Sunteți pe pagina 1din 7

CALCULUL COSTULUI PE BAZ DE ACTIVITI(ABC) ACTIVITY BASED COSTING

Premisele de baz ale metodei ABC : Activitatile consuma resurse si produsele consuma activitati ; Activitatile cauzeaza costurile nu produsele.

Entitatile sunt divizate in activitati marunte utilizate pentru stabilirea cheltuielilor indirecte. O activitate este definita ca un eveniment, sarcina, sau o unitate de munca efectuata cu un scop specific, cum ar fi : schitarea produselor, pregatirea masinilor, operarea pe masini, controlul de calitate, etc. Metoda ABC calculeaza costurile activitatilor individuale, pe care le traseaza obiectelor de cost pe baza unor inductor de cost, care pot fi asimilati bazelor de absorbtie din metodele traditionale. Exemple de inductori : Numar comenzi cumparare Numar inspectii Numar livrari Numar comenzi materiale, etc.

De regula inductorii de cost sunt exprimati in unitati fizice si mai putin in unitati monetare. Calculul costului Costul de productie = cost primar + o parte a cheltuielilor indirecte calculate in functie de nu marul de inductori de cost pe obiectul de cost Cheltuielile indirecte alocate obiectului = cost inductor * numar inductori pe obiect de cost Cost inductor = cost activitate/numar total inductor Costul complet = cost productie + cost in afara productiei alocat obiectului de cost Cost in afara productiei = cost administratie + cost desfacerel Alocarea costului in afara productiei urmeaza aceleasi reguli ca si pentru costul indirect. Etapele specific aplicarii metodei ABC: 1. Analiza si definirea activitatilor
1

2. Trasarea costurilor catre activitati 3. Determinarea inductorilor de cost pentru fiecare activitate 4. Stabilirea centrelor de regrupare (reunirea activitatilor cu acelasi inductor) 5. Alocarea costurilor obiectelor de cost (costuri indirect de productie si costuri in afara productiei). Exemplu ntreprinderea PROD fabric i vinde patru produse similare A, B, C, D i decide aplicarea metodei ABC n locul celei tradiionale. Se cunosc urmtoarele informaii pentru o anumit perioad de calcul: Produse A B C D Cantitatea fabricat (u) 800 900 700 850 Cost unitar (cost primar) 480 310 520 500 materii prime (um/u) 280 210 320 350 manoper direct (um/u) 200 100 200 150 Ore funcionare utilaj (hfu/u) 2 1 2 1,5 Produsele se fabric i vnd n loturi de 25u. Costurile indirecte sunt absorbite n costul produselor n funcie de orele de funcionare a utilajelor i au fost identificate pe activiti dup cum urmeaz: Costuri Inductori de cost um (1) Departament utilaje 776.250 Ore funcionare utilaje (2) Lansare n fabricaie 312.000 Numr comenzi fabricaie (3) Recepie materiale 220.800 Numr comenzi materiale (4) Control calitate 136.500 Numr comenzi fabricaie (5) Gestiunea materialelor 313.950 Numr comenzi fabricaie TOTAL 1.759.500 Comenzile de materiale au fost de 12 pentru fiecare produs. Se cere: (a) calculul costului n varianta tradiional (costuri indirecte absorbite n funcie de numrul orelor de funcionare a utilajelor); (b) calculul costului celor patru produse n condiiile aplicrii metodei ABC; (c) compararea costurilor unitare calculate prin cele dou metode; stabilirea diferenelor i a cauzelor posibile. Rezolvare: (a) Varianta tradiional (a1) Absorbia costurilor indirecte, calculul ratei de absorbie (RAI): Activiti

RAI

Costuri indirecte 1.759 .500 340 um/hfu Total ore functionare utilaje (Thfu) 5.175

Determinarea orelor de funcionare a utilajelor pe produse: produs A = 800u*2hfu/u=1.600 hfu produs B=900u*1hfu/u=900 hfu produs C=700u*2hfu/u=1.400 hfu produs D=850u*1,5hfu/u=1.275 hfu Total =5.175 hfu (a2) Calculul costului unitar i global de producie Cost producie = Cost direct (primar) + Cost indirect de fabricaie Cost primar = Cost materii prime + Manoper direct Elemente 1.Cost primar (um/u) 2.Cost indirect (um/u) 3.Cost producie (1+2) (um/u) 4.Cantitatea fabricat (u) 5.Cost total (3 *4) (um) A 480 680 1.160 800 928.000 B 310 340 650 900 585.000 C 520 680 1.200 700 840.000 D 500 510 1.010 850 858.500

Determinarea costului unitar indirect pe produse: - Produs A = 340 um/hfu* 2hfu/u = 680 um/u - Produs B = 340 um/hfu * 1hfu/u = 340 um/u - Produs C = 340 um/hfu * 2hfu/u = 680 um/u - Produs D = 340 um/hfu * 1,5hfu/u = 510 um/u Determinarea costului total pe produse: produs A = 1.160 um/u x 800u = 928.000 um produs B = 650 um/u x 900u = 585.000 um produs C =1.200 um/u x 700u = 840.000 um produs D =1.010 um/u x 850u = 858.500 um TOTAL COST = SAU
3

3.211.500 um

Determinarea costului global de producie Elemente 1.Cost primar unitar (um/u) 2.Cantitatea fabricat (u) 3.Cost primar (1 *2) (um) 4.Cost indirect (um) 6. Cost total (4+5) A B C 520 700 364.000 476.000 840.000 D TOTAL

