Sunteți pe pagina 1din 8

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

Proiect didactic pentru implementarea n clas


Unitatea de nvmnt Facultatea de Teologie si tiintele Educatiei din Trgoviste Numele i prenumele: : Dinu Sorin Alexandru Disciplina: Religie Ortodox

Clasa/Vrsta Clasa a III -a

Unitatea Sfintele Taine

Titlul activitii didactice Sfnta Taina a mprtaniei Obiective de nvare


Obiectiv cadru

Timp 50 minute

Justificarea didactic pentru utilizarea TIC -

dobndirea unor cunotine despre importan Sfintei Taine a mprtaniei n viaa spiritual a cretinului;

Materiale multimedia folosite: -materiale scrise (fie de lucru); -materiale imagistice: -imagini statice fotografii inserate n prezentari PPT;

Obiective operationale

O1 s descrie instituirea Sfintei Taine a mprtaniei; O2 s numeasc slujba religioas n Mijloace informaionale i ale timpul creia are loc Sfnta Tain a comunicaiilor: mprtaniei; -calculator i videoproiector; O3 s defineasc Sfnta Tain a -tabla interactiva; mprtaniei; -internetul; O4 s prezinte modalitile de pregtire a Avantaje ale folosirii TIC: cretinului pentru Sfnta Tain a mprtaniei; O5 s explice efectele primirii Sfintei -stimularea este multisenzoriala datorit Taine a mprtaniei pentru viaa tehnologiei multimedia secvenele video cretinului: ofer imagini ale modului de desfurare a O6 s precizeze cnd poate fi primit unui botez n Biserica Ortodox Sfnta Tain a mprtaniei.
. OBIECTIVE FORMATIV EDUCATIVE: la sfritul orei elevii vor fi capabili: s contientizeze importana Sfintei Euharistii s doreasc s se mprtaeac.

2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

1/8

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

Termeni cheie Oficiale

Resurse

Sf. Euharistie - Sfnta Tain prin care


cretinul primete nsui Trupul i Sngele Domnului nostru Iisus Hristos, sub chipul pinii i al vinului, spre iertarea pcatelor i

1. Programa colar pentru disciplina religie ortodox, clasa a III-a; 2. Planificarea calendaristic orientativa, clasa a III-a;

1. Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al spre viaa de veci este Sfnta mprtanie B.O.R., Bucureti, 1982; Sf. Potir - paharul cu care preotul 2. Minuni i descoperiri din timpul Sfintei mpartaeete credincioii Liturghii, Editura Bunavestire, Bacu, 2001; Sf. Disc - talerul pe care preotul face Sf. 3. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin mpartaanie ortodox pentru clasa a III-a , Editura Sf. Mina, Iai, 2005, 4. Rduc, Pr. Vasile, Ghidul cretinului ortodox de azi, Editura Humanitas, Bucureti, 1998. Desfurarea activitii didactice

1. Momentul organizatoric
-

Salutul Rugciunea Tatl nostru Notarea absenelor Pregtirea pentru nceperea orei

3 min

3. Anunarea titlului i a obiectivelor propuse


Anunarea titlului leciei noi i prezentarea obiectivelor propuse - Se prezint titlul i se deschide videoproiectorul pentru a prezenta elevilor noile coninuturi pin intermediul noilor metode; Taina Sfintei mprtanii

