Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
m
= 0.17 poisson's ratio for concrete
Kr = subgrade modulus of soil
3Ls for 2m thick mat =
length of PA Pad =7.7+4.75 =12.45m
=>Use L =
35304 kN/m3
14.09m
25000.0 N/mm2
12.45m
Effective width = B =>5.2 = 5.20m
Use B = 5.20m
i.e use 12.45m length of mat and 5.2m width for calculating K
7 8
CP 2010/09/21
W.O. No: T10107 Calc No: T10107-VE04-P1UHA-160004 Sheet No: Cont'd on:
Prepared By: BT Date: Checked By: Date:
Title: 2 x 685 MW RAIPUR - CHHATTISGARH Coal Fired Power Plant - Primary Air Fan equipment Foundation
Rev C, 2010-9-15
DOOSAN PROJECTS INDIA PVT., LTD
2010/4/6
General revision to calculations due to increase in PA fdn block thickness.
Z Foundation Embedment depth 3.50 m
X FOR FOUNDATION, I =M{(B
2
+t
2
)/12 +(CG
z
2
)}
B FOR EQUIPMENT, I =M(CG
z
2
)
t W
fnd
/ W
equip
=22.36 (RECOMMENDED MINIMUM =2.25 )
Y W
fnd
/ Rotor mass =200 6 (RECOMMENDEDMINIMUM=25 ) Y W
fnd
/ Rotor mass =200.6 (RECOMMENDED MINIMUM =25 )
L B t CG
X
CG
Y
CG
Z
WCG
X
WCG
Y
WCG
Z
I
SUPPORT PAD #1 12.45m 5.20m 4.50m 2.60m 6.23m 2.25m 17846 42727 15443 6296.1
SUPPORT PAD #2 6.30m 5.20m 0.69m 2.60m 3.15m 4.84m 1385 1678 2580.25 1398.1
SUPPORT PAD #3 2.75m 5.20m 0.24m 2.60m 11.08m 4.62m 210 896 373.56 194.44
Motor - - - 2.60m 4.00m 6.00m 487 749 1124 687.02
Foundation Weight
L
Equipment
80.86 kN
6863.73 kN
532.56 kN
187.31 kN Motor - - - 2.60m 4.00m 6.00m 487 749 1124 687.02
Shaft+coupling 2.60m 7.70m 5.19m 31 91 61 32.296
or assemble & Fan Casing 2.60m 10.98m 6.00m 352 1486 812 496.38
Silencer & Duct Not included as it is supported by aux. boiler steel and there is a flexible joint between duct and equipment.
TOTALS: 20310 47626 20394 9104
Mx due to Axial Ld F
SY
= 77.8 x6 = 466.8 kN-m
My due to Lateral Ld F
Sx
= 11.8 x6 = 70.8 kN-m
187.31 kN
7811.56 kN
135.33 kN
11.77 kN
Static check - Soil Pressure
CG
X
(EQUIP & FOUND)
= 20310.05 / 7811.56 = 2.60m e
x
= 2.6 - 2.6 = 0.00m
0% of foundation width
CG
Y
(EQUIP & FOUND)
= 47625.6 / 7811.56 = 6.10m e
y
= 6.23 - 6.1 = 0.13m
0.1% of foundation length
CG
Z
(
EQUIP & FOUND)
= 20394.13 / 7811.56 = 2.61m e
z
= 2.61m OK
LB
2
BL
2
= 134.34 m3 56.11 m3 S
y
= S
x
= =
6 6
P M
x
M
y
7811.6
A S
x
S
y
64.74
50% Allowable Pressure =239.66 kN/m2 >Calculated Pressure =136.96 kN/m2 , OK
Note: Fan Foundation bears on neoprene pad directly on top of Boiler mat. Therefore, refer to Boiler calcs
Per Staad run, For DL +IL max base pressure under PA fdn = 22.5 MT/m2 = 220 kN/m2 OK
+
0.13x7811.6+70.8
= 137.0 kN/m2
134.34
y
q = +
0x7811.6+466.8
56.11
x
+ +
=
p
8 9
CP 2010/09/21
W.O. No: T10107 Calc No: T10107-VE04-P1UHA-160004 Sheet No: Cont'd on:
Prepared By: BT Date: Checked By: Date:
Title: 2 x 685 MW RAIPUR - CHHATTISGARH Coal Fired Power Plant - Primary Air Fan equipment Foundation
Rev C, 2010-9-15
DOOSAN PROJECTS INDIA PVT., LTD
2010/4/6
DYNAMIC CHECK:
