Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lectie Propunator:Psihopedagog Stan Elena-Alina Disciplina:Cunoasterea si igiena corpului uman Data:31.03.

2010 Clasa:a-V-a Subiectul:Corpul omenesc Tipul lectiei:consolidare Obiectiv fundamental:Imbogatirea cunostintelor despre corpul omenesc Obiective operationale: O1:sa recunoasca partile componente ale corpului uman; O2:sa distinga caracteristici specifice ale partilor componente ale corpului omenesc care ne diferentiaza unul de celalalt; O3:sa identifice organele de simt care ne ajuta in perceperea lumii inconjuratoare; O4:sa recunoasca organele de simt din imaginile prezentate; O5:sa recunoasca partile componente ale corpului uman din ghicitori; O6:sa recite poezii despre partile componente ale corpului uman; O7:sa execute corect sarcinile de pe fise;

O8:sa participe activ la activitate; Rezultatele asteptate: -participarea activa a elevilor la rezolvarea sarcinilor; -sa cunoasca elementele schemei corporale; Strategia didactica: Metode si procedee: -explicatia,problematizarea,conversatia,observatia,demonstratia, jocul didactic,exercitiul; Material didactic:jetoane cu partile corpului,planse(fata/baiatul) jetoane cu trasaturi caracteristice,jetoane cu cele cinci simturi, panou pentru afisaj,fisa de lucru, creioane; Bibliografie:Olga Coanta,Magdalena Preda,Hai sa invatam!,ed.Paralela 45,Pitesti,2005. Resurse temporale:45 minute Resurse umane:clasa de elevi Locul de de desfasurare:sala de clasa

Secventele Lectiei

ObiStrategii didactice ective Emiterea sarcinilor si Rezolvarea sarcinilor informatiilor Asigurarea climatului psihopedagogic necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei: -pregatirea materialului didactic; -dispunerea mobilierului; Am cumparat de la librarie o mapa despre corpul omenesc.Doriti sa ne jucam cu jetoanele din mapa? -intra ordonat in clasa si isi ocupa fiecare locul pe scaun;

Metode

Resurse Modalitati de evaluare Mijloace Forme didactice de activitate

1.Organizarea activitatii

2.Captarea si orientarea atentiei.

-elevii asculta in liniste; -elevii participa la conversatia cu profesoara;

explicatia conversatia

frontala frontala

observare sistematica aprecieri verbale

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

4.Activtatea propriu-zisa

Astazi vom invata mai multe lucruri despre corpul omenesc si anume care sunt partile componente, care sunt trasaturile caracteristice ale omului, organele de simt. -anunta titlul lectiei:Corpul omenescsi obiectivele urmarite in termeni acesibili. -anunta elevii ca activitatea se va desfasura sub forma de concurs; -imparte elevii in doua echipe(echipa baiatilor/fetelor); -imparte elevilor jetoane reprezentand corpul omenesc; -prezinta elevilor

-elevii asculta expunerea profesoarei;

expunerea

frontala

observare sistematica

-repeta titlul lectiei;

conversatia

frontala

observare sistematica

-sunt atenti la profesoara; -elevii se grupeaza cum a stabilit profesoara; -primesc jetoanele si le observa; -sunt atenti la

explicatia

frontala

observare sistematica aprecieri verbale observare sistematica

joc de competitie observatia

pe grupe individu- jetoane ala reprezen -tand partile

regulile jocului; -solicita elevilor sa repete regulile jocului; -explica modalitatea de recompensa: un baiat/fata pentru fiecare raspuns corect; -jocul de proba;

explicatiile profesoarei; -repeta regulile jocului; -sunt atenti la explicatiile profesoarei;

explicatia conversatia conversatia

frontala frontala frontala

corpului omenesc

observare sistematica aprecieri verbale observare sistematica

O1

-recepteaza sarcina si o rezolva; -solicita unui elev din -denumeste partea prima echipa sa vina corpului omenesc de in fata clasei si sa pe jeton(Aceasta este denumeasca partea capul); corpului omenesc de pe jeton; -solicita elevului din -recepteaza sarcina si a doua echipa sa vina o rezolva(Acesta este in fata clasei si sa capul); denumeasca partea corpului omenesc de pe jeton; -acorda grupelor -aplauda raspunsurile punctajul meritat; corecte;

demonstratia conversatia

pe grupe pe grupe

jetoane reprezen -tand partile corpului omenesc

aprecieri verbale evaluare reciproca pe grupe

problematizarea

pe grupe

jetoane reprezen -tand partile corpului omenesc

aprecieri verbale evaluare reciproca pe grupe aprecieri verbale

conversatia

frontal

O2

-activitatea continua pana cand sunt denumite toate partile componente ale corpului omenesc; -solicita elevilor sa raspunda la urmatoarea intrebare:Toti oamenii arata la fel? -solicita elevilor sa raspunda la urmatoarea intrebare:Prin ce se deosebesc oamenii? -solicita elevilor sa recunoasca caracteristicile unor persoane;

-elevii participa la activitate;

conversatia

pe grupe

-elevii recepteaza sarcina si o rezolva( Oamenii nu arata la fel); -elevii recepteaza sarcina si o rezolva( Oamenii au partile corpului diferite);

conversatia

frontala

jetoane reprezen -tand partile corpului omenesc

observare sistematica aprecieri verbale aprecieri verbale aprecieri verbale

conversatia

frontala

-elevii recepteaza conversatia sarcina si o rezolva( Aceasta este o fata.Ea are parul blond); -solicita elevilor sa -elevii recepteaza conversatia recunoasca caracteris- sarcina si o rezolva( ticile partilor Mainile pot fi componente ale :lungi/scurte,Degetele corpului omenesc; pot fi :groase/subtiri, Trunchiul poate fi:gras/slab); -solicita elevilor sa -elevii recepteaza conversatia

frontala

planse reprezen -tand portrete

aprecieri verbale aprecieri verbale

frontala

frontala

aprecieri

O3

raspunda la urmatoarea intrebare:Cine ne ajuta sa descoperim ce se intampla in jurul nostru? -solicita elevilor sa enumere care sunt organele de simt; -solicita elevilor sa enumere care sunt simturile;

