarea Cost 15200 3200 4900 625 1500 204

Cheltuieli cu materia prima:


-

= 19 : 19 = 1 cheltuial proporional

Cheltuieli cu materiale consumabile:


-

= 4 : 4 = 1 cheltuial proporional

Cheltuieli personal:

~ 14 ~

= 0 cheltuial degresiv

Cheltuieli energia electric:


-

= 0,16 : 0,93 = 0,17 cheltuial degresiv

Cheltuieli chirie:
-

= 0 cheltuial degresiv

Cheltuieli cu amortizarea:
-

= 0 cheltuial degresiv

~ 15 ~

TEMA III
Se ia in calcul urmatoarea perioada cu datele aferente:
Lunile anului Volumul fizic al productie i (buc) (Qt) 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 10050 kg Cheltuieli de productie (lei) (Cht)

0 Ianuarie Februarie Martie Aprilie Mai Iunie Iulie August Septembrie Octombrie Noiembrie Decembrie Total

2 650 kg 800 kg 950 kg 900 kg 800 kg 700 kg 950 kg 1100 kg 900 kg 750 kg 650 kg 900 kg 341700 lei 22100 lei 27200 lei 32300 lei 30600 lei 27200 lei 23800 lei 32300 lei 37400 lei 30600 lei 25500 lei 22100 lei 30600 lei

1. Exemplificai pentru o perioad de gestiune dat pornind de la aceleai date ale unei firme urmtoarele procedee de delimitare a cheltuielilor n fixe i variabile: procedeul celor mai mici ptrate; a determinarea volumului mediu al productiei obtinute pentru perioasa luata in calcul: Q= => Q = => Q = 837,5 kg/luna b determinarea cheltuielilor medii aferente productiei obtinute: Ch = => Ch = => Ch = 28475 lei/luna c determinarea abaterii volumului fizic al productiei din fiecare perioada de gestiune luata in calcul fata de volumul fizic al acesteia: Xt1 = Qt1 Q => Xt1 = 650 kg 873,5 kg => Xt1 = -223,5 kg Xt2 = Qt2 Q => Xt2 = 800 kg 873,5 kg => Xt2 = -73,5 kg Xt3 = Qt3 Q => Xt3 = 950 kg 873,5 kg => Xt3 = 76,5 kg Xt4 = Qt4 Q => Xt4 = 900 kg 873,5 kg => Xt4 = 26.5 kg Xt5 = Qt5 Q => Xt5 = 800 kg 873,5 kg => Xt5 = -73,5 kg Xt6 = Qt6 Q => Xt6 = 700 kg 873,5 kg => Xt6 = -173,5 kg

~ 16 ~

Xt7 = Qt7 Q => Xt7 = 950 kg 873,5 kg => Xt7 = 76,5 kg Xt8 = Qt8 Q => Xt8 = 1100 kg 873,5 kg => Xt8 = 226,5 kg Xt9 = Qt9 Q => Xt9 = 900 kg 873,5 kg => Xt9 = 26,5 kg Xt10 = Qt10 Q => Xt10 = 750 kg 873,5 kg => Xt10 = -123,5 kg Xt11 = Qt11 Q => Xt11 = 650 kg 873,5 kg => Xt11 = -223,5 kg Xt12 = Qt12 Q => Xt12 = 900 kg 873,5 kg => Xt12 = 26,5 kg determinarea abaterii cheltuielilor de productie din fiecare perioada de gestiune luata in calcul fata de media acestora: Yt1 = Cht1 Ch => 22100 28475 => Yt1 = -6375 lei Yt2 = Cht2 Ch => 27200 28475 => Yt2 = -1275 lei Yt3 = Cht3 Ch => 32300 28475 => Yt3 = 3825 lei Yt4 = Cht4 Ch => 30600 28475 => Yt4 = 2125 lei Yt5 = Cht5 Ch => 27200 28475 => Yt5 = -1275 lei Yt6 = Cht6 Ch => 23800 28475 => Yt6 = -4675 lei Yt7 = Cht7 Ch => 32300 28475 => Yt7 = 3825 lei Yt8 = Cht8 Ch => 37400 28475 => Yt8 = 8925 lei Yt9 = Cht9 Ch => 30600 28475 => Yt9 = 2125 lei Yt10 = Cht10 Ch => 25500 28475 => Yt10 = -2975 lei Yt11 = Cht11 Ch => 22100 28475 => Yt11 = -6375 lei Yt12 = Cht12 Ch => 30600 28475 => Yt12 = 2125 lei.
d e