Vertical Translation (Per ARYA)
Area of rectangular foundation base, A = 12.45 x 5.2 =
A 64.74
t 3.142
64.74 m2
4.54 m Equivalent radius of foundation base, r
o
= = =
Spring Constant |
z
=2.14 (fig. 4-1, ref 4 ) for B/L = 0.42
(Table 4-1, ref 4 )
( 72593 )( 2.14 ) ( 5.2 )( 12.45 )
Equivalent spring constant K
z
=
G|
z
BL
(1 - )
1922999 kN/m = =
1 k 1
2t m 6.28
W 7812
g 9.815
( 1 - 0.35 )
7.8 Hz
795.904
Mass, m = = = 795.88
1922999 kN/m =
1922999
=
= =
kN/sec
2
-m
Vertical Natural Frequency = f
nz
=
7812
Geometric Damping ratio Dz = 0.425/\B
z
= 0.458 (Table 4-3, ref 4 )
Internal Damping D
i
of Soil = negligible NOTE: IF Dz >.707, NO RESONANCE WILL OCCUR
Mass Ratio = B
z
=
W (1-)
=
4
s
r
o
3
(1 - 0.35 )
= (Table 4-3, ref 4 )
4 (15.74 )( 4.54 )
f 7 8
0.862
3
Consider embedment effect
embedment factor would only be applicable if backfill is well compacted against the foundation pad.
Embedment factor for vert. spring = q
z
= 1 +0.6(1 - )(h/r
o
) = 1 +0.6 (1 - 0.35 )( 3.5 / 4.54 ) = 1.30
( 72593 )( 2 14 ) ( 5 2 )( 12 45 ) ( 1 3)
Damped natural freq.(called resonant freq) f
dnz =
f
nz
=
7.8
= 10.3 Hz
1 - 2 D
z
2
1 - 2x 0.458^2
Equivalent Vertical Spring G| BL q
( 72593 )( 2.14 ) ( 5.2 )( 12.45 ) ( 1.3) =
1 k 1
2t m 6.28
1 +1.9( 1 - 0.35 )( 3.5 / 4.54 )
Equivalent Vertical Spring
Constant =
k
z
=
G|
z
BL q
z
=
Vertical Natural Frequency = f
nz
= =
2501229
795.88
Embedment factor for
Vertical damping =
o
z
=
1 +1.9 (1 - ) (h / r
o
)
=
2501229 kN/m
(1 - ) ( 1 - 0.35 )
= 8.9 Hz
= 1.71
1 30 q
z
Vertical damping =
z
1.30
Vertical Damped Natural
Frequency =
f
dz
=
f
nz
1 - 2 D
z
2
9 10
CP 2010/09/21
W.O. No: T10107 Calc No: T10107-VE04-P1UHA-160004 Sheet No: Cont'd on:
Prepared By: BT Date: Checked By: Date:
Title: 2 x 685 MW RAIPUR - CHHATTISGARH Coal Fired Power Plant - Primary Air Fan equipment Foundation
Rev C, 2010-9-15
DOOSAN PROJECTS INDIA PVT., LTD
2010/4/6
0.425
=
( 1.71 )
= 0.784 Modified damping ratio, D'
z
=
0.425 (o
z
)
NOTE: If Dz > .707, NO RESONANCE WILL OCCUR
=
= 0.784
0.86
Modified damping ratio, D
z
B
z
Horizontal Translation (Per ARYA)
A 64.74
t 3.142
Spring Constant |
x
= 1
(fig. 4-1, ref 4 ) for B/L = 0.42
Equivalent radius of foundation base, ro = = = 4.54 m
1 k 1
2t m 6.28
Equivalent spring constant K
x
= 2(1 +) G|
x
BL = 2( 1 +0.35)( 72593 )( 1 ) ( 5.2 )( 12.45 ) = 1577039 kN/m
7811.56( 7 - 8(0.35))
= 1.071
3
Horizontal Natural Frequency, f
nx
= =
1577039
= 7.1 Hz
795.88
Mass ratio = B
x
=
W (7 - 8)
=
3
Geometric Damping ratio Dz = 0.288/\B
z
= 0.278 (Table 4-3, ref 4 )
Internal Damping D
i
of Soil =negligible
1.071
32(1 - )
s
r
o
3
Damped Natural Horizontal freq
(called resonant freq), f
dnx
=
f
nx
=
7.08
Mass ratio B
x
= 7.7 Hz
1 - 2 D
x
2
1 - 2 ( 0.278 )
32 ( 1 - 0.35 )(15.74 )( 4.54 )
3
2
Consider embedment effect
embedment factor would only be applicable if backfill is well compacted against the foundation pad.