3 min

4. Comunicarea noilor cunotine


2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

2/8

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

Se prezint elevilor mai multe date despre Sfnta Tain a mprtaniei: Sfnta Tain prin care cretinul primete nsui Trupul i Sngele Domnului nostru Iisus Hristos, sub chipul pinii i al vinului, spre iertarea pcatelor i spre viaa de veci este Sfnta mprtanie. Sfnta Euharistie sau mprtania a fost ntemeiat de Mntuitorul nostru Iisus Hristos la Cina cea de Tain, care a avut loc cu cteva zile mai nainte de Patima Sa. Atunci El a luat pinea n minile Sale, a mulumit, a binecuvntat-o i frngnd-o, a zis: Luai, mncai, acesta este Trupul Meu. Apoi a luat paharul cu vin i, binecuvntndul, a zis: Bei dintru acesta toi, acesta este Sngele Meu, al Legii celei noi, care pentru voi i pentru muli se vars, spre iertarea pcatelor. i Apostolii s-au mprtit cu toii din cele ce le oferise Iisus. Sfnta Euharistie sau mprtania se svrete n timpul Sfintei Liturghii. Cnd se aduce pe altar, naintea lui Dumnezeu, jertf nesngeroas de pine i vin, la rugciunea preotului i a ntregii Biserici, Duhul Sfnt se pogoar i preface, n mod tainic i nevzut, pinea n nsui Trupul lui Hristos, iar vinul n nsui Sngele Su. Pregtirea pentru Sfnta mprtanie se face prin post i rugciune, prin mrturisirea pcatelor n faa preotului, prin fapte de milostenie, de ajutorare a celor sraci, bolnavi, orfani, singuri i neputincioi, dar mai ales prin iertarea celor care ne-au suprat i mpcarea cu ei. Sfnta mprtanie se ia ntotdeauna pe nemncate, fiindc n ziua aceea nici o mncare i nici o butur nu sunt mai de pre ca iubirea lui Hristos artat n Sfnta Euharistie. Biserica ndeamn pe cretini s fie mereu pregtii i s se mprteasc ct mai des. Fiecare cretin are ns datoria s se pregteasc, s-i mrturiseasc pcatele i s se mprteasc cu Trupul i Sngele Domnului cel puin n cele patru mari perioade de post din timpul anului: Postul Crciunului, Postul Patilor, Postul Sfinilor Apostoli Petru i Pavel i Postul Adormirii Maicii Domnului. Sfnta mprtanie ne unete cu Hristos i ne d putere s iubim mai mult pe Dumnezeu i pe aproapele nostru. Ea ne aduce pace i bucurie n suflet i sntate n trup, dac ne mprtim cu evlavie, credin i dragoste. Se prezint icoana Cina cea de Tain pentru a fixa momentul ntemeierii Sfintei Taine a mprtaniei i se cere elevilor s identifice persoana Mntuitorului Iisus Hristos n icoan. Se prezint imagini cu obiectele necesare svririi Sfintei Taine a mprtaniei (Sfntul potir, Sfntul Disc, linguria). 20 min 5. Fixarea i sistematizarea cunotinelor o Se realizeaz prin rezolvarea unor exerciii de pe fia de lucru. 1. Completeaz spaiile libere folosind cuvintele din parantez (vinului, Mntuitorului Iisus Hristos, iertarea, veci, mprtanie). Sfnta Tain prin care cretinul primete adevratul Trup i Snge al ., sub chipul pinii i al .spre . Pcatelor i spre viaa de .. se numete Sfnta Tain a .. .. 2. Scrie ce trebuie s faci pentru a primi cu vrednicie Sfnta mprtanie: 2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

3/8

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

o Se discut rezolvarea exerciiilor. o Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri: Ce ai simit voi n sufletul vostru dup ce ai primit Sfnta mprtanie? Observaie: Profesorul i ajut pe elevi s mai descopere i alte efecte ale Sfintei Taine a mprtaniei: dispoziia de a iubi mai mult pe Dumnezeu i pe aproapele nostru; dispoziia de a face mai multe fapte bune i de evitare a faptelor rele; ntrire n credin, etc. Precizare: Dac ne mprtim cu credin, respect i dragoste fa de Dumnezeu, pe lng aceste stri deosebite mai putem obine i sntate trupeasc. Se poate citi elevilor consemnarea Medicina Bisericii: Rposatul arhimandrit Evsenie Gianacachis (+1995), pe cnd slujea ca preot la spitalul Ipocrat din Atena, a trit minuni cutremurtoare cnd bolnavii erau vindecai n chip minunat prin mprtirea cu nemuritoarele Taine: Un bolnav grav, domnul Gheorghe F., se gsea de 20 de zile n stare de com, dup un grav atac cerebral. Profesorul Gutos l urmrea sistematic deoarece avea febr mare care ajungea la 40 de grade. n a 21-a zi lucru paradoxal bolnavul a nceput s deschid ochii i s vorbeasc. Profesorul a rmas cu gura cscat. Credea c ameliorarea va fi doar pentru scurt timp. ns starea bolnavului se mbuntea n fiecare zi i n unele zile discuta clar i linitit. Atunci i doctorul i-a vorbit clar despre prerea sa medical. - Iubite domnule Gheorghe, n cazul dumneavoastr nu ateptam nici o mbuntire, dup febra att de mare pe care ai avut-o. Normal, acum nu ar mai trebui s v gsii printre noi. - Domnule profesor, a rspuns calm bolnavul. Doctorul, Domnul Iisus Hristos nu a fost de acord cu dumneavoastr. Medicina Bisericii se dovedete mai folositoare. Preotul spitalului, dup fiecare Sfnt Liturghie, venea s m mprteasc. Eu, desigur, nu puteam s vorbesc, dar simeam tot. i aceasta se pare c preotul o nelegea i de aceea folosea din belug mijloacele vindectoare ale Sfintei noastre Biserici. Trupul i Sngele Domnului renasc sufletul i trupul. Vindec i cele mai grave boli. ( Minuni i descoperiri din timpul Sfintei Liturghii, Edit. Bunavestire, Bacu, 2001) Se audiaz i apoi se intoneaz cntarea religioas Trupul lui Hristos (dac permite timpul).