determinarea cheltuielilor variabile unitare pe baza urmatoarei relatii: Cvu =


Xt -223,5 -73,5 76,5 26,5 -73,5 -173,5 76,5 226,5 26,5 -123,5 -223,5 49952,25 5402,25 5852,25 702,25 5402,25 30102,25 5852,25 51302,25 702,25 15252,25 49952,25 Yt -6375 -1275 3825 2125 -1275 -4675 3825 8925 2125 -2975 -6375 Xt*Yt 1424812,5 93712,5 292612,5 56312,5 93712,5 811112,5 292612,5 2021512,5 56312,5 36412,5 1424812,5

~ 17 ~

26,5

702,25 221177

2125

56312,5 6660250

Cvu =
f

=> Cvu =

=> Cvu = 30,113 lei

determinarea cheltuielilor variabile totale dintr-o anumita perioada de gestiune Alegem perioada de gestiune a lunii august. CV8 = Cvu * Q8 => CV8 = 30,113 * 1100 = 33124,3 g determinarea cheltuielilor fixe dintr-o anumita perioada de gestiune. Se alege aceeasi perioada de gestiune, si anume cea a lunii august. CF8 = Ch8 CV8 = > CF8 = 37400 33124,3 => CF8 = 4275,7 lei.

procedeul punctelor de maxim i minim; Cvu =


-

=> Cvu =

=> Cvu =

=> Cvu = 28 lei / kg

procedeul valorilor medii; determinarea costului variabil unitar, pe baza urmatoarei relatii: Cvu =
-

=> Cvu =

=> Cvu = 34 lei/kg

determinarea cheltuielilor variabile medii CV: CV = Cvu * Q => CV = 34 * 837,5 = 28475 lei. c Determinarea cheltuielilor fixe la nivel mediu CF = Ch CV => CF = 28475 28475 = 0 lei d Determinarea cheltuielilor variabile din fiecare perioada de gestiune pe baza relatiei: CVt = Cht CF
b Ch 22100 lei 27200 lei 32300 lei 30600 lei 27200 lei 23800 lei 32300 lei 37400 lei 30600 lei 25500 lei CF 6900 6900 6900 6900 6900 6900 6900 6900 6900 6900 CV 15200 20300 25400 23700 20300 16900 25400 30500 23700 18600

~ 18 ~

22100 lei 30600 lei

6900 6900

15200 23700

procedeul bazat pe funcia de regresie; Y = a + bX Se iau in considerare perioadele ianuarie si august . 22100 = a +b*650 37400 = a + b*1100 Se inmulteste a doua ecuatie cu -1 22100 = a + 650b -37400 = -a 1100b -15300 = -450b => b = => b = 34 Valoarea obtinuta se inlocuieste in prima ecuatie si => 22100 = a + 650*34 => a = 22100 22100 => a = 0. Deci, Cvu = 34 lei/kg CF = 0 lei/luna procedee bazate pe costul marginal; CVt = Qt X cm cm = =
-

=> cm =

=> cm = 34

Lunil e anulu i

Volu mul fizic al prod uctiei 650 kg 800 kg 950 kg 900 kg 800 kg 700 kg 950 kg

Chelt uieli de prod uctie 22100 lei 27200 lei 32300 lei 30600 lei 27200 lei 23800 lei 32300 lei

Cost marg inal

Chelt uieli varia bile

Chelt uieli fixe

Ianua rie Febr uarie Marti e April ie Mai Iunie Iulie

34 34 34 34 34 34 34

22100 lei 27200 lei 32300 lei 30600 lei 27200 lei 23800 lei 32300 lei

0 0 0 0 0 0 0

~ 19 ~

Augu st Septe mbri e Octo mbri e Noie mbri e Dece mbri e

1100 kg 900 kg

37400 lei 30600 lei

34 34

37400 lei 30600 lei

0 0

750 kg

25500 lei

34

25500 lei

650 kg

22100 lei

34

22100 lei

900 kg

30600 lei

34

30600 lei

procedeul grafic;