Embedment factor for Horizontal Spring, q
x
= 1 +0.55(2 - )(h/r
o
) = 1 +0.55 (2 - 0.35 )( 3.5 / 4.54 ) = 1.70
= 2680471 kN/m
Equivalent Horizontal
Spring Constant =
k
x
=2(1 +) G|
x
BL q
x
= 2( 1 +0.35)( 72593 )( 1 ) ( 5.2 )( 12.45 ) ( 1.7 ) =
=
1 k 1
2t m 6.28
1 +1.9( 2 - 0.35 )( 3.5 / 4.54 )
q
z
2680471
=2.621
1.70
2680471 kN/m
=
= 9.2 Hz
795.88
Horizontal Natural
Frequency =
f
nx
= =
Embedment factor for
Horizontal Damping =
o
x
=
1 +1.9 (2 - ) (h / r
o
)
0.288
NOTE: As Dx > .707, NO RESONANCE WILL OCCUR
( 2.62 )
= 0.729
1.070
Modified Damping
Ratio =
D
x
=
0.288 (o
x
)
=
B
z
10 11
CP 2010/09/21
W.O. No: T10107 Calc No: T10107-VE04-P1UHA-160004 Sheet No: Cont'd on:
Prepared By: BT Date: Checked By: Date:
Title: 2 x 685 MW RAIPUR - CHHATTISGARH Coal Fired Power Plant - Primary Air Fan equipment Foundation
Rev C, 2010-9-15
DOOSAN PROJECTS INDIA PVT., LTD
2010/4/6
Torsional Excitation (Rocking) Dynamic Analysis (Per ARYA)
(ANALYSIS ASSUMES NO ECCENTRICITY TRANSVERSE TO SHAFT) (ANALYSIS ASSUMES NO ECCENTRICITY TRANSVERSE TO SHAFT)
I =
LB
3
( 12.45 )( 5.2 )
3t
Rocking Spring Coefficient = |
6.28
72592.59( 0.42 )( 12.45 )( 5.2 ) =
1 - 0.35
15923679 kN-m/rad
= 6.7 Hz
3( 9104.37 )( 1 - 0.35)
Rocking Spring
Constant =
k
=
Rocking Natural Frequency = f
n
= =
15923679
9104.37
G|
LB
2
=
1 -
3I
(1 - )
2
( 1 +(2.02 ) (2.02)
3( 9104.37 )( 1 0.35)
= 2.02
8r
o
5
8 ( 15.74 / 9.815)(3.69 )
Mass ratio = B
u
=
3I
(1 )
=
0.15
= 0.035
(1 + B
) B
Damping
Ratio
D
=
0.15
=
6.7 Hz
1 2 D
2
( )
Damped Rocking Natural
Frequency =
f
d
=
f
n
=
6.66
=
5
2
Consider embedment effect
embedment factor would only be applicable if backfill is well compacted against the foundation pad.