17 min

6. Asociere - generalizare
Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri: - Dac voi ai fi prini cnd i-ai ndruma pe copiii votri s se mprteasc? - Voi cnd v-ai mprtit ultima dat? - De cte ori pe an mergei s primii Sfnta Tain a mprtaniei? - De ce nu v mprtii mai des? - Precizai care sunt motivele. Precizare: Se poate spune c aceste motive enumerate de voi sunt ca nite spini care ne opresc de la primirea Sfintei mprtanii

7. Aprecierea activitatii
Se fac aprecieri generale i individuale privind, att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i implicarea n predarea noilor cunotine.
2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

4/8

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

Se noteaz elevii care au participat la lecie

3 min 8. Tema pentru acasa


Se anun tema pentru acas: Citii lecia i discutai cu fraii (prinii) votri despre ce ai aflat nou n lecia de astzi!

2 min 9. Incheierea lectiei


Profesorul rostete rugciunea mpreun cu elevii, salut i iese din sal; - elevii rostesc rugciunea i rspund la salut;

2 min

Finalizarea proiectului Descriei modul n care se va finaliza lecia. Este recomandabil organizarea unei sesiuni de prezentare n care elevii i vor prezenta produsele activitii, vor reflecta asupra experienei de nvare, se vor autoevalua etc.

Evaluarea Abiliti i cunotine Itemi de evaluare individual 1. Luarea deciziilor de ctre elev ( felul cum i asum rspunderea) 2. Participarea elevului la toate etapele activitilor propuse. 3. Managementul timpului. Indicatori de performan Itemul 1 FB.(9-10) Elevul prezint ntr-un mod activ soluii care s rezolve sarcina impus. B. (7-8) Elevul prezint soluii pentru rezolvarea sarcinilor, dar parial are nevoie de ajutor din partea profesorului sau colegilor.
2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

Deprinderi tehnice
Abilitatea de a deschide/nchide i parcurge un document PPT sau o secven video (utiliznd Cd-uri, DVD-uri).

5/8

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

S. (5-6) Elevul prezint foarte rar soluii i apeleaz frecvent la ajutorul profesorului i colegilor. Itemul 2 FB. (9-10) Elevul particip activ la toate activitile propuse. B. (7-8) Elevul particip doar la unele activiti propuse. S. (5-6) Elevul particip rareori la activitile propuse. Itemul 3 FB. (9-10) Elevul gestioneaz n mod eficient timpul i realizeaz toate sarcinile n timpul prescris. B. (7-8) Elevul mai are nevoie de puin timp n plus pentru realizarea sarcinilor. S. (5-6) Elevul nu se ncadreaz deloc n timpul prescris, avnd nevoie de mult timp n plus pentru realizarea sarcinilor. Itemi de evaluare a activitii de grup 1. Intervenia grupului. 2. Relaia elevului cu colegii de grup. 3. Modul n care elevul accept sarcina n grup. Indicatori de performan Itemul 1 FB. (9-10) Elevul contribuie la sarcina de grup i stimuleaz i pe ceilali, avnd un rol crucial pentru grup. B. (7-8) Elevul contribuie la sarcinile de grup, dar are nevoie uneori de ajutor din partea colegilor de grup. S. (5-6) Elevul nu contribuie la sarcinile de
2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

elevului

cadrul

6/8

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

grup. Itemul 2 FB. (9-10) Elevul interacioneaz pozitiv cu colegii, are aptitudini de lider, n sens pozitiv B. (7-8) Elevul interacioneaz pozitiv cu colegii, ns n unele momente are unele reineri. S. (5-6) Elevul nu interacioneaz cu colegii, ba mai mult uneori intr n polemic. Itemul 3 FB. (9-10) Elevul ndeplinete cu brio sarcinile pe care le are n cadrul grupului. B. (7-8) Elevul ndeplinete sarcinile pe care le are, uor ajutat de profesor sau colegi. S. (5-6) Elevul ndeplinete foarte rar sarcinile pe care le are i aproape la fiecare sarcin are nevoie de ajutor..

Autoreflecia

2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

7/8

Modul: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizate Modul Psihopedagogic Anul III Universitatea Valahia din Trgovite

Activitatea didactic pe care am desfaurat-o a fost la un nivel ridicat deoarece atmosfera a fost una destins i plcut reuind s capteze atenia i implicarea elevilor ntr-un mod activ asupra leciei prin materialul prezentat. Punctele forte ale leciei au fost utilizarea tehnologiei moderne, feedback-ul direct al elevilor dar i impactul pe care l-a avut prezentarea PPT. Ca i puncte slabe amintesc lipsa tehnologiei din unitatea de nvmnt. Pe viitor ar trebuii sa imi imbuntesc proiectele de tip PPT pentru a fi plcute elevilor n toatalitate

2011: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu

8/8