Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Scoala: Sc.cu clasele I-VIII, nr.18, Sibiu Clasa a VI-a Data: 27.05.2013 Profesor: Savescu Anca Rodica-Cecilia Obiectul: ritmul in artele plastice Tema plastica: RITMUL LINIAR IN COMPOZITIE Subiect aplicativ: ritmul in compozitia plastica Obiectiv fundamental: diferenta intre compozitia statica si dinamica cu ajutorul ritmului liniar Tipul lectiei: dezvoltarea creativitatii cu ajutorul limbajului plastic Durata: 2 ore Obiective operationale: O1- sa diferentieze compozitia static de cea dinamica cu ajutorul ritmului; O2- sa realizeze la alegere una din compozitiile date; O3- sa stabileasca ritmul in problema de culoare data cu ajutorul limbajului plastic; O4- sa-si evalueze si sa isi autoevalueaza lucrarile realizate;

Obiective afective: -sa-si aleaga un tip de compozitie in functie de psihicul lor: dinamic sau static -sa aprecieze munca prestata de ei Strategia didactica: -Metode: conversatia, explicatia, dialogul, problematizarea, invatarea prin descoperire, exercitiul; -Mijloace: hartie, creioane, radiera, albume, planse, culori de apa

Desfasurarea lectiei

ARII DE CONTINUT Activitatea profesorului


1)Moment organizatoric 2)Anuntarea temei si a obiectivelor O1 3)Discutii premergatoare legate de tema -Fac prezenta; -Cer pregatirea materialelor de lucru; -Anunt tema si obiectivele principale; -Explicatia ritmului in compozitia statica si dinamica; -Diferentele de linii compozitionale, exercitii de identificare a reproducerilor de arta;

Activitatea elevilor
-Pregatesc materialele necesare; -Retin tema si obiectivele;

STRATEGIA DIDACTICA Metode Mijloace


conversatia -coli de desen; culori(tempera sau acuarela); -creion;

explicatia

-Observa caracteristicile principale, prin diferentierea liniilor compoitionale;

observatie sistematica

albume metodice

O1

dialog dirijat

planse

O1

-Trasez la table liniile statice si dinamice si alte tipuri de ritmuri in functie de pozitie, sens sau directie

-Invata noi tipuri de ritm;

4)Etapa de creatie si de formare a priceperilor si desprinderilor

O2

-Cer elevilor sa deseneze diferite idei ajutandu-i in imaginatia lor; -Sa stabileasca echilibru de gol si plin in compozitia aleasa de ei: statica-dinamica; -Explic ritmul in culoare dand exemple din natura; -Dau o problema de culoare;

-Urmaresc indicatiile si lucreaza alegand liberi si dupa preferinte compozitia ritmica dorita;

problematizare

O1

O3

-Descopera ritmul in problema de culoare data;

descoperire -Diferentiez tehnica de pensulatie pentru cele doua compozitii; -Descriu ritmicitatea in accente; -Le solicit elevilor sa-si analizeze lucrarile conform obiectivelor cerute; -Fac aprecieri positive sau negative in urma desfasurarii activitatii, evidentiez elevii cu rezultate bune sau mai putin bune; -Lucreaza individual;

O1 5)Analiza si evaluare O4

-Se evalueaza si isi autoevalueaza lucrarile;

dialog liber

lucrari realizate

6)Concluzii si aprecieri

-Asculta modul de apreciere, incercand sa asimileze cunostiinte noi;