Embedment factor q
2
1 - 2 ( 0.035 )
Frequency =
f
d
3
2
2
1 k 1
2t I
6.28
25484469 kN-m/rad
= 8.4 Hz
72592.59( 0.42 )( 12.45 )( 5.2 ) (2.02) = Equivalent Rocking Spring
Constant =
k
=
G|
LB
2
q
=
Rocking Natural Frequency = f
n
= =
25484469
9104.37
1 - 1 - 0.35
Embedment factor for
1 +0.7(1 - )(h / r
o
) +0.6(2 - )(h / r
o
)
3
2
1 +0.7( 1 - 0.35 )( 3.5 / 3.69 ) +0.6( 2 - 0.35 )( 3.5 / 3.69 )
Mass ratio Correction factor n
=
1 +0.7(1 )(h / r
o
) +0.6(2 )(h / r
o
)
q
2.02
3
3
D
=
= 0.017
Modified Mass ratio =
| =
( 2.018 )( 1.585 ) = 3.1991
Modified Damping
Ratio
0.15 (o
)
=
0.15 ( 1.6 )
(1 + q
) q
2
1 - 2 ( 0.017 )
Frequency =
f
d
magnification factor M
r
=
24.8 / 8.4 = 2.95
2
((1-r^2)^2 +(2D
x
r)^2)
where r = /
n
= f /f
n
= 24.8/9.2 = 2.685 = 2 x freq. in Hz
Hence, M
r
= 0.157
Displacement response X =M
r
* F
x
/k
x
= 0.157 x 475 / 2680471x 1000
Ax =
g
r
0.0277 mm
Tho gh the nbalance force at catastrophic damage is onl 78kN b t f ll D namic Hori ontal load 475kN is
Rotational Mode: 1
((1-r^2)^2 +(2D
r)^2)
where r = /
n
= f /f
n
= 24.8/8.4 = 2.945
Hence M = 0 13
magnification factor M
r
=
Though the unbalance force at catastrophic damage is only 78kN, but full Dynamic Horizontal load =475kN is
used for calculating Displ. -- Conservative
Hence, M
r
= 0.13
T = 9.0*4*2.010 = 72.36 kNm
Displacement =
M
r
* T
/k
= 4E-07 rad
Total Horizontal Displacement response X = Ax +A x fdn depth to c/l shaft
= 0.0277 +0.00000037*0*1000 = OK
(Max rotating Load due to unbalance of the fan motor =
9kN @ 2 rows of 4 supports, spaced at 2.01m))
0.0277 mm
12 13
CP 2010/09/21
W.O. No: T10107 Calc No: T10107-VE04-P1UHA-160004 Sheet No: Cont'd on:
Prepared By: BT Date: Checked By: Date:
Title: 2 x 685 MW RAIPUR - CHHATTISGARH Coal Fired Power Plant - Primary Air Fan equipment Foundation
Rev C, 2010-9-15
DOOSAN PROJECTS INDIA PVT., LTD
2010/4/6
SUMMARY OF RESULTS
NATURAL FREQUENCIES SHALL NOT OCCUR BETWEEN 17.36 Hz to 32.24 Hz and 39.68 Hz to 59.52 Hz
Undamped Frequency (withou embed. ): Damped Frequency (resonant Freq) with embedment effect
Vertical Natural Frequency = 7.8 Hz , OK Vertical Damped Natural Frequency = >8.9 Hz , OK
Horizontal Natural Frequency = 7.1 Hz , OK Horizontal Damped Natural Frequency = >9.2 Hz , OK
R ki N t l F 6 7 H OK R ki D d N t l F 8 4 H OK Rocking Natural Frequency = 6.7 Hz , OK Rocking Damped Natural Frequency = 8.4 Hz , OK
Check Soil Pressure under Dynamic loading:
Additional Vertical Force =
Additional My due to Lateral Ld F
Dx
= 475 x0 = 0 kN-m
P M
x
491.0 0
A S
x
64.74 56.1
=