2. Exemplificai pentru o perioad de gestiune dat pornind de la aceleai date ale unei firme urmtoarele procedee de evaluare a produciei de fabricaie interdependent din cadrul procedeelor de transfer: procedeul nelurii n calcul a prestaiilor reciproce; Se cti i au xil iar e (fu rni zo ar e) C h el tu ie li d e p ro d u ct ie P ro d uc ti a o bt in ut a D e s t i n a t i p r o d u c t i

~ 20 ~

e i ( s e c t i i b e n e f i c i a r e ) ( l e i ) C a nt it at ea Se cti a de tra ns po rt ST 1 0 0 0 0 50 00 u . m . S T A M C A S P 1 S P 2

k m

5 0 0

2 5 0

1 0 0 0

1 2 0 0

~ 21 ~

At eli er me ca nic A M Ce nt ral a de ap a C A

4 0 0 0

85 0

o r e

3 5 0

1 8 0

8 0 0

9 0 0

1 0 0 0 0

50 00

M e t r i c u b i

5 0 0

3 0 0

1 2 0 0

1 5 0 0

Sectii furnizoare

Cheltuieli de productie (lei)

Productia furnizata sectiilor principale Cantitate Cost unitar (lei) 10000/5000=2 4000/850=4,7 1 10000/5000=2

ST AM CA Sectii furnizoar e SP1

10000 4000 10000 SP2

5000 850 5000

Cantitate ST AM 4500 1800

Valoare 4500*2=9 000 1800*4,7 1=8478

Cantitate 5500 2200

Valoare 5500*2=1 1000 2200*4,7 1=10362

~ 22 ~

CA Total

4000 -

4000*2=8 000 13700

6000 -

6000*2=1 2000 33362

procedeul evaluarii prestatiilor reciproce la costuri prestabilite;


cost prestabilit: ST = 2,2 Lei/km cost prestabilit: AM = 5 Lei/h cost prestabilit: CA = 1,9 Lei/m3

Valoarea serviciilor primite de seciile cu activitate interdepedent (cheltuieli primite) este: Chp ST = 350 x 5 + 500 x 1,9 = 2700 lei Chp AM = 500 x 2,2 + 300 x 1,9 = 1670 lei Chp CA = 250 x 2,2 + 180 x 5 = 1450 lei Valoarea serviciilor furnizate de seciile cu activitate interdependent (cheltuieli cedate) este: Chc ST = (500 + 250) x 2,2 = 1650 lei Chc AM = (350 + 180) x 5 = 2650 lei Chc CA = (500 + 300 ) x 1,9 = 1520 lei Cheltuielile finale ale seciilor cu producie interdependent: Chf ST = 10.000 + 2700 - 1650 = 11050 lei Chf AM = 4000 + 1670 - 2650 = 3020 lei Chf CA = 10000 + 1450 - 1520 = 9930 lei Costul unitar al produciei de fabricaie interdepedent: Cu ST = Cu AM = Cu CA = Sectii furnizoar e = 2,21 lei/km = 3,55 le/ora =1,99 lei/m3 SP1 SP2

Cantitate ST 4500

Valoare 4500*2,2 1=9945

Cantitate 5500

Valoare 5500*2,2 1=12155

~ 23 ~

AM CA Total

1800 4000 -

1800*3,5 5=6390 4000*1,9 9=7960 24295

2200 6000 -

2200*3,5 5=7810 6000*1,9 9=11940 31905

procedeul calculelor iterative; Determinarea coeficientilor de reiterare Sectii furnizoa re T o t al p r o d u ct ie S e c t ii b e n e f i c i a r e S T Q A M P o n d e r e 3 = 2 / 1 C A Q P o n d e r e 5 = 4 / 1 Q P o n d e r e 7 = 6 / 1

~ 24 ~

ST

5 0 0 0 8 5 0

5 0 0 -

0 , 1 -

2 5 0 1 8 0

0 , 0 5 0 , 2 1 2 -

AM

3 5 0

0 , 4 1 2 0 , 1

CA

5 0 0 0

5 0 0

3 0 0

0 , 0 6

Efectuarea calculelor iterative Sectii furnizoare Baz a de reite rare ST 0 Reiterarea 1 ST 100 00 1000 0X0, 1= 1000 4000X 0,412 = 1648 10000 X0,1 = 1000 1000 0X0, 06 = 600 10000 X0,05 = 500 4000X 0,212 = 848 150 0 1 Sectii benefi ciare AM 2 CA 3 Total 4 5

