Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecie Nume i prenume: Bogdan Cristina-Rodica Unitatea de nvmnt: Aria curricular: Matematica si tiintele naturii Disciplina: Biologie

Clasa:a VII-a Subiectul leciei: Elemente de anatomie a sistemului digestiv Resurse de timp: 50 minute Tipul i varianta de lecie: lecie mixt ; asimilare de cunotine i formare de competene Scopul leciei: Elevii s cunoasc i s neleag organele sistemului digestiv, precum i drumul parcurs de alimente i cum s-au specializat segmentele tubului digestiv pentru transformarea acestora i absorbia substanelor nutritive. Obiectivele operaionale: Pe parcursul i la sfritul leciei elevii trebuie : O1: s identifice componentele sistemului digestiv pe baza observrii planei,a mulajului, a imaginilor din manual sau din atlas; fiecare elev s enumere cele dou componente ale sistemului digestiv, precum i segmentele tubului digestiv. O2: s descrie glandele anexe pe baza observrii planei, imaginilor din atlas; fiecare elev s decrie cel puin una dintre cele trei glande prezentate n manual. O3: s coreleze diferitele specializri structurale ale segmentelor tubului digestiv cu funcia pe care acestea o ndeplinesc (secreia i absorbia) pe baza explicaiilor date de profesor; fiecare elev s enumere cel puin dou structuri care prezint specializri n acest sens. Resurse procedurale: observaia individual corelat cu nvarea prin descoperire, conversaia euristic i de verificare,explicaia demonstraia. Data: 29.05.2013

Resurse materiale: manual, atlas de anatomie, plane cu anatomia sitemului digestiv, ficat,pancreas, mulaj cu componentele sistemului digestiv, prezentri PPT. Tipul de organizare a activitii: frontal, individual. Bibliografie 1. Atlas multimedia, Anatomia omului, Enciclopedia Syntagma 2. Ciolac-Russu Anca, Ciurchea Maria, Iordache Ion, Metodica predrii tiinelor biologice, EDP, 1982. 3. Dobran F, Macovei F, Marcu-Lapadat M, Biologie manual pentru clasa a VII-a, Ed.Teora, Bucureti, 2007. p. 108-112. 4. Marcu-Lapadat M, Anatomia omului, Ed. Universitii din Bucureti, 2005. p. 227-246.

Anticiparea dificultilor: Documentare cu privire la legtura dintre apendice - boala apendicit i peritonit (peritoneul-membran seroas care mbrac organele este bogat inervat, astfel nct inflamaia sa, numit peritonit, este nsoit de dureri intense) -Existena unei plane cu alctuirea intern a stomacului i intestinului subire dac elevii pun ntrebri despre structur

Obiectivele operaionale

Etapele leciei Moment organizatoric Reactualizare a cunotinelor

Activitatea profesorului Pregtete materialul didactic; Noteaz n catalog elevii abseni i verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea orei; Adreseaz cteva ntrebri din lecia anterioar - Prin chestionare oral la nivel frontal: De cte tipuri pot fi substanele? Care sunt srurile minerale de care are nevoie organismul nostru? Care sunt substanele organice? Exemple? Stabilete c aparatul digestiv e implicat n funciile de nutriie Prezint la nivel frontal o plan cu alctuirea aparatului digestiv La ce ore se servesc mesele n mod normal? Informeaz elevii cu privire la titlul leciei; prezint , n cteva cuvinte , scopul i obiectivele de atins pe parcursul i la sfritul leciei pe nelesul elevilor (identificarea prilor componente ale sitemului digestiv, particulariti strucurale ale acestuia pentru ndeplinirea

Activitatea elevilor -i pregtesc crile i caietele; - elevii rspund la solicitarea profesorului

Evaluare

Captarea ateniei pentru lecia nou Enunarea scopului i obiectivelor operaionale

Analizeaz imaginea i rspund la ntrebrile profesorului

Noteaz titlul n caiete

funciilor de digestie i absorbie)

Prezentarea coninutului leciei noi . Dirijarea nvrii

Definete aparatul digesiv totalitatea organelor n care are loc transformarea alimentelor n substane simple, asimilabile. Prezint elevilor pe plan componentele tubului digestiv, li se arat elevilor n PPT o prezentare cu tema Anatomia sistemului digestiv, coninnd desene ale anumitor componente ale tubului digestiv (dinte,faringe, etc.), se ntocmete schia leciei pe tabl,(desen dinte); ntocmete pe tabl o schem sumar a celor discutate. ndeamn elevii s urmreasc toate componentele prezentate ale sistemul digestiv, n atlasul de anatomie i solicit elevii s enumere aceste componente i s descrie cel puin trei dintre ele.