480 310 800 900 384.000 279.000 544.000 306.000 928.000 585.000

500 850 3.250 425.000 1.452.000 433.500 1.759.500 858.500 3.211.500

Determinarea costului indirect pe produse: - Produs A = 340 um/hfu* 1.600 hfu = 544.000 um/u - Produs B = 340 um/hfu * 900 hfu = 306.000 um/u - Produs C = 340 um/hfu * 1.400 hfu = 476.000 um/u - Produs D = 340 um/hfu * 1.275 hfu = 433.500 um/u TOTAL COSTURI INDIRECTE = 1.759.500 um (b) Metoda ABC (b1) Calculul costului unitar al indicatorilor
Cui Cost activitate Volum total inductori

Activitate (1) (1) Departament utilaje (2) Lansare n fabricaie (3) Recepie materiale (4) Control calitate (5) Gestiunea materialelor

Cost (2) 776.250 312.000 220.800 136.500 313.950

Inductori (3) Ore funcionare utilaje Numr comenzi fabricaie Numr comenzi materiale Numr comenzi fabricaie Numr comenzi fabricaie

Volum inductori (4) 5.175 130 48 130 130

Cost unitar inductori (5=2/4) 150 2.400 4.600 1.050 2.415

Determinarea volumului inductorilor: ore funcionare utilaje = 5.175 hfu s-a determinat la cerina (a) numr comenzi de fabricaie =cantitate fabricat/cantitate lot=3.250u/25u=130 Numr comenzi materiale =10 comenzi/categorie produs * 4 categorii produse=40

Determinarea costului unitar al inductorilor:


4

(1) Ore funcionare utilaje 776.250 um/5.175 hfu= 150 um/hfu (2) Numr comenzi fabricaie 312.000/130= 2.400 (3) Numr comenzi materiale 220.800/48= 4.600 (4) Numr comenzi fabricaie 136.500/130= 1.050 (5) Numr comenzi fabricaie 313.950/130= 2.415 (b2) Calculul costului de producie, unitar i global. Cost producie = Cost primar + Costuri indirecte alocate pe activiti Elemente 1.Cost primar (um) 2.Cost utilaje (um) 3.Cost lansare (um) 4.Cost recepie (um) 5.Cost control (um) 6.Cost gestiune materiale (um) 7.Cost total (1+2+3+4+5) (u) 8. Cantitatea fabricat (u) 9.Cost unitar (7/8) (um/u) A 384.000 240.000 76.800 55.200 33.600 77.280 866.880 800 1.083,6 B 279.000 135.000 86.400 55.200 37.800 86.940 680.340 900 755,93 C 364.000 210.000 67.200 55.200 29.400 67.620 793.420 700 1.133,46 D 425.000 191.250 81.600 55.200 35.700 82.110 870.860 850 1.024,54 TOTAL 1.452.000 776.250 312.000 220.800 136.500 313.950 3.215.500 3.250 -

Costul activitilor absorbite de fiecare produs se determin prin aplicarea costului unitar al fiecrui inductor asupra numrului de inductori consumai de fiecare produs. 2. Cost utilaje pe produse: - produs A = 150 um/hfu*1.600 hfu = 240.000 um - produs B =150 um/hfu*900 hfu = 135.000 um - produs C = 150 um/hfu*1.400 hfu = 210.000 um - produs D = 150 um/hfu*1.275 hfu = 191.250 um Stabilirea numrului de comenzi pe produse: - produs A=800/25=32 - produs B =900/25=36 - produs C=700/25=28

-produs D= 850/25=34 TOTAL = 130 comenzi 3. Cost lansare pe produse: - produs A = 4.600 *12=55.200 um - produs B =4.600 *12=55.200 um - produs C = 4.600 *12=55.200 um - produs D = 4.600 *12=55.200 um 4. Cost recepie pe produse - produs A = 2.400 *32=76.800 um - produs B =2.400 *36= 86.400 um - produs C = 2.400 *28=67.200 um - produs D = 2.400 *34=81.600 um 5. Cost control pe produse - produs A = 1.050 *32=33.600 um - produs B =1.050 *36= 37.800 um - produs C = 1.050 *28=29.400 um - produs D = 1.050*34=35.700 um 6. Cost gestiune materiale pe produse - produs A = 2.415 *32=77.280 um - produs B =2.415 *36= 86.940 um - produs C = 2.415 *28=67.620 um - produs D = 2.415 *34=82.110 um (c) Situaia comparativ a costurilor unitare calculate la (a) i (b) A 1.160 1.083,6
6

Cost unitar (a) Cost unitar (b)

B 650 755,93

C 1.200 1.133,46

um/u D 1.010 1.024,54

Diferene (b-a) Concluzii:

(76,4)

105,93

(66,54)

14,54

(a) diferene semnificative apar la produsele A, B i C i sunt datorate conveniilor de absorbie a costurilor indirecte; (b) diferenele constatate pot avea influene asupra: preului, dac se calculeaz pe baza relaiei cost plus o marj (contribuie); profitului, dac nivelul preului influeneaz vnzrile; profitului dac nivelul stocurilor fluctueaz de la o perioad la alta.

Meritele metodei ABC: mbuntirea calculaiei costului i concentrarea spre cel mai profitabil mix de producie sau clieni ajut la identificarea costurilor care adaug sau nu valoare n scopul eliminrii celor care nu adaug valoare foreaz managerul s analizeze corelaia inductor-cost i contribuia la produsul finial.

S-ar putea să vă placă și