Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECTIE

Clasa: a X-a Student: Cercel Victoria Unitatea de invatamant: Liceul Teoretic C.A. Rosetti Disciplina: Psihologie Unitatea de invatare: Procese reglatorii Profesor: Dumitru Ioana Lectia (subunitatea de invatare): Afectivitatea Tipul lectiei: predare-invatare Obiective operationale: O1: sa defineasca procesele afective; O2: sa enumere proprietatile proceselor afective; O3: sa reproduca prin mimica sau gestica diferite expresii emotionale; O4: sa caracterizeze comportamentul afectiv in diferite situatii; O5: sa analizeze comparativ teoriile asupra declansarii proceselor afective; O6: sa identifice rolul proceselor afective. Metode: expunerea, conversatia, problematizarea, explicatia, descoperirea, lucrul cu manualul. Mijloace: E. Lupa, V. BratuPsihologie, manual pentru clasa a X-a, Editura Corint;

Desfasurarea scenariului didactic


Secventele lectiei 1. Moment organizatoric 2. Reactualizareaverificarea cunostintelor anterioare Continutul esential Activitatea profesorului - stabileste prezenta, creeaza atmosfera de lucru si asigura conditiile didactice - solicita raspunsuri la intrebari privind continutul lectiei anterioare; - observa si evalueaza nivelul de pregatire individual, interesul si deschiderea pentru disciplina. Activitatea elevilor - raspund la cerintele administrative (absente, ordine). - raspund la intrebari; - reactualizeaza cunostintele invatate.

Cum putem defini motivatia? Care sunt functiile motivatiei? Precizati structura motivatiei. Enumerati formele motivatiei. Definitia proceselor afective. Proprietatile lor:

3. Predarea noilor cunostinte

- comunica si scrie pe tabla - noteaza in caiete titlul lectiei; titlul lectiei; - sistematizeaza - raspund la intrebari;

4. Fixarea cunostintelor

- polaritate; - intensitate; - durata; - mobilitate; - expresivitate. Expresii emotionale: - mimica; - pantomimica; - modificari de natura organica; - schimbarea vocii. Conduita emotionalexpresiva. Rolurile indeplinite de expresiile emotionale in comportamentul omului: - rol de comunicare; - rol de influentare; - rol de autoreglare; - rol de contagiune; - rol de accentuare sau diminuare a insasi starii afective. Enumerarea proceselor afective: - tonul afectiv; - trairile afective de provenienta organica; - afectele; - sentimentele; - pasiunile; - dispozitiile afective. Declansarea proceselor afective. Rolul proceselor afective. Diferite tipuri de expresii emotionale. Declansarea proceselor afective.

informatiile pe tabla; - solicita elevii in identificarea unor situatii concrete din viata lor si sa recunoasca procesele afective; - ii ajuta sa analizeze imaginile din carte; - solicita elevilor sa reproduca prin mimica sau gestica diferite expresii emotionale; - sistematizeaza ideile elevilor.

- se implica activ la solicitarile profesorului; - relateaza intamplari din viata lor cu procese afective; - analizeaza imaginile din carte.

5. Incheierea lectiei

- ii ajuta sa analizeze tipurile de expresii emotionale; - ii ajuta sa analizeze comparativ teoriile asupra declansarii proceselor afective. - da tema ca lectia sa fie parcursa acasa recunoscand pentru fiecare proces afectiv comportamente in diferite situatii din propria viata sau a cunoscutilor lor.

- analizeaza tipurile de expresii emotionale; - analizeaza comparativ teoriile despre declansarile proceselor afective. - noteaza tema pentru acasa.