AM

400 0

249 6

CA

100 00

160 0

~ 25 ~

Total reiterarea 1 Reiterarea 2 ST

264 8

1600

1348

5596

264 8

2648 X0,1 = 264, 8 1600X 0,412 = 659,2 1348X 0,1 = 134,8 1348 X0,0 6= 80,8 8 471, 6

2648X 0,05 = 132,4

397 ,2

AM

160 0

1600X 0,212 = 339,2

998 ,4

CA

134 8

215 ,68

Total reiterarea 2 Reiterarea 3 ST

794

345,6 8

1611, 28

794

794X 0,1 = 79,4 345,6 8X0,4 12 = 142,4 2 471,6 X0,1 = 47,16 107,7 471, 6X0, 06 = 28,3 112, 98

794X0 ,05 = 39,7 345,6 8X0,2 12 = 73,28

119 ,1 215 ,7

AM

345, 68

CA

471, 6

75, 46

Total reiterarea 3

189, 58

410,2 6

~ 26 ~

Reiterarea 4 ST 189, 58 189, 58X0 ,1 = 18,9 6 107,7 X0,41 2= 44,37 112,9 8X0,1 = 11,3 25,74 112, 98X0 ,06 = 6,78 32,3 1 113,7 2 189,5 8X0,0 5= 9,48 107,7 X0,21 2= 22,83 28, 44

AM

107, 7

67, 2

CA

112, 98

17, 98

Total reiterarea 4 Reiterarea 5 ST

55,6 7

55,6 7

55,6 7X0, 1= 5,57 25,74 X0,41 2= 10,6 32,31 X0,1 = 3,23 7,51 32,3 1X0, 06 = 1,94 8,24

55,67 X0,05 = 2,78 25,74 X0,21 2= 5,46

8,3 5

AM

25,7 4

16, 06

32,3 1

5,1 7

Total reiterarea 5

13,8 3

29,58

Calculul costului unitar efectiv al productiei de fabricatie independenta: Sect ii aux Reit era re 1 Reit era re 2 Reit era re 3 Reit era re 4 Reit era re 5 Tot al

~ 27 ~

iliar e 0 ST AM CA Tot al Sect ii aux iliar e 0 ST AM CA Tot al 1 264 8 160 0 134 8 559 6 Reit era re 1 2 794 345, 68 471, 6 161 1,28 Reit era re 2 3 189, 58 107, 7 112, 98 410, 26 Reit era re 3 4 55,6 7 25,7 4 32,3 1 113, 72 Reit era re 4 5 13,8 3 7,51 8,24 29,5 8 Reit era re 5 6 370 1,08 208 6,63 197 3,13 776 0,84 Tot al

1 159 3 265 4 132 1 559 6

2 581, 36 521, 88 468, 04 161 1,28

3 155, 58 140, 11 119, 57 410, 26

4 38,4 3 31,7 4 33,5 5 113, 72

5 11,6 3 9,51 8,18 29,5 8

6 231 0 343 0,5 195 0,34 776 0,84

Costul unitar efectiv al productiei sectiilor auxiliare va fi:

pentru sectia de transport =


-

=>

lei/km

~ 28 ~

pentru sectia atelier mecanic =


-

=>

= 0,66 lei/h

pentru sectia centrala apa = Sectii furnizoar e


-

=> SP1

= 1 leu/mc SP2

Cantitate ST 4500

Valoare 4500*1,1 39=5125, 5 1800*0,6 6=1188 4000*1=4 000 10313,5

Cantitate 5500

Valoare 5500*1,1 39=6264, 5 2200*0,6 6=1452 6000*1,= 6000 13716,5

AM CA Total

1800 4000 -

2200 6000 -

procedeul algebric. x = +

Notam: X costul unitar al prestatiei sectiei de transport Y costul unitar al productiei atelierului mecanic Z costul unitar al productiei centralei de apa 5000X = 10000 + 350Y + 500Z 850Y = 4000 + 500X + 300Z 5000Z = 10000 + 250X + 180Y Se va avea n vedere i procedeul transferului n scar. 3. Exemplificai metoda global de calculaie a costurilor. 1) Calcularea costului de productie, costul complet si pretul de vanzare pe care trebuie sa-l fixeze societatea pentru produsele obtinute.

