Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: COALA POSTLICEAL SANITAR DR. I. CANTACUZINO


CONSTANA

DOMENIUL: SNTATE I ASISTEN PEDAGOGIC NIVEL: 3 AVANSAT CALIFICAREA: ASISTENT MEDICAL GENERALIST MODULUL: MEDIU I SNTATE CLASA I DATA: 21.03.2013 MAISTRU INSTRUCTOR : BADALU IONELA CRISTINA TEMA: IGIENA. OBIECT DE STUDIU. MEDIUL I FACTORII CARE INFLUENEAZ MEDIUL TIPUL LECIEI: EXPUNERE, CONVERSAIE EURISTIC, EXPLICAIE, PROBLEMATIZARE TIMPUL DE DESFURARE: 50 DE MINUTE COMPETENE SPECIFICE: C1: Analizeaz noiunile de ecologie i igien n interrelaie cu sntatea C2: Specific noiunile de igien a copilului i adolescentului C3: Interpreteaz elementele de profilaxie i protecie CONINUTURI TEMATICE: C1: Rezumarea noiunilor de baz a ecologiei
Formularea noiunilor de igien general Specificarea elementelor interrelaiei factori de mediu-organism

SCOPUL LECIEI: S contientizeze importana igienii i a mediului nconjurtor n promovarea i pstrarea sntii pe planet OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1. S cunoasc definiia igienei O2. S menioneze care sunt scopurile igienei O3. S analizeze fiecare sarcin a igienei, oferind i exemple O4. S precizeze care sunt factorii de mediu care pot determina mbolnviri repetate O5. S gestioneze corect informaiile despre profilaxie i despre prevenirea mbolnvirilor O6. S identifice elementele componente ale mediului nconjurtor O7. S contientizeze nocivitatea polurii asupra sntii i asupra mediului n care trim O8. S enumere pricipalele forme de poluare O9. S analizeze impactul polurii asupra sntii vieii O10. S rezolve o problem dat referitoare la o form de poluare: Poluarea aerului(atmosferic) OBIECTIV FORMATIV: OF1. S grupeze informaiile obinute ntr-o schem pe caiet STRATEGIA DIDACTIC: de tip euristic METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia euristic, problematizarea, instructajul verbal, studiu de caz, discuii pe grupe MIJLOACE DE NVMNT: MIJLOACE INFORMATIVE(SUPORT DE CURS), materiale referitoare la poluare(imagini), suport
material pentru rezolvarea studiului de caz(concentraia n procentaje a compoziiei aerului, exemple vizuale de poluare atmosferic), imagini reprezentative despre efectele polurii

TIP DE EVALUARE: FORMATIV, ORAL, INDIVIDUAL, PER GRUP FORME DE EVALUARE: OBSERVAREA, AUTOEVALUARE, PROB ORAL, REZOLVAREA STUDIULUI DE CAZ
BIBLIOGRAFIE: 1. LUCREIA TITIRC, GHID DE NURSING, , VOL. 1, ED. VIAA MEDICAL, BUCURETI, 2008 2. COORD. MARCEAN CRIN, MANUAL DE NURSING PENTRU ELEVII DIN ANUL I AI COLILOR POSTLICEALE SANITARE, VOL. I, ED ALL, BUCURETI, 2012 3. CONSTANTIN CUCO, PEDAGOGIE, POLIROM, IAI, 1998. 4.*** DIDACTICA, BUCURETI, EDITURA DIDACTIC I PEDAGOGIC, 1998.

IGIENA. OBIECT DE STUDIU. MEDIUL I FACTORII CARE INFLUENEAZ MEDIUL SECVENELE LECIEI MOMENT ORGANIZATORIC CAPTAREA ATENIEI ELEVILOR CONINUTUL LECIEI Pregtirea clasei de elevi. Notarea absenelor n catalog. Prezentarea unei situaii de igien precar i discuii referitoare la importana igienei n comunitate, despre msurile luate de aceasta n prevenirea i promovarea sntii.. Elevii trebuie s rspund la o serie de ntrebri adresate referitoare la importana prevenirii mbolnvirilor, promovrii sntii. 1. De ce igiena este important n prevenirea mbonvirilor? 2. Ce credei poluarea poate infuena sntatea? De ce? 3. Din ce cauze apar attea mbolnviri i de ce nu pot fi prentmpinate? Tema leciei : Igiena. Definiie i scop. Mediul i factorii care influeneaz mediul i sntatea Obiectivele leciei: O1. S cunoasc definiia igienei O2. S menioneze care sunt scopurile igienei O3. S analizeze sarcinile igienei O4. S precizeze care sunt factorii de mediu care pot determina mbolnviri O5. S gestioneze corect informaiile despre profilaxie i despre prevenirea mbolnvirilor O6. S identifice elementele componente ale mediului nconjurtor

NR.CRT

OBV. OP.

METODE PROCEDEE Conversaie Conversaie euristic Explicaie Problematizare Conversaie euristic Explicaie Problematizare Instructajul verbal Discuii pe grupe

MATERIAL DIDACTIC

EVALUARE

1. 2.

O1 O2 O3 O4 O5 O1 O2 O3

3.

REACTUALIZAREA CUNOTINELOR ANTERIOARE NECESARE NVRII CARE URMEAZ

clasa de elevi

Elevii trebuie s neleag importana unei igiene adecvate i respectarea msurilor de igien n prevenirea mbolnvirilor. Elevii vor nelege c mediul este n strns legtur cu igiena, cu sntatea si repercursiunile polurii se observ i asupra mediului i asupra sntii.