Noteaz definiia aparatului digestiv

Completeaz fia de activitate .

Noteaz n caiete prile componente ale tubului digestiv.

Conexiunea invers

Noteaz n caiete explicaiile profesorului. Elevii urmresc componentele n atlase i descriu trei dintre ele.

Prezentarea coninutului leciei noi . Dirijarea nvri

Conexiunea invers

Evaluarea

Precizeaz care sunt glandele anexe, prezint topografia lor, precum i alctuirea sumar a lor, menionnd totodat i rolul lor n procesul de digestie. Prezint particularitile structurale ale segmentelor tubului digestiv menionnd i rolul lor n digestie. Realizeaz pe tabl o schem cu cele prezentate. Numete doi elevi din clasa s vin la plan i s prezinte poziia ficatului i a pancreasului n raport cu alte organe, iar n paralel patru elevi din banc s prezinte ce secret aceste dou componente i unde ajung produii de secreie. Solicit elevilor s rezolve fia de evaluare,, Jocul cuvintelor"

Elevii noteaz de pe tabl i sunt ateni la explicaiile profesorului.

Elevii sunt receptivi la cerinele profesorului.

Completeaza fia de activitate Rspund la ntrebri

Fixare

Reia mpreun cu elevii principalele idei ale leciei.

i fixeaz cunotinele prin sublinierea pe caiete a ideilor principale ale leciei.

Transfer

Subliniaz importana cunoaterii sitemului digestiv, prin funciile sale, asigurndu-se aportul de substane organice, anorganice, vitamine i ap necesare funcionrii organismului. Tema pentru Precizeaz lecia pe care o au acas elevi de pregtit pentru urmtoarea or de biologie .

Fi de lucru
Aparatul digestiv

I. Pe desenul de mai jos, scriei n dreptul sgeilor denumirile corespunztoare pe masur ce le descoperii:

Elemente de anatomie a sistemului digestiv


Aparatul digestiv totalitatea organelor n care are loc transformarea alimentelor n substane simple, asimilabile. Sist. Digestiv TUB DIGESTIV TUB DIGESTIV GLANDE ANEXE -palatul dur -valul palatin -omusorul

Cavitatea bucala: bolta palatina amigdalele (2) limb; dintii

- dentin -coroana -smal -pulp dentar -col - cement radacina -pulp dentar -dentina

-temporara-20 dinti Dentiia-permanenta-32 dinti ;2 I ; 1 C; 2 Pm; 3 M 2 1 2 3 Faringele: -locul unde se ntlnete calea digestiv cu cea respiratorie; -aici se deschid trompele lui Eustachio. Esofagul: -tub lung de 25-30 cm; -se deschide n stomac prin orificiul cardia; -are peretele format din muschi netezi. Stomac: -se deschide n duoden prin orificiul cardia -musculatur cu dispunere: longitudinal, circular, oblic Intestin subire: -cel mai lung -format: duoden + intestin liber - prezint cute circulare + viloziti -glandele mucoase secret suc intestinal Intestin gros: -cel mai mare diametru - ncepe cu apendicele, se termin cu orificiul anal -mucoasa prezint numeroase pliuri i glande (mucus) Glandele anexe: glande salivare, ficat, pancreas -glandele anexe =>saliva -ficat=> bila

-pancreas=> suc pancreatic FI DE EVALUARE Jocul cuvintelor Rezolvnd careul vei descoperi numele unui aparat care realizeaz funcia de nutriie Acesta este aparatul.

A 1 2 3

5 6 7 8 B

1.Totalitatea dinilor formeaz . 2. Dini cu coroan conic 3. Au rol energetic 4.Locul unde se ncrucieaz calea digestiv cu cea respiratorie 5. Prelungete vlul palatin

A 1 2 C A N 3 F A R 5 6 I O P N M R 7 8 A G U O L L D I G E S T I V B
6. Substane organice cu rol plastic 7.Organ musculos cu rol de protecie i de vorbire 8. Dinii sunt fixai n . dentare

E N L

N I U

D E

O E M E

R I B O N A L E E

Timp de lucru 5 minute.