O4

-solicita elevilor sa recunoasca organele de simt de pe jetoane;

sarcina si o rezolva( Organele de simt ne ajuta sa descoperim ce se intampla in jurul nostru); -elevii recepteaza sarcina si o rezolva( conversatia Organele de simt sunt:ochii,urechile, nasul, limba, pielea); -elevii recepteaza sarcina si o rezolva(Cele cinci conversatia simturi sunt:vazul, auzul, gustul, mirosul, pipaitul); -elevii recepteaza sarcina si o conversatia rezolva(Fata se uita in oglinda cu ajutorul ochilor);

verbale

frontala

aprecieri verbale

frontala

aprecieri verbale jetoane reprezen aprecieri -tand verbale simturile

frontala

O5

-solicita elevilor sa recunoasca partile componente ale corpului omenesc din ghicitorile: -Am un pom Cu ramurile-n jos, Si cu radacina-n sus -Un dovleac Cu sapte gaurele -Ce padure E fara uscatura? -Am o grabluta cu cinci dintisori, Pe zi imi trebuie de-o mie de ori. -Peste tot gasesti in lume Cinci frati cu acelasi nume.i -Am doi calusei, Cutreier lumea cu ei. -Doua luminite are Orice om de la nascare Si le-ndreapta catre

-recunosc partile componente ale corpului uman din ghicitori; (omul) (capul) (parul) (mana) (degetele) (picioarele) (ochii)

explicatia

frontala

aprecieri verbale

descoperirea descoperirea descoperirea descoperirea descoperirea descoperirea descoperirea

frontala frontala frontala frontala frontala frontala frontala

aprecieri verbale aprecieri verbale aprecieri verbale aprecieri verbale aprecieri verbale aprecieri verbale aprecieri verbale

O6

cer Sa dezlege un mister. -Am un ciocanas de piele Cu doua mici gaurele. -Una spune, unul miroasa Doi privesc si doua asculta.. -solicita elevilor sa recite poezii cunoscute despre partile componente ale corpului omenesc;

(nasul)

descoperirea descoperirea

frontala

aprecieri verbale aprecieri verbale poezii aprecieri verbale

(gura, nasul, ochii si urechile)

frontala

-recita poezii despre conversatia partile componente ale corpului omenesc: Mainile Bunicuta, harnicuta, Are mainile-ncretite, Dar cat tine saptamana Nu le vezi ca-s obosite! Ba prind nasturi la hainuta, Ba te miri ce mai aduna Si tot ele ne framanta

frontala

Covrigei si paine buna! Degetele Cum stau laolalta Frunzele pe ram La fiecare mana Cinci degete am. Cinci frati buni, ai spune Dar ce curios... Unul e mai mare Altul e mai gros. Sau e mai subtire, Sau mai mititel, Dupa cum se vede Ele nu-s la fel. Degetele insa Toate la un loc Imi ajuta mie Zilnic sa ma joc. Simturile Eu cu ochii dragi copii Vad papusi si jucarii Cu urechile oricand Aud fiece cuvant

conversatia

frontala

poezii

aprecieri verbale

conversatia

frontala

poezii

aprecieri verbale

10

Limba si cu cerul gurii Imi spun gustul prajiturii Degetele-mi spun si ele De sunt moi chiflele mele Iar cu nasu-adeseori Sorb parfumul tot din flori. Cantecul mainilor conversatia Doua maini am mititele Stiu sa coasa si sa spele Ele matura prin casa Ele-aduc painea la masa Ele deseneaza aici Iepuri, gaze, flori, arici Si cuprind ca doua flori Ai maicutei obrajori.

frontala

poezii

aprecieri verbale

11

Ce am? Am un nas Pe obraz. Unu. Ochi, am doi Ca si voi. Unu, doi. Am trei nasturi la hainuta, Ilenuta. Unu, doi, trei. Am si patru buzunare, Le-a tesut mama si-o floare. Unu, doi, trei, patru. Si am cinci degetele, Parca sunt lumanarele, Unu, doi, trei, patru, cinci! Desenam Doua puncte si un cerc Si o linie sa-ncerc! Capu-i gata cam

conversatia

frontala

poezii

aprecieri verbale

conversatia

frontala

poezii

aprecieri verbale

12

5.Realizarea feed-backului si obtinerea performantei

O7

-prezinta fisele de lucru si solicita rezolvarea lor: Coloreaza membrele cu portocaliu, trunchiul cu albastru! Incercuieste capul!

atat... Am sa-i fac papusii gat. O rochita dintr-o frunza, O va purta in loc de bluza. In picioare ii voi pune Doua jumatati dealune. Gata e papusa? Gata! Tii...!Ce mare este fata! -recepteaza si rezolva explicatia succesiv fiecare exercitiul sarcina; conversatia

individu- fise de ala lucru

evaluare amanata

13

6.Incheierea activitatii

-corecteaza fisele; -realizeaza insumarea pasarilor si animalelor obtinute de fiecare echipa si felicita echipa castigatoare; -fixeaza tema lectiei; -apreciaza modul de desfasurare al activitatii; -ofera recompense;

-participa la corectarea fiselor; -se felicita reciproc;

explicatia conversatia

frontala

medalioane

aprecieri verbale

-repeta titlul lectiei; -primesc recompensele; -ies din clasa unul dupa altul;

14