4.

ENUNAREA TEMEI NOI CARE VA FI DISCUTAT I A OBIECTIVELOR OPERAIONALE

O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 O8 O9 O10

Conversaia Explicaia

Elevii sunt receptivi cu privire la tema nou anunat.

5.

PREZENTAREA CONINUTULUI TEMATIC

O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 O8 O9 O10 OF1

O7. S contientizeze nocivitatea polurii asupra sntii i asupra mediului n care trim O8. S enumere principalele forme de poluare O9. S analizeze impactului polurii asupra mediului O10. S rezolve o problem dat referitoare la o form de poluare: poluarea aerului(atmosferic) Titlul temei va fi scris pe tabl i o serie de informaii care sunt mai importante pentru tema care este dezbtut. Sunt oferite elevilor materiale informative referitoare la lecia predat: imagini reprezentative referitoare la poluare n general i n special la cea atmosferic, suport material pentru rezolvarea studiului de caz precizat la nceputul orei: poluarea aerului. SCHEMA LECIEI Igiena este tiina medical care are ca obiect de studiu sntatea i factorii care o condiioneaz. Scopul igienei este pstrarea i promovarea sntii. Msurile luate de ctre igien au ca scop: 1. Prevenirea mbolnvirilor 2. Depistarea bolilor n stadii incipiente 3. Meninerea sntii 4. Sporirea capacitii de munc Obiectul de studiu al igienei este: 1. Sursele de poluare a mediului 2. Influena factorilor naturali i

Conversaie euristic Explicaie Problematizare Instructajul verbal Studiu de caz Discuii pe grupe

Schema pe tabl cu informaiile reprezentative ale leciei Imagini sugestive despre poluare

Elevii sunt ateni la explicaii i pun ntrebri referitoare la aspectele mai puin cunoscute ale leciei. Elevii sunt contieni de importana igienei i a mediului n prevenirea mbolnvirilor, n promovarea sntii i n recuperarea acesteia n cazul n care nu mai exist. Elevii sunt interesai de imaginile reprezentative referitoare la poluare i vor s afle mai multe informaii despre factorii care determin aceast poluare, care se manifest din ce n ce mai mult n perioada actual.

sociali asupra substanelor nocive 3. Legile tranziiei substanelor toxice dintr-un lan al biosferei n altul 4. Aciunea mediului asupra sntii Factorii de mediu care influeneaz mbolnvirea: 1. Factori externi: fizici, chimici, biologici, sociali 2. Factori interni: patogeni(nefavorabili) sanogeni(benefici) Factori de risc: a. mod de via nesntos b. factori biologici c. mediu ambiant nefavorabil d. factori de risc legai de asistena medical ineficient Profilaxia ansamblu de msuri luate pentru promovarea sntii, prevenirea bolii i reducerea consecinelor n caz de boal Mediul nconjurtor este un ansamblu de elemente i fenomene naturale i artficiale care condiioneaz viaa n general i a a omului n special. Starea mediului depinde de fiecare persoan n parte, de aciunile noastre la un loc. Poluarea este o modificarea a componentelor naturale prin prezena unor componenente strine, poluani, ca urmare a activitii omului i care provoac efecte nocive asupra sntii.

Conversaie euristic Explicaie Problematizare Instructajul verbal

Principalele forme de poluare: 1. Poluarea biologic se produce prin eliminarea i rspndirea n atmosfer a germenilor microbieni productori de boli. 2. Poluarea chimic const n eliminarea i rspndirea n mediul nconjurtor a diverselor substane chimice. 3. Poluarea fizic : a. radioactiv b. sonor c. termic Tipuri de poluare 1. poluarea aerului 2. poluarea solului 3. poluarea apei Poluarea aerului 1. este modificarea compoziiei sale normale prin ptrunderea n atmosfer a unor elemente strine i cu efecte nocive 2. surse naturale de poluare a. solul b. plantele i animalele c. erupiile vulcanice 3. surse artificiale a. procese de combustie b. procese industriale c. transporturile Aciunea mediului poluant poate merge de la simple incomoditi n activitatea omului pn la perturbri puetrnice ale strii de sntate i chiar pierderi de viei omeneti. Efectele cronice ale polurii

6.

EVALUAREA PERFORMANEI

O7 O8 O9 O10

reprezint formele de manifestare cele ami frecvente ale aciunii poluatoare a mediului. Evaluarea se face prin intermediul unui studiu de caz: Poluarea aerului(atmosferic).

Conversaie euristic Explicaie Problematizare Instructajul verbal Studiu de caz Conversaie euristic Explicaie Problematizare Instructajul verbal

fie cu procentaje a diferitelor elemente componente ale aerului imagini reprezentative despre poluare

Sunt grupai n dou grupe i sunt soliciai si exprime punctul de vedere referitor la poluare i la evoluia acesteia.

7.

PRECIZAREA TEMEI PENTRU ACAS

O7 O8 O9 O10 OF1

Elevii vor avea de pregtit pentru ora urmtoare tema: POLUAREA SONOR, CONSECINE ASUPRA SNTII POPULAIEI. FACTORI DE RISC PENTRU MBOLNVIRE PSIHIC.

Elevii au notat n caiete tema pentru ora urmtoare, urmnd a o verifica n momentul n care o prezint. calculator.

S-ar putea să vă placă și