Explicatii

Cheltuieli directe

Cheltuieli indirecte de productie

Cheltuieli de administratie

Cheltuieli de desfacere

Total

~ 29 ~

Cheltuieli cu materiile prime Cheltuieli cu materialele consumabile Cheltuieli cu gazul metan necesar incalzirii Cheltuieli cu energia electrica Cheltuieli cu salariile Cheltuieli cu taxele aferente salariilor Cheltuieli cu amortizarea Cheltuieli cu chiria Total

841.920

841.920

17.000

200

17.200

8880

4200

8880

21960

3000

2400

300

1800

7500

24.000 9.600

40.000 16.000

10.000 4.000

74.000 29.600

19.500 2000 880.520 6700 39,250

1.200 3400 58.650

5.000 6700 21.900

25.700

1.000.320

Explicatii: 1 repartizarea cheltuielilor cu gazul metan necesar incalzirii s-a efectuat in functie de suprafata ocupata: cheltuieli indirecte de productie = 2000X50 /135 = 740/luna cheltuieli de administratie = 2000X25 /135 = 350 lei/luna cheltuieli de desfacere = 2000X 50 /135 = 740 lei/luna 2 repartizarea cheltuielilor cu energia electrica necesara iluminarii s-a efectuat in functie de puterea instalata a becurilor din societate si a utilajelor electrice folosite la productie. Total putere instalata 10 + 60 + 80 100 = 250 kw/luna Cheltuieli directe de productie 100 kw/luna X 12 luni X 2,5 lei/kw = 3000 lei Cheltuieli indirecte de productie 80 kw/luna X 12 luni X 2,5 lei/kw = 2400 lei Cheltuieli de administratie 10 kw/luna X 12 luni X 2,5 lei/kw = 300 lei Cheltuieli de desfacere 60 kw/luna X 12 luni X 2,5 lei/kw = 1800 lei 3 cheltuielile cu taxele aferente salariilor s-au calculat ca 40% din cheltuielile cu salariile.

~ 30 ~

Explicatii Cheltuieli directe Cheltuieli indirecte Cost de productie Cantitatea fabricata

Sume 880.520 39.250 919.770 Exista mai multe tipuri de produse din care: Tort diplomat 10800 kg Tort ciocolata 9600 kg Eclere 19.000 kg Savarine 19.500 kg Amandine 12.000 kg Tort diplomat 18,4 lei/kg Tort ciocolata 20,8 lei/kg Eclere 13 lei/kg Savarina 8 lei/kg Amadine 10 lei/kg 58.650 21.900 1.000.320 Tort diplomat 20 lei/kg Tort ciocolata 22,6 lei/kg Eclere 14,1 lei/kg Savarina 8,7 lei/kg Amadine 10,6 lei/kg

Cost unitar de productie

Cheltuieli de administratie Cheltuieli de desfacere Cost complet Cost unitar

Pretul de vanzare trebuie sa fie mai mare de: Tort diplomat 20 lei/kg Tort ciocolata 22,6 lei/kg Eclere 14,1 lei/kg Savarina 8,7 lei/kg Amadine 10,6 lei/kg 2) Elaborarea contului de profit si pierdere in urmatoarele doua variante: - gruparea cheltuielilor din exploatare dupa functiile intreprinderii; Elemente Cifra de afaceri: Valori 1.403.600

~ 31 ~

30X10800 = 324.000 31X9600 = 297.600 20X19.000 = 380.000 12X19500 = 234.000 14X12.000 = 168.000 Costul bunurilor vandute (Ch. Directe + ch. Indirecte) Marja bruta Cheltuieli generale de administratie Cheltuieli de distributie Rezultatul exercitiului - gruparea cheltuielilor din exploatare dupa natura lor. Elemente Cifra de afaceri: 30X10800 = 324.000 31X9600 = 297.600 20X19.000 = 380.000 12X19500 = 234.000 14X12.000 = 168.000 Cheltuieli cu materii prime Cheltuieli cu materiale consumabile Cheltuieli cu energia si gazul 7500 + 21960 Cheltuieli cu amortizarea Alte cheltuieli din exploatare 24.000 + 29.600 + 2.000 + 21.900 Rezultatul exercitiului Valori 1.403.600 919.770 483.830 58.650 21.900 403.280

850.460 17.200 29.460 25.700 77.500 403.280

~ 32 ~

S-ar putea